Strona główna » Kraina Otwartych Okiennic na Podlasiu. Co warto zobaczyć?

Kraina Otwartych Okiennic na Podlasiu. Co warto zobaczyć?

przez Wszedobylscy
Kraina Otwartych Okiennic

Ten niezwykły zakątek Podlasia potrafi zauroczyć swoim sielskim klimatem i niepowtarzalną architekturą. To właśnie tu podziwiać można stare drewniane domy z charakterystycznymi, bogato zdobionymi okiennicami. Położona w dolinie Narwi Kraina Otwartych Okiennic to projekt, który powstał w 2001 roku, by zachować wyjątkowy charakter tego miejsca. 

Krainę Otwartych Okiennic tworzą trzy niewielkie wsie: Trześcianka, Soce oraz Puchły. Zobaczyć tutaj można nie tylko malowane chaty, ale również wspaniałe cerkwie czy kapliczki. Życie toczy się tu powoli, z dala od codziennego zgiełku i hałasu.  

Bogato zdobione domy podziwiać można nie tylko w samej Krainie Otwartych Okiennic. Rozsiane są one po całym Podlasiu, przypominając o wielokulturowym charakterze tego regionu i wyraźnych wschodnich wpływach, które przez setki lat kształtowy te tereny.   

Kraina Otwartych Okiennic: Trześcianka

To największa spośród wsi w Krainie Otwartych Okiennic. W Trześciance podziwiać można najwięcej zdobionych domów, jak również zabytkowy układ przestrzenny, pochodzący jeszcze z XVI wieku. W tamtym okresie królowa Bona zadecydowała o nowym podziale wiejskich działek – domy i zabudowania gospodarcze miały być budowane na wąskich, długich terenach. I tak, frontem do uliczek chaty stoją dziś węższym bokiem.

Trześciankę, podobnie jak Soce czy Puchły najlepiej zwiedzać pieszo lub na rowerze. Idąc główną drogą przebiegającą przez wieś, zobaczymy kolorowe domy z pięknie zdobionymi fasadami. Bo nie tylko okiennice są tutaj udekorowane, ale też nadokienniki, podokienniki, narożniki budynków czy nawet dachy. Na płotach często widzą tabliczki z nazwami domów – pochodzą one najczęściej od imion lub nazwisko właścicieli. To wszystko tworzy właśnie niepowtarzalny klimat tego miejsca!  

Kraina Otwartych Okiennic

Jeśli chcielibyście zatrzymać się na dłużej w Krainie Otwartych Okiennic, to właśnie w Trześciance znajdziecie najwięcej miejsc noclegowych, sklepik czy sezonową restaurację serwującą lokalne przysmaki. 

Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance

Jednym z miejsc, którego nie można przegapić w Trześciance jest cerkiew św. Michała Archanioła. Obecna świątynia została tu wzniesiona w drugiej połowie XIX wieku i oprócz miejsca do modlitwy pełniła też funkcję szkoły cerkiewno – parafialnej. Pomimo przetaczających się przez świat dwóch wojen, a także masowej ewakuacji ludności wyznana prawosławnego z terenów Podlasia w głąb Rosji, cerkiew nie została zdewastowana. W 2015 roku przeprowadzony został jej remont, a dziś ponad 150-letnia cerkiew zachwyca zieloną fasadą, kopułami i pięknym wnętrzem. 

Cerkiew w Trześciance
Cerkiew w Trześciance

Kraina Otwartych Okiennic: Soce

We wsi Soce czas jakby się zatrzymał. Oprócz drewnianych chat, kilku kapliczek i licznych gniazd bocianich nie ma tu praktycznie nic. Tylko cisza i spokój. Tutaj naprawdę jesteśmy z dala od codziennego zgiełku. Obecnie w Soce mieszka zaledwie 100 osób, a większość z nich to Rusini podlascy, którzy posługują się ukraińską gwarą podlaską. Być może przez mało sprzyjającą aurę pogodową, nie udało nam się tu spotkać nikogo. Ani mieszkańców, ani turystów… 

Kraina Otwartych Okiennic
Kraina Otwartych Okiennic
Kraina Otwartych Okiennic

Zabytkowe domy w Soce stoją wzdłuż dwóch równoległych uliczek, między którymi przepływa niewielka rzeczka. Po jednej stronie drogi domostwa stoją do niej przodem, a po drugiej – tyłem. Skąd takie ustawienie? Z czysto praktycznych względów! Spiżarnia w domu miała znajdować się w jego najchłodniejszej, a więc północnej części. Ten charakterystyczny układ wsi pochodzi jeszcze z XVI wieku. Na końcu tych uliczek stoją krzyże wotywne, które zostały postawione tu w 1895 roku. Według legendy, miały one uchronić mieszkańców wsi przez epidemią szalejącej wtedy zarazy.

Kraina Otwartych Okiennic

W Soce niemal wszystkie domy oraz budynki gospodarcze zbudowane są z drewna. Pomimo trudnej historii, do dziś zachowały się piękne zdobienia snycerskie, a ich ornamentyka nawiązuje do rosyjskiego budownictwa ludowego. Warto zajrzeć tu również do Muzeum Wsi Soce, w którym zgromadzono przedmioty codziennego użytku, liczące sobie kilkadziesiąt, jak nie więcej lat. Wyjątkowy charakter panujący w Soce sprawił, że wieś została wpisana na listę zabytków.    

Kraina Otwartych Okiennic

Kraina Otwartych Okiennic: Puchły

To najmniejsza wieś Krainy Otwartych Okiennic – w Puchłach mieszka zaledwie kilkadziesiąt osób, a łatwiej spotkać tu spacerujące po dróżkach bociany niż mieszkańców. Zdobionych domów jest tu również zdecydowanie mniej w porównaniu do dwóch poprzednich wiosek, ale warto przyjechać tu nie tylko dla nich! To właśnie tutaj mieści się jedna z najpiękniejszych cerkwi na Podlasiu!

Kraina Otwartych Okiennic

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach

To jeden z najpiękniejszych obiektów, jaki zobaczyć można podążając przez Krainę Otwartych Okiennic. Drewniana cerkiew Opieki Matki Bożej została tu wniesiona na początku XX wieku. Stoi ona w tym samym miejscu, w którym wcześniej stała poprzednia świątynia. Samo miejsce też nie jest przypadkowe – to właśnie tutaj doszło do objawienia ikony Matki Boskiej Opiekuńczej. Pod lipą, która rosła na pagórku, o zdrowie żarliwie modlił się pewien starzec, który cierpiał na obrzęk nóg. Jego choroba cudownie ustąpiła, gdy jednego dnia na drzewie zobaczył obraz Matki Bożej. Stąd wzięła się również nazwa wsi – w dawnej gwarze słowo opuchli oznaczało obrzęknięte kończyny.

Nowa cerkiew została mocno zniszczona podczas II Wojny Światowej, ale późniejszy remont przywrócił jej dawny blask. Wzrok już z daleka przyciąga swoją intensywnie niebieską fasadą – cerkwie w tym kolorze symbolizują niebo i poświęcone są Matce Bożej.  

Kraina Otwartych Okiennic
Kraina Otwartych Okiennic

Kładka i taras widokowy nad Narwią

Będąc we wsi Puchły, warto wybrać się na krótki spacer nad Narew. Nad rzekę prowadzi drewniana kładka, biegnąca pośród okolicznych pól. W oddali pasą się konie, a jak okiem sięgnąć otacza nas już tylko piękna przyroda. Na samym końcu ścieżki czeka niewielki taras widokowy, z którego podziwiać można przepływającą u naszych stóp rzekę Narew. Ach, jak na tym Podlasiu jest sielsko!

Kraina Otwartych Okiennic
Kraina Otwartych Okiennic

Odkryj magię Podlasie i odwiedź:


Szukasz ciekawego miejsca na wypoczynek? Sprawdź ofertę Arche Siedlisko i spędź czas na Podlasiu w jednym z ich ecoboxów.

Arche Siedlisko

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej