Strona główna » Uzbekistan. Jak zaplanować podróż? Informacje praktyczne i wskazówki

Uzbekistan. Jak zaplanować podróż? Informacje praktyczne i wskazówki

przez Wszedobylscy
Uzbekistan Informacje Praktyczne

Perła Azji Środkowej. Kraj o długiej i fascynującej historii, poruszający wyobraźnię swoimi imponującymi i wiekowymi atrakcjami, a także kuchnią i zwyczajami. Uzbekistan marzył nam się, od kiedy sięgnęliśmy po lekturę książki “Samarkanda” autorstwa Amin Maalouf. I to marzenie udało się spełnić! W Uzbekistanie spędziliśmy dziesięć dni, podczas których odwiedziliśmy cztery wyjątkowe miasta i jedynie narobiliśmy sobie smaku na więcej. Wróciliśmy nie tylko pełni wrażeń, ale także z solidną porcją praktycznych wskazówek oraz informacji, dzięki którym i Wy możecie teraz zaplanować podróż do Uzbekistanu. 

Wiza do Uzbekistanu

Obywatele Polski, planujący podróż do Uzbekistanu, obecnie mogą swobodnie korzystać z ruchu bezwizowego. Do tego niezwykle ciekawego kraju położonego w Azji Środkowej możemy wybrać się na podstawie ważnego min. 6 miesięcy paszportu i pozostać na miejscu przez 30 dni. 

Jak dotrzeć do Uzbekistanu? 

Linie lotnicze LOT oferują bezpośrednie loty z Warszawy do Taszkentu. W sezonie letnim w 2024 roku rejsy odbywają się cztery razy w tygodniu, we wtorki, środy, piątki oraz niedziele. Połączenie do Uzbekistanu realizowane jest samolotami Boeing 737-800, które w zależności od modelu zabierają na pokład 186-189 pasażerów w dwóch klasach podróży – Economy oraz Premium Economy.

Wylot z lotniska Chopina odbywa się o godzinie 23, a sam lot trwa ok. 6 godzin. W Taszkencie lądujemy ok. godziny 8 rano (czasu lokalnego). Rejs powrotny planowo odlatuje ze stolicy Uzbekistanu o godzinie 10, w Warszawie meldujemy się ok. 6,5 godziny później. Na nocnym rejsie serwowana jest kolacja, a przed lądowaniem – przekąski. Pasażerowie otrzymują również zestaw – koc z poduszeczką, by móc zrelaksować się podczas podróży. Podczas lotu powrotnego do Warszawy podawany jest obiad, a później słone oraz słodkie przysmaki. 

To wygodne połączenie, dzięki któremu szybko i sprawnie możemy dotrzeć do Azji Środkowej. Rezerwacji biletów dokonać można na stronie przewoźnika, a ceny biletów w promocyjnej cenie zaczynają się nawet od 1499 PLN w dwie strony (przy podróży tylko z bagażem podręcznym). LOT wprowadza zmianę w rozkładzie lotów do Uzbekistanu – dwa rejsy tygodniowo będą realizowane nocą, a pozostałe dwa – późnym popołudniem. 

Bilety w dobrej cenie z Polski do Uzbekistanu oferują często linie lotnicze Turkish Airlines z przesiadką w Stambule. Ci, którzy chcieliby zaoszczędzić na biletach lotniczych i nie mają nic przeciwko dłuższej przesiadce, mogą skorzystać także z oferty Wizz Air – najpierw dotrzeć do Abu Zabi, skąd dalej udać się do Samarkandy lub Taszkentu.

Transfer z lotniska w Taszkencie

Międzynarodowy port lotniczy w Taszkencie położony jest w obrębie miasta. Na przylatujących czeka tu tłum taksówkarzy, którzy chętnie dowiozą nas w każdy zakątek uzbeckiej stolicy. Tu zdecydowanie przyda się umiejętność negocjacji, gdyż cena wyjściowa jest zazwyczaj zawyżona. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie jeszcze na lotnisku aplikacji Yandex Go, dzięki której zamówić można transfer z lotniska w bardziej rozsądnej cenie. Za przejazd do oddalonego o niecałe 4 kilometry od portu lotniczego hotelu zapłaciliśmy jedynie 15 500 UZS, czyli 5 PLN.  

Jak porozumiewać się w Uzbekistanie?

Nie da się ukryć, że przy podróży do Azji Środkowej znajomość języka rosyjskiego będzie nieoceniona. W Uzbekistanie dominują dwa języki: uzbecki oraz rosyjski, młodsze pokolenie mocno stawia też na naukę języka angielskiego. W coraz większej liczbie miejsc, szczególnie tych nastawionych na ruch turystyczny, dogadamy się po angielsku, ale już w bardziej lokalnych restauracjach, knajpkach czy marszrutkach to rosyjski będzie zdecydowanie bardziej pomocny. 

Tłumacz Google czy inne podobne aplikacje dość często zwracały raczej zabawne tłumaczenia. Z drugiej strony ten dreszczyk emocji, kiedy zamawiasz w restauracji męską rozpustę (autentyk!) jest naprawdę niepowtarzalny.

Coraz większy napływ zagranicznych turystów z całego świata sprawia, że na ulicach słychać różne języki, w restauracyjnych menu pojawiają się poprawne angielskie tłumaczenia, a nie raz byliśmy zaskoczeni, jak świetnie z wieloma językami radzi sobie starsze pokolenie. 

Strefa czasowa

Uzbekistan znajduje się w strefie czasowej UTC+5 i nie rozróżnia czasu letniego i zimowego. To oznacza, że podróżując do Azji Środkowej od końca marca do października przestawiamy zegarki o trzy godziny, a zimą – o cztery godziny do przodu.

Kiedy jechać do Uzbekistanu?

Klimat tego położonego w Azji Środkowej kraju jest umiarkowany i suchy. Zimą temperatura spada nawet do -20 stopni, natomiast latem potrafi sięgnąć dobrze ponad 50 stopni. Najlepszy czas na odkrywanie Uzbekistanu to wiosna oraz jesień – temperatury w kwietniu oraz maju nie przekraczają 30 stopni, możemy też liczyć głównie na słoneczną pogodę. 

Jesień to również przyjemny czas na podróż do Azji Środkowej, w dodatku na miejscu skosztować możemy wtedy dojrzałych lokalnych owoców. Mieszkańcy sami odradzają podróżowanie do Uzbekistanu w lipcu oraz sierpniu, kiedy upał staje nie nieznośny nawet dla nich.

Roaming i sieci komórkowe w Uzbekistanie

Planując podróż do Uzbekistanu, a więc poza europejską strefę bezpłatnego roamingu międzynarodowego, warto zadbać o kontakt ze światem. Dostęp do sieci zdecydowanie ułatwi zwiedzanie, a przede wszystkim zamawianie lokalnych taksówek (Yandex Go). Coraz więcej smartfonów oferuje już tzw. eSim (który można opłacić przed wylotem), a na lotnisku w Taszkencie od razu nabyć można lokalną kartę SIM. Swoje usługi oferuje tam między innymi Ucell oraz Beeline

Uzbekistan - informacje praktyczne i wskazówki

My skorzystaliśmy z tej pierwszej oferty – za 60 000 UZS (19 PLN) wykupiliśmy pakiet 44 GB, które okazał się wystarczający na nasz 10-dniowy pobyt w Uzbekistanie. Przy zakupie uzbeckiej karty SIM należy wylegitymować się paszportem, zostanie nam również wykonane zdjęcie. Karta bez rejestracji będzie ważna przez kolejne 30 dni. 

Waluta Uzbekistanu

Walutą obowiązującą w Uzbekistanie jest sum (UZS). To jeden z tych krajów, w którym szybko można zostać milionerem – za 100 USD otrzymujemy 1 260 000 UZS. Według rządowego rozporządzenia kurs wymiany jest wszędzie taki sam – zarówno na lotnisku, w banku czy kantorach w różnych miastach. Walutę – najlepiej właśnie dolary, ewentualnie euro – można wymienić tuż po samym przylocie, za kontrolą paszportową. 

W każdym z odwiedzonych przez nas miast – Taszkencie, Samarkandzie, Bucharze czy Chiwie – z  łatwością można było znaleźć punkt wymiany walut czy bank (te zazwyczaj działają do godziny 17:30). Ciekawostką okazały się natomiast automaty walutowe – te odkryliśmy dzięki wskazówkom otrzymanym od personelu jednego z naszych hoteli. W supermarkecie znajdującym się tuż obok naszego noclegu dolary mogliśmy wymienić szybko i sprawnie w bankomacie. 

I choć dalej na bazarach funkcjonuje tzw. czarny rynek, to kurs wymiany wcale nie odbiega od tego oficjalnego. Korzystając z takich kanałów, warto uważnie przeliczyć otrzymane banknoty – na samym początku liczba zer na nich może być przytłaczająca. Dwukrotnie zdarzyło nam się wymienić walutę w ten sposób. Za pierwszym razem wszyscy byli zadowoleni z transakcji, w drugim przypadku daliśmy się trochę naciągnąć (i w to informacji turystycznej), ale w danym momencie wszystkie inne miejsca były po prostu zamknięte.

Jak poruszać się po miastach?

Tanie przejazdy taksówkami

Niezwykłą popularnością w największych miastach Uzbekistanu cieszy się aplikacja Yandex GO, dzięki której szybko i sprawnie zamówić można taksówkę. Jej największym atutem jest transparentność ceny – podając adres odbioru oraz docelowy, od razu widzimy całkowitą cenę za przejazd. Wybrać możemy również środek transportu – w najtańszej wersji kurs realizowany będzie małymi samochodami typu Chevrolet Matiz lub Spark. W przypadku, gdy podróżujemy z większą liczbą bagaży, warto skorzystać z opcji comfort – kosztuje kilka tysięcy (to tylko tak brzmi!) więcej, ale oferuje większą przestrzeń i wygodniejsze auto.

Jak zainstalować aplikację Yandex Go? Najpierw trzeba zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM (można ją nabyć jeszcze w hali przylotów), a po otrzymaniu uzbeckiego numeru telefonu i połączeniu się z siecią, zainstalować aplikację i w ustawieniach podać wspomniany już nowy numer. Płatności za przejazd można dokonywać za pomocą karty lub gotówką. 

Komunikacja miejska

W uzbeckich miastach funkcjonuje oczywiście także komunikacja publiczna – poruszać się można autobusami, trolejbusami, tramwajami, a w Taszkencie również metrem. O ile z tej ostatniej formy transportu skorzystaliśmy kilkukrotnie – bilet kosztował jedynie 2000 UZS, czyli 0,64 PLN, to rozkład jazdy autobusów i pozostałych środków transportu pozostał dla nas zagadką. Może następnym razem uda nam się ogarnąć i to? 

Marszrutki

Popularne w tej części globu marszrutki to niewielkie busiki, jeżdżące na wyznaczonych trasach i współdzielone z innymi pasażerami. Tutaj największym wyzwaniem okazało się odnalezienie odpowiedniego numeru marszrutki, która zawiozłaby nas w wybrane miejsce. Z pomocą przyszła nam na szczęście obsługa hotelu, która podpowiedziała, który busik mamy złapać. A to jest naprawdę proste! Wystarczy ustawić na skraju ulicy i kiwnąć ręką na odpowiedni busik – jeśli ma jeszcze wolne miejsca, to z pewnością nas zabierze.

Uzbekistan - informacje praktyczne i wskazówki

Przy wsiadaniu wystarczy jedynie rzucić nazwę, gdzie chcielibyśmy wysiąść. Z takich małych marszrutek korzystaliśmy w Chiwie – za przejazd między dworcem kolejowym a północną bramą starego miasta zapłaciliśmy jedynie 3000 UZS, czyli 0,96 PLN. Dla porównania – pokonanie niemal tej samej trasy pierwszy taksówkach wycenił nam na 40 000 UZS, a kolejny na 20 000 UZS. Jeśli tylko macie możliwość skorzystania, to warto przejechać się właśnie taką marszrutkę po mieście (i nie tylko, bo przecież marszrutki kursują też między miastami).  

Wynajem auta

Uzbekistan akceptuje międzynarodowe prawo jazdy, ale osobiście nie polecalibyśmy wynajmować samochodu, by samodzielnie poruszać się po miastach. Uzbecy traktują przepisy drogowe bardzo frywolnie, a jazda autem naprawdę potrafi przyprawić o szybsze bicie serca. Tutaj jeździ się bardzo dynamicznie, a kierowcy co rusz zmieniają swój tor jazdy, więc trzeba się wykazać ogromnym refleksem i wyobraźnią. Zdecydowanie bezpieczniej jest skorzystać z oferty przewozów (wspomniany Yandex GO). Jako piesi również musimy zachować dużą ostrożność przy przechodzeniu nawet na zielonym świetle. Pomimo dość chaotycznego stylu jazdy, nie widzieliśmy żadnego stłuczki ani niebezpiecznej sytuacji.

Uzbekistan - informacje praktyczne i wskazówki

Podróż przez Uzbekistan   

Planując podróż do Uzbekistanu, warto podążyć słynnym Jedwabnym Szlakiem i odwiedzić takie perełki jak Samarkanda, Buchara czy Chiwa. Z pomocą przychodzi nam tutaj zarówno sieć kolejowa, jak i transport lotniczy. 

Pociągi w Uzbekistanie

 Z Taszkentu to Samarkandy oraz Buchary ekspresowo dojedziemy szybkimi pociągami Afrosiyab. Bilety na kolej wysokich prędkości trafiają do sprzedaży internetowej na 45 dni przed planowaną podróżą i cieszą się ogromną popularnością, zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Warto więc jak najszybciej zarezerwować przejazd! Rezerwacji biletów można dokonać na stronie internetowej lub poprzez aplikację Uzrailwaysticket, a płatności dokonać kartą VISA lub MasterCard.  Na tych popularnych wśród turystów trasach kursują także wolniejsze i tańsze pociągi Sharq, jak również nocne pociągi.  

Uzbekistan - informacje praktyczne i wskazówki
Uzbekistan - informacje praktyczne i wskazówki

Do leżącej na zachodzie kraju Chiwy dotrzeć można nocnym pociągiem, a podróż z Taszkentu zajmuje niecałe 17 godzin. To pociąg sypialny, który oferuje miejsca w dwóch klasach podróży – wagonach bezprzedziałowych z łóżkami  (sleeper) oraz czteroosobowych przedziałach (coupe). Bilety na ten pociąg trafiają do sprzedaży internetowej na ok. dwa tygodnie przed planowanym odjazdem i również szybko się wyprzedają.

Uzbekistan - informacje praktyczne i wskazówki

Samolotem przez Uzbekistan

Alternatywą szczególnie dla tych dłuższych tras kolejowych są krajowe połączenia lotnicze. Narodowy przewoźnik – Uzbekistan Airways – oferuje rejsy z Taszkentu do Samarkandy, Buchary, Urgenczu (ok. 40 km od Chiwy), Nukus (dla tych, którzy planują podróż nad jezioro Aralskie) czy do Fergany. Loty krajowe oferuje obecnie także Silkavia, a do uruchomienia  kolejnych tras krajowych szykuje się HumoAir.

Uzbekistan - informacje praktyczne i wskazówki

Z wyprzedzeniem bilety można kupić w naprawdę rozsądnych cenach, a podróż na pokładzie Uzbekistan Airways (z Urgencz do Taszkentu) była czystą przyjemnością. Za przelot w najtańszej taryfie, czyli tylko z bagażem podręcznym, zapłaciliśmy 49 USD od osoby. Natomiast widzieliśmy w innych terminach bilety na tej trasie nawet za 38 USD. W cenę wliczony był poczęstunek w postaci napojów oraz przekąski. Samolot pokonuje tą trasę w nieco ponad godzinę, a wspomniany już wyżej pociąg – w kilkanaście godzin.

Noclegi w Uzbekistanie 

Wybór noclegów w Uzbekistanie jest bardzo szeroki i każdy znajdzie tutaj coś na swoją kieszeń. Od budżetowych hosteli, kameralne guest house’y przez butikowe hotele i znane na całym świecie marku. Jak zawsze wszystko zależy od naszego budżetu. Ci, którzy planują wybrać się w okolice pustynne, będą mogli przenocować też w lokalnych jurtach. 

Booking.com

W Uzbekistanie polecamy noclegi:

Taszkent: Florence Boutique Hotel – nowoczesny, komfortowo urządzony, dobrze zlokalizowany hotel ze strefą SPA i dobrym śniadaniem serwowanym w formie bufetu

Samarkanda: Seasons Guest House – kameralny obiekt położony zaledwie kilka minut spacerem do Registanu, z urokliwym patio i dobrym śniadaniem

Buchara: Central Asia Hotel – rodzinny hotel z przyjemnie urządzonymi pokojami, fantastycznym śniadaniem i położony kilka kroków od najważniejszych zabytków Buchary

Chiwa: Art House Boutique Hotel – sympatyczna i pomocna obsługa, domowy klimat, bardzo dobre śniadanie i taras widokowy na stare miasto

Ceny w Uzbekistanie 

Podróż po Uzbekistanie zdecydowanie nie nadwyręży podróżniczego budżetu. Noclegi można zarezerwować w atrakcyjnych cenach (najdroższe kosztowały nas 50 USD dla dwóch osób ze śniadaniem), transport między miastami dostępny jest w rozsądnych cenach, a przejazdy taksówkami, marszrutkami czy metrem kosztuje dosłownie grosze. 

Przykładowe ceny:

  • bilet na metro w Taszkencie: 2000 UZS (0,65 PLN)
  • marszrutka w Chiwie: 3000 UZS (0,96 PLN)
  • transfer między dworcem kolejowym a centrum Buchary (ok. 13 km): 25 00 UZS (8 PLN)
  • szybki pociąg z Taszkentu do Samarkandy: od 204 000 UZS (65 PLN)
  • szybki pociąg z Samarkandy do Buchary: od 148 000 UZS (47 PLN)
  • nocny pociąg z Buchary do Chiwy: od 195 330 UZS (63 PLN) w przedziale czteroosobowym

Będąc w Uzbekistanie, nie można pominąć tych najwspanialszych atrakcji – ceny biletów wstępu wahały się od 20 000 do 50 000 UZS (od 6,40 PLN do 16 PLN). Najwięcej zapłaciliśmy za wejściówkę do licznych muzeów i miejscówek w Chiwie – ten łączony bilet do niemal wszystkich punktów na starym mieście kosztował nas 200 000 UZS (64 PLN).

Uzbekistan - informacje praktyczne i wskazówki

Bardzo przystępnie prezentują się także ceny w restauracjach czy kawiarniach – za pyszny lunch z dzbankiem herbaty płaciliśmy średnio ok. 10 – 15 PLN od osoby. Za obfitą, kilkudaniową kolację z szaszłykami w roli głównej (a także z napojami oraz herbatą), nigdy nie przyszło nam zapłacić więcej niż 20-25 PLN. Najtaniej zjeść można na lokalnych bazarach – za chrupiący chlebek non wypełniony wołowym szaszłykiem i cebulką oraz obowiązkowy dzbanek herbaty zapłaciliśmy 6,50 PLN od osoby. 

Przykładowe ceny dań:

  • chlebek non 3000 UZS (0,96 PLN)
  • herbata zielona lub czarna 5000 -10 000 UZS (1,60 PLN – 3,20 PLN)
  • pilaw w Samarkandzie dla dwóch osób: 70 000 UZS (22 PLN)
  • osh (odmiana pilawu) w Bucharze: 28 000 UZS (9 PLN)

Zdrowie w Uzbekistanie    

Od tych, którzy wybierają się do Uzbekistanu, nie są wymagane obowiązkowe szczepienia, choć poleca się wykonać przede wszystkim te na WZW typu A oraz B. Największą bolączką wśród turystów ( szczególnie w pierwszych dniach) mogą okazać się problemy żołądkowe związane ze zmianą flory bakteryjnej. Profilaktycznie warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów na uniknięcie? takich dolegliwości – używać jedynie butelkowaną wodę (również do mycia zębów), unikać napojów z lodem,  spożywać potrawy poddane obróbce termicznej. 

Udając się w podróż (nie tylko do Uzbekistanu), nie zapomnijcie zabrać ze sobą apteczki podróżnej z podstawowymi oraz tymi przyjmowanymi na stałe lekami. W Uzbekistanie szczególnie mogą przydać się tabletki na bakteryjne zatrucie pokarmowe czy elektrolity. Jak zawsze przypominamy też o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego

Elektryczność w Uzbekistanie

 W Uzbekistanie gniazdka elektryczne są takie same jak w Polsce, więc nie będą potrzebne żadne przejściówki. 

Dron w Uzbekistanie

Wwóz oraz korzystanie z dronów w Uzbekistanie jest niedozwolone. O ewentualne pozwolenia można ubiegać się w odpowiednim ministerstwie, ale jest to długi i żmudny proces, który niekoniecznie musi się zakończyć sukcesem. W przypadku otrzymania takiego pozwolenia, latanie dronem jest możliwe tylko w dodatkowej asyście policji. 

Co warto przywieźć z Uzbekistanu?

Naszą podróż przez Uzbekistan niewątpliwie będziemy długo i mile wspominać, szczególnie, że kawałek tego kraju przywieźliśmy ze sobą. Zwiedzając dawne madrasy i zaglądając na lokalne bazary, gdzie stragany aż uginały się od upominków i lokalnych wyrobów – nie mogliśmy się powstrzymać! Do domu wróciliśmy z aromatycznymi przyprawami, herbatą i słodkimi przekąskami, ale też z jedwabnymi szalami, ceramicznym zestawem do parzenia herbaty czy suzani, czyli haftowanymi tkaninami dekoracyjnymi. 

Uzbekistan - informacje praktyczne i wskazówki

Zwiedzanie obiektów kultu religijnego 

Uzbekistan jest krajem sekularnym, a dominującą religią jest islam. Wiele zabytków ma duże znaczenie religijne, więc odwiedzający proszeni są o uszanowanie panujących tutaj zasad i zadbanie o skromny strój (zasłaniający przynajmniej ramiona oraz kolana) oraz zakrycie głowy w przypadku kobiet. Przy meczetach, które zostały udostępnione do zwiedzania, pożyczyć można np. chustę na głowę. 

Uzbekistan - informacje praktyczne i wskazówki

Czy Uzbekistan jest bezpieczny?

To pytanie wielokrotnie pojawia się wśród osób zastanawiających się nad podróż do Azji Środkowej. Po dziesięciu dniach spędzonych w Uzbekistanie możemy powiedzieć, że to jeden z najbezpieczniejszych krajów (z punktu widzenia turysty), które do tej pory udało nam się zwiedzić. Dlaczego? Na ulicach miast, przy dworcach i atrakcjach turystycznych widać obecność policji, która uważnie pilnuje porządku. I nie tylko tam! Przy większych zgromadzeniach, kolejkach tworzących się przy wejściach do muzeum czy teatru, a nawet przy centrach handlowych. Liczne są również kontrole drogowe. Powstał nawet specjalny oddział – Policja Turystyczna, który dba o bezpieczeństwo zwiedzających. Czuliśmy się swobodnie nawet wieczorową porą, szwendając się nieoświetlonymi uliczkami prowadzącymi do naszego hotelu. 

Uzbekistan - informacje praktyczne i wskazówki

Z rozmów z mieszkańcami dowiedzieliśmy się, że policja cieszy się tutaj dużym poważaniem przez mieszkańców, a ci, którzy popełniają przestępstwo szybko i dość surowo są karani. Na własne oczy widzieliśmy też mężczyzn zwyczajnie przechadzających się z reklamówkami wypełnionymi milionami sumów. Jak w każdym miejscu na świecie zdarzyć się mogą oczywiście wyjątki. W przypadku turystów mogą to być np. drobne oszustwa przy wydawaniu reszty (trzeba dobrze policzyć te zera!). 

Wstęp na dworzec kolejowy mają jedynie posiadacze biletów, którzy muszą przejść kontrolę bagażu. Podobnie na lotnisku – najpierw przechodzimy przez jeden skaner, następnie skanujemy bagaż i dopiero możemy wejść do budynku.

Uzbekistan wielokrotnie jest zresztą wymieniany na międzynarodowym forum właśnie jako jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie dla podróżników, również tych wędrujących po świecie w pojedynkę. I tą opinię rzeczywiście powtarzają Ci, którzy mieli tą przyjemność, by po Uzbekistanie podróżować. 

Jak lepiej poznać kulturę Uzbekistanu?

Choć można znaleźć całkiem bogatą literaturę na temat Uzbekistanu, to nic, a raczej nikt tak dobrze nie przybliży nam tego miejsca, jak lokalni mieszkańcy. I dlatego zdecydowaliśmy się w każdym z odwiedzonych przez nas miast umówić się na spacer z przewodnikiem. To była nie tylko możliwość zobaczenia największych atrakcji (a czasem nawet tych bardziej ukrytych) i posłuchania historii o tych miejscach, ale przede wszystkim porozmawiania o codziennym życiu Uzbeków, ich tradycjach, zwyczajach i marzeniach. Dzięki tym spotkaniom dowiedzieliśmy się naprawdę sporo o uzbeckiej historii i kulturze, dzieląc się przy tym także informacji o naszym kraju.

Gdybyście chcieli też skorzystać takiej indywidualnej opieki angielskojęzycznego przewodnika, to możemy polecić:

Każdą z tych osób znajdziecie na Facebooku – wystarczy do nich napisać wiadomość, a w miarę wolnych terminów również zabiorą Was na spacer.

Uzbekistan - informacje praktyczne i wskazówki

Za zwiedzanie zapłaciliśmy:

  • Taszkent100 USD, w cenie mieliśmy lunch oraz prywatny transport, a podczas całodniowej wycieczki zobaczyliśmy nie tylko mnóstwo fantastycznych miejsc, ale też mieliśmy możliwość porozmawiać o lokalnej kulturze
  • Samarkanda – 50 USD, podczas całodniowej pieszej wycieczki odwiedziliśmy wszystkie najważniejsze atrakcje w mieście (bilety wstępu płatne dodatkowo), w cenę wliczony był także transfer taksówką do Obserwatorium
  • Buchara – 70 USD, z naszą przewodniczką spędziliśmy prawie cały dzień, pieszo wędrując przez Bucharę i słuchając ciekawostek o codziennym życiu w Uzbekistanie.

Ramadan w Uzbekistanie

To najważniejszy miesiąc dla muzułmanów, który co roku wypada w innym terminie. W trakcie ramadanu wyznawcy islamu poszczą w ciągu dnia oraz wstrzymują się w tym czasie od rozrywek. Ramadan obchodzony jest także w Uzbekistanie, choć nie ma on żadnego wpływu dla przeciętnego turysty. Restauracje oraz kawiarnie pozostają otwarte, atrakcje dostępne są dla zwiedzających, a transport publiczny funkcjonuje normalnie. Na zakończenie ramadanu, czyli Id al-Fitr, przypadają wolne dni, kiedy mieszkańcy mogą wspólnie świętować – nawet w tym przypadku większość restauracji i atrakcji jest otwarta, zamknięte są jedynie placówki rządowe, banki i część sklepów ( bazary czy markety spożywcze działają jak na co dzień).


SPRAWDŹ, CO WARTO ZOBACZYĆ W UZBEKISTANIE:

To może Ci się również spodobać!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej