Cenimy miejsca, które oprócz zwiedzania oferują coś jeszcze od siebie. W szczególności coś, co potrafi zainteresować dzieciaki, zachęcić je do działania i porusza ich wyobraźnię. Jednym z takim miejsc jest Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, które odwiedziliśmy podczas naszej rodzinnej podróży przez Dolny Śląsk. Zwiedzanie manufaktury ceramiki można połączyć tu z warsztatami artystycznymi i zdecydowanie warto skorzystać z właśnie takiej opcji. Nie tylko krok po kroku zobaczymy, jak powstają ceramiczne naczynia w najróżniejszych kształtach, ale tez samodzielnie stworzymy swoje własne, małe dzieło sztuki.
Wizytę w Żywym Muzeum Ceramiki zaczynamy od zwiedzania samej manufaktury. Z bliska możemy przyjrzeć się całemu procesowi tworzenia ceramicznych wyrobów, gdyż praca wre tu na bieżąco. Na naszych oczach powstają kolejne naczynia i ozdoby w przeróżnych kształtach, które potem odpoczywają na specjalnych półkach. Oglądamy piece, w których wypala się ceramikę. Zaglądamy do pracowni, w której pracownicy ręcznie malują oraz zdobią kolejne wyroby. Gotowe produkty trafiają potem do szkliwienia i kolejnego wypalania, którego temperatura może sięgać dobrze ponad 1000 stopni! Wszystko jest tu dziełem ludzkich rąk.
W warsztatach ceramicznych udział mogą wziąć zarówno dzieci, jak i dorośli. Na nas czekały już ulepione wcześniej kubeczki, które każdy mógł ozdobić według własnego pomysłu. Do dyspozycji mieliśmy farby w kilku kolorach oraz stempelki o różnych kształtach. Za pomocą pędzelków i gąbeczek powstają niepowtarzalne arcydzieła! I świetna zabawa dla wszystkich uczestników. Można tu spędzić nawet godzinę, pieczołowicie zdobiąc ceramikę. Gotowe kubeczki możemy zostawić do szkliwienia i za dodatkową opłatą otrzymamy je po kilkunastu dniach prosto do domu.
Tuż przy części, w której odbywają się warsztaty ceramiczne zaaranżowana została niewielka przestrzeń, w której można usiąść, napić się kawy i zjeść ciacho. W czasie, gdy dzieciaki ozdabiają swoje małe dzieła sztuki, rodzicie mogą zrelaksować się w otoczeniu zieleni.
Ceramiczne cudeńka można oczywiście zabrać ze sobą do domu. W tutejszym sklepie można kupić przepiękne naczynia, ozdoby, a nawet całe serwisy obiadowe czy kawowe. Trudno będzie wyjść stąd z pustymi rękami, ale popijając potem kawę z filiżanki z Bolesławca od razu wracają miłe wspomnienia z podróży. Manufaktura ma też swój sklep internetowy – polecamy, ale wchodzicie tam na własną odpowiedzialność!
Żywe Muzeum Ceramiki można odwiedzać przez cały rok. Aktualne godziny otwarcia manufaktury sprawdzić można tutaj. Na warsztaty ceramiczne najlepiej zarezerwować wcześniej miejsce – można zrobić to telefonicznie lub przez specjalny formularz na stronie. Bilety na zwiedzanie manufaktury kosztują 30 PLN dla dorosłych oraz 20 PLN dla dzieci. Za warsztaty ceramiczne zapłacimy 40 PLN od osoby dorosłej oraz 30 PLN od dziecka – w tą cenę wliczona jest już wizyta w pracowni ceramiki.
Warto również zaplanować krótki spacer po Bolesławcu. Choć spędziliśmy tu zaledwie kilka godzin, to miasto zdążyło nas oczarować. Idealnie było spędzić letnie popołudnie na tutejszym rynku. Koniecznie zwróćcie uwagę na zdobiące główny plac miejski… ceramiczne ozdoby. Do Bolesławca na pewno warto wybrać się na doroczne Bolesławieckie Święto Ceramiki – to największe w Europie targi ceramiki, podczas których podziwiać można wyroby z lokalnych wytwórni. Zazwyczaj odbywa się ono pod koniec sierpnia, więc zapiszcie to sobie w kalendarzu!
Odkryj rodzinne atrakcje Dolnego Śląska! Zaplanuj wycieczkę z dzieciakami i odwiedź wyjątkowe miejsca:
- niezwykły wodny świat we wrocławskim Hydropolis
- twierdza Srebrna Góra i okolice
- Kopalnia złota w Złotym Stoku
- Dawna kopalnia węgla w Nowej Rudzie
- Stara Kopalnia w Wałbrzychu
- Geopark w Krobicy
- spacer w chmurach w Świeradowie-Zdroju
- dolnośląskie baśnie i legendy w Magicznej Pławnej