Strona główna » Jakie miejsca możesz odwiedzić podczas wycieczki rowerowej? Pomorskie na dwóch kółkach

Jakie miejsca możesz odwiedzić podczas wycieczki rowerowej? Pomorskie na dwóch kółkach

przez Wszedobylscy
Pomorskie Trasy Rowerowe. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki rowerowej

Z wytęsknieniem wypatrujemy już pierwszych oznak wiosny. Zieleniejących się drzew, przyjemnie ciepłych promieni słońca i tej energii, która sprawia, że coraz więcej czasu pragniemy spędzać na świeżym powietrzu. To właśnie wtedy zaczyna się dla nas sezon rowerowy. Z otchłani garażu wyciągamy nasze dwa kółka, otrzepujemy z kurzu i ruszamy na krótkie przejażdżki po najbliższej okolicy. A mamy wokół nas kilka naprawdę pięknych miejscówek, które lubimy odwiedzać. Dokąd wybieramy się podczas takiej wycieczki rowerowej? Ścieżką rowerową jeździmy do Mechelinek, gdzie z klifu podziwiać można fantastyczny widok na zatokę. Rzut beretem dzieli nas też od malowniczo położonej Rewy, mekki miłośników sportów wodnych. Liczne ścieżki prowadzą także przez pobliski Rezerwat Beka, który słynie jako siedlisko wielu rzadkich gatunków ptaków. Na rowerach jeździliśmy także przez Mierzeję Helską i Wiślaną, kręciliśmy kilometry na Żuławach i pokonywaliśmy leśne dukty na Kaszubach oraz wzdłuż wybrzeża. Bez pośpiechu, czerpiąc przyjemność z rekreacyjnej jazdy wśród zachwycających okoliczności przyrody. Pomorskie Trasy Rowerowe zdecydowanie mają wiele do zaoferowania! Gdzie zatem warto wybrać się na wycieczkę rowerową na Pomorzu?

Najpiękniejsze trasy rowerowe na Pomorzu

Mierzeja Helska

Półwysep Helski to jedno z najchętniej odwiedzanych latem miejsc w Polsce. I choć o tej porze roku bywa tutaj tłoczno, to wiosną czy jesienią jest tu równie pięknie. My właściwie tylko wtedy wybieramy się na Mierzeję, by móc swobodnie cieszyć się wyjątkowym urokiem tego miejsca. Ten niepowtarzalny klimat najlepiej podziwiać właśnie z perspektywy dwóch kółek. Szczególnie, że trasę z Władysławowa (a nawet z pobliskiego Pucka) aż do Helu pokonać można malowniczą ścieżką, w całości odseparowaną od ruchu drogowego.

Liczący niecałe 40 km szlak prowadzi wzdłuż Zatoki Puckiej – częściowo wzdłuż brzegu, częściowo przez lasy. W bliskiej odległości najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem, przez nadmorskie kurorty i miasteczka. Po drodze zatrzymać się można w urokliwej Kuźnicy, przespacerować się po molo w Jastarni czy napić się kawy w bardziej kameralnej Juracie. Warto też wspomnieć, że na Półwyspie Helskim podziwiać można dawne fortyfikacje i powojenne schrony. Celem naszej podróży jest Hel, gdzie czekają na foki, fantastyczne plaże, ścieżki spacerowe i mnóstwo knajpek.

Pomorskie Trasy Rowerowe. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki rowerowej
Pomorskie Trasy Rowerowe. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki rowerowej

W sezonie między Helem a Trójmiastem kursują tramwaje wodne, na pokład których zabrać można rowery. Dzięki temu z łatwością zaplanować można więc przyjemną jednodniową wycieczkę nawet dla początkujących czy z dziećmi. Jak? Z Gdyni do Władysławowa dojechać można pociągiem, skąd już dalej jedziemy rowerem do Helu. Tam wsiadamy na pokład katamaranu, który zabierze nas z powrotem do Trójmiasta. Coś dla bardziej wymagających? Z Władysławowa przez Puck dojedziemy do Gdyni (to tylko dodatkowe 40 parę km) i dalej do Sopotu oraz Gdańska.

Mierzeja Wiślana

To jedna z najbardziej malowniczych tras na Pomorzu! Przed nami ponad 50 kilometrów pośród wspaniałej natury. Biegnąca od Mikoszewa przez Sztutowo, Kąty Rybackie i Krynicę Morską ścieżka poprowadzi nas prosto na sam koniec Polski. Po drodze czeka nas mnóstwo atrakcji i zachwycających krajobrazów – to m.in. rezerwat kormoranów oraz czapli siwej, latarnia morska punkty widokowe, z których podziwiać można zarówno Zatokę Gdańską, jak i Zalew Wiślany czy słynny już przekop mierzei. Nie możemy również nie wspomnieć o Sztutowie, gdzie odwiedzić można przejmujące Muzeum Stutthof, upamiętniające ofiary nazistów podczas II Wojny Światowej.

Pomorskie Trasy Rowerowe. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki rowerowej

Wycieczka trasą rowerową przez Mierzeję Wiślaną to propozycja dla każdego, również dla rodzin z dziećmi. Wyprawę można połączyć z plażowaniem czy nawet dłuższym wypoczynkiem (polecamy relaksujący pobyt w Hotelu Tristan). Ten szlak jest częścią międzynarodowej trasy EuroVelo 10 – miłośnicy dłuższych wypraw rowerowych mogą kontynuować podróż przez Wyspę Sobieszewską, Trójmiasto, wzdłuż Zatoki Puckiej aż nad Morze Bałtyckie i dalej wzdłuż wybrzeża aż do granicy polsko-niemieckiej.

Pomorskie Trasy Rowerowe. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki rowerowej
Pomorskie Trasy Rowerowe. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki rowerowej

Trójmiasto, czyli Gdańsk, Gdynia i Sopot na rowerze

Odkryjcie uroki trójmiejskiej metropolii na dwóch kółkach. Przez Gdańsk, Gdynię oraz Sopot prowadzi sieć ścieżek rowerowych, dzięki którym zobaczyć można największe atrakcje w Trójmieście, jak i podziwiać piękne widoki na Zatokę Gdańską.

Przemierzając Gdynię na rowerze, warto wybrać się na Molo Południowe, przy którym cumuje słynny niszczyciel Błyskawica oraz żaglowiec Dar Pomorza. Stamtąd dalej ruszamy w stronę Bulwaru Nadmorskiego, który ciągnie się wzdłuż wód zatoki. W stronę Sopotu możemy udać się albo ścieżką biegnącą wzdłuż głównej gdyńskiej arterii, albo nieco bardziej wymagającą trasą przez Kępę Redłowską i w pobliżu malowniczego Klifu Orłowskiego. To właśnie w Orłowie warto zatrzymać się na chwilę, by pospacerować po drewnianym molo. Ścieżka prowadzi dalej przez Park Kolibkowski, a gdy przekroczymy wpadający do zatoki potok Swelina, znajdziemy się już w Sopocie.

Pomorskie Trasy Rowerowe. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki rowerowej
Pomorskie Trasy Rowerowe. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki rowerowej

Kontynuujemy naszą wycieczkę przez sopocki Park Północny, mijamy wejście na najdłuższe drewniane molo w Europie i rzucamy okiem na tutejszą latarnię morską. Przy okazji możemy też zajrzeć na plac Przyjaciół Sopotu z licznymi kawiarniami i restauracjami. Sopot tętni życiem niemal o każdej porze roku! Mając do dyspozycji więcej czas, warto zagłębić się w sopockie uliczki, by zobaczyć niezwykle klimatyczne wille. Ścieżka prowadzi dalej wzdłuż plaży, a granicę między Sopotem a Gdańskiem mijamy niepostrzeżenie.

Gdańsk na rowerze

Z czasem po prawej stronie mocno się zazieleni – to znaczy, że jesteśmy już na terenie gdańskiego Parku Reagana. To jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców miasta, które przyciąga spacerowiczów, rodziny z dziećmi oraz amatorów aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dalej warto zatrzymać się na chwilę przy molo w Brzeźnie – to dobre miejsce na łyk gorącej kawy na tutejszej plaży. Trasa biegnie jeszcze kawałek dalej aż do Falochronu Zachodniego, gdzie Martwa Wisła uchodzi do zatoki.

Liczącą ok. 20 km trasę między Gdynią a Gdańskiem możemy dowolnie rozszerzyć – czy to o wycieczkę do centrum Gdańska, na Wyspę Sobieszewską, wyprawę na Mierzeję Helską czy dłuższą przejażdżkę na sam koniec Polski na Mierzei Wiślanej. Tyle możliwości!

Wyspa Sobieszewska

Będąca dzielnicą Gdańska Wyspa Sobieszewska stanowi skrzyżowanie dwóch międzynarodowych dróg rowerowych: EuroVelo 10 oraz EuroVelo 9. Ten malowniczo położony zakątek zachwyca swoją atmosferą, naturą i ciekawymi atrakcjami. Wokół wyspy wytyczony został liczący ok. 28 km i oznaczony niebieskim kolorem Szlak im. Wincentego Pola wokół Wyspy Sobieszewskiej. Trasa prowadzi m.in. lasem przy plaży, wzdłuż Martwej Wisły oraz przy ujściu Wisły do Zatoki Gdańskiej. Po drodze zobaczymy m.in. zabytki hydrotechniczne, w tym zabytkową śluzę w Przegalinie oraz nowoczesny zbiornik wody Kazimierz (to element Gdańskiego Szlaku Wodociągowego) czy odrestaurowane domy rybackie. To przyjemna, niemal całkowicie płaska trasa, którą z łatwością można pokonać także z najmłodszymi.

Pomorskie Trasy Rowerowe. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki rowerowej

Będąc na Wyspie Sobieszewskiej, warto wybrać się także na spacer do jednego z tutejszych rezerwatów. Ptasi Raj to prawdziwe eldorado dla licznych gatunków ptaków, a mając odrobinę szczęścia, w rezerwacie Mewia Łacha możemy zobaczyć wygrzewające się w słońcu foki.

Z Wyspy Sobieszewskiej możemy dojechać także do centrum Gdańska. Trasa liczy ok. 16 km i prowadzi przez Wiślinkę, Przejazdowo i Rudniki. Taką wycieczkę rowerową połączyć można też z dłuższym wypadem na Mierzeję Wiślaną – wystarczy przedostać się promem ze Świbna do Mikoszewa na drugą stronę Wisły.

Wiślana Trasa Rowerowa

Ciągnący się wzdłuż Wisły szlak rowerowy EuroVelo 9 łączy na terenie Polski Beskidy z Bałtykiem. Trasa, choć ciągle będąca jeszcze w fazie realizacji, przyciąga coraz więcej amatorów wycieczek na dwóch kółkach. Pomorski odcinek, a właściwie biegnąca po dwóch stronach rzeki pętla, Wiślanej Trasy Rowerowej liczy niemal 300 km długości. Wycieczkę rowerową zacząć można w Gdańsku, skąd dalej przez Wyspę Sobieszewską docieramy na asfaltową drogę prowadzącą niemal do samego Tczewa po wale przeciwpowodziowym. Tutaj zobaczyć warto słynny tczewski most, zajrzeć do Muzeum Wisły czy odwiedzić Centrum Konserwacji Wraków Statków.

Pomorskie Trasy Rowerowe. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki rowerowej

Stąd dalej ruszamy do Gniewu, gdzie zwiedzić można wyjątkowy gotycki zamek. To także doskonałe miejsce na chwilę wytchnienia – w zamkowych wnętrzach mieści się komfortowy hotel z przyjemną strefą spa i świetną restauracją. Kolejnym punktem na trasie Wiślanej Trasy Rowerowej jest Kwidzyn z kolejnym imponującym zamkiem, który poszczycić może się największą na świecie średniowieczną… latryną.

Szlak EuroVelo 9 podąża dalej na południe, do urokliwych miejscowości Nowe oraz Grudziądz, ale to już nasze sąsiednie województwo. Z Kwidzyna trasa prowadzi przez gminę Miłoradz, malownicze lasy, żuławskie bezdroża aż do Mikoszewa. By z powrotem dotrzeć do Gdańska, musimy jeszcze przeprawić się promem przez Wisłę. Brzmi jak dobry pomysł na kilkudniową wycieczkę, prawda?

Kaszubska Marszruta

Sieć leśnych ścieżek zaprowadzi nas w głąb Borów Tucholskich. Ponad 160 km tras wiodących po specjalnie przygotowanych traktach czeka na wszystkich amatorów jazdy na dwóch kółkach. Wytyczone szlaki umożliwiają zaplanowanie wycieczek w formie mniejszej lub większej pętli, jak również między kolejnymi punktami na mapie.

Pomorskie Trasy Rowerowe. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki rowerowej

Przygodę na Kaszubskiej Marszrucie możemy zacząć w Chojnicach lub Czersku, do których dojedziemy pociągiem. Kolejne kilometry pokonujemy tu przez bujne lasy. Po drodze mijamy jeziora, potoki, kładki i mosty. Jesteśmy tu naprawdę blisko natury, szczególnie przemykając niespiesznie przez Zaborski Park Krajobrazowy. Chwilę oddechu złapać można w miejscowości wypoczynkowej Charzykowy, gdzie nad jeziorem spokojnie kołyszą się łódki, a zachody słońca są naprawdę zachwycające. Choć trzeba przyznać, że największą atrakcją Kaszubskiej Marszruty jest właśnie natura.

Szwajcaria Kaszubska

Kaszuby to prawdziwy raj dla miłośników rowerowych wycieczek. Liczne trasy o zróżnicowanym charakterze, malowniczy krajobraz, bogata oferta noclegowa i kulinarna sprawiają, że z przyjemnością można tu kręcić kilometry. Dostępnych szlaków jest tutaj naprawdę sporo, więc każdy znajdzie dla siebie ten o odpowiednim stopniu trudności. Ścieżki wiodą przez lasy, wzdłuż jezior, przy platformach widokowych i ciekawych zabytkach.

Pomorskie Trasy Rowerowe. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki rowerowej
Pomorskie Trasy Rowerowe. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki rowerowej

Jedną z najpiękniejszych, ale i wymagających tras na Kaszubach jest niewątpliwie pętla wokół jezior Raduńskich, zahaczająca o Kaszubski Park Krajobrazowy i przebiegająca przez Wzgórza Szymbarskie, jak również okoliczne wsie i miasteczka. Licząca ponad 80 km trasa wiedzie przez Chmielno, gdzie odwiedzić można Pracownię Ceramiki Kaszubskiej, a także Ręboszewo z położonym na wzgórzu wiatrakiem, urokliwe Ostrzyce, Stężycę, Borzestowką Hutę.. Po drodze mijamy liczne wzniesienia, w tym Biskupią Górę, Jastrzębią Górę czy najwyższy szczyt na Kaszubach, Wieżycę. Fantastyczne widoki gwarantowane!

Jaki rower na Pomorskie Trasy Rowerowe?

Niech Was nie zwiedzie bliskość morza – trasy rowerowe na Pomorzu potrafią być naprawdę wymagające! Szczególnie, jeśli wybierzecie się w okolice naszej niezwykle malowniczej Szwajcarii Kaszubskiej. Ten zakątek Kaszub nie bez powodu otrzymał taką nazwę – w pokonanie niektórych wzgórz i krętych ścieżek między jeziorami trzeba nie raz włożyć sporo wysiłku. Widoki zdecydowanie wynagradzają jednak ten trud!

Pomorskie Trasy Rowerowe. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki rowerowej

Szlaki, które możemy pokonać podczas wycieczki rowerowej w województwie pomorskim są bardzo zróżnicowane. Na dwóch kółkach podążać możemy zarówno leśnymi dróżkami, asfaltowymi drogami, jak i szutrowych dróżkach. Po drodze czekają na nas zmieniające się jak w kalejdoskopie krajobrazy – lasy, jeziora, rzeki, morze, pagórki, jak i ciekawe atrakcje. Zabytki, zamki, pałace, obiekty hydrotechniczne i trójmiejski gwar.

Ta różnorodność sprawia, że planując wycieczki przez Pomorze warto zadbać o odpowiedni rodzaj roweru. A wybór jest naprawdę spory – wystarczy zerknąć na https://www.mediaexpert.pl/rowery, by dopasować odpowiedni sprzęt. Nie tylko do swoich umiejętności, ale również do konkretnych tras. Na głównych trójmiejskich ścieżkach dobrze sprawdzają się klasyczne rowery miejskie, choć ze względu na miejscami dość sporą różnicę wysokości część rowerzystów przesiada się na te w wersji elektrycznej. Wybierając się z kolei w głąb Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego czy przez Kępę Redłowską, lepiej postawić na bardziej uniwersalny rower trekkingowy.

Pomorskie Trasy Rowerowe. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki rowerowej

Mierzeję Helską i Wiślaną z łatwością przemierzymy na rowerach trekkingowych, ciągnąc za sobą przyczepki rowerowe z najmłodszymi amatorami podróżowania. Lżejszy rower MTB (ich szeroką gamę znajdziecie na https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-mtb) będzie z kolei lepszym rozwiązaniem na wspomnianą już wcześniej Szwajcarię Kaszubską z jej licznymi pagórkami. Gotowi na odkrywanie uroków województwa pomorskiego na rowerach? Ruszajcie na Pomorskie Trasy Rowerowe!


Tekst powstał w ramach współpracy reklamowej


ODKRYJ CIEKAWE MIEJSCA I ATRAKCJE W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM:

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej