Strona główna » Pierwsza podróż kamperem. Poradnik dla początkujących

Pierwsza podróż kamperem. Poradnik dla początkujących

przez Wszedobylscy
Pierwsza podróż kamperem

Wyobraź sobie, że wsiadasz za kółko i jedziesz przed siebie. Nie trzymasz się sztywno ułożonego planu, nie spieszysz się. Zatrzymujesz się wtedy, kiedy masz na to ochotę. Nie martwisz się o nocleg, w pośpiechu nie szukasz miejsca, w którym możesz coś zjeść. Po prostu cieszysz się drogą. A codziennie rano może obudzić Cię zupełnie inny widok! Brzmi pięknie, prawda? Tak właśnie może wyglądać podróż kamperem. Ta forma spędzania wolnego czasu zyskała w ostatnich latach wielu nowych amatorów, ale to nie jest rozrywka dla wszystkich. My byliśmy ciekawi, jak sprawdzi się u nas.

Zazwyczaj nasze wycieczki były intensywne: szybkie przejazdy między atrakcjami, dużo zwiedzania. Wybierając się w podróż kamperem musieliśmy całkowicie zmienić nasze podejście. Sama droga jest już przyjemnością, bo jadąc wolniej możesz podziwiać zmieniający się za oknem krajobraz. Nic Cię nie goni, nikt nie czeka na Ciebie z zegarkiem w ręku. Podróżujesz w rytmie slow. Jesteś niezależny. Masz całkowitą swobodę, bo wszystko, co potrzebujesz masz pod ręką. Z drugiej strony wszystko musisz ogarnąć sam, bo to Twój dom na kółkach.

Jeśli zastanawiasz się, czy podróżowanie kamperem jest dla Ciebie to… nie zastanawiaj się, tylko spróbuj! Wypożycz, wyjedź na weekend, na kilka dni. Nas na taką wyprawę namówili bardzo sympatyczni ludzie z CampDeck, prywatnie zapaleni miłośnicy caravaningu. Zapytali wprost, czy nie chcielibyśmy spróbować czegoś nowego. Nie mogliśmy odmówić! I dzięki temu powstał poradnik dla tych, którzy też chcieliby pojechać w swoją pierwszą podróż kamperem. Zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, w tym te, które dostaliśmy od naszych czytelników. Ruszamy w drogę!

Podróż kamperem przez Polskę

Jakie prawo jazdy na kampera?

By móc usiąść za kierownicą kampera wystarczy prawo jazdy kategorii B, o ile dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie przekracza 3,5 ton. Bardzo rzadko zdarza się, by kamper z wypożyczalni taką wartość przekraczał. Warto pamiętać, że masa całkowita oznacza masę własną pojazdu oraz całe jego wyposażenie, czyli m.in. zbiorniki na wodę, sprzęt dodatkowy, bagaże czy zapasy. Przekroczenie dozwolonej masy może skończyć się wieloma nieprzyjemnościami, a przedwczesne zakończenie wakacji może okazać się najmniejszym problemem.

Prowadzenie kampera wymaga nieco wprawy i umiejętności, więc wypożyczając kampera możemy spotkać się w pewnymi ograniczeniami. Wypożyczalnie często wymagają, by kierowca miał ukończone np. 26 lat, a prawo jazdy posiadał od przynajmniej trzech lat.

Jak prowadzi się kampera?

Przesiadając się z samochodu osobowego do kampera, można poczuć się w pierwszej chwili onieśmielonym. Taki dom na kółkach jest większy w każdym znaczeniu tego słowa. Prowadząc kampera, trzeba więc mieć cały czas w pamięci jego gabaryty. Koniecznie musimy zwracać uwagę na znaki informujące o dopuszczalnej wysokości pojazdów, by bezpiecznie przejechać przez tunel czy pod mostem. Podobnie przejeżdżając przez zwężone drogi czy mosty trzeba pamiętać o szerokości kampera. Nie wszędzie da się kamperem przejechać.

Jak prowadzi się kampera

Bardzo szybko musimy przestawić się również na korzystanie jedynie z lusterek bocznych, a ich odpowiednie ustawienie ułatwi nam prowadzenie kampera. Nowsze modele posiadają tylną kamerą, która ułatwia cofanie. Prowadząc kampera trzeba również pamiętać o jego masie, która ma przecież znaczący wpływ na drogę hamowania. Podobnie, więcej czasu zajmuje wyprzedzanie innych pojazdów. Po kilku godzinach jazdy można już spokojnie zapoznać się z kamperem, złapać rytm i cieszyć się podróżą.

Jakiego kampera wybrać?

Przeglądając po raz pierwszy oferty kamperów na wynajem, spotkać można się takimi określeniami jak alkowa, półintegra czy campervan. Czym się różnią? Jakie mają zalety i wady? Alkowa to kamper z charakterystyczną nadbudówką nad kabiną kierowcy. Znajduje się tam dodatkowe miejsce do spania, dzięki czemu w podróż można wyruszyć większą ekipą. Alkowa może pomieścić nawet do siedmiu osób. Minusem takiego kampera może być większe zużycie paliwa, nie wszyscy mogą też docenić komfort spania na tak ograniczonej powierzchni. Alkowy są też zazwyczaj wyższe niż pozostałe rodzaje kamperów, więc trzeba zwrócić szczególną uwagę przy przejeżdżaniu przez tunel czy pod mostem.

Półintegra to kamper, w którym część mieszkalna jest częściowo zintegrowana z kabiną kierowcy. Jest tu mniej miejsca do spania, za to można nim jechać nieco szybciej, ale i ekonomiczniej. W integrze część mieszkalna tworzy całość z kabiną kierowcy. Producenci wykorzystują tu każdy element przestrzeni, by stworzyć jak najbardziej komfortowe wnętrze. Takie kampery są droższe w porównaniu do pozostałych.

Jaki kamper wybrać?

Kamper-van to nic innego jak zwykły samochód dostawczy przerobiony na dom na kółkach. Budową takich kamperów zajmują się profesjonalne firmy, ale też i zwykli miłośnicy wakacji na dziko. Od zera można stworzyć wymarzony domek, dopasowany do naszych potrzeb. Oferuje on nieco mniej przestrzeni czy wygód, ale łatwiej się go prowadzi, a samochód sam w sobie jest bardziej ekonomiczny.

Jaki kamper wynająć na swoją pierwszą podróż? To przede wszystkim zależy od liczby osób, indywidualnych potrzeb oraz funduszu, jakim dysponujemy. Jeśli chodzi o cenę wynajmu, najtańszy będzie kamper-van. Planując z kolei podróż w większej grupie, najlepszym rozwiązaniem będzie alkowa. My naszą pierwszą podróż kamperem odbyliśmy taką półintegrą.

Ile kosztuje wynajem kampera?

Planując wakacje kamperem, szczególnie te pierwsze, najlepiej pojazd wynająć. Zakup domu na kółkach, nawet takiego używanego, wiąże się ze sporą inwestycją, a może przecież okazać się, że ta forma wakacji nie do końca nam jednak odpowiada. Najtaniej kampera wypożyczymy w sezonie niskim, czyli mniej więcej od października do końca kwietnia. Sezon wysoki to przede wszystkim długi weekend majowy i czerwcowy oraz wakacje. Coraz częściej można spotkać się z sezonem średnim, który obowiązuje między majówką a rozpoczęciem wakacji letnich oraz w drugiej połowie września. W sezonie niskim za wynajem komfortowego i w miarę nowego kampera (modele z ostatnich kilku lat) zapłacimy średnio 350-450 PLN za dobę. W sezonie wysokim będzie to już nawet 550-750 PLN za dobę. Pamiętajmy, że to opłata za bądź co bądź wygodny domek dla całej rodziny czy grupy znajomych. Ceny wynajmu kampera sprawdzić można w serwisie CampDeck, w którym znajdziecie ponad 400 kamperów w jednym miejscu.

Pierwsza podróż kamperem

Podpisując umowę, warto zwrócić uwagę, czy obowiązuje nas dzienny limit kilometrów. Jeśli po powrocie okaże się, że go przekroczyliśmy to będziemy musieli uiścić dodatkową opłatę. Do ceny wynajmu doliczana jest zazwyczaj też opłata serwisowa. To dzięki niej kamper trafia do nas czysty, umyty, zatankowany, z uzupełnionymi zbiornikami i butlami gazowymi. W zależności od kogo wynajmujemy kamper możemy też zapłacić za dodatkowe wyposażenie: stoły, krzesła, sprzęt do grillowania, pościel, dodatkowe płyny eksploatacyjne. Wypożyczając kampera trzeba liczyć się również z koniecznością wniesienia kaucji zwrotnej. Ta ustalana jest indywidualnie, ale średnio może wynosić ok. 5000 PLN. Z kaucji może zostać nam potrącone, jeśli uszkodzimy kampera lub oddamy go z nieopróżnionymi zbiornikami.

Jakie są dodatkowe koszty podróży kamperem?

Podróżując kamperem, musimy liczyć się przede wszystkim z większymi kosztami paliwa. Jak nieco zaoszczędzić na tych wydatkach? Ekonomiczna jazda z odpowiednią prędkością może sprawić, że nasze średnie spalanie będzie oscylowało nawet około 9 litrów/100 km. Więcej będzie nas kosztować przejazd płatnymi autostradami zagranicą.

Planując wakacje na polu kempingowym, musimy uiścić opłatę za kampera, liczbę osób, która w nim nocuje, często również za możliwość podłączenia się do prądu. Podróżując kamperem trzeba liczyć się także z tym, że za parking w niektórych miejscach będziemy musieli zapłacić. Zazwyczaj nie jest to duży koszt, a wybierając się drogę zwykłym autem osobowym również musielibyśmy taką opłatę uiścić.

Co zabrać ze sobą w podróż?

Zanim zaczniecie pakować się w swoją pierwszą podróż wynajętym kamperem, najlepiej skontaktować się z wypożyczalnią lub właścicielem i dokładnie dowiedzieć się, co jest na jego wyposażeniu, chyba że takie informacje będą znajdować się w ofercie. Czy w części kuchennej dostępna jest zastawa stołowa i garnki? Czy trzeba zabrać swoją pościel? Jakie narzędzia znajdziemy w bagażniku (przedłużacz, saperka)? Czy jest tam również stolik i krzesełka turystyczne? Czy musimy zabierać ze sobą dodatkowe płyny do toalety turystycznej?

Pakowanie się na podróż kamperem przypomina nieco małą przeprowadzkę. Lista rzeczy, którą warto zabrać ze sobą, jest całkiem długa. Z doświadczenia wiemy już, że najlepiej pakować je w kartony (podobnej wielkości, żeby potem schować je jeden w drugi) lub większe torby. Walizki zdecydowanie się tutaj nie sprawdzą! Oprócz ubrań, kosmetyków i dobrze zaopatrzonej apteczki warto zabrać swoją pościel, ręczniki (najlepiej szybkoschnące) i obuwie do wyłącznego użytku w kamperze. Piach błyskawicznie potrafi roznieść się po całym pojeździe.

Pierwsza podróż kamperem

Nawet podczas krótkiej podróży trzeba zadbać o czystość w naszym domu na kółkach. Warto zapakować ściereczki, rękawiczki gumowe (przydadzą się przy opróżnianiu toalety), ręcznik papierowy, gąbki i płyn do mycia naczyń czy mokre chusteczki do czyszczenia. Nieoceniona okazuje się też zwykła zmiotka z szufelką. Dobrze dopytać też o zapas papieru toaletowego – ten do toalet turystycznych wykonany jest z nieco innego, łatwiej rozpuszczalnego materiału.

Na pewno warto zaopatrzyć się w zapas wody, którą będziemy używać do picia oraz gotowania. W kamperze znalazło się też miejsce na całkiem sporych rozmiarów lodówkę, dzięki czemu można zabrać ze sobą większy zapas jedzenia i przygotowywać posiłki gdzie oraz kiedy chcemy. Warto pamiętać o podstawowych przyprawach (sól, pieprz, cukier), a także oliwie czy oleju. A jeśli lubicie o poranku napić się aromatycznej kawy, to nie zapomnijcie zabrać np. kawiarki.

Pierwsza podróż kamperem

Przydatna może okazać się latarka, nożyczki, linka do wywieszenia prania, mała siekierka (gdy uda Wam się znaleźć miejsce na ognisko) czy mała wycieraczka, którą można rozłożyć przed wejściem do kampera. Warto rozważyć zabranie ze sobą świec odstraszających komary, szczególnie jeśli lubicie spędzać na zewnątrz długie wieczory nad jeziorem. I zapałki!

Schowków w kamperze jest naprawdę sporo. Sami byliśmy pozytywnie zaskoczenie, jak wiele rzeczy można w nich pochować. A trzeba pamiętać o tym, że na czas jazdy wszystkie przedmioty muszą być zabezpieczone czy zamknięte na półkach.

Gdzie nocować kamperem?

W Polsce

W Polsce kamper traktowany jest jako samochód osobowy, więc możemy zatrzymać się nim wszędzie tam, gdzie autem. Na parkingach warto zwrócić jednak uwagę na to, żeby nie blokować przejazdu innym uczestnikom ruchu. Ze względu na swoje gabaryty kamper potrzebuje przecież zdecydowanie więcej miejsca.

Kamperem możemy zatem zaparkować we wszystkim miejscach do tego dozwolonych, ale nie wszędzie możemy biwakować. Mało komu przyszłoby raczej do głowy, żeby rozkładać stoliki czy rozwijać markizę na parkingu pod supermarketem. Wyznaczone miejsca postoju w lesie czy nad jeziorem wydają się już bardziej adekwatne, ale mimo wszystko trzeba zwrócić uwagę na znaki. Nawet na takich leśnych parkingach może obowiązywać zakaz biwakowania. To oznacza, że możemy w takim miejscu zaparkować, ale nie możemy rozstawić dookoła żadnych dodatkowych elementów (krzesła, stoły).

Pierwsza podróż kamperem

Najłatwiej, przynajmniej na początku, jest korzystać z pól kempingowych, które zazwyczaj mają specjalnie przygotowaną infrastrukturę oraz miejsca pod kampery. Mamy wtedy możliwość korzystania z sanitariatów, kuchni, pralni, a także możemy opróżnić zbiorniki i uzupełnić zapas wody. Z drugiej strony, szczególnie w sezonie, na polach kempingowych była tłoczno i głośno. Jeśli wybieracie się w podróż kamperem i szukacie bliskiego kontaktu z naturą to niekoniecznie takie warunki mogą Wam odpowiadać. Gdzie szukać pól kempingowych? Najlepiej poprzez stronę camping.info.

Jesteśmy jednym z nielicznych państw, w którym kamperem można nocować na dziko. Obowiązują nas oczywiście zdroworozsądkowe zasady i należy pamiętać m.in. o zakazie wjazdu do niektórych lasów. Warto też rozejrzeć się, czy przypadkiem nie znajdujemy się na czyimś terenie prywatnym – wtedy niezbędna będzie zgoda właściciela. Ze względów bezpieczeństwa, biwakując na dziko na noc najlepiej schować wszystkie krzesła i stoliki z powrotem do bagażnika. Mogą one wzbudzić niepotrzebną ciekawość, szczególnie wśród zwierząt przechadzających się po okolicy wieczorową porą. Przy wyszukiwaniu takich miejsc niezwykle pomocna może okazać się aplikacja park4night.

Gdzie zatrzymać się kamperem

W Europie

W większości państw, szczególnie w zachodniej oraz południowej Europie, w kamperze możemy nocować jedynie w wyznaczonych miejscach. Za złamanie tych zasad grożą spore mandaty, więc zanim wybierzemy się w drogę lepiej sprawdzić reguły obowiązujące w danym kraju. Zatrzymać można się głównie na polu kempingowym czy na specjalnie przygotowanych miejsca postojowych: stellplatz (Niemcy), area di sosta (Włochy) czy area de servicio para autocaravanas (Półwysep Iberyjski). Te ostatnie oferują podstawową infrastrukturę: punkt poboru wody, miejsce zrzutu wody szarej oraz nieczystości, sanitariaty. Jest to tańsza opcja w porównaniu do pola kempingowego, bo płacimy tylko za usługi, z których korzystamy. Nie jest to jednak miejsce, w którym można spędzić dwutygodniowy urlop, a raczej przystanek podczas podróży.

Coraz więcej regionów stara się jednak udostępniać miejscówki na dziko. We wskazanych miejscach można legalnie przenocować w kamperze, choć w szczycie sezonu mogą one być niedostępne dla podróżujących. Ciekawą alternatywą może być nocleg u lokalnych gospodarzy – w zamian za możliwość przenocowania na ich prywatnych terenie, możemy np. zaopatrzyć się ich wyroby, a przy okazji nawiązać nowe znajomości i poznać lokalną kulturę.

Pierwsza podróż kamperem

Ci, którzy wybierają się w podróż po Europie i chcą być blisko natury, niech lepiej kierują się w stronę Skandynawii. W Norwegii czy Szwecji obowiązuje allemansrätten, czyli prawo mówiące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z przyrodą. Dużą swobodą, jeśli chodzi o nocowanie bardziej na dziko, można się cieszyć także na Litwie, Łotwie czy w Estonii. Podobnie w Albanii, Rumunii, na Ukrainie czy Białorusi – poza kilkoma wyjątkami kamperem możemy zatrzymać się tutaj wszędzie. Większość ograniczeń dotyczy zakazu zatrzymywania się na terenach parków narodowych, rezerwatów przyrody czy na prywatnej posesji.

Do wielu miast, szczególnie tych popularnych wśród turystów, nie można wjechać kamperem. Jeśli chcemy połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem, warto pamiętać o tym, że być może będziemy musieli zostawić nasz dom na kółkach na podmiejskim parkingu i do centrum dostać się innym środkiem transportu. W takim przypadku świetnie sprawdzą się rowery, które możemy zabrać ze sobą w podróż – większość kamperów jest w końcu wyposażona w bagażniki rowerowe.

Skąd bierze się prąd w kamperze?

Kamper posiada specjalny akumulator, który dostarcza nam prądu w domku na kółkach nawet podczas postoju. Dzięki temu mamy ciepłą wodę, działa lodówka, ogrzewanie, a my naładujemy telefon. Ten akumulator pokładowy dostarcza nam napięcie 12V. Co, gdy potrzebujemy więcej?

Będąc na polu kempingowym lub korzystając z uprzejmości gospodarza, u którego się zatrzymaliśmy, podłączamy się za pomocą przedłużacza do prądu i możemy w pełni cieszyć się energią. Jeśli planujemy długie podróże kamperem i to na dziko, niezbędna może okazać się przetwornica. Dla tych, którzy chcieliby pracować zdalnie z totalnej dziczy, powstały specjalne stacje zasilające. Dodatkową energię można uzyskać też z paneli solarnych, które coraz częściej montowane są na dachach pojazdów.

Skąd prąd w kamperze

Czy w kamperze można gotować?

Jak najbardziej! W wydzielonej przestrzeni mieliśmy do dyspozycji lodówkę z zamrażarką, trój palnikową kuchenkę gazową oraz zestaw garnków, czajnik i patelnię. Można tu przygotować szybki posiłek, a jak Was fantazja poniesie to nawet i wystawną kolację. Na wyposażeniu znajdowała się także cała zastawa stołowa oraz kubki i szklanki. W części kuchennej znajdował się też zlew – tu przydatne będą ścierki do wycierania umytych naczyń.

Pierwsza podróż kamperem

Kuchnia w kamperze daje nam tą swobodę, że w każdej chwili możemy przygotować coś do jedzenia. To bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie kiedy podróżujemy z dziećmi. Samodzielne gotowanie pozwala nam również nieco zaoszczędzić – o ile lubimy stołować się w lokalnych knajpkach i poznawać nowe smaki to “jedzenie na mieście” potrafi czasem mocno nadszarpnąć budżet.

Gdzie uzupełniać i opróżniać zbiorniki z wodą?

Kamper wyposażony jest w zbiornik czystej wody (około 100 litrów) oraz zbiornik na tzw. wodę szarą. Ta ostatnia to po prostu woda po kąpieli czy po zmywaniu naczyń. Za pomocą specjalnego panelu zawsze mamy pod kontrolą wypełnienie obu zbiorników.

Zbiornik z czystą wodą można uzupełniać m.in. na polach kempingowych, parkingach przy autostradach (szukajcie znaczków WC BUS) czy na większych stacjach benzynowych. Czynność sama w sobie jest łatwa, ale na pewno przed wyruszeniem w drogę zostaniecie przeszkoleni przez wypożyczalnię.

Wody szarej możemy pozbyć się jedynie w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Nie wolno jej wylewać byle gdzie, bo zawarta w niej chemia może zanieczyścić chemię. Bez problemu takie miejsca znajdziemy na polach kempingowych, przy WC BUS, coraz więcej stacji benzynowych również stara się zaoferować takie udogodnienia. W podbramkowej sytuacji może wystarczyć nawet zwykła kratka ściekowa na myjni (warto jednak zapytać obsługę).

Jak korzystać z toalety turystycznej?

Rozsądnie, o ile nie chcemy zbyt często jej opróżniać. To chyba jedna z najczęściej poruszanych kwestii, jeśli chodzi o podróżowanie kamperem. Jeśli jest taka możliwość, to najlepiej korzystać z łazienki gdzieś po drodze czy z sanitariatów dostępnych na kempingu. Toaleta turystyczna jest wtedy naszą ostatnią deską ratunku.

Nowoczesne toalety turystyczne zapewniają nam jednak komfort (zawsze blisko!) i są również łatwe w użytkowaniu. Specjalny płyn neutralizuje zapachy, zapobiega zapchaniu się zbiornika i rozpuszcza jego zawartość. Korzystając z toalety w kamperze najlepiej używać też specjalnego papieru toaletowego.

Opróżnianie zbiornika z nieczystościami może wydawać się nieprzyjemne, ale można zrobić to szybko i sprawnie. Najczęściej wyciąga się go przez drzwiczki znajdujące na zewnątrz pojazdu. Często wygląda jak walizeczka na kółkach, z którą możecie podjechać do stanowiska zrzutu nieczystości. Ponownie, takie miejsca znajdziemy na polach kempingowych czy przy WC BUS. W razie potrzeby zawartości można się pozbyć nawet w zwykłej toalecie na stacji benzynowej.

Czy w kamperze można się wykąpać?

Nowoczesne kampery zaskakują swoim praktycznym i dobrze wkomponowanym wyposażeniem. W niewielkiej łazience mieści się umywalka, toaleta turystyczna, a nawet prysznic. Pomimo raczej małych rozmiarów, możemy tu wziąć szybką kąpiel w ciepłej wodzie. Podobnie jak w przypadku toalety, w miarę możliwości najlepiej korzystać z sanitariatów dostępnych na polu kempingowym. Ale mieć ten komfort, żeby nawet pośrodku niczego szybko się umyć? Bezcenne!

Pierwsza podróż kamperem

Czy w kamperze jest ciepło?

Nowoczesne kampery wyposażone są w wydajny system ogrzewania postojowego. Dzięki zamontowanej w pojeździe butli gazowej mieliśmy możliwość ustawienia temperatury w kamperze i nawet w chłodne wiosenne wieczory było nam przyjemnie ciepło. Z kolei w upalne dni można skorzystać z klimatyzacji. W kamperach montuje się czujniki gazu, więc możecie spać spokojnie.

O czym pamiętać przed każdym ruszeniem w drogę?

Przed każdym odpaleniem silnika warto poświęcić kilka chwil i zrobić w głowie tzw. checklistę. Czy wszystkie przedmioty wewnątrz kampera zostały zabezpieczone? Zamknęliśmy wszystkie półki i szafki? Umieściliśmy wszystkie krzesła i stoliki w bagażniku? Schowaliśmy markizę? Czy rowery są dobrze przypięte? Czy usunęliśmy i spakowaliśmy podkłady poziomujące spod kół? Schowaliśmy stopień przy drzwiach wejściowych? Potem to wszystko wchodzi już w krew, ale na początku lepiej zwrócić na to szczególną uwagę.

Czego nie robić podczas jazdy?

Podczas jazdy kamper pełni funkcję samochodu osobowego, więc wszyscy pasażerowie powinni siedzieć w fotelach lub wyznaczonych do tego specjalnie miejscach z zapiętymi pasami. Dzieci muszą być przewożone w fotelikach dostosowanych do ich wieku. W trakcie przemieszczania nie powinno się chodzić po kamperze ani spać. Podczas gwałtownego hamowania może grozić to prawdziwym nieszczęściem. Podczas jazdy nie wolno też korzystać z kuchni czy toalety.

Czy warto podróżować kamperem z dziećmi?

Rodzinne wyprawy kamperem zdecydowanie mają swoje zalety. To przede wszystkim nowe doświadczenia. Komfort samej podróży jest również większy. Dzieci, choć przypięte pasami, mogą siedzieć przy stole i zająć się swoimi zabawkami lub podziwiać widoki przez duże okna. To też świetna przygoda i możliwość bliskiego kontakt z naturą. Cały czas mamy ze sobą dom, a co za tym idzie wszystkie niezbędne rzeczy pod ręką.

Pierwsza podróż kamperem

Minusy? Kamper ma ograniczoną przestrzeń. Do zabawy czy też do wyciszenia się. Gdy Ala szła spać na łóżku, które było opuszczane z sufitu, nie mieliśmy już dostępu do stołu i kanap. W przypadku młodszych dzieci, takich raczkujących czy ledwo dreptających, wyobrażam sobie, że trzeba je mieć cały czas na oku. Wewnątrz kampera nie mają one zbyt wiele przestrzeni na takie aktywności. W przypadku ładnej pogody nie ma oczywiście problemu, bo można bawić się na dworze, ale już niepogodę może zrobić się ciasno.

Podróż kamperem z dziećmi

Czy w podróż kamperem można zabrać zwierzęta?

Planując podróż ze swoim pupilem, należy najpierw skontaktować się z wypożyczalnią i dopytać o taką możliwość oraz o ewentualną dodatkową opłatę. Musimy mieć też pewność, że nasz zwierzak dobrze znosi podróże samochodem. Lepiej nie sprawdzać tego dopiero podczas wyjazdu kamperem w dłuższą drogę.

Wybierając się za granicę należy pamiętać o zabraniu ze sobą wszystkich niezbędnych dokumentów. Przepisy wjazdowe dla psów i kotów na terenie UE można sprawdzić tutaj. Paszport, zaświadczenia o szczepieniach. Zwierzęta muszą mieć również wszczepiony mikroczip. Warto rozważyć również wykupienie (lub sprawdzenie czy nasze domowe to obejmuje) dodatkowego ubezpieczenia od ewentualnych szkód, jakie mogą wyrządzić zwierzęta np. na kempingu. Trzeba mieć także na uwadze, że nie wszystkie pola kempingowe przyjmują zwierzaki. A te, które pozwalają na pobyt zwierząt mogą pobierać dodatkowe opłaty.

Podróż kamperem z psem

Jeśli nasz plan podróży zakłada głównie naturalne atrakcje i podziwianie krajobrazów, zwierzę na pewno będzie zachwycone. Warto zastanowić się jednak, kto zajmie się naszym pupilem, kiedy będziemy chcieli zwiedzać muzea, zabytki czy nawet rezerwaty przyrody. Czy pies będzie dobrze się czuł pozostawiony sam w kamperze?

Co zabrać ze sobą planując wycieczkę kamperem ze zwierzakiem? Przede wszystkim trzeba zadbać o jego bezpieczny przejazd. Mniejsze zwierzęta mogą odbyć podróż w transporterze, większe psy z kolei może trzeba będzie przypiąć specjalnymi pasami. Warto zabrać miski turystyczne – składane zajmują mniej miejsca, zapas ulubione karmy, ewentualnie leki, które podajemy na stałe. Nie zapomnijmy o smyczy i kagańcu, na polach kempingowych (i nie tylko!) psy muszą być pod naszą kontrolą. Przydatny na pewno też będzie zapas woreczków na odchody i koniecznie kleszczołapki.

Pierwsza podróż kamperem

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać większość Waszych wątpliwości dotyczących podróżowania kamperem. I że zachęciliśmy Was do spróbowania takiej formy odkrywania świata. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy propozycję 7-dniowej wycieczki kamperem przez nasze pięknie województwo pomorskie, podczas której zobaczycie najciekawsze miejscówki na Pomorzu. A bogatą ofertę kamperów (i przyczep kempingowych!) znajdziecie m.in. w CampDeck, skąd mieliśmy nasz dom na kółkach.

My z naszej podróży kamperem wróciliśmy bardzo zadowoleni, ale czuliśmy lekki niedosyt – ta wyprawa była zdecydowanie zbyt krótka! Czy wyjechalibyśmy na trasę ponownie? Zdecydowanie tak! Koniecznie podzielcie się wrażeniami, jak przebiegła Wasza pierwsza podróż kamperem!

Pierwsza podróż kamperem

To może Ci się również spodobać!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej