Strona główna » Tajemniczy Dolny Śląsk. Złoty Stok i gorączka złota

Tajemniczy Dolny Śląsk. Złoty Stok i gorączka złota

przez Wszedobylscy
Kopalnia Złota Złoty Stok

Dolny Śląsk pełen jest niespodzianek. Przybyliśmy do podnóża Gór Złotych, gdzie znajduje się… największe w Polsce zagłębie złota. Oczy nam się zaświeciły i postanawiamy ruszyć na poszukiwanie tego cennego kruszcu. Trafiamy oczywiście do Złotego Stoku! Kiedyś prężnie działała tutaj kopalnia złota, wydobywano także arsen, z którego następnie produkowano arszenik. Niemal 700 lat bogatej historii. Dziś Złoty Stok to jeden z najciekawszych przystanków na Dolnym Śląsku. Zobaczcie, co warto tutaj zobaczyć!

Odkryj Złoty Stok

Celem naszej podróży jest Kopalnia Złota, ale to nie jedyna atrakcja w tym miejscu. Tuż obok mieści się niedawno udostępniona do zwiedzania Sztolnia Ochrowa oraz Średniowieczna Osada Górnicza. Oczywiście, odwiedziliśmy je wszystkie! W Złotym Stoku spokojnie można spędzić nawet pół dnia, a z takiej wycieczki zadowoleni będą i mali, i duzi. A jeśli jeszcze będzie Wam mało wrażeń to możecie wybrać się do Leśnego Parku Przygód Skalisko, który znajduje się w starym kamieniołomie, tuż obok kopalni.

Kopalnia Złota

Naszą przygodę zaczynamy od zwiedzania Sztolni Gertrudy. Nasze oczy powoli przyzwyczajają się do panującego tutaj półmroku. Jest przyjemnie chłodno, bo akurat na dworze upał daje się we znaki. Podczas spaceru przewodnik opowiada nam o historii kopalni, a także przytacza ciekawostki o samym złocie. Dowiecie się, kim była Gertruda, na cześć której nazwana została sztolnia, co pod ziemią robią gnomy i jak rozpoznać prawdziwe złoto.

Kopalnia Złota Złoty Stok

Czy wiecie, że gdybyście chcieli ukraść sztabki złota to wcale nie byłoby to takie łatwe? W bajkach (i nie tylko) złodzieje z lekkością uciekają z workami wypełnionymi złotem, a w rzeczywistości jest to niezwykle ciężki metal. Przez tych kilkaset lat w Złotym Stoku wydobyto ponad 16 ton złota, a będziecie naprawdę zdziwieni, kiedy zobaczycie, ile miejsca zajmuje taki skarb.

Kopalnia Złota Złoty Stok

Zwiedzając kopalnię zajrzymy także do laboratorium pewnego alchemika. Wydobywano tutaj nie tylko złoto, ale także arsen, z którego następnie produkowano arszenik. Choć głównie miał on zabójcze działanie, to nawet do dziś używa się go przy produkcji niektórych kosmetyków.

Przed wyjściem z kopalni zobaczyć można kolekcję zabawnych zakazów i nakazów w formie tablic informacyjnych – to Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. Warto sobie je poczytać i przynajmniej niektóre wziąć do serca!

Kopalnia Złota Złoty Stok

Po zwiedzaniu Sztolni Gertrudy czeka nas krótki spacer na świeżym powietrzu i zwiedzanie Sztolni Czarnej, gdzie znajduje się wyjątkowy podziemny wodospad. Zwiedzanie tego miejsca kończymy przejażdżką Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem. Ten wiatr we włosach, to światełko na końcu tunelu!

Kopalnia Złota Złoty Stok
Kopalnia Złota Złoty Stok

To nie koniec atrakcji. Możemy zwiedzić także wystawę minerałów (bezpłatnie, jak posiadamy bilet na zwiedzanie kopalni) albo wybrać się na podziemny spływ łodzią (dodatkowo płatne). Na pamiątkę można wybić sobie złotego dukata albo zobaczyć, jak odlewa się sztabki. Sami możemy też pobawić się w poszukiwaczy złota i diamentów.

Kopalnia Złota Złoty Stok
Kopalnia Złota Złoty Stok

Sztolnia Ochrowa

Gdy kopalnie przestają pełnić swoją funkcję to wydrążone wcześniej korytarze zalewa woda. I powoli słuch po nich ginie. Bardzo trudno jest potem takie wyrobisko odnaleźć i udostępnić do zwiedzania. Tak właśnie było ze Sztolnią Ochrową. Rozszyfrowując dawne zapiski udało się zlokalizować jej położenie, a kolejnych kilka lat zajęło przygotowanie korytarza dla zwiedzających.

Sztolnia Ochrowa

Samo podziemne przejście nie jest może zbyt długie, ale robi wrażenie. Miejscami jest naprawdę ciasno, a niesamowity klimat tworzą czerwone i pomarańczowe ściany. Ta niezwykła barwa to zasługa ochry. Podczas zwiedzania zobaczymy także salę źródlaną. Dlaczego to takie ważne miejsce? Dowiecie się na miejscu. Nie będziemy Wam zdradzać wszystkich tajemnic!

Sztolnia Ochrowa

Średniowieczna Osada Górnicza

W Złotym Stoku pierwsze kopalnie powstały jeszcze w średniowieczu. Jak w tamtych czasach wydobywano cenne kruszce spod ziemi? Z pomocą przychodziła oczywiście… fizyka! Na terenie Średniowiecznej Osady Górniczej zobaczyć możemy repliki sprzętów, jakich używano setki lat temu. Zresztą, wcale nie będziemy się tylko przyglądać, bo sami zostaniemy zagonieni do roboty. Przy okazji dowiemy się wielu ciekawostek o życiu w tamtych czasach, zejdziemy to tunelu strachów i złożymy krótką wizytę u kata. Tylko nie straćcie głowy!

Zaplanuj wycieczkę

Kopalnię Złota można odwiedzić o każdej porze roku. Zwiedzanie podziemi odbywa się z przewodnikiem i trwa około półtorej godziny. Warto zabrać ze sobą cieplejsze ubrania (wewnątrz panuje niska temperatura i wysoka wilgotność) oraz solidne buty, ponieważ chodniki potrafią być porządnie zalane wodą.

Bilety wstępu do samej Kopalni Złota kosztują 30 PLN dla osoby dorosłej oraz 24 PLN dla dzieci, młodzieży, studentów i emerytów. Warto jednak rozważyć zakup biletu łączonego i zwiedzić wszystkie dostępne tutaj atrakcje: Kopalnię, Sztolnię Ochrową oraz Średniowieczną Osadę Górniczą – wtedy za wstęp zapłacimy odpowiednio 55 PLN oraz 39 PLN. A naprawdę warto! Szczegóły cennik znajdziecie tutaj.

Z przewodnikiem zwiedza się także Sztolnię Ochrową (ok. 30 minut) oraz Średniowieczną Osadę Górniczą (ok. 45 minut). W sezonie wycieczki do obu tych miejsc startują bardzo często. O konkretnej godzinie zwiedzania zostaniecie poinformowani przy kasie przy wejściu do Osady. Podobnie jak w Kopalni, w Sztolni panuje niska temperatura i jest bardzo wilgotno. Dodatkowo każdy zwiedzający musi założyć na głowę kask.

Przy kompleksie znajdują się bezpłatne parkingi – jeden z nich mieści się przy Osadzie Górniczej i przy Sztolni Ochrowej, drugi położny jest nieco wyżej przy Kopalni Złota. Można się tutaj również zatrzymać na dłużej. Na terenie obiektu znajdują się pokoje gościnne, nieco dalej mieści się też uroczy pensjonat Złoty Jar. Na terenie Kopalni oraz przy Osadzie działają punkty gastronomiczne, gdzie możemy zrobić sobie przerwę na małe co nieco.


Odkryj z nami magię Dolnego Śląska! Poznaj ciekawe miejsca:

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej