Strona główna » Białowieża. Co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca i atrakcje

Białowieża. Co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca i atrakcje

przez Wszedobylscy
Białowieża - co warto zobaczyć?

Podlasie to miejsce dla tych, którzy cenią bliski kontakt z naturą i doceniają różnorodność – tą przyrodniczą, kulturową i historyczną. Tu, wśród lasów i rzek odnaleźć można ciszę oraz spokój, oderwać się od codziennego zgiełku, cieszyć się dziewiczą przyrodą, a jednocześnie poznać lokalne tradycje, folkor oraz kuchnię. Na Podlasiu nie brakuje też urokliwych miast i miasteczek, do których warto zajrzeć, przemierzając kolejne zakątki tego regionu. Jednym z takich miejsc jest Białowieża, malowniczo położona wieś pośród Puszczy Białowieskiej. Co warto tu zobaczyć? Poznaj najciekawsze atrakcje w Białowieży!

Rezerwat Pokazowy Żubrów    

Symbolem Białowieskiego Parku Narodowego jest żubr. Te majestatyczne zwierzęta zobaczyć można z bliska w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, który znajduje się tuż przed samą Białowieżą. Na obszernym terenie zamieszkują nie tylko żubry – zobaczyć tu można także łosie, jelenie, sarny, rysie i wilki. Spokojny spacer po rezerwacie zajmuje ok. godziny. Dla najmłodszych gości przygotowano też plac zabaw, a w pawilonie, gdzie mieści się kasa biletowa, obejrzeć można wystawę edukacyjną. Rezerwat Pokazowy Żubrów czynny jest przez cały rok. W sezonie odwiedzać go można codziennie, a poza sezonem – od wtorku do niedzieli. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 20 PLN, za bilet ulgowy zapłacimy 12 PLN.

Białowieża. Co warto zobaczyć?

Puszcza Białowieska

Przez Białowieski Park Narodowy wytyczono liczne szlaki piesze i rowerowe, którymi mogą poruszać się turyści. Spacer pośród gęstego lasu to prawdziwy relaks dla ciała i ducha. Wędrując ścieżkami, podziwiać można piękną naturę, a być może uda się nawet zobaczyć tutejszych mieszkańców lasu w swoim naturalnym otoczeniu. W pobliżu Białowieży biegnie kilka malowniczych szlaków. Jeden z nich, Żebra Żubra, to edukacyjna ścieżka licząca ok. 2,7 km długości. Przebiega ona przez podmokły teren, więc w większości pokonuje się ją drewnianą kładką. Na szlak wyruszyć można z parkingu przy drodze na Budy, a zakończyć przy Rezerwacie Pokazowym Żubrów. Więcej szlaków pieszych znajdziecie tutaj.

Białowieża

Park Pałacowy Białowieży

Będąc w Białowieży, warto wybrać się na przyjemny spacer po urokliwym Parku Pałacowym z piękną zielenią i urokliwymi stawami. Został on stworzony pod koniec XIX wieku jako część rezydencji myśliwskiej carów rosyjskich. Kiedyś znajdował się tutaj także pałac carski, został on jednak częściowo zniszczony w trakcie II Wojny Światowej, a następnie rozebrany w latach 60-tych. Zachowały się natomiast niektóre budynki, które wchodziły w skład pałacowego kompleksu: Dom Zarządu, Dom Marszałkowski czy Dom Jegierski. To właśnie na terenie parku znajduje się najstarszy budynek w Białowieży – dawny dworek myśliwski, zbudowany jeszcze w 1845 roku. 

Białowieża
Białowieża

Muzeum Przyrodniczo-Leśne

W samym sercu Parku Pałacowego, w budynku Dyrekcji Białowieskiego Parku Narodowego, mieści się ciekawe Muzeum Przyrodniczo-Leśne, które prezentuje historię oraz faunę i florę tego malowniczego regionu. Piękno Białowieskiego Parku Narodowego poznajemy za pomocą dioram, makiet przedstawiających zwierzęta (i nie tylko) w swoim naturalnym środowisku.

Białowieża

Ekspozycję muzealną zwiedza się z audioprzewodnikiem, a tajniki przyrody odkrywa przed nami nikt inny Krystyna Czubówna. Muzeum czynne jest przez cały rok – w sezonie codziennie, a poza sezonem –  od wtorku do niedzieli. Bilet wstępu kosztuje 16 PLN dla osoby dorosłej, za bilet ulgowy zapłacimy 10 PLN. Do ceny należy doliczyć koszt wypożyczenia audioprzewodnika, który wynosi 4 PLN. Po zwiedzaniu można wspiąć (lub wjechać windą) na wieżę widokową, z której podziwiać można panoramę na otaczający nas park oraz okolicę.

Cerkiew św. Mikołaja

Tuż obok Parku Pałacowego wznosi się imponująca cerkiew św. Mikołaja. Została zbudowana z czerwonej cegły pod koniec XIX wieku na polecenie cara Aleksandra III. Częściowo zniszczona w trakcie Ii Wojny Światowej, była na bieżąco odbudowywana i remontowana. W jej wnętrzach można podziwiać jedyny w Polsce ikonostas z chińskiej porcelany. 

Stacja Białowieża Pałac

Pod koniec XIX wieku do Białowieży doprowadzona została linia kolejowa, a pociągiem przybywał tutaj rosyjski car wraz ze swoją świtą na polowania. Dla jego wygody wybudowana została stacja kolejowa, która mieściła się tuż przy jego rezydencji. W późniejszych latach na stację Białowieża Pałac regularnie przyjeżdżał prezydent Mościcki ze swoimi gośćmi. 

Budynek stacji został zniszczony podczas II Wojny Światowej, a w jego miejscu powstał kolejny, ale już w modernistycznym stylu. Pełnił swoją funkcję jeszcze do lat 90-tych, kiedy zdecydowano o zamknięciu trasy między Hajnówką a Białowieżą. Opuszczony budynek powoli niszczał aż do 2014 roku, kiedy postanowiono w jego miejscu zbudować nowy, drewniany pawilon, kształtem nawiązujący do oryginału. Dziś mieści się tu kawiarnia z urokliwym ogrodem, rampa kolejową z galerią fotografii czy Park Wiedzy i Zabawy. 

Białowieża

Białowieża Towarowa 

To druga stacja kolejowa w Białowieży, zbudowana na początku XX wieku, by odciążyć dworzec pałacowy. Główny budynek przetrwał niemal w nienaruszonym stanie aż do dziś, mimo że trasa kolejowa została zawieszona w latach 90-tych. Po kilku nieudanych próbach trafił on w prywatne ręce i powstała tutaj chętnie odwiedzana Restauracja Carska. W dawnej wieży ciśnień urządzone zostały z kolei Apartamenty Carskie, których wnętrza zdobią meble i przedmioty z czasów carskich. Przy stacji stoją również zabytkowe lokomotywy oraz wagony, którym można przyjrzeć się z bliska.

Białowieża Towarowa
Białowieża Towarowa

Białowieskie Drezyny Rowerowe

To świetna rozrywka dla małych i dużych! Warto spróbować swoich sił i wybrać się na przejażdżkę drezynami rowerowymi przez Białowieżę. Trasy przebiegają po dawnej linii kolejowej, zbudowanej tutaj pod koniec XIX wieku dla cara rosyjskiego i jego gości, którzy przybywali w te okolice na polowania.

Białowieskie Drezyny Rowerowe

Dostępne są dwie trasy: łatwa, licząca 4 km długości oraz zaawansowana o długości 7 km. Pierwsza z nich prowadzi do stacji Białowieża Pałac i z powrotem – cała podróż zajmuje ok. 35 minut. Po drodze podziwiać można panoramę miasta oraz dolinę rzeki Narewki. Dłuższa trasa prowadzi nieco dalej, w głąb Puszczy Białowieskiej, gdzie z bliska można zachwycać się tutejszą przyrodą. 

Białowieskie Drezyny Rowerowe

Przejazdy drezynami odbywają się w sezonie, w wybranie dni tygodnia. Rezerwacji najlepiej dokonać wcześniej na stronie internetowej. Za wynajem drezyny na trasę łatwą zapłacimy 100 PLN, a na trasę zaawansowaną – 140 PLN. Płatności dokonuje się na miejscu, gotówką lub kartą.

Labirynt w Białowieży

W sezonie wakacyjnym zajrzeć można do labiryntu, który znajduje się tuż przy drodze łączącej Białowieżę i stację Białowieża Towarowa. To miejsce zostało stworzone przez miłośników roślin i drzew. Zagłębiając się w labirynt, nie tylko musimy znaleźć drogę do wyjścia, ale po drodze możemy poznać słowiańskie bóstwa. Co ciekawe, najpierw pokonujemy labirynt kwadratowy, a następnie okrągły. To niezła frajda, zarówno dla dużych, jak i małych. Labirynt można zwiedzać od wtorku do niedzieli, a zamiast klasycznego biletu wstępu kupujemy roślinkę z domowej hodowli. 

Labirynt w Białowieży
Labirynt w Białowieży

Skansen w Białowieży

Wszystko zaczęło się od wiatraka, który został tutaj sprowadzony pod koniec lat 70-tych. Odwiedzając Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia, zobaczyć można kilka starych obiektów, prezentujących architekturę charakterystyczną dla tego regionu. Na terenie skansenu stoją mi.in. zabytkowe chaty, koźlak, sauna kryta gontem czy prawosławna kaplica. Można je zwiedzać codziennie od maja do września, a za bilet zapłacimy 10 PLN. 

Spacer po Białowieży

Warto wybrać się na niespieszny spacer po mieście i zobaczyć tradycyjne podlaskie domy, które usadowiły się przy uliczkach.

Białowieża

Piękny widok na dolinę Narewski rozciąga się z wieży obserwacyjnej przy ulicy Sportowej. Przyjemnie też pospacerować Bulwarami nad Narewką. Można także wynająć tu kajaki i wybrać się na spływ Narewką, ciekawym pomysłem są też spływy katamaranem.

Białowieża
Białowieża

Białowieża. Co warto zobaczyć? Mapa


Odkryj magiczne Podlasie i odwiedź:


Szukasz ciekawego miejsca na wypoczynek? Sprawdź ofertę Arche Siedlisko i spędź czas na Podlasiu w jednym z ich ecoboxów.

Arche Siedlisko

To może Ci się również spodobać!

1 komentarz

Przemysław 11 sierpnia 2023 - 12:06

Ostatnio to miasto to gorący temat w mediach :). W ogóle byłem tam kilka lat temu oraz jako dziecko. Bardzo mi się podobało 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej