Strona główna » Magiczna Pławna. W świecie baśni i legend

Magiczna Pławna. W świecie baśni i legend

przez Wszedobylscy

Przemierzając Dolny Śląsk, trafiamy do niewielkiej wsi Pławna Dolna. Nasz wzrok natychmiast przykuwa dość nietypowy budynek znajdujący się tuż przy samej drodze. Strzeliste, kolorowe wieże od razu przywodzą nam na myśl bajkowy zamek. Ale skąd, pośrodku niczego, nagle znalazłby się tutaj taki obiekt? Czy magicznie znaleźliśmy się właśnie w jakiejś bajce? Otóż.. tak! Magiczna Pławna to miejsce pełne magii, legend i baśni. Powstało dzięki niesamowitej wyobraźni pewnego malarza, Dariusza Milińskiego, który osiadł tu na wsi i postanowił stworzyć coś niepowtarzalnego. Trzeba przyznać, że mu się to udało, bo w Magicznej Pławnej czeka na gości kilka naprawdę nietuzinkowych atrakcji.

Magiczna Pławna

Magiczna Pławna. Niezwykły świat baśni i legend

Magiczną Pławną tworzy kilka zupełnie różnych atrakcji, ale łączy je jedno: nawiązują do dawnych historii i baśni. Zobaczymy tu więc rekonstrukcję Arki Noego, tajemniczy świat legend śląskich czy gród rycerski. Na najmłodszych czekają też ciekawe warsztaty. Nie sposób się tu nudzić. Zobaczcie sami!

Arka Noego

To jest dopiero ciekawa historia! Na zielonej polanie otoczonej drzewami stoi 40-metrowej długości replika… Arki Noego. Trzeba naprawdę mieć fantazję, żeby w niewielkiej dolnośląskiej wsi stworzyć coś tak niepowtarzalnego. Arka pełni funkcję muzeum. W jej wnętrzach udało się zgromadzić imponującą kolekcję przedmiotów sakralnych. Część eksponatów to dzieła Milińskiego, inne to podarunki od mieszkańców i sympatyków tego miejsca. Jednym z najcenniejszych skarbów jest tu Biblia w drewnianej okładce. Arkę można zwiedzać samodzielnie lub posłuchać historii tego miejsca od pracowników. Wystawa zaciekawi bardziej dorosłych niż dzieci, ale na najmłodszych wrażenie robi przede wszystkim sama konstrukcja Arki.

Arka Noego
Co ciekawe, Arka Noego w Magicznej Pławnej powstała z drewna z odzysku. Stare belki pochodzą z dawnych zabudowań gospodarskich, mieszkańcy okolicznych wsi sami dostarczali deski ze stodół i innych budynków. Niektóre z nich mają nawet ponad 140 lat! Sama budowa Arki trwała ok. ośmiu miesięcy. Trzeba przyznać, że jest to zdecydowanie ciekawe przedsięwzięcie!

Arka Noego w Magicznej Pławnej

Arka Noego w Magicznej Pławnej

Zamek Legend Śląskich

Przenosimy się do zaczarowanego świata baśni i legend. Gdy tylko przekroczymy bramę, znajdziemy się w bajkowym świecie. Największe wrażenie robi tu budynek Zamku Legend Śląskich, w którym zobaczyć można niezwykły teatr kukiełkowy. Podczas ok. 40 minutowego przedstawienia lalki jak za magicznym machnięciem różdżki ożywają i opowiadają nam dawne śląskie legendy. Niektóre tragiczne i straszne, inne zabawne i ze szczęśliwym zakończeniem. W wielu z nich przewija się znana postać Ducha Gór, Liczyrzepy.

Magiczna Pławna

Magiczna Pławna
Magiczna Pławna

Największe wrażenie robią kukły, które przybrały tu ludzkie rozmiary. W ruch wprawiane są za pomocą licznych sznurków. Niesamowite, z jaką precyzją porusza nimi animator! Warto wspomnieć, że przedstawienie odbywa się w mroku, a opowiadanym historiom towarzyszą głośne efekty dźwiękowe, więc nie będzie to odpowiednie miejsce dla najmłodszych i bardziej wrażliwych maluchów.

Po spektaklu można wziąć udział w krótkich warsztatach teatralnych. Każdy może przymierzyć ogromną maskę i spróbować swoich sił na scenie. Warto również sprawdzić, co ciekawego dzieje się na zamkowym dziedzińcu. W chatkach odbywają się różne warsztaty artystyczne, m.in. z litografii czy lepienia w glinie. Mamy nadzieję, że już niedługo dziecięce wyroby ceramiczne będzie można zabierać ze sobą w ramach pamiątki z podróży.

Magiczna Pławna
Magiczna Pławna

Warsztaty w Magicznej Pławnej


Zamek Legend Śląskich

Gród rycerski

Zostawiamy za sobą śląskie legendy, by na chwilę stać się rycerzami. W Grodzie Rycerskim można spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, wspiąć się na drewniane mury obronne, z bliska zobaczyć maszyny oblężnicze i poszaleć na placu zabaw. Wzrok przyciąga sporych rozmiarów replika Konia Trojańskiego, do wnętrza którego można zajrzeć. Gród Rycerski cały czas się jeszcze rozwija i co rusz pojawiają się tu kolejne atrakcje.

Gród rycerski

Gród Rycerski

Magiczna Pławna

Magiczna Pławna. Informacje praktyczne

Magiczna Pławna znajduje się w oddalonej o 8 km od Lwówka Śląskiego wsi Pławna Dolna. Nie sposób ominąć tego miejsca, jadąc drogą 297 – wypatrujcie po prostu kolorowego zamku.  Na gości czeka całkiem obszerny, bezpłatny parking. Magiczna Pławna do tej pory funkcjonowała głównie w sezonie letnim, ale miejsce ma być dostępne dla zwiedzających już przez cały rok. Normalny bilet wstępu, który umożliwia odwiedzenie wszystkich miejsc na terenie Magicznej Pławnej kosztuje 25 PLN, za ulgowy zapłacimy 18 PLN. Można oczywiście kupić też bilety wstępu na konkretne atrakcje. Kasa biletowa znajduje się przy wejściu do Zamku Legend Śląskich, działa tu również sklepik z pamiątkami. Przy parkingu znajduje się punkt gastronomiczny, w którym można kupić przekąski i napoje – zjemy tu m.in. frytki czy smacznego burgera. W przyszłości ma tu powstać restauracja, w której będzie można zjeść obiad czy napić się kawy.

Magiczna Pławna


Odkryj z nami piękno Dolnego Śląska! Zainspiruj się do kolejnych podróży:

To może Ci się również spodobać!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej