Strona główna » Hajnówka. Co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca i atrakcje

Hajnówka. Co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca i atrakcje

przez Wszedobylscy
Hajnówka - co warto zobaczyć

To miasto często określane jest Bramą do Puszczy Białowieskiej. Hajnówka, wielokulturowe miasteczko położone na skraju jednego z najstarszych lasów w Europie, to prawdziwy tygiel. Zobaczymy tu zarówno cerkwie, jak i kościoły rzymskokatolickie, stare drewniane domy z charakterystycznymi okiennicami, ale też odetchniemy wśród zieleni i spróbujemy lokalnych przysmaków. Jakie ciekawe miejsca i atrakcje warto zobaczyć w Hajnówce? Sprawdźcie!

Pomnik żubra

Symbolem miasta jest żubr. Tego najsłynniejszego mieszkańca Puszczy Białowieskiej spotkać można w samym sercu Hajnówki – w 2001 roku w otoczeniu miejskiej zieleni odsłonięty został pomnik żubra

Sobór św. Trójcy

To najbardziej charakterystyczna budowla w całej Hajnówce. Sobór św. Trójcy już z zewnątrz imponuje niezwykłą architekturą, a bogato zdobione wnętrza z siedmioma ołtarzami robią jeszcze większe wrażenie. Sobór może pomieścić nawet 5000 wiernych! Świątynię można zwiedzać od poniedziałku do soboty w wyznaczonych godzinach i po wcześniejszym uzgodnieniu z kancelarią parafialną (pod numerem telefonu +48 85 873 29 71).

Hajnówka - co warto zobaczyć

Spacer ulicą Górną

W poszukiwaniu dawnego ducha Hajnówki, warto wybrać się na spacer ulicą Górną, przy której stoją tradycyjne podlaskie domy ze zdobionymi okiennicami. Historia niektórych domostw sięga nawet pierwszej połowy XX wieku!

Kolejka Wąskotorowa

Na początku XX wieku Puszcza Białowieska była niezwykle cennym źródłem drewna, mocno eksploatowanym przez przebywających na tych terenach czasach Niemców. By usprawnić ten szybko rozwijający się przemysł drzewny, postanowili oni zbudować linie kolejową, która miała przyspieszyć transport drewna. I tak powstała kolejka wąskotorowa, która przewoziła ten surowiec aż do 1991 roku. Część torów została rozebrana, a to, co zostało, stanowi dziś atrakcję turystyczną.

Hajnówka - co warto zobaczyć

W sezonie (od maja do września) w wybrane dni tygodnia wyrusza z Hajnówki pociąg, który zabiera chętnych w podróż do wsi Topiło. Podczas godzinnej przejażdżki z okien kolejki podziwiać można piękno Puszczy Białowieskiej. Po dotarciu do miejsce docelowego, pasażerowie mają godzinną przerwę, zanim pociąg wyruszy w podróż powrotną. Cała wycieczka z Hajnówki do Topiło oraz z powrotem zajmuje ok. 3 godzin.

Hajnówka - co warto zobaczyć

Bilety na przejazd Kolejką Wąskotorową można nabyć jedynie w dzień odjazdu w kasach przy Dworcu Kolejek Leśnych. Za bilet dla osoby dorosłej zapłacimy 50 PLN, natomiast bilet ulgowy kosztuje 30-40 PLN (tańszy dla dzieci w wieku od 4 do 14 lat).

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa

Choć Hajnówka jest niewielkim miasteczkiem, to może się pochwalić wyjątkowymi muzeami. Jednym z takich miejsc jest niewątpliwie Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa. Zostało ono stworzone jeszcze w 2003 roku z prywatnej inicjatywy Stanisława Mierzwińskiego, który chciał podzielić się z innymi swoją wiedzą o kowalstwie. Wszystkim, którzy go odwiedzają, opowiada o pracy i życiu kowala na wsi. Zobaczyć tu można również bogatą kolekcję przedmiotów i maszyn związanych z kowalstwem, a nawet miniaturę pieca hutniczego. Na zapleczu muzeum znajduje się czynna kuźnia, w której pan Stanisław prowadzi pokazy kucia. To miejsce czynne jest codziennie, a zwiedzać je można przez cały rok. Za wstęp zapłacimy 4 PLN.      

Hajnówka - co warto zobaczyć

Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej

Hajnówka słynie ze swojej wielokulturowości. Niemal jedną czwartą mieszkańców stanowią tu Białorusini, a kilkanaście lat temu język białoruski został wprowadzony jako język pomocniczy. Ta różnorodność była impulsem do stworzenia Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej, w którym przedstawiona jest historia i tradycja ludności białoruskiej zamieszkującej Podlasie. W muzealnym wnętrzu została nawet odtworzona wiejska zagroda z przełomu XIX i XX wieku. Muzeum czynne jest przez cały rok od poniedziałku do piątku, a w okresie wakacyjnym ekspozycję zwiedzać można również w niedziele. Za bilet normalny zapłacimy 20 PLN, bilet ulgowy kosztuje natomiast 15 PLN

Hajnówka - co warto zobaczyć

Park Miniatur Zabytków Podlasia

Czy można zobaczyć najważniejsze zabytki Podlasia w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut? Pewnie! Wystarczy odwiedzić urokliwy Park Miniatur Zabytków Podlasia, gdzie podziwiać można najpiękniejsze podlaskie budowle w skali 1:25. Przechadzając się parkowymi alejkami, z bliski przyjrzeć możemy się tak wspaniałym obiektom jak Pałac Branickich w Białymstoku, Pokamedulski Klasztor w Wigrach czy zachwycające cerkwie. 

Hajnówka - co warto zobaczyć
Hajnówka - co warto zobaczyć

Park Miniatur Zabytków Podlasia mieści się tu przy samym wjeździe do Hajnówki, a zwiedzać go można jedynie w sezonie – od maja do września. Bilet wstępu kosztuje 15 PLN, a za bilety ulgowy zapłacimy 10 PLN

Park Wodny 

Co robić w Hajnówce, gdy pogoda nie sprzyja? Zrelaksować się w Parku Wodnym! Na gości czeka tu basen pływacki i rekreacyjny, jacuzzi, zjeżdżalnie, a także sauny i tężnia. Przyjemnie można tu spędzić czas na odpoczynku lub zabawie z dziećmi. Ceny biletów wstępu do Parku Wodnego zaczynają się od 18 PLN dla osoby dorosłej oraz 15 PLN w przypadku biletów ulgowych.

Park linowy

Planujecie rodzinną podróż na Podlasie? W ramach urozmaicenia czasu zajrzyjcie do Enklawy Białowieskiej, kompleksu hotelowego położonego na skraju Hajnówki. Mieści się tu park linowy, z którego korzystać mogą również goście z zewnątrz. Do dyspozycji są trzy trasy o różnych stopniach trudności. Każdy otrzymuje specjalną uprząż, kask oraz krótkie szkolenie, jak poruszać się między drzewami. To świetny pomysł na dobrą zabawę dla całej rodziny. Bilety do parku linowego nabyć można w hotelowej recepcji, a ceny zaczynają się od 39 PLN za pojedyncze przejście.

Hajnówka - co warto zobaczyć

Hajnowski Marcinek

To tradycyjny wypiek, którego historia sięga jeszcze czasów carskich, kiedy to hucznie obchodzono święto Marcina. Ten wyjątkowy przysmak powstaje z lokalnych, prostych składników: jajek, masła, mąki i śmietany. Jego przygotowanie jest dość pracochłonne – najpierw trzeba wypiec ok. 20-30 cienkich, okrągłych placków, które następnie przekładane są masą śmietanową. Boki tak przygotowanego ciasta obsypuje się bułką tartą, a górę zdobi. Będąc w Hajnówce, koniecznie warto spróbować hajnowskiego marcinka (np. w Emma Cafe), który kilka lat temu został wpisany nawet na Listę Produktów Tradycyjnych.     


Odkryj magię Podlasie i odwiedź:


Szukasz ciekawego miejsca na wypoczynek? Sprawdź ofertę Arche Siedlisko i spędź czas na Podlasiu w jednym z ich ecoboxów.

Arche Siedlisko na Podlasiu

To może Ci się również spodobać!

1 komentarz

Karolina z Rudeiczarne.pl 24 sierpnia 2023 - 10:31

Ależ tam pięknie! Sporo ciekawych miejsc do zobaczenia 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej