Strona główna » Góry Stołowe. Ruszaj na skalny szlak

Góry Stołowe. Ruszaj na skalny szlak

przez Wszedobylscy
Góry Stołowe

Góry Stołowe to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Co roku przyciągają prawdziwe tłumy ludzi, którzy chcą zobaczyć słynne Błędne Skały czy imponujący Szczeliniec Wielki. Ale Park Narodowy Gór Stołowych ma jeszcze tak wiele do zaoferowania! My zabierzemy Was na spacer mniej zatłoczoną, ale równie wyjątkową trasą z Lisiej Przełęczy przez Narożnik, Skały Puchacza oraz Białe Skały. Na wędrowców czekają tu imponujące formacje skalne, urwiska i gęsty, pachnący las. Wyruszcie z nami w drogę!

Na szlaku

Naszą górską wędrówkę zaczynamy na Lisiej Przełęczy. Dotrzecie tu podążając Drogą Stu Zakrętów. Tuż za Karłowem znajdziecie dwa parkingi, na których można zostawić samochód i ruszyć na szlak. Trasa z Lisiej Przełęczy na Narożnik i dalej do Skał Puchacza oznaczona jest kolorem niebieskim. Już po kilku minutach spaceru pod górę docieramy na pierwszy szczyt. Z Narożnika możemy podziwiać piękny widok na okolicę. Niestety, szczyt był również świadkiem tragicznego wydarzenia. W 1997 roku para studentów została tu zastrzelona przez nieznanych sprawców, o tym wydarzeniu do dziś przypomina tablica pamiątkowa.

Góry Stołowe
Góry Stołowe
Góry Stołowe
Góry Stołowe

Spod Narożnika ruszamy dalej ścieżką w stronę Skał Puchacza. Trasa wiedzie pośród drzew i formacji skalnych, co rusz zbliżając się lub oddalając od urwiska. Po drodze mijamy też szczyt o wiele mówiącej nazwie: Kopa Śmierci. Skąd takie miano? Musicie zobaczyć sami!

Góry Stołowe
Góry Stołowe

Trasa powoli zaczyna prowadzić głębiej przez las, z dala od skalnych urwisk. Spacer nieco utrudniają powalone drzewa, a jeśli wcześniej padał deszcz możecie spodziewać się sporej ilości błota na ścieżce.

Góry Stołowe
Góry Stołowe
Park Narodowy Gór Stołowych

Za Skałami Puchacza szlak niebieski spotyka się ze szlakiem zielonym i to właśnie tym ostatnim będziemy kontynuować naszą pętlę w stronę Karłowa. Tu też trasa prowadzi chwilowo drewnianą kładką pośród drzew i torfowisk.

Góry Stołowe
Góry Stołowe
Góry Stołowe

Kontynuujemy naszą wędrówkę, a szlak zielony łączy się za chwilę ze szlakiem żółtym. Podążając nimi docieramy do Białych Skał. To imponujące formacje skalne, które sięgają nawet 20 czy 30 metrów wysokości. Mają też nietuzinkowe nazwy: Bubek, Kibic, Zły czy Dupek Dzwończy. Niektóre z nich można obejść dookoła, warto więc zapuścić się w taki skalny labirynt.

Góry Stołowe
Góry Stołowe
Białe Skały
Góry Stołowe
Góry Stołowe

Dalej podążamy już żółtym szlakiem, który to doprowadzi nas z powrotem na parking przy drodze. Zbliżając się do Lisiej Przełęczy możemy na chwilę jeszcze zejść z trasy na dwie krótkie ścieżki edukacyjne. Naszą górską wyprawę kończymy na małym parkingu przy Drodze Stu Zakrętów – znajduje się on ok. 300 metrów poniżej tego, z którego ruszaliśmy na szlak. Dla chętnych: spacer możemy kontynuować w stronę Fortu Karola.

Góry Stołowe
Góry Stołowe

Cała pętla z Lisiej Przełęczy przez Narożnik, Skały Puchacza i Białe Skały z powrotem na parking liczy ok. 7 km. Trasa jest łatwa i bez problemu pokonają ją również dzieci. W górach towarzyszyła Alicja i cała wyprawa zajęła nam z kilkoma krótkimi przerwami ok. 3,5 godziny. Na niebieskim szlaku trzeba zwrócić jedynie szczególną uwagę, by za blisko nie podchodzić do krawędzi skał. Przy Skałach Puchacza możemy się spodziewać powalonych drzew, które nieco utrudniają spacer wytyczoną ścieżką.

Góry Stołowe

Planując taką górską wycieczkę pamiętajmy, że jesteśmy na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie należy poruszać się wyłącznie po wyznaczonych ścieżkach. Wybierając trasę przez Narożnik, Skały Puchacza oraz Białe Skały nie musimy kupować biletów wstępu – te obowiązują tylko na Szczeliniec Wielki oraz Błędne Skały.

Góry Stołowe. Mapa trasy


Odkryjcie z nami również i inne piękne miejsca na Dolnym Śląsku:

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej