Strona główna » Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

przez Wszedobylscy
Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Dolny Śląsk pełen jest niezwykłych i tajemniczych miejsc. Ma tak wiele do zaoferowania! Bogata historia tego regionu przeplata się z piękną przyrodą. Malownicze górskie szlaki, urokliwe miasteczka i wsie, imponujące zamki czy zabytki techniki. My podążyliśmy szlakiem dolnośląskich kopalni oraz podziemi. Dotarliśmy także do Wałbrzycha, a celem naszej podróży była Stara Kopalnia. W miejscu, gdzie kiedyś działała kopalnia węgla kamiennego, dziś funkcjonuje centrum nauki i sztuki. To nie tylko muzeum, ale także galeria, kawiarnia, a nawet pensjonat. Odbywają się tutaj warsztaty i wydarzenia kulturalne. Tak bardzo spodobał nam się industrialny charakter tego miejsca, że zamieszkaliśmy na terenie kopalni i ruszyliśmy na zwiedzanie!

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Stara Kopalnia w Wałbrzychu to największy w Polsce postindustrialny kompleks, który kilka lat temu został udostępniony do zwiedzania.  Ze względu na swój unikalny charakter kopalnia została wpisana do rejestru zabytków. Obiekt znalazł się też na dolnośląskiej Mapie Zabytków Techniki i Szlaku Tajemniczych Podziemi. Planując podróż na Dolny Śląsk po prostu nie możecie jej pominąć!

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Kiedyś działała się tutaj największa w Wałbrzychu kopalnia węgla kamiennego Julia (przez lata wielokrotnie zmieniała swoją nazwę, ta była ostatnia). Losy miasta, mieszkańców i kopalni były ze sobą nierozerwalnie połączone. To setki, tysiące historii o ludziach, ich ciężkiej pracy, wspólnych chwilach, ale też niestety tragediach. Ostatni wózek z węglem wyjechał stąd we wrześniu 1996 roku. Dziś w tych samych budynkach mieści się Muzeum Przemysłu i Techniki. Udało się tu zgromadzić imponującą kolekcję pamiątek i dawnych maszyn wykorzystywanych w kopalni. Niektóre z nich mają naprawdę pokaźne gabaryty!

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Zwiedzanie muzeum odbywa się z przewodnikiem. To on oprowadza nas po wszystkich budynkach oraz podziemiach, opowiadając przy tym rozmaite historie związane z nie tylko z kopalnią, ale także z miastem. Podczas zwiedzania pokonujemy trasę, którą niegdyś codziennie przemierzali górnicy w drodze do pracy. Zaglądamy m.in. do łaźni łańcuszkowej, lampowni i dyspozytorni. Przy okazji dowiadujemy się więcej o tradycjach górniczych. Jedna z ekspozycji w całości poświęcona jest życiu górników – zebrano tutaj m.in. galowe mundury, ozdobne kufle czy drobne przedmioty, które zabierali ze sobą do roboty.

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Schodzimy także pod ziemię. Choć stare wyrobiska zostały zlikwidowane, to pozostawiono dawną sztolnię szkoleniową. Podczas spaceru podziemną trasą zobaczyć możemy m.in. narzędzia, które były wykorzystywane do wydobywania węgla. Dla nas to atrakcyjne ciekawostki, ale uświadamiamy też sobie, w jakich trudnych i niebezpiecznych warunkach codziennie pracowali (i dalej pracują w innych miejscach) górnicy.

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Zwiedzanie części muzealnej kończymy wizytą na wieży widokowej. Stąd możemy rzucić okiem na teren dawnej kopalni, ale także na najbliższą okolicę. Zostawiliśmy za sobą ciemny korytarz, teraz otacza nas kojąca zieleń. Na terenie Starej Kopalni urządzono także wystawę plenerową. Spacerując już samodzielnie między odnowionymi budynkami, zobaczyć możemy jeszcze więcej sprzętu, który wykorzystywany był, gdy kopalnia działała pełną parą. Są tutaj fragmenty torów, lokomotywy, wagoniki, ale i ogromne fragmenty maszyn.

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Stara Kopalnia otwarta jest codziennie. Normalny bilet wstępu kosztuje 28 PLN, za bilet ulgowy zapłacimy 20 PLN. Bilety wstępu można kupić online. Na zwiedzanie z przewodnikiem musimy zarezerwować sobie przynajmniej godzinę. To miejsce po brzegi wypełnione historią i fascynująca podróż, w którą warto zabrać ze sobą także dzieciaki. Na pewno nie będą się tu nudzić, a najwięcej emocji wywołuje u nich spacer w podziemiach. Dla tych nieco starszych (powyżej 10. roku życia) niesamowitym przeżyciem może być nocne zwiedzanie. Każdy otrzymuje własny strój roboczy, lampę, kask, narzędzia i… do roboty!

To nie tylko muzeum

Warto wspomnieć, że Stara Kopalnia pełni nie tylko funkcję muzealną. Odbywają się tutaj wystawy oraz warsztaty ceramiczne. Udało nam się wziąć udział w zajęciach w tutejszej pracowni. W Centrum Ceramiki Unikatowej dzieje się naprawdę wiele. Warsztaty ceramiczne, garncarskie, zdobnicze. Trwają one ok. godziny i dostępne są dla wszystkich. Teraz mamy piękną pamiątkę z naszej podróży na Dolny Śląsk: własnoręcznie ulepioną filiżankę ze spodkiem!

Centrum Ceramiki Unikatowej

Centrum Ceramiki Unikatowej

Przy Starej Kopalni działa także Galeria Sztuki Współczesnej. Odbywają się tutaj pokazy malarstwa, fotografii, grafiki, ale także spotkania z artystami czy warsztaty. Informacje o aktualnych wystawach znajdziecie na stronie internetowej.

Jak już wspominaliśmy, w Starej Kopalni można też przenocować. Trzeba przyznać, że to niebanalne miejsce i dobry punkt wypadowy na zwiedzanie okolicy. Do centrum miasta mamy kilkanaście minut spacerem. Pokoje gościnne (sprawdź ceny) mieszczą się na piętrze w budynku historycznej Sztygarówki. Komfortowo urządzone, każdy z dostępem do łazienki. Jest wygodnie, cicho i czysto. Za dodatkową opłatą możemy zamówić śniadanie, które serwowane jest w urządzonej w industrialnym stylu kawiarni Sztygarówka. I bardzo Wam polecamy tą opcję, bo było naprawdę pysznie!

Sztygarówka


Daj się zainspirować i ruszaj na Dolny Śląsk! Co warto jeszcze zobaczyć w tym regionie? My polecamy:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej