Strona główna » Kamperem przez Pomorze. 7-dniowa trasa

Kamperem przez Pomorze. 7-dniowa trasa

przez Wszedobylscy
Jaki kamper wybrać?

To jeden z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych regionów w Polsce. Czekają tu na Was nie tylko morze i setki kilometrów piaszczystych plaż, ale także jeziora, rzeki, lasy, malownicze ścieżki rowerowe, niezwykłe zabytki, a nawet pustynia! Pomorskie to wprost wymarzone miejsce na podróż kamperem. Za namową sympatycznych ludzi z CampDeck my na taką wyprawę wyruszyliśmy i przywieźliśmy z niej piękne wspomnienia. Teraz możemy pokazać, jakie ciekawe miejsca warto tu u nas odwiedzić, aby Wasza podróż kamperem przez pomorskie była równie wspaniała.

Przygotowaliśmy dla Was kilkudniową trasę przez województwo pomorskie. Podczas podróży kamperem odwiedzimy m.in. niezwykłe Żuławy, magiczne Kaszuby, piękne wybrzeże i zamoczymy stopy w Bałtyku. Doradzimy, gdzie szukać noclegów: na polach kempingowych i bliżej natury. Podpowiemy, gdzie dobrze zjeść i spróbować lokalnej kuchni. Gotowi? Ruszamy zatem w podróż kamperem przez pomorskie!

Dzień pierwszy – Żuławy

Podróż kamperem przez pomorskie warto zacząć od wizyty na Żuławach. To jeszcze ciągle mało popularny kierunek, nieskażony masową turystyką, a posiadający w zanadrzu ciekawą historię i oferujący niezwykłe widoki. Jak okiem sięgnąć, mamy przed sobą jedynie płaskie tereny i wyłaniające się z pól szpalery wierzb.

Żuławy

Charakterystycznym elementem żuławskiego krajobrazu są domy podcieniowe. Przejeżdżając przez kolejne wsie na pewno przykują one Wasz wzrok. Wiele z nich wymaga pilnego remontu, ale są takie perełki, które udało się już odrestaurować. Pięknie odnowiony dom podcieniowy zobaczycie w Żelichowie. Mieści się tutaj restauracja Mały Holender, w której warto spróbować lokalnych smaków: zupy klopsowej, sera wytwarzanego według tradycyjnej żuławskiej receptury czy serwowanej sezonowo zupy rakowej. Więcej o Żuławach, wiatrakach i domach podcieniowych przeczytacie tutaj.

Żuławy

Żuławy są poprzecinane kanałami i rzekami. Tworzą one Pętlę Żuławską, czyli ponad 300 km spławnych tras. To wymarzony teren dla miłośników kajakarstwa czy żeglowania. Podróżując przez Żuławy można przy okazji zobaczyć ciekawe zabytki hydrotechniczne, m.in. obrotowy most kolejowy w Rybinie czy most zwodzony na Szkarpawie. Niedaleko mieści się też Muzeum Stutthof, upamiętniające ofiary nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie.

Żuławy

Warto zajrzeć na tutejszą plażę, szczególnie w okolicach Jantaru. Dlaczego? Jest szansa, że uda Wam się odnaleźć tu złoto Bałtyku, czyli bursztyn. Tradycyjnie w Jantarze co roku odbywają się Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu.

Jantar

W sezonie warto skierować się w stronę Mikoszewa, skąd można szybko dotrzeć promem na Wyspę Sobieszewską. Tu, na camping69 orlinek można zaplanować nocleg. Na kempingu przygotowano specjalne miejsca z myślą o kamperach z przyłączem do prądu (sprawdź cennik). Poza sezonem na Wyspę Sobieszewską można dotrzeć tradycyjnie drogą lądową.

Dzień drugi – Wyspa Sobieszewska

Będąc na Wyspie Sobieszewskiej można ciekawie spędzić czas na kilka sposobów. Sama wyspa oferuje wiele atrakcji. Znajdują się tutaj dwa rezerwaty przyrody: Mewia Łacha oraz Ptasi Raj. To doskonałe miejsce na długie spacery. Warto zabrać ze sobą lornetkę, by móc podziwiać różne gatunki ptaków, a nawet wylegujące się w słońcu foki szare. Długa i piaszczysta plaża zachęca do wypoczynku – mówi się, że to najładniejsza plaża w Gdańsku. Tak, Wyspa Sobieszewska jest dzielnicą Gdańska! Ci, którzy lubią aktywnie spędzać czas, mogą wybrać się na wycieczkę rowerową dookoła wyspy – trasa liczy ok. 27 km i przebiega przez wszystkie najciekawsze punkty na wyspie.

Wyspa Sobieszewska
Wyspa Sobieszewska

Wyspa Sobieszewska może być też doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania Gdańska. Warto przespacerować się tu Długim Targiem, zrobić pamiątkowe zdjęcie z Neptunem i przejść się wzdłuż Motławy, by zobaczyć charakterystycznego Żurawia. W Gdańsku nie można pominąć też wyjątkowego Muzeum II Wojny Światowej czy Europejskiego Centrum Solidarności. Panoramę miasta najlepiej podziwiać natomiast z Góry Gradowej. To niezwykle ciekawe miasto o bogatej historii i można tu spędzić nawet kilka dni!

Gdańsk

Z Wyspy Sobieszewskiej można też zaplanować całodniową wycieczkę rowerową wzdłuż Mierzei Wiślanej. Wystarczy przeprawić się na drugą stronę Wisły (promem między Świbnem a Mikoszewem) i podążać trasą EuroVelo 10 w stronę Krynicy Morskiej. To bardzo malownicza ścieżka, miejscami biegnąca przez las lub nad wodą. Z pola kempingowego na Wyspie Sobieszewskiej aż na koniec Mierzei Wiślanej do pokonania jest ok. 55 km. Po drodze zobaczyć można m.in. rezerwat kormoranów, latarnię morską w Krynicy czy słynny przekop. Podróż w tą i z powrotem przez Mierzeję Wiślaną zajmuje właściwie cały dzień, więc po zakończonej wycieczce nie pozostaje nic innego, jak zrelaksować się i odpocząć przed dalszą wyprawą.

Mierzeja Wiślana

Dzień trzeci – W drodze na Półwysep Helski

Z Wyspy Sobieszewskiej warto skierować się w stronę Półwyspu Helskiego. Po drodze można zatrzymać się w jednym z miast – w Gdańsku, Sopocie lub w Gdyni. Każde z nich ma zupełnie inny charakter i oferuje szeroki wachlarz atrakcji. Podróżując kamperem lepiej jednak postawić na bardziej kameralne miejsca, takie blisko natury. Warto wybrać się do Mechelinek, niewielkiej wsi tuż za Gdynią. Z tutejszego klifu rozpościera się piękny widok na Zatokę, a przy dobrej pogodzie widać nawet Półwysep Helski. By tam dotrzeć potrzeba nieco wprawy, bo trasa bywa momentami piaszczysta, a po deszczu jest praktycznie nie do pokonania kamperem czy z przyczepą. Ci, którzy tu jednak docierają, są tak zachwyceni, że zostają nawet na noc.

Mechelinki

Można również zaparkować w Mechelinkach i pieszo wybrać się na spacer w stronę klifu. Po drodze mija się kutry rybackie, które wypływają na połów ryb i urocze molo. Warto zajrzeć do tutejszej Tawerny Dary Morza, gdzie serwują klasyczną rybę z frytkami oraz smaczną zupę rybną.

Z Mechelinek można udać się do oddalonej o kilka kilometrów Rewy. Tu warto wybrać się na spacer na sam koniec szperka, czyli piaszczystego cypla rozdzielającego wody zatoki. Rewa to także jedno z ulubionych miejsc miłośników sportów wodnych – w wietrzne dni kolorowe latawce fruwają nad głowami spacerowiczów.

Rewa

Z Rewy kierujemy się dalej na północ, w stronę Władysławowa. W Chłapowie można zatrzymać się na nocleg w jednym z najlepiej ocenianych kempingów w Polsce, Camping Alexa (sprawdź ceny). Oferuje on wszystkie udogodnienia na podróżujących kamperem lub z przyczepą. Dostępne są tutaj przyłącza do prądu, WC chemiczne, a także sanitariaty, kuchnia, jadalnia, pralnia i plac zabaw.

Z Chłapowa można zaplanować całodzienną wycieczkę na dwóch kółkach przez Mierzeję Helską. Od Władysławowa do Helu prowadzi ścieżka rowerowa oddzielona od jezdni, dzięki czemu spokojnie można wybrać się w taką trasę całą rodziną. Po drodze można zobaczyć urokliwy port w Kuźnicy, latarnię morską w Jastarni, stanowiska obronne z czasów wojny, a także latarnię morską i Fokarium w Helu. Trasa z Chłapowa do Helu ma długość ok. 39 km w jedną stronę i malowniczo wiedzie głównie wzdłuż zatoki oraz przez las.
Mierzeja Helska

Dzień czwarty: Nad Bałtykiem

Z Chłapowa ruszamy dalej w podróż wzdłuż wybrzeża. Kilka kilometrów na zachód od Władysławowa leży najbardziej wysunięty na północ kawałek Polski, Rozewie i położona na tym przylądku latarnia morska. Podążając trasą w stronę Łeby, warto zatrzymać się na chwilę w Krokowej, gdzie znajduje się pałac. To jeden z wielu zabytkowych obiektów tego typu na Kaszubach Północnych. Można zwiedzić jego wnętrza, zjeść pyszny obiad w restauracji i przespacerować się po urokliwych ogrodach otaczających pałac. Więcej o dworach i pałacach Kaszub Północnych przeczytacie tutaj.

Podróż kamperem przez Pomorskie

W okolicach Żarnowca warto na chwilę zjechać z głównej drogi i udać się w stronę Dębek. To bardzo turystyczna nadmorska osada, ale można wybrać się tu na krótki spacer brzegiem morza i zobaczyć, jak rzeka Piaśnica wpada prosto do Bałtyku.

Podróż kamperem przez Pomorskie

Tu zaczyna się jeden z najpiękniejszych odcinków naszego wybrzeża. Długa, piaszczysta plaża ciągnie się aż po horyzont, a wzdłuż niej biegnie gęsty, pachnący las. Taki widok może obudzić Was z samego rana, jeśli zatrzymacie się np. na parkingu Lasów Państwowych przy plaży w Lubiatowie. Jest on płatny (40 PLN za dobę) i nie ma tu żadnych udogodnień dla kamperów, ale piękne okoliczności przyrody sprawią, że szybko zapomnicie o tych drobnych niedogodnościach. Kilkaset metrów dalej, ale tylko w sezonie wakacyjnym, działa też pole kempingowe Topaz.

Kamperem przez Pomorskie
Parking leśny w Lubiatowie

Z Lubiatowa można zaplanować rowerową wycieczkę do oddalonej o niecałe 10 km latarni Stilo. Ścieżka biegnie przez las i jest częścią trasy EuroVelo 10. Co ciekawe, w pobliżu Stilo znajduje się kolejna wydma, którą warto zobaczyć. W pobliskim Sasinie można też odwiedzić znakomitą restaurację Ewa Zaprasza, serwującą pyszne dania kuchni polskiej.

Stilo

Dzień piąty – Słowiński Park Narodowy

Planując podróż przez Pomorze nie można pominąć tak wyjątkowego miejsca, jakim jest Słowiński Park Narodowy. Położona nad Bałtykiem polska pustynia zachwyci każdego. W dodatku ten widok za każdym razem będzie inny, bo wiatr ciągle przenosi piasek. By dotrzeć z Łeby na Wydmę Łącką trzeba pokonać kilkukilometrowy odcinek spacerem albo rowerem. Na ruchome wydmy kursują także meleksy. To dość popularna trasa, w sezonie bywa całkiem tłoczno, warto więc wybrać się na drugą stronę jeziora Łebsko i zaplanować pieszą wycieczkę na Wydmę Czołpińską, a przy okazji zobaczyć też latarnię morską Czołpino. Z leśnego parkingu na wydmę prowadzi urokliwa ścieżka przez las, a do pokonania są dwa kilometry w jedną stronę. Tym, którzy lubią długie przechadzki polecamy dojść na plażę w Czołpinie i kontynuować spacer w lewą stronę aż do niezwykłego zatopionego lasu.

Słowiński Park Narodowy

Będąc w okolicach Czołpina warto zajrzeć do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, skansenu prezentującego kulturę i życie Słowińców, czyli dawnych mieszkańców tych okolic. Przy okazji można wybrać się nad jezioro Łebsko. Kawałek dalej za muzeum znajduje się parking, na którym można zaparkować kamper i spacerem dotrzeć na platformę widokową oraz pomost.

Podróż kamperem przez Pomorskie
Kamperem przez pomorskie

Przypominamy, że na terenie Słowińskiego Parku Narodowego można poruszać się jedynie wyznaczonymi ścieżkami, nie wolno wprowadzać psów (dostępnych jest zaledwie kilka krótkich odcinków dla czworonogów), a w sezonie trzeba wykupić bilet wstępu do parku (bilety online kupicie tutaj).

Podróż kamperem przez Pomorskie

Piaszczystą plażę i Bałtyk pora zamienić na malownicze lasy i jeziora. Słowiński Park Narodowy zostawiamy za sobą, a ruszamy na Kaszuby. Podróż znad jeziora Łebsko w stronę Kaszubskiego Parku Krajobrazowego może zająć ok. 2 godzin. Na nocleg można zatrzymać się np. na polu kempingowym Stolemek w Ostrzycach czy Tamowa w Zaworach.

Dzień szósty – Kaszubski Park Krajobrazowy

Kaszubski Park Krajobrazowy to jeden z najbardziej malowniczych zakątków na Pomorzu. Podążając Drogą Kaszubską (więcej o trasie przeczytacie tutaj) można zobaczyć kilka wyjątkowych miejsc. Warto zajrzeć do Ręboszewa, gdzie na wzgórzu Sobótka stoi wiatrak. Roztacza się stąd przepiękny widok na okolicę. To idealne miejsce, by napić się kawy!

Ręboszewo
Podróże kamperem przez Pomorskie

Droga na sam szczyt jest dość stroma i nie da się nią podjechać kamperem. Zaparkować można za to na parkingu przy pobliskiej restauracji Modra Sobótka. Przy okazji jest to doskonałe miejsce, by skosztować lokalnych smaków. Serwują tutaj wyśmienite dania m.in. z gęsiną, dziczyzną oraz klasyczne śledziki po kaszubsku.

Modra Sobótka

Z Ręboszewa warto skierować się w stronę Chmielna. Nad brzegiem jeziora Białego można usiąść na żelaznym tronie – to właściwie ławka symbolizującą przyjaźń między polską a niemiecką gminą, ale jej charakterystyczny kształt pobudza wyobraźnię. W Chmielnie od kilku pokoleń działa też pracownia ceramiki Neclów. Tworzą oni unikatowe wyroby z charakterystycznym kaszubskim wzorem. Pracownię można nie tylko zwiedzać, ale również wziąć udział w warsztatach i własnoręcznie ulepić naczynie z gliny.

Chmielno
Pracownia ceramiki Neclów

W Ostrzycach wypożyczyć można kajaki i popływać po jeziorze. Warto też udać się na najwyższy szczyt nie tylko na Kaszubach, ale w całym paśmie Niżu Polskiego. Z punktu widokowego na Wieżycy podziwiać można zachwycającą kaszubską panoramę. Tuż obok, w Szymbarku, mieści się Centrum Edukacji i Promocji Regionu, w którym zobaczymy m.in. dom do góry nogami, najdłuższą deskę na świecie oraz największy fortepian. To miejsce oferuje też liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi.

Podróże kamperem przez Pomorskie

Dzień siódmy – Wdzydzki Park Krajobrazowy

Idealnym miejscem na wypoczynek po kilku intensywnych dniach zwiedzania będzie Wdzydzki Park Krajobrazowy. Po drodze warto zatrzymać się na chwilę we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie znajduje się najstarszy w Polsce skansen. Kaszubskie Muzeum Etnograficzne powstało w 1906 roku, a wszystkie eksponaty początkowo mieściły się w dwóch chatach. Dziś to kilkadziesiąt zabytkowych budynków, które można zwiedzać. Latem odbywają się tutaj liczne wydarzenia, a skansen tętni życiem. We Wdzydzach warto wspiąć się również na wieżę widokową, z której podziwiać można widok na Kaszubskie Morze, czyli pięć jezior łączących się w jedno.

Kamperem przez Pomorskie
Podróże kamperem przez Pomorskie

We Wdzydzkim Parku Krajobrazowym znajduje się kilka kempingów, m.in. malowniczo położony Półwysep Lipa (sprawdź ceny) czy PTTK Wdzydze Kiszewskie. Tym, którzy cenią bardziej kameralne miejsca w bliskim otoczeniu natury polecamy nocleg na leśnym polu namiotowym Perła Kaszub. To prywatne pole, a za pobyt trzeba uiścić drobną opłatę (sprawdź ceny). Dostępne są dwie miejscówki, z czego jedna ma niewielki pomost nad jeziorem i przenośną toaletę, a druga jest po prostu skrawkiem płaskiego terenu pośród drzew. Nocowaliśmy kamperem właśnie na tym niezagospodarowanym i polecamy!

Leśne pole namiotowe Kaszuby
Pierwsza podróż kamperem

Kamperem przez Pomorze. Mapa



Tak wiele miejsc chcielibyśmy Wam jeszcze pokazać, że nie pozostaje nam nic innego, jak ruszyć w kolejną podróż kamperem przez pomorskie! Tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z domami na czterech kółkach, polecamy nasz poradnik dla początkujących, w którym znajdziecie odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania związane z podróżowaniem kamperem. Dom na kółkach możecie też wynająć przez serwis CampDeck.

To może Ci się również spodobać!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej