Strona główna » Tbilisi na weekend

Tbilisi na weekend

przez Wszedobylscy
Tbilisi. Co warto zobaczyć?
 

Tbilisi to miasto wielu kontrastów. Gdy zagłębiamy się w kolejne uliczki gruzińskiej stolicy odkrywamy jej coraz inne oblicza. Z jednej strony Tbilisi to jedno z najstarszych miast na świecie, a z drugiej podziwiać możemy lśniące, szklane budynki. Przez setki lat przez Tbilisi przebiegały ważne szlaki handlowe, co zaowocowało wielokulturowym charakterem miasta. Wreszcie Tbilisi to miasto na pograniczu Europy oraz Azji – powiewające przed urzędowymi budynkami flagi Unii Europejskiej sąsiadują z szyldami w charakterystycznym gruzińskim alfabecie.

Tbilisi to fascynujące miasto. Warto przyjechać tu przynajmniej na dwa dni, żeby poczuć ten niepowtarzalny klimat. Tbilisi potrafi zachwycić, oczarować, a nawet pozostawić pewien niedosyt i chęć powrotu po więcej. Zobaczcie sami, co warto zobaczyć w Tbilisi.

Spacer po Abanotubani

Abanotubani to najstarsza dzielnica Tbilisi. Nasz wzrok od razu przykuwają tutaj charakterystyczne kopuły, które wyrastają z ziemi. To łaźnie siarkowe, które powstały 1500 lat temu! Gruzini mówią, że nie ma nic lepszego niż po typowej suprze, pełnej wina i czaczy, wybrać się z rana właśnie do takiej łaźni. Zresztą mają one nie tylko właściwości lecznicze, ale pełnią miejsce spotkań towarzyskich. Warto spróbować tej gruzińskiej tradycji. My skorzystaliśmy z oferty Chreli Abano. Wzrok przykuwa orientalna architektura budynku, która na myśl przywodzi irańskie budowle. Można się tu doskonale zrelaksować korzystając z kąpieli siarczkowej, sauny oraz masażu z peelingiem (ta przyjemność kosztuje 20 GEL).

Abanotubani
Abanotubani

Pełni energii możemy ruszać na zwiedzanie miasta. A dzielnica Abanotubani to prawdziwa skarbnica, pełna ciekawych miejsc i zabytków. Tylko kilka kroków dzieli nas już od obwieszonego kłódkami mostu miłości, a kontynuując nasz spacer wzdłuż wąwozu dotrzemy pod wodospad Leghvtakhevi. W samym sercu miasta! Wrażenie robią również położone na samym skraju zbocza kolorowe domy.

Abanotubani

Wspinając się kręconymi schodami dotrzemy pod górująca nad Tbilisi twierdzę Narikala. Zamek został zbudowany w IV wieku, a do naszych czasów przetrwały głównie mury obronne. Rozpościera się stąd wspaniały widok na miasto. Pod twierdzę można się również dostać kolejką linową, która startuje z lewego brzegu rzeki Kury. Na wzgórzu, tuż za twierdzą, mieści się ogród botaniczny, a w tle możemy dojrzeć charakterystyczny pomnik Kartlis Deda, czyli Matki Gruzji. W jednej ręce trzyma ona miecz na nieprzyjaciół, a w drugiej – kielich z winem na powitanie dobrych znajomych.

Stare Tbilisi

Chcecie poczuć prawdziwy klimat Tbilisi? Zgubcie się w gąszczu uliczek w starej części miasta. Tu czas się jakby zatrzymał. Niektóre kamienice mają niemal sto lat! I choć mogą zachwycić różnorodną architekturą, to gdy przyjrzymy się dokładniej zobaczymy odpadające fragmenty murów czy pięknie zdobione, ale mocno pochylone nad ulicą balkony. Kable plączą się w kłębach nad głowami, rury niedbale rozpięte są między kolejnymi budynkami. I jeszcze te podwórka oraz zaułki! Niektóre z nich staraniem mieszkańców stały się centrum spotkań. Miejscem, w którym sąsiedzi mogą wspólnie spędzić czas, pogawędzić, pograć w warcaby czy nawet wspólnie przyrządzać posiłki. Wiele z tych kamienic skrywa w sobie też przepiękne klatki schodowe – jedną z nich możecie zobaczyć w Art Club Pirosmani przy ulicy

Fot. DobreZdjęcia

Serce Starego Miasta

Zabytkowe świątynie, sklepy z pamiątkami, liczne kawiarnie i restauracje. To wszystko znajdziecie idąc ulicami Shardeni, Sioni oraz Erekle II. Warto przymknąć oko na to, że jest tu już nieco bardziej turystycznie.

Mimo tego znaleźć można tu kilka prawdziwych perełek. Jak chociażby pomnik tamady, czyli mistrza ceremonii podczas gruzińskiej biesiady. Sympatyczny człowiek w ręku dzierży puchar w kształcie rogu, z którego tradycyjnie pije się w Gruzji wino.

Tu znajdziecie także jedną z najbardziej oryginalnych budowli w Tbilisi. Krzywa wieża zegarowa wygląda, jakby była tu od zawsze, a zbudowana została zaledwie kilka lat temu z elementów ze starego teatru lalek. Co godzinę anioł oznajmia nam upływ czasu, towarzyszy temu też krótkie przedstawienie z udziałem laleczek. Obok tej niecodziennej atrakcji funkcjonuje muzeum, gdzie znajduje się kolekcja marionetek i lalek z całego świata. Wieżę zegarową znajdziecie przy ulicy Ioane Shavteli 13.

Widok na Tbilisi

Tbilisi położone jest na wzgórzach. Miasto było rozbudowywane tarasowo wzdłuż rzeki Kury (zwanej też Mtkwari). Dzięki temu w Tbilisi znajdziemy wiele punktów widokowych, z których można podziwiać panoramę miasta. Wędrując uliczkami warto kierować się w stronę Betlemi Rise, która doprowadzi nas do parku położonego na zboczu wzgórza. Zatrzymajcie się tu na dłuższą chwilę, by przyjrzeć się Tbilisi. Z jednej strony widać dachy gęsto położonych kamienic w starej części miasta, w oddali zaś nowoczesne budynki

Panorama Tbilisi
Panorama Tbilisi
Panorama Tbilisi
Panorama Tbilisi

Kolejką linową można też wjechać na szczyt góry Mtatsminda. To najwyżej położony punkt w Tbilisi, a całe miasto jest u naszych podnóży. Na szczycie wzniesienia stoi imponująca wieża telewizyjna, mieści się tutaj także park rozrywki. Dolna stacja kolejki mieści się przy ulicy Daniel Chonqadze.

Mistyczna strona Tbilisi

W Tbilisi znajduje się największy zabytek sakralny w całej Gruzji. To Sobór Trójcy Świętej, który widać niemal z każdego zakątka miasta. Wewnątrz imponujących rozmiarów soboru znajduje się aż 11 ołtarzy.  Zanim świątynia stała się najważniejszym kościołem w kraju tą funkcję pełniła położona w samym sercu starego miasta katedra Sioni. Przechowywana jest tutaj najcenniejsza relikwia kościoła gruzińskiego – krzyż św. Nino, za sprawą której Gruzji przyjęła w IV wieku chrześcijaństwo.

Katedra Sioni

Spacerując po starym mieście ten widok na pewno przykuje Wasz wzrok. Nad skalistym urwiskiem, które ciągnie się wzdłuż brzegu rzeki Kury leży świątynia Mecheti. Cerkiew została zbudowana w XIII wieku i przetrwała do naszych czasów w niemal niezmienionej postaci.

Pchli targ w Tbilisi

Śmiało można stwierdzić, że można tu kupić dosłownie wszystko. Targ na Suchym Moście to najsłynniejszy bazar w Tbilisi. Na straganach znaleźć można prawdziwe perełki: antyki, obrazy, rękodzieło, jak i mnóstwo drobiazgów wyciągniętych z odmętów starej szafy. Najwięcej dzieje się tutaj w weekend, kiedy swoje nieraz prowizoryczne stoiska rozkłada najwięcej straganiarzy.

materiały/ Brand Bridge

W poszukiwaniu typowych gruzińskich pamiątek warto wybrać się też do Meidan Bazari, który mieści się przy placu Gorgasali. Przyprawy, wina, rękodzieło, stroje, dzieła sztuki – wybór jest naprawdę ogromny. Zresztą to miejsce z nutką dawnej historii – podobno bazar znajdował się w tym miejscu już w XVIII wieku.

Meidan Bazari w Tbilisi

Hipsterska strona Tbilisi

Na terenie dawnej sowieckiej szwalni powstało wyjątkowe miejsce. Fabrika to miejsce spotkań młodych mieszkańców Tbilisi. Znajduje się tutaj hostel, knajpki, kawiarnie, a także sklepy i studia artystyczne. Kolorowe murale i bujna zieleń kontrastują z chłodną, typową radziecką zabudową. Wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat. To świetne miejsce na wspólne wyjście ze znajomymi – czy macie ochotę pogadać, przekąsić coś czy powoli sączyć napój podziwiając pomysłowość lokalnych twórców.

Fabrika w Tbilisi
Fabrika w Tbilisi
fot. DobreZdjęcia

Jedzenie i wino

Cenicie dobre wino i jedzenie? Koniecznie wybierzcie się do Ghvinis Karkhana. W dawnej fabryce wina mieszczą się znakomite restauracje, bary, kawiarnie, a także kino pod chmurką czy studia artystyczne. Wieczorem to miejsce po prostu tętni życiem. Ludzie spotykają się tutaj, by coś zjeść (polecamy wizytę w Veriko) lub napić się wina. To właśnie tutaj znajdziecie największy w Tbilisi sklep z winem, Wine Factory #1! Jest głośno, tłoczno i kolorowo.

Tbilisi. Mapa atrakcjiChcielibyście odwiedzić Tbilisi? Zebraliśmy dla Was niezbędne informacje praktyczne, które ułatwią Wam zaplanowanie podróży do Gruzji. Będąc w okolicy Tbilisi warto wybrać się również do Shatili, gruzińskiej wioski warownej – więcej o tym przeczytacie u Antka w podróży. Zajrzyjcie też do ich pozostałych wpisów z podróży po Gruzji!

Przeczytajcie także o gruzińskich smakach i o tym, co warto spróbować będąc w Gruzji. Planując podróż polecamy Wam też wybrać się do dawnej stolicy kraju, Mcchety, by zobaczyć piękne monastyry. Jeśli będziecie w pobliżu Kutaisi to koniecznie wybierzcie się do malowniczych wąwozów: kanion Martvili oraz kanion Okatse to prawdziwe gruzińskie perełki.


Gruzję odwiedziliśmy na zaproszenie Georgia Travel #georgiatravel #georgiatravelmoments #webringtourists

To może Ci się również spodobać!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej