Niepowtarzalny klimat, malownicze położenie i piękna okolica. Srebrna Góra to cudowne miejsce na Dolnym Śląsku, do którego można przyjechać o każdej porze roku i odpocząć w całkiem kameralnej atmosferze, ciesząc się przy tym pięknymi widokami. Dla nas było to miejsce wypadowe do zwiedzania atrakcji Ziemi Kłodzkiej: Gór Stołowych, zabytkowych kopalni i tajemniczych podziemi. Ale Srebrna Góra sama w sobie ma też wiele do zaoferowania! To właśnie tu mieści się największa w Europie górska twierdza, przebiegają tędy trasy Enduro, nie brakuje też pieszych szlaków idealnych na spacery. Zobaczcie, jak ciekawie można spędzić tu czas!
O Srebrnej Górze
Srebrna Góra była kiedyś miastem. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą jeszcze z XIV wieku, a swoją nazwę zawdzięcza odkrytym tutaj złożom srebra. Największy rozwój miasta przypadł na czasy, kiedy na pełnych obrotach funkcjonowała tu wojskowa twierdza. Po jej zamknięciu mieszkańcy próbowali rozwijać przemysł, a sukces odnieśli przy produkcji cenionych w tamtych czasach zegarków. Szukając kolejnych pomysłów na rozwój miasta postawiono na… turystykę! Na początku XX wieku do Perły Gór Sowich można było przybyć Sowiogórską Koleją Zębatą.
Niestety, wojna i kryzys zrobiły swoje. Miasto opustoszało, a potem zostało zdegradowane. Dziś Srebrna Góra to urocza wieś. Zobaczyć możemy tu zabytkową zabudowę miejską, dawny kościół ewangelicki, wiadukty kolejowe: Żdanowski i Srebnogórski czy całkiem wiekowy już budynek (pochodzący z przełomu XIX i XX wieku), gdzie swego czasu mieściło się schronisko PTTK. Niedawno odkryto tu nową sztolnię w starej kopalni srebra, która ma zostać niedługo udostępniona zwiedzającym. I oczywiście to, co przyciąga najwięcej turystów w te okolice: górująca nad Srebrną Górą twierdza!
Twierdza Srebrna Góra
Największą atrakcja Srebrnej Góry jest Twierdza, która jest zresztą największą górską fortyfikacją w Europie. W XVIII wieku, kiedy Śląsk dostał się pod panowanie pruskie, Fryderyk II Wielki zarządził budowę na tych terenach systemu obronnego. I tak na Górze Warownej powstał imponujący fort, w którym mogło stacjonować nawet do 5 tys. żołnierzy. Sama budowa pochłonęła ogromne jak na tamte czasy pieniądze, a do pracy ściągnięto setki robotników. Twierdza była samowystarczalna – na jej terenie powstały warsztaty rzemieślnicze, piekarnia, browar, szpital, więzienie, zbrojownia, prochownia. To miejsce przesiąknięte jest historią i warto się tu wybrać!
Twierdzę w Srebrnej Górze można zwiedzać przez cały rok. Bilety wstępu kosztują 25 PLN dla osoby dorosłej oraz 18 PLN dla dzieci, studentów oraz emerytów. Nie jest łatwo ją zdobyć! Samochód należy zostawić na parkingu na Przełęczy Srebrnogórskiej, skąd dalej pieszo trzeba ruszyć krętą, pnącą się ostro pod górę drogą ku fortecy. Po bastionie oprowadza nas żołnierz z 33 Historycznego Regimentu Srebrnogórskiego. Zwiedzanie trwa ok. 1-1,5 godziny. To bardzo interesująca podróż w czasie, a przewodnicy w niezwykle ciekawy sposób opowiadają o historii tego miejsca. Nawet najmłodsi słuchają z ogromnym zainteresowaniem!
Zwiedzając fort i jego podziemia dowiadujemy się, jak wyglądało codzienne życie zwykłego żołnierza. Ile guzików miał żołnierski mundur? Co żołnierz zawsze miał przy sobie? Ile czasu zajmowało mu ułożenie fryzury? Czy dużo zarabiał? Jak się okazuje, życie takiego żołnierza nie należało do najłatwiejszych, a ze względu na panujące w twierdzy warunki jego szansa na długą i zdrową egzystencję drastycznie malała. Trzeba pamiętać, że w podziemiach fortecy panuje dość niska temperatura (ok. 10 stopni), warto więc zabrać ze sobą coś cieplejszego do ubrania. Na zakończenie zwiedzania udajemy się na punkt widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę okolicy. W zasięgu wzroku mamy Srebrną Górę, a także Fort Ostróg, który również jest udostępniony do zwiedzania.
Srebrna Góra aktywnie
W Srebrnej Górze można bardzo aktywnie spędzić czas. Wytyczono tutaj trasy Enduro, działa też wypożyczalnia rowerów, w tym elektrycznych. Wyznaczone ścieżki należą do strefy MTB Sudety, największego w Polsce systemu górskich tras rowerowych. W okolicy znajdziemy także bardziej łagodne trasy, które nadadzą się na rodzinne wycieczki rowerowe.
Okolice Srebrnej Góry świetnie nadają się na piesze wycieczki. Spacerując po lasach możemy cieszyć się niczym nie zmąconą ciszą i spokojem, a także bliskością natury. Z parkingu na Przełęczy Srebrnogórskiej (tego, gdzie można zostawić auto wybierając się do Twierdzy) można ruszyć ścieżką dydaktyczną „Zębatą”. Trasa prowadzi nas lasem i wąwozami do wiaduktu Żdanowskiego. Podążając dalej zielonym szlakiem okrążymy Fort Ostróg i dotrzemy z powrotem na parking. To oczywiście jedna z wielu możliwości, bo ścieżek do spacerowania jest tu całe mnóstwo.
Dla tych, którzy lubią poczuć nieco adrenaliny polecamy wyjątkową aktywność: zjazd na linie z Wiaduktu Żdanowskiego. Pod czujnym okiem instruktora, korzystając z atestowanego sprzętu zjedziecie niemal 30 metrów w dół! Emocje i widoki – bezcenne! Informację o terminach uzyskacie w recepcji Villi Hubertus lub na stronie Sudetyity.
Odpocznij w Villi Hubertus
Z położonej u stóp twierdzy Villi Hubertus roztacza się wspaniały widok na okolicę. To właśnie tutaj spędziliśmy kilka dni podczas naszego pobytu na Dolnym Śląsku i bardzo Wam polecamy to miejsce! Sam budynek jest zabytkowy, ma już ponad 100 lat. Kiedyś działało tutaj schronisko PTTK, następnie obiekt przeszedł remont i dziś możemy tu odpoczywać w komfortowych warunkach z górskim klimatem.


W Hubertusie znajduje się w sumie czternaście pokoi. Prawie każdy z nich ma swoją prywatną łazienkę z prysznicem, wyjątkiem są tutaj dwa pokoje na poddaszu. Niektóre z nich mają też przestronne tarasy, z których można podziwiać widok na okolicę. We wnętrzach dominuje drewno. W pokoju znajdują się łóżka (małżeńskie, pojedyncze lub piętrowe), stoliki nocne, szafa, zestaw do parzenia kawy i herbaty, stół z krzesłami i telewizor. Na terenie obiektu działa bezprzewodowy Internet.

Codziennie rano można tu zjeść obfite śniadanie i napić się pysznej kawy. Po południu serwowane są także posiłki na mniejszy i większy głód. Warto spróbować ręcznie lepionych pierogów z kaszą i regionalnym serem – znalazły się one na liście Polskich Skarbów Kulinarnych. Nie mogliśmy sobie odmówić także klasycznego smażonego sera, podawanego z sosem żurawinowym, frytkami oraz sałatką. Solidne porcje, wprost idealne po całym dniu spędzonym na świeżym powietrzu.


Goście mają do dyspozycji darmowy parking, wypożyczalnię rowerów elektrycznych, miejsce do robienia ogniska, niewielki plac zabaw oraz balię z gorącą wodą. Mile widziane są tutaj zwierzęta.

Jeśli marzy Wam się spokojny wypoczynek i cenicie bliskość natury, to nie zastanawiajcie się długo i przyjeżdżajcie do Srebrnej Góry! Nam świetnie sprawdziła się na kameralne, rodzinne wakacje i jako miejsce wypadowe do zwiedzania okolicy. A wierzcie mi, atrakcji dookoła nie brakuje!
Odkryj z nami piękno Dolnego Śląska! Zapraszamy Was w niezwykłą podróż i polecamy ciekawe miejsca, które warto odwiedzić!
- Dolny Śląsk szlakiem winnic
- Kopalnia złota w Złotym Stoku
- dawna kopalnia węgla w Nowej Rudzie
- Stara Kopalnia w Wałbrzychu
- Sztolnie Walimskie
- skalny szlak w Górach Stołowych
- Chatka Górzystów
- Szklarska Poręba zimą
- spacer w chmurach w Świeradowie-Zdroju
- dolnośląskie baśnie i legendy w Magicznej Pławnej
- Geopark w Krobicy
- Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
- tajemniczy Zamek Czocha w Leśnej
- Złotoryja, najstarsze miasto w Polsce