Strona główna » Wśród jezior i lasów. Kaszuby na weekend

Wśród jezior i lasów. Kaszuby na weekend

przez Wszedobylscy
Kaszuby na weekend

By odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i przeżyć niezwykłe chwile wcale nie trzeba jechać daleko. Wystarczy wybrać się do malowniczej Szwajcarii. Jeśli nerwowo przeszukujecie teraz szufladę w poszukiwaniu dokumentów to spieszymy z informacją – paszport nie będzie Wam potrzebny! Bo owszem, jedziemy do Szwajcarii, ale tej Kaszubskiej! A czekają tu na Was naprawdę zachwycające widoki: jeziora, rzeki, lasy, wzgórza, a między nimi wciśnięte małe, urocze wsie. Kaszuby na weekend to idealny pomysł dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas, ale również i dla tych, którzy poszukują ciszy oraz spokoju – tu każdy znajdzie wymarzone miejsce dla siebie. Dodajmy do tego niepowtarzalne tradycje kaszubskie oraz niesamowitą gościnność mieszkańców, a gwarantuję, że wrócicie tu jeszcze nie jeden raz. My wracamy!

Droga Kaszubska

Ile trzeba, żeby dać się oczarować Kaszubom? Jakieś 20 km! Tyle liczy jedna z najpiękniejszych tras na Pomorzu (i nie tylko!): Droga Kaszubska. Zaczyna się w Garczu, potem biegnie m.in. przez Chmielno, Brodnicę Dolną, Ostrzyce aż do podnóża naszego największego pomorskiego wzniesienia, Wieżycy. Teoretycznie można ją pokonać w 25 minut, ale zarezerwujcie sobie na nią przynajmniej dwa dni oraz przygotujcie aparat z w pełni naładowaną baterią. Po prostu takie widoki czekają na Was po drodze, że będziecie chcieli się co chwilę zatrzymać.

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

A przystanąć można przy jednym z sześciu jezior (zwróćcie też uwagę na ich charakterystyczny, rynnowy kształt!), wskoczyć do orzeźwiającej wody lub po prostu rozkoszować się otaczającą nas piękną naturą.

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Warto też zatrzymać się i wejść na jeden z licznych punktów widokowych, z których roztacza się panorama na Szwajcarię Kaszubską – takie punkty znajdziecie m.in. w Ręboszewie (Sobótka), Złotej Górze, Ostrzycach (Jastrzębia Góra) i oczywiście w Wieżycy.

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Po drodze czekają też na Was malowniczo położone wsie – największą z nich jest Chmielno, które wielokrotnie zdobywało tytuł Perełki Pomorza. Jeżeli obawiacie się tłumu turystów, który mógłby zakłócić Wasz sielski wypoczynek na Kaszubach to zupełnie niepotrzebnie – nawet w słoneczny lipcowy weekend każdy znajdzie tutaj spokojny zakątek dla siebie.

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

W Chmielnie warto zresztą przystanąć na dłużej, bo jest tu kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Spacerując nad brzegiem jeziora Białego natraficie na pewien bardzo charakterystyczny element – na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że oto ktoś nad jeziorem postawił żelazny tron. To pięknie zdobiona Ławka przyjaźni, która symbolizuje więź łącząca Chmielno z partnerskim miastem Hamminkeln.

Kaszuby na weekend

Polecamy też zajrzeć do Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów – tu poznać można tradycję kaszubskiego garncarstwa. Rodzinny warsztat działa w Chmielnie od 1907 roku, nie tylko możecie posłuchać tu co nieco o historii i procesie powstawania wyrobów, ale też samemu ulepić coś z gliny. Czyż to nie jest wspaniała pamiątka z Kaszub?

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Naszym odkryciem na Drodze Kaszubskiej był natomiast samotny wiatrak stojący na szczycie wzgórza Sobótka w Ręboszewie. To miejsce po prostu nas zachwyciło! Po pierwsze: sam koźlak robi wrażenie, możecie zajrzeć do środka, zobaczyć oryginalny mechanizm (w tym ogromne drewniane koło zębate), który go napędzał. Po drugie: możecie podziwiać przepiękną panoramę Kaszub. Po trzecie: możecie napić się kawy i rozkoszować malowniczymi widokami. Ale najlepsze zostawiliśmy na koniec: możecie w tym wiatraku spędzić noc! Do dyspozycji jest wygodnie urządzony apartament lub przestrzeń w górnej części budynku – śpi się na punkcie widokowym! A obudzić się rano i móc podziwiać taki pejzaż zza okna – bezcenne! Noclegi w wiatraku możecie zarezerwować tutaj.

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Kaszuby. Tu się człowiek nie nudzi

Plażowanie do Was nie przemawia? Spokojnie, do nas też nie. Na szczęście na Kaszubach jest tyle ciekawszych rzeczy do robienia niż leżenie plackiem na piasku. W końcu to kraina rzek i jezior! Na dobry początek możecie wypożyczyć kajaki lub rowery wodne, a potem po lekkiej rozgrzewce wyruszyć na Kółko Raduńskie. To jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce – biegnie przez 10 kaszubskich jezior, które połączone są ze sobą w formie pętli. W sumie do przebycia mamy ponad 40 km na kajaku! Na pierwszy raz zawsze można wybrać nieco krótszą trasę albo zaplanować po prostu kilkudniowy spływ. Po drodze czekają na Was bajeczne krajobrazy. Dla bardziej obytych w temacie: kaszubskie jeziora świetnie nadają się do żeglowania!

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Kaszubski Park Krajobrazowy to też świetne tereny dla miłośników dwóch kółek oraz nordic walking. Można wybrać jedną z gotowych tras lub pójść na totalny żywioł przez lasy i wzgórza. Turystyka rowerowa jest coraz bardziej popularna i na Kaszubach, więc bez problemu można też wypożyczyć rowery w jednym z punktów noclegowych. O wszystkich zaletach jeżdżenia na dwóch kółkach w tym regionie przekonała się już m.in. pomorska kadra rowerowa, która regularnie przyjeżdża tutaj trenować.

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Znajdzie się też coś dla poszukiwaczy bardziej ekstremalnych wrażeń – do zdobycia są szczyty Wzgórz Szymbarskich! Czarny szlak pieszy zaprowadzi Was wprost na najwyższą górę nie tylko na polskim pojezierzu, ale także na całym Niżu Środkowoeuropejskim, Wieżycę. Po pokonaniu kilkuset metrów znajdziecie na wysokości 329 metrów, ale na tym wspinaczka się nie kończy. Jeszcze tylko niecałe 200 schodków i staniecie na samym szczycie wieży widokowej. W nagrodę za pokonany trud dostaniecie przepiękny widok na Szwajcarię Kaszubską. W ramach ciekawostki – zimą na Kaszubach można jeździć na nartach! M.in. w Wieżycy (Kotlinka, Koszałkowo), jak również w Trzepowie czy Sulęczynie znajdują się ośrodki narciarskie. Coraz większą popularnością cieszą się także narty biegowe. Takie rzeczy tylko na Kaszubach!

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Kaszubskie tradycje

Kaszuby są wyjątkowe pod wieloma względami. To nie tylko malownicze widoki, ale bogata kultura i tradycja. Jadąc przez Kaszuby na pewno zwrócicie uwagę, że na znakach drogowych nazwy miast wypisane są po polsku oraz w języku kaszubskim. Ten ostatni nauczany jest w szkołach, można zdawać z niego maturę, a nawet studiować etnofililogię kaszubską na Uniwersytecie. Ba, w niektórych urzędach sprawy załatwić można tylko rozmawiając po kaszubsku! A chyba każdy nas (przynajmniej na Pomorzu) w przedszkolu czy w szkole uczył się śpiewania z kaszubskich nut.

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Zachwycają kaszubskie stroje z charakterystycznym wzorem w siedmiu kolorach, ujmuje kaszubska gościnność, a gwar i hałas nikomu nie przeszkadza.

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Najbardziej kaszubskim symbolem jest natomiast tabaka – według Kaszubów mielone liście tytoniu dobre są na wszystko. Na ból głowy, zły nastrój, pogodzenie się z sąsiadem. Nikt nie ruszy się z domu bez tabakierki – kiedyś były to po prostu krowie rogi, ale sami przyznacie, że może być to raczej mało poręczny pojemnik do noszenia ze sobą. Odrobinę tabaki wysypujemy sobie na grzbiecie dłoni, między kciukiem a palcem wskazującym, po czym przyjmujemy wciągając przez nos. Od kilkunastu lat w Chmielnie odbywają się Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki. Zawodnik musi wykazać, że “wie do czego służy nos i tabakiera oraz potrafi zaprezentować się na scenie”, w dodatku musi być ubrany w tradycyjny kaszubski strój oraz pochwalić się rozmiarem swojej… denicy (to taka chropowata misa do wyrabiania własnej tabaki). Jacyś chętni?

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

Kaszuby na talerzu

Co króluje na kaszubskich talerzach? Przede wszystkim ryby! Jezior tu nie brakuje, a złowić sobie można dorodnego szczupaka, sielawę czy lina. Jednym z najbardziej popularnych dań są też pulki ze śledziem, czyli śledzie w śmietanie podawane z ziemniakami. Kaszubi zawsze wykorzystywali wszystkie dary ziemi, więc skosztować tu można takie przysmaki jak pierogi z gęsiną, pierogi z jagodami, potrawy z drobiu czy dziczyznę. Coś na mniejszy głód? Spróbujcie zylcu, czyli galaretki z mięsa. I totalny klasyk: przegryźcie gdzieś w drodze chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Wolicie coś na słodko? Są ruchanki. Zanim poniesie Was wyobraźnia, to spieszymy powiedzieć, że są to smażone placuszki drożdżowe, najczęściej oprószone cukrem pudrem.

Kaszuby na weekend

Jeśli tak jak my szukacie tradycyjnych kaszubskich smaków to wybierzcie się do restauracji Modra Sobótka w Ręboszewie. To miejsce działa dopiero od roku, ale już zdążyło zaskarbić sobie sympatię i zdobyć wiernych klientów. Nic dziwnego – serwują tu naprawdę przepyszne dania! Wrażenie robi też wystrój. Właściciele poszli bowiem w stronę kaszubskiej prowansji – wnętrze dla odmiany jest jasne, przytulne, ozdobione kaszubskimi wzorami w nowoczesnym, bo modrym kolorze.

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

My zrobiliśmy sobie prawdziwą ucztę i zamówiliśmy śledzia po kaszubsku, żurek z kiełbasą (ale taki nietypowy, bo nie na zakwasie), pierogi z gęsiną i wędzoną śliwką w sosie kurkowym oraz bitki z dzika z borowikami. W ramach czekadełka dostaliśmy też chleb z gęsim smalcem i ogórki kiszone. Szczerze możemy Wam polecić każde z tych dań, bo niebo w gębie. A pierogi z gęsiną były fenomenalne! Wizyta w Modrej Sobótce była idealnym zwieńczeniem naszego weekendu na Kaszubach – już wcześniej, po drodze, szukaliśmy w innych miejscach kaszubskich smaków, ale dopiero tutejsza kuchnia nas zachwyciła.

Kaszuby na weekend

Kaszuby na weekend

To co? Gotowi na kaszubską przygodę? Kiedy ruszacie na Kaszuby? Waszej uwadze polecamy też inne wyjątkowe miejsca i noclegi w tej okolicy:


Ten artykuł powstał w ramach Turystycznych Mistrzostw Blogerów zorganizowanych przez Polską Organizację Turystyczną i w porozumieniu z naszą Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną #mistrzostwablogerow #visitpoland #pomorskietravel

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz