Strona główna » Kraina w kratę. Odkryj piękno Pomorza

Kraina w kratę. Odkryj piękno Pomorza

przez Wszedobylscy

Odkrywamy Pomorze. I trafiamy na taki region – piękny i pełen atrakcji dla wszystkich, nie tylko dla rodzin z dziećmi. Oto Kraina w kratę! Poznajcie z nami to piękne miejsce. Dowiecie się, skąd wzięła się ta nazwa, jak kiedyś żyli ludzi na Pomorzu, odwiedzicie z nami pasiekę, skosztujecie śledzi w kilku smakach i wybierzecie się na spotkanie z niezwykle udomowionym bocianem.

Swołowo

Tu zaczyna się Kraina w kratę

Niewielka wieś Swołowo, położona niedaleko Słupska. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Kranie w kratę, to właśnie tu trzeba skierować swoje kroki. To właśnie w Swołowie znajduje się Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Muzeum brzmi nudnie? Absolutnie nie będziecie się tutaj z dziećmi nudzić, bo muzeum jest interaktywne, a eksponaty zainteresują wszystkich. I tak możemy się dowiedzieć, jak budowano charakterystyczne domy w kratę czy jak wyglądało życie bogatego chłopa. Z bliska zobaczyć możemy budynek z ogromnym piecem chlebowym, kuźnię czy starą zagrodę ze zwierzętami i starymi sprzętami rolniczymi, jak również domy, w których mieszkały kiedyś całe rodziny.

Swołowo. Kraina w kratę

Swołowo. Kraina w kratę

Swołowo. Kraina w kratę

Swołowo. Kraina w kratę

Zagroda Śledziowa

Na ile sposobów można przyrządzić śledzia? Jak kiedyś wyglądały połowy tej ryby? Gdzie kupimy kiszonego śledzia o najbardziej intensywnym zapachu? Jeśli te pytania nie dają Wam spokoju, to koniecznie musicie wybrać się do Zagrody Śledziowej we wsi Starkowo. Właściciele postanowili turystycznie pobudzić okolice i stworzyli kolejną interesującą atrakcję na terenie Krainy w kratę – odnowili starą zagrodę, gdzie stworzyli właśnie muzeum śledzia. Muzeum nie jest wielkie, ale zawiera wiele ciekawych eksponatów, np. stare kosze do połowu śledzia, spławiki, sieci, ceramiczne naczynia do przechowywania ryb czy kilka oryginalnych egzemplarzy książki „Ucho od śledzia”. Jeśli jesteśmy w Zagrodzie Śledziowej to koniecznie musimy skorzystać też z degustacji śledzi w różnych smakach, bo właściciele przygotowują ryby na kilka pysznych sposobów. Na miejscu działa też pensjonat, który zlokalizowany został w domu z początku XX wieku. Obecnie został on odnowiony z wykorzystaniem oryginalnych elementów, a jego centralnym punktem ma być kuchnia, gdzie spotykać się możemy na wspólny posiłek. Do naszej dyspozycji jest również kuchnia letnia z grillem, gdzie spędzić możemy czas wieczorem. Wieś Starkowo jest malowniczo położona pośród pól, a od morza dzieli ją tylko 10 km. Okolice świetnie nadają się także na wycieczki rowerowe.

Kraina w kratę. Zagroda śledziowa

Kraina w kratę. Zagroda śledziowa

Kraina w kratę. Zagroda śledziowa

Kraina w kratę. Zagroda śledziowa

Kraina w kratę. Zagroda śledziowa

Pasieka Wędrowna Barć

Ile pszczół mieszka w ulu? Jak pszczółki dzielą pracę między sobą? Jakie kwiaty lubią najbardziej? Ile razy w ciągu dnia pszczoły wylatują z ula? Jeśli chcecie wytłumaczyć dziecku, skąd na naszych stołach bierze się miód, to warto wybrać się na prawdziwą pasiekę. My odwiedziliśmy pasiekę Wędrowna Barć w Krzemienicy, prowadzoną już od kilkunastu lat z niezwykłą pasją przez małżeństwo, które porzuciło miasto na rzecz wsi.

Kraina w kratę

Kraina w kratę

Kraina w kratę

W pasiece możemy nie tylko zobaczyć na własne oczy jak pszczoły pracują w ulu, ale również dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat ich intensywnego życia i pracy. W specjalnie przygotowanej sali odbywają się projekcje filmów. W sklepiku możemy kupić lokalne wyroby: miody, przedmioty wykonane z wosku czy słynną nalewkę, onisiówkę. Dodatkową atrakcją jest możliwość spaceru po gospodarstwie i możliwość zawarcia znajomości z tutejszymi zwierzęcymi lokatorami.

Kraina w kratę

Kraina w kratę

Kraina w kratę

Kraina w kratę

Mini zoo Wicie

Na spotkanie z naturą warto wybrać się do mini zoo w niewielkiej wsi Wicie. W zoo znajduje się ponad 50 gatunków zwierząt i ptaków, w tym ozdobne papugi, najbardziej rozpieszczone świnki, dumny indor, ciekawskie strusie, króliki, nutrie, kozy i jeden bardzo udomowiony bocian. Wizyta w zoo to zawsze świetna przygoda dla dzieci, szczególnie jeśli mogą one jeszcze karmić zwierzęta – karma do nabycia przy wejściu. A przy okazji wieś Wicie położona jest nie tylko w pobliżu morza, ale także jeziora, a dookoła biegną ścieżki rowerowe.

Kraina w kratę

Kraina w kratę

Kraina w kratę

Kraina w kratę


Odkryjcie z nami województwo pomorskie! Wybierzcie się do średniowiecznej osady w Sławutowie, gdzie można przenieść się w czasie i zobaczyć, jak kiedyś wyglądało codziennie życie w grodzie. Odwiedź uroczą Ustkę, gdzie mieszka syrenka – to miejsce świetnie nadaje się na spokojne, rodzinne wakacje. Polecamy Wam również wizytę na naszych ukochanych Kaszubach – można tu przenocować w wiatraku, odwiedzić Muzeum Ceramiki, popływać kajakiem po licznych jeziorach i po prostu odpocząć. Kaszuby można zwiedzać także Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny – to idealna trasa na rower i niezwykle przy tym apetyczna. Na Kaszubach polecamy też bardzo wyjątkowe noclegi: Czaplowisko z sauną i banią, swojską Agroturystykę Pod Lipą czy świetnie przygotowaną dla rodzin z dziećmi Dolinę Charlotty.

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz