Dolny Śląsk to prawdziwa skarbnica niezwykłych miejsc. My planując naszą podróż przez ten region postanowiliśmy podążyć szlakiem dolnośląskich podziemi. Na naszą trasę musiała więc oczywiście trafić także Dawna Kopalnia Nowa Ruda. To kolejna kopalnia, którą odwiedziliśmy na Dolnym Śląsku, ale jak sami się przekonacie każda z nich jest wyjątkowa i może pochwalić się niepowtarzalnymi atrakcjami. To co, idziecie z nami pod ziemię?
Zwiedzanie Dawnej Kopalni Nowa Ruda rozpoczynamy od części muzealnej. Przewodnik, który nam towarzyszy, zabiera nas w świat górnictwa. Przed nami cztery sale wystawowe. Zaczynamy od podstaw i odpowiedzi na zasadnicze pytanie: co to jest węgiel? Jak powstaje? Co się stanie, gdy do białego prania wrzucimy kawałek węgla?
W dalszej kolejności czeka nas krótka lekcja historii górnictwa w okolicach Nowej Rudy. Mieszcząca się tu kopalnia była jedną z najstarszych na polskiej ziemi. Jej początki sięgają pierwszej połowy XV wieku, kiedy zaczęto wydobywać węgiel. Kopalnia w Nowej Rudzie działała do 1995 roku, a już rok później w jej miejscu powstało ówczesne Muzeum Górnictwa. Udało się to dzięki ludziom, którzy chcieli pokazać kolejnym pokoleniom nie tylko trud pracy górników, ale także ich tradycje i pamiątki. W Dawnej Kopalni udało się zgromadzić całkiem pokaźną kolekcję przedmiotów związanych z życiem codziennym tych, którzy pracowali pod ziemią. Zobaczymy tu m.in. odświętne stroje czy pamiątkowe kufle, ale to przede wszystkim historie z życia wzięte robią największe wrażenie na zwiedzających. Z jednej strony poznajemy ciekawe górnicze zwyczaje, z drugiej dowiadujemy się o tym, jak bardzo niebezpieczne potrafi być zejście nawet kilkaset metrów wgłąb.
Ostatnim punktem zwiedzania muzealnej części jest wizyta w dyspozytorni. To miejsce było zawsze sercem kopalni, z którego kierowano całą pracą. Czujniki, kontrolki, przyciski, system monitoringu, sterowania i łączności. Tutaj czuwano nad bezpieczeństwem górników.
Zakładamy kaski na głowę i ruszamy pod ziemię. Przez chwilę możemy poczuć się jak prawdziwi górnicy. W dawnej sztolni jest ciemno, dość chłodno i wilgotno. Pozostawiono tutaj sprzęty, których kiedyś używano przy wydobyciu węgla. Przenośnik, młoty pneumatyczne, lutnia wentylacyjna. To wszystko dalej działa i robi nieznośny wręcz hałas, kiedy zostaje uruchomione. Na własnej skórze możemy się przekonać, w jakich trudnych warunkach pracowali górnicy, a to przecież jedynie ułamek tego, czego doświadczali oni codziennie.
Co rusz, gdzieś w tym półmroku, przemyka tajemnicza postać. To duch Skarbnik, który według legend miał opiekować się górnikami. Dziś snuje się po ciemnych korytarzach i znienacka próbuje umorusać węglem niesfornych zwiedzających.
Podziemna trasa liczy ok. 700 metrów. Na sam koniec czeka nas niezwykła atrakcja – na powierzchnię wyjeżdżamy podziemną kolejką górniczą. Z trudem wciskamy się do żółtych wagoników i jednocześnie zastanawiamy się, jak mieścili się tu górnicy z całym swoim osprzętem. Kolejka szarpie, telepie się i hałasuje. Po chwili widać już światełko w tunelu. Z pewną ulgą zostawiamy za sobą ciemne korytarze. Witają nas ciepłe promienie słońca. Wracając w stronę muzeum możemy rzucić jeszcze okiem na konstrukcję wieży szybowej.
Dawna Kopalnia Nowa Ruda czynna jest przez cały rok. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem – często są to osoby, które kiedyś tu pracowały, więc mają naprawdę wiele do opowiedzenia. To miejsce zaciekawi również małych podróżników, a największe wrażenie robi na nich podziemna część trasy. Za bilet dla osoby dorosłej zapłacimy 30 PLN, ulgowy bilet wstępu kosztuje 22 PLN. Aktualne godziny otwarcia warto sprawdzić na stronie internetowej Dawnej Kopalni.
Znajdźcie chwilę czasu i wybierzcie się jeszcze do centrum w Nowej Rudzie. Mają tu uroczy rynek z pięknymi, kolorowymi kamienicami. Warto też zajrzeć do klimatycznej kawiarni Biała Lokomotywa. Serwują tutaj pyszną kawę i to taką na specjalne zamówienie. Zobaczycie sami!
Odkryj z nami Dolny Śląsk! Zobacz, jakie ciekawe miejsca warto jeszcze odwiedzić w tym regionie:
- Stara Kopalnia w Wałbrzychu
- Kopalnia złota w Złotym Stoku
- Srebrna Góra z imponującą twierdzą
- skalny szlak w Górach Stołowych