Strona główna » Malaga. Co warto zobaczyć?

Malaga. Co warto zobaczyć?

przez Wszedobylscy
Malaga - Co Warto Zobaczyć

Andaluzja zachwyca słoneczną pogodą przez cały rok, pięknymi krajobrazami i ciekawymi zabytkami. Stolicą Costa del Sol jest Malaga, która zachwyciła nas ciekawą architekturą, doskonałą kuchnią i przyjemnie ciepłym podmuchem wiatru znad morza. Miasto często nazywane jest bramą do Andaluzji. I rzeczywiście – można stąd wyruszyć na zwiedzanie południowego wybrzeża Hiszpanii czy wypocząć na jednej z długich piaszczystych plaż. Warto jednak poświęcić Maladze kilka dni i też dać się jej oczarować! My przez trzy dni szwendaliśmy się urokliwymi uliczkami, zwiedzaliśmy atrakcje i smakowaliśmy lokalnej kuchni. I teraz polecamy również Wam, co warto zobaczyć w Maladze. 

Malaga. Co warto zobaczyć?

Zabytkowe centrum Malagi

Centro Histórico w Maladze to labirynt klimatycznych ulic. Kolorowe kamienice, malunki na ścianach, urokliwe zaułki, place i szerokie promenady, a to wszystko w towarzystwie strzelistych palm i drzewek pomarańczowych. Malaga szybko zdobyła nasze serca, a spacer po jej zabytkowym centrum to sama przyjemność. 

Malaga - Co Warto Zobaczyć
Malaga - Co Warto Zobaczyć
Malaga. Co warto zobaczyć?
Malaga. Co warto zobaczyć?
Malaga - Co Warto Zobaczyć

Najlepszym sposobem, by je dobrze poznać to po prostu dać się w nim zagubić. Już po chwili natrafimy na najbardziej charakterystyczne punkty w Maladze: teatr rzymski zbudowany jeszcze w I wieku p.n.e., twierdzę Alcazaba czy imponującą katedrę la Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación de Málaga. Masywna świątynia robi ogromne wrażenie, nie sposób ją objąć na raz ani wzrokiem ani obiektywem aparatu. Budowana była przez ponad 200 lat i już z zewnątrz zachwyca swoją architekturą. Katedra udostępniona jest do zwiedzania, a oprócz podziwiania wnętrz, wspiąć można się podczas wycieczki z przewodnikiem także na dach kościoła – bilet wstępu kosztuje wtedy 12 EUR od osoby. Za zwiedzanie samej świątyni zapłacimy 8 EUR. 

Malaga. Co warto zobaczyć?
Katedra w Maladze
Katedra w Maladze
Malaga. Co warto zobaczyć?

Centrum Malagi tętni życiem. Mnóstwo tu kawiarni, restauracji i tapas barów. Wieczorową porą, szczególnie w weekend jest tu naprawdę głośno i gwarno. Szczególnie dużo dzieje się w okolicy Plaza de la Constitución, Plaza de la Merced czy Plaza de Uncibay. Knajpki działają tu do późnych godzin nocnych, a Ci spragnieni mocniejszych wrażeń mogą wybrać się do jednego z licznych klubów, które mieszczą się w bocznych uliczkach. 

Malaga. Co warto zobaczyć?
Malaga. Co warto zobaczyć?
Tapas bar w Maladze
Tapas bar w Maladze

Twierdza Alcazaba

Władzę na tych terenach sprawowali kiedyś Maurowie. To oni postanowili wybudować na zboczu wzgórza Gibralfaro zespół fortyfikacji pałacowych. Położenie twierdzy miało chronić miasto przed atakami głównie ze strony piratów. Swoją obecną nazwę zawdzięcza arabskiemu słowu al-qasbah, które oznacza cytadelę. W późniejszych latach, twierdza została połączona murami z zamkiem, która został wzniesiony na szczycie wzgórza. Alcazaba pełniła funkcję siedziby najpierw mauretańskich, a potem katolickich władców. 

Malaga. Co warto zobaczyć?
Twierdza Alcazaba w Maladze
Twierdza Alcazaba w Maladze
Malaga. Co warto zobaczyć?

Dziś to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w Maladze. W ciągu dnia mieni się w promieniach słońca, a wieczorem jest pięknie podświetlona. Zwiedzając twierdzę, czeka nas spacer pod górę. Pokonujemy kolejne kamienne schody, mijamy bramy, spacerujemy wzdłuż murów, zaglądamy na pałacowe dziedzińce i do ogrodów. Mnóstwo tu zieleni, a widoki, które można podziwiać z kolejnych wież zachwycają. 

Malaga. Co warto zobaczyć?
Malaga. Co warto zobaczyć?
Malaga. Co warto zobaczyć?

W górnej części twierdzy, w dawnych wnętrzach, gdzie kiedyś znajdowały się pomieszczenia mieszkalne władców, prezentowana jest skromna wystawa archeologiczna. Ciekawym eksponatem jest też makieta, która przedstawia twierdzę z czasów jej największej świetności.    

Malaga. Co warto zobaczyć?

Planując zwiedzanie twierdzy Alcazaba oraz Zamku Gibralfaro, najlepiej od razu kupić bilet łączony do obu atrakcji – kosztuje on 5,50 EUR od osoby. Można go nabyć w automatach przy wejściu do twierdzy. W każdą niedzielę po godzinie 14 wstęp do twierdzy Alcazaba jest bezpłatny.

Zamek Gibralfaro

Z twierdzy Alcazaba warto wybrać się spacerem w stronę wzgórza Gibralfaro. Na jego szczycie wznosi się Zamek Gibralfaro, zbudowany tu jeszcze przez muzułmanów w XIV wieku. Ze względu swoje strategiczne położenie, twierdza pełniła funkcję nie tylko obronną, ale jako latarnia morska wskazywała żeglarzom drogę do Malagi. Przez pewien czas zamek był nawet rezydencją królewską, ale przez wieki był to głównie obiekt militarny.    

Na terenie zamku działa niewielkie muzeum poświęcone właśnie jego obronnej funkcji, ale większość zwiedzających dociera tutaj, by podziwiać niesamowitą panoramę, która roztacza się z zamkowych murów. Spacer dookoła wzgórza wąskimi murami dostarcza niezapomnianych wrażeń i naprawdę niesamowitych widoków, bo cała Malaga dosłownie leży u naszych stóp. 

Malaga - Co Warto Zobaczyć
Malaga. Co warto zobaczyć?
Malaga - Co Warto Zobaczyć
Malaga. Co warto zobaczyć?
Malaga. Co warto zobaczyć?

Podejście jest dość strome, więc szczególnie w ciepłe dni warto wybrać się tam o poranku lub późniejszym popołudniem, kiedy słońce będzie mniej doskwierać. Po drodze do zamku mijamy punkt widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na okolicę. Podziwiać można stąd m.in. nadmorskie wybrzeże i charakterystyczny okrągły budynek Plaza de toros de La Malagueta, czyli słynną arenę byków. Z punktu widokowego można też skręcić w wąską, żwirową ścieżkę, która poprowadzi nas dookoła wzgórza lub w stronę plaży – a po drodze czekają na nas kolejne malownicze widoki na miasto i morze. 

Malaga. Co warto zobaczyć?
Malaga - Co Warto Zobaczyć
Malaga. Co warto zobaczyć?

Planując zwiedzanie twierdzy Alcazaba oraz Zamku Gibralfaro, najlepiej od razu kupić bilet łączony do obu atrakcji – kosztuje on 5,50 EUR od osoby. Można go nabyć w automatach przy wejściu do Alcazaby lub w kasie przy wejściu na zamek.

Mercado Central de Atarazanas

To jedna z perełek Malagi. W dawnym budynku stoczni, który powstał, gdy Półwysep Iberyjski znajdował się jeszcze pod panowaniem arabskim, mieści się obecnie miejskie targowisko, Mercado Central de Atarazanas. Do dziś zachowała się oryginalna brama o charakterystycznym kształcie. Kiedyś to wejście znajdowało się nad samym brzegiem morza! Dziś można kupić tu lokalne przysmaki,  dobrze zjeść i zachwycić oko niezwykłą architekturą. Wrażenie robi przede wszystkim ogromna, barwna mozaika, która przedstawia dawną Malagę.    

Malaga Co Warto Zobaczyć
Malaga. Co warto zobaczyć?

Jest tutaj naprawdę gwarno. Przychodzą tu nie tylko turyści, ale też mieszkańcy na codzienne zakupy. Sprzedawcy głośno zachwalają swoje produkty, przekrzykując się nawzajem. Targ podzielony jest na trzy części. W jego środkowej części sprzedawane są przede wszystkim ryby i owoce morza, a wybór jest naprawdę ogromny – kupimy tu krewetki, ośmiornice, ostrygi, muszle i najróżniejsze ryby. Działają tutaj też niewielkie marisquerias, lokale specjalizujące się w przyrządzaniu darów morza. Wystarczy zasiąść przy barze lub przy jednym ze stolików na zewnątrz i z kieliszkiem lokalnego trunku, rozkoszować się smakami i panującą tu atmosferą. 

Malaga Co Warto Zobaczyć
Malaga - Co Warto Zobaczyć
Malaga. Co warto zobaczyć?

W kolejnej części stoiska aż uginają się pod ciężarem pachnących i kolorowych owoców oraz warzyw, oliwek i przypraw. Po drugiej stronie kupić można z kolei mięsa i sery. Część produktów może zostać na naszą prośbę hermetycznie zapakowana, dzięki czemu kawałek Hiszpanii można zabrać ze sobą do domu.  

Malaga. Co warto zobaczyć?
Malaga. Co warto zobaczyć?
Malaga. Co warto zobaczyć?

Muzea w Maladze

Malaga aspiruje do bycia kolejnym po Madrycie centrum kultury i sztuki. W mieście znajdziemy naprawdę wiele ciekawych muzeów – jest ich tu ponad 40! Podążając szlakiem kulturalnym odwiedzić można ekspozycje poświęcone zarówno sztuce nowoczesnej, jak i archeologii czy kultywujące hiszpańskie tradycje. I tak o andaluzyjskiej sztuce dowiedzieć można się więcej w kameralnym Muzeum Carmen Thyssen, a Museo De Arte Flamenco pokazuje historię flamenco. Najpopularniejszym muzeum jest natomiast to związane z jednym z najbardziej znanych artystów na świecie, czyli… 

Muzeum Picasso

Najchętniej odwiedzanym muzeum w Maladze jest niewątpliwie Muzeum Picasso Malaga. Słynny artysta urodził się w Maladze i tu spędził swoje dzieciństwo, a w późniejszych latach swojego życia marzył o tym, żeby właśnie w rodzinnym mieście wystawiane były jego prace. W zabytkowym XV-wiecznym Palacio de Buenavista udało się zgromadzić ponad 280 dzieł Picassa, w tym obrazy, grafiki i rzeźby. Imponująca kolekcja! Wystawa pozwala prześledzić kolejne etapy jego twórczości, a przede wszystkim narodziny kubizmu, nurtu sztuki, którego Picasso był jednym z prekursorów. Wśród licznych dzieł podziwiać można tu m.in. słynne Panny z Awinionu. W jednej z muzealnych sal zobaczyć można też unikatowe zdjęcia z życia artysty czy książki z autografem. To prawdziwa gratka dla miłośników sztuki i jedno z tych miejsc, których w Maladze nie można pominąć.

Malaga. Co warto zobaczyć?
Malaga. Co warto zobaczyć?

Muzeum Picassa czynne jest codziennie od 10 do 18, a za bilet wstępu zapłacimy 9,50 EUR. W cenę biletu wliczone jest już wypożyczenie audioprzewodnika, dzięki któremu podczas zwiedzania możemy dowiedzieć się nieco o twórczości Picassa. W każdą niedzielę po godzinie 16 wstęp do muzeum jest bezpłatny, ale ustawiają się do niego naprawdę długie kolejki. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i poczekać na wejście.

Malaga. Co warto zobaczyć?

Ci, którzy chcieliby nieco lepiej zapoznać się z życiorysem tego znanego artysty, mogą wybrać się też do Museu Casa Natal de Picasso. W jego rodzinnym domu działa kameralne muzeum poświęcone życiu Picassa, a udało się tu zgromadzić pamiątki, zdjęcia i kilka autorskich dzieł. Muzeum czynne jest codziennie od 9:30 do 20, a za bilet wstępu trzeba zapłacić 3 EUR.   

Muzeum Motoryzacji i Mody

W budynku starej fabryki tytoniu, nieco oddalonym od zabytkowej części miasta, mieści się z kolei ciekawe Museo Automovilístico y de la Moda. Wystawa zabiera nas w niezwykłą podróż do początków XX wieku i jednocześnie opowiada historię rozwoju motoryzacji oraz mody. Ekspozycję stanowią zabytkowe auta oraz kolekcja strojów od największych projektantów. Zwiedzając muzeum, przenosimy się do czasów Belle Epoque, szalonych lat 20-tych czy Art Deco, by potem znaleźć się między angielskimi klasykami i włoskimi autami sportowymi. Niesamowite wrażenie robi, z jaką dbałością o szczegóły i detale zostały wykonane samochody – drewniane wykończenia, obicia foteli, wyposażenie wnętrz. Piękne stroje z różnych epok stanowią doskonały dodatek do wystawy. Warto tu zajrzeć! Muzeum czynne jest codziennie w godzinach od 10 do 14:30 oraz od 16 do 19. Za bilet wstępu zapłacimy 10 EUR od osoby. 

Malaga. Co warto zobaczyć?
Malaga - co warto zobaczyć
Malaga - Co Warto Zobaczyć
Malaga. Co warto zobaczyć?

Centre Pompidou

Kolorowy sześcian przy nabrzeżu już z daleka przyciąga wzrok. To zaproszenie do odwiedzenia Centre Pompidou, filii znanego paryskiego muzeum. Wystawa poświęcona jest sztuce nowoczesnej, a muzeum zwiedzać można Bilet wstępu do Centre Pompidou kosztuje 9 EUR.  

Malaga. Co warto zobaczyć?

Parque de Málaga

Malaga zachwyciła nas też swoją bujną zielenią. Liczne palmy, drzewa i kwiaty dodają temu miejscu nie tylko uroku, ale dają schronienie w słoneczne, gorące dni. Prawdziwa miejska dżungla rozciąga się między zabytkową częścią Malagi a nadmorską promenadą. Parque de Malaga gęsto porastają egzotyczne rośliny. W cieniu wysokich palm ustawione zostały ławeczki, na których warto przysiąść, kiedy chcemy chwilę odpocząć od zgiełku miasta. Bogata, zielona roślinność i kolorowe kwiaty, biegnące między nimi alejki oraz poukrywane w przeróżnych zakamarkach fontanny i rzeźby tworzą sielski, przyjemny klimat. To doskonałe miejsce na relaks!

Malaga. Co warto zobaczyć?
Malaga. Co warto zobaczyć?
Malaga - Co Warto Zobaczyć

Nad morzem

Wzdłuż nabrzeża, od Plaza de la Marina aż do latarni morskiej, a potem dalej wzdłuż plaży biegnie promenada nadmorska. Przyjemny cień na bulwarze Palmeral de Las Sorpresas rzucają charakterystyczne Pérgolas de la Victoria. Spacerując tędy, podziwiać możemy zarówno portowe suwnice, wielkie wycieczkowce, jak i mniejsze jachty kołyszące się na falach. To miejsce szczególnie upodobali sobie lokalni artyści i muzycy, którzy prezentują tutaj swoje umiejętności. Znajdują się tu knajpki i restauracje, a szczególnie w weekend promenada aż roi się od spacerowiczów. Z nabrzeża odpływają też stateczki turystyczne, które zabierają chętnych w krótkie rejsy wzdłuż hiszpańskiego wybrzeża.  

Malaga. Co warto zobaczyć?
Malaga. Co warto zobaczyć?

Bulwar ciągnie się dalej w stronę latarni morskiej. Robi się tutaj coraz gwarniej i głośniej. Mnóstwo tu sklepików, barów i restauracji, a w niedzielne przedpołudnie rozstawiły się jeszcze liczne stragany, na których można było kupić lokalne wyroby. Promenada prowadzi nas w stronę słynnej Playa la Malagueta i biegnie dalej przed siebie wzdłuż plaży. Końca nie widać!

Malaga. Co warto zobaczyć?
Malaga. Co warto zobaczyć?
Malaga. Co warto zobaczyć?

Plaża w Maladze

Nawet w połowie stycznia na Playa la Malagueta nie brakuje plażowiczów. Zresztą pogoda naprawdę sprzyja! Promienie słońca przyjemnie grzeją, niektórzy więc odpoczywają na piasku, inni spacerują, a niektórzy śmiałkowie zażywają kąpieli. Szeroka, piaszczysta plaża liczy sobie ponad 1200 metrów długości. Są tu zielone oazy, gdzie można schronić się pod palmami, place zabaw dla najmłodszych i liczne bary, chiringuitos, które serwują przede wszystkim ryby i owoce morza. Charakterystycznym punktem jest tutaj napis malagueta, tak chętnie fotografowany przez przyjezdnych. 

Malaga. Co warto zobaczyć?
Plaża w Maladze
Plaża w Maladze
Malaga. Co warto zobaczyć?

Street art w Maladze

Malaga to niezwykle barwne miasto o wielu obliczach. Przekonaliśmy się o tym już pierwszego wieczora, kiedy spacerem szliśmy ze stacji kolejowej do miejsca, w którym mieliśmy zarezerwowany nocleg. Przez trzy kolejne dni pieszo przemierzaliśmy tą trasę, za każdym razem odkrywając coraz to nowsze malunki na ścianach budynków. Jeśli macie ochotę wybrać się na spacer szlakiem kolorowych murali, to dajcie się zgubić w uliczkach między Plaza de la Merced a Plaza Alfonso XII. Jest klimatycznie!

Malaga. Co warto zobaczyć?

Malaga. Informacje praktyczne

Jak dolecieć do Malagi?

Dotarcie na południe Hiszpanii nigdy nie było łatwiejsze! Wizz Air oraz Ryanair oferują bezpośrednie przeloty z kilku polskich lotnisk do Malagi, a podróż nie zajmie więcej niż cztery godziny. Liniami Wizz Air polecimy do Andaluzji z Gdańska, Krakowa oraz Warszawy. Linie lotnicze Ryanair oferują bezpośrednie loty do Malagi z Gdańska, Krakowa, Warszawy Modlina oraz Wrocławia. Dostępność biletów do Hiszpanii w najniższej cenie sprawdzić możecie za pomocą poniższych kalendarzy promocji:

Tanie loty do Malagi

Transport z lotniska

Najszybciej z lotniska do centrum Malagi dotrzemy pociągiem. Na tej trasie kursuje linia C1, a podróż zajmuje ok. 12 minut. Przystanek kolejowy znajduje się zaledwie kilka kroków od terminala, a przed wejściem na peron znajdują się automaty, w których można kupić bilety. Kupując je po raz pierwszy, dodatkowo zapłacimy za wydanie papierowej karty Renfe, którą można potem wykorzystać do kolejnych przejazdów podczas pobytu w Hiszpanii. Taki bilet z lotniska do stacji Malaga Centro Alameda kosztuje 2,60 EUR. W drodze powrotnej, korzystając już z karty, za przejazd zapłaciliśmy 1,80 EUR.

Między lotniskiem a centrum miasta kursuje również autobus Linea A Express, który po drodze zatrzymuje się na siedmiu przystankach. Podróż zajmuje ok. 20-25 minut, a za bilet w jedną stronę zapłacimy 4 EUR

Jak poruszać się po Maladze?

Po zabytkowej części miasta i do najciekawszych atrakcji bez problemu można dotrzeć na piechotę. To zresztą najlepszy sposób na poznanie Malagi! Dać się zgubić w uliczkach Centro Histórico. Za pomocą aplikacji wypożyczyć można tu hulajnogi (np. dott, Bolt) czy rowery. 

W ramach komunikacji publicznej przez miasto kursują autobusy. Za przejazd zapłacimy 1,40 EUR, a bilety można nabyć u kierowcy, płacąc gotówką. Planując częstsze podróże autobusami, warto zaopatrzyć się w kartę tarjeta transbordo, na którą nabić można 10, 20 lub 30 przejazdów, a kosztują one odpowiednio 8,40 EUR, 16,80 EUR i 25,20 EUR.

W Maladze funkcjonuje także metro (dwie linie), które jednak omija tą najbardziej turystyczną część miasta. Za bilet jednorazowy na przejazd zapłacimy 1,35 EUR

Gdzie nocować w Maladze?

Wybór noclegów w Maladze jest naprawdę szeroki i każdy znajdzie tu coś na swoją kieszeń. Ceny łatwo możecie sprawdzić, korzystając z poniższej mapy.

Booking.com

My zdecydowaliśmy się skorzystać z airbnb i nocowaliśmy w oddalonym o kilkanaście minut spacerem od zabytkowej części miasta Malaga Lodge (sprawdź ofertę). To niewielka kamienica, w której znajduje się osiem pokoi na trzech piętrach. Na każdym piętrze znajduje się osobna toaleta oraz łazienka z prysznicem dla gości. Pokoje urządzone są w prostym stylu, a na ścianach dominują jasne, żywe kolory. Dla gości udostępniona jest kuchnia z niewielką jadalnią, w której rano można zrobić kawę i zjeść śniadanie. Malaga Lodge mieści się w jednej z bocznych uliczek, jest więc tu cicho i spokojnie. W okolicy znajdują się liczne sklepiki, bary i restauracje. Do centrum Malagi dotrzeć można na piechotę lub podjechać autobusem miejskim. Za nocleg na trzy dni dla dwóch osób zapłaciliśmy w sumie 494 PLN.   

Malaga

Przechowalnia bagażu w Maladze

Gdzie zostawić bagaż, kiedy nasz samolot odlatuje w późnych godzinach wieczornych, a my chcemy jeszcze swobodnie korzystać z wszystkich uroków miasta? Przechowalnię bagażu znajdziemy m.in. na dworcu autobusowym (pinezka), dworcu kolejowym Malaga Maria-Zambrano (pinzeka) lub w Lock And Relax (pinezka), które znajduje się niedaleko stacji Malaga Centro Alameda, skąd odjeżdżają pociągi na lotnisko. My skorzystaliśmy z tej ostatniej opcji i za pozostawienie bagażu w średniej wielkości skrytce zapłaciliśmy w sumie 6 EUR. Punkt czynny jest do godziny 19. Kilka kolejnych przechowalni bagażu znaleźć można w okolicy Plaza de la Merced. 

Malaga. Mapa atrakcji


Planujesz podróż do Malagi? Sprawdź nasz przewodnik kulinarny po mieście, w którym polecamy co i gdzie zjeść w Maladze!

To może Ci się również spodobać!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej