Strona główna » Magiczne Podlasie: Narwiański Park Narodowy. Kładka Śliwno-Waniewo

Magiczne Podlasie: Narwiański Park Narodowy. Kładka Śliwno-Waniewo

przez Wszedobylscy
Narwiański Park Narodowy

Lubisz być blisko natury? Wolisz aktywnie spędzać czas? Szukasz ciszy i spokoju? Ruszaj z nami na Podlasie! My byliśmy oczarowani tymi wszystkimi pięknymi miejscami, które udało nam się zobaczyć podczas naszej krótkiej, ale bardzo intensywnej podróży przez podlaskie zakątki. Nawet jeśli masz do dyspozycji tylko weekend, to możesz poczuć magię Podlasia. Nasza propozycja? Odwiedź Narwiański Park Narodowy! Możesz spędzić tu czas spacerując kładką nad meandrującą rzeką, pośród bagien i  łąk. Albo wypożyczyć kajak i być jeszcze bliżej natury. Zobacz, jakie niezwykłe miejsca na Podlasiu tylko czekają, by je odwiedzić!

Narwiański Park Narodowy

Narwiański Park Narodowy obejmuje i przede wszystkim chroni dolinę Narwi, rzeki, która nazywana jest polską Amazonką. Skąd takie określenie? Na terenie parku Narew jest kręta i płynie wieloma korytami – raz łączą się one w jedno, by po chwili ponownie rozdzielić na kilka tworząc niesamowity pejzaż. Koryta oddzielone są od siebie porośniętymi bujną roślinnością wysepkami. Podobnie zachowuje się właśnie przepływająca przez Amerykę Południową Amazonka, a także rzeka Kongo w Afryce. Niestety, postępujące zmiany klimatyczne wpływają na tutejszy ekosystem. Od dłuższego czasu poziom wody jest niski, wysychają torfowiska, znikają siedliska ptaków i zwierząt. A z nimi wyjątkowe miejsce stworzone przez naturę.

Narwiański Park Narodowy

Ze względu na charakterystykę terenu – głównie obszary bagienne – w Narwiańskim Parku Narodowym nie ma wyznaczonych szlaków pieszych. Na spacer można się tu wybrać jedynie na jedną z trzech ścieżek edukacyjnych. Szlaki na piesze oraz rowerowe (np. Podlaski Szlak Bociani) wycieczki biegną na obrzeżach parku. Piękno parku można za to podziwiać z poziomu wody. Bardzo popularne są tutaj spływy kajakowe lub  tzw. pychówką, drewnianą łódką, którą flisak wprawia w ruch odpychając się od dna długą tyczką. Kajaki można wypożyczyć np. przy siedzibie parku w Kurowie (obecnie jest ona nieczynna ze względu na obostrzenia związane z epidemią).

Wybierając się do Narwiańskiego Parku Narodowego należy kupić bilety – można to zrobić w siedzibie parku w Kurowie lub na stronie internetowej eParki (kup bilet). Jednodniowy bilet wstępu kosztuje 5 PLN dla osoby dorosłej, ulgowy – 2,5 PLN.

Narwiański Park Narodowy

Kładka Śliwno-Waniewo

Piękno Narwiańskiego Parku Narodowego można podziwiać nie tylko z łódki. Jedną z największych atrakcji jest tutaj malowniczo położona drewniana kładka, która łączy wsie Śliwno oraz Waniewo. Ścieżka prowadzi nad rozlewiskami, przez tereny bagienne i trzcinowiska. Trasa liczy nieco ponad kilometr, a po drodze kilka razy musimy przeprawiać się przez rzekę za pomocą pływających pomostów. Napędzane są one siłą naszych mięśni i uwierzcie, że trzeba włożyć w przeciąganie takiej platformy całkiem sporo energii. W połowie drogi znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać widok na okolicę, a także pobawić się w ornitologa i obserwować różna gatunki ptaków. Warto tu przyjechać!

Narwiański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy

Spacer kładką możecie zacząć zarówno w Śliwnie, jak i Waniewie. Z jednej i z drugiej strony znajdziecie parking, na którym można zostawić samochód. Kładka została niedawno wyremontowana i jest na tyle zabezpieczona, że dzieci mogą nią swobodnie spacerować. Większą czujność warto zachować natomiast przy pływających platformach. Trasę można przejechać zarówno z wózkiem dziecięcym, jak i na rowerze. Weźcie jednak pod uwagę, że ze względu na niski poziom wody nie wszystkie pomosty mogą być czynne. Jeśli spacer zaczynacie od strony Waniewa, to możecie sprawdzić, jak wygląda sytaucja w tutejszym punkcie Informacji Turystycznej Narwiańskiego Parku Narodowego. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych jest tutaj plac zabaw, który znajduje się między budynkiem a wejściem na kładkę.


Spodobał Ci się spacer po Narwiańskim Parku Narodowym? A czy wiesz, że na Podlasiu są jeszcze trzy parki narodowe? Odkryj z nami ten największy i najbardziej dziki, gdzie spotkać można łosie i spacerować wśród bagien: Biebrzański Park Narodowy. Podróżując przez Podlasie warto odwiedzić także klimatyczny Tykocin. Przy okazji można zajrzeć do jedynej w Polsce Europejskiej Wsi Bocianiej. W Białowieży odwiedzić można żubry, ciekawym przystankiem jest również Hajnówka.

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej