Strona główna » Magiczne Podlasie: Tykocin. Co warto zobaczyć?

Magiczne Podlasie: Tykocin. Co warto zobaczyć?

przez Wszedobylscy
Tykocin. Co warto zobaczyć?

Tykocin to prawdziwa perełka Podlasia i jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. To niewielkie miasteczko jest malowniczo położone nad Narwią, w otoczeniu dwóch pięknych parków narodowych: Biebrzańskiego oraz Narwiańskiego. Przez Tykocin przebiega także Podlaski Szlak Bociani, a w pobliskim Dworze Pentowo znajduje się Europejska Wieś Bociania. Tykocin może się też pochwalić się niezwykle bogatą historią oraz ponad 100 zabytkami! Upamiętniają one dawne dzieje miasteczka i osoby z nim związane. Kiedyś Tykocin był również jednym z największych w Polsce ośrodków kultury żydowskiej. Pomimo wojennej zawieruchy do dziś przetrwały zabytki, które  przypominają o tym, jak wielki wkład w rozwój ówczesnego Tykocina mieli Żydzi. Jesteście gotowi? Zabieramy Was na spacer po tym uroczym miasteczku i opowiemy, co warto zobaczyć w Tykocinie.

Tykocin. Co warto zobaczyć?

Tykocin. Co warto zobaczyć?

Tykocin. Co warto zobaczyć?

Rynek w Tykocinie

Zwiedzanie Tykocina najlepiej zacząć od głównego rynku. A ten jest naprawdę imponujący! Rynek funkcjonuje w tym samym miejscu od początku powstania miasta, choć jego obecny wygląd pochodzi z XVIII wieku. Po pożarze został odbudowany w barokowym stylu. Ma nietypowy, trapezowy kształt, a wokół niego biegnie kamienista droga. Wyjątkowy klimat tykocińskiego rynku tworzą otaczające go zabytkowe, w tym drewniane budynki. Wiosną i latem jest tu naprawdę kolorowo – kwitną tu całe dywany kwiatów. Warto przysiąść choć na chwilę na jednej z ławeczek i po prostu dać się oczarować.

Przy rynku mieści się zabytkowy barokowy kościół pw. Świętej Trójcy oraz zespół klasztorny. Warto zajrzeć do środka, jeśli cenicie zabytki sakralne – ołtarz główny jest pięknie pozłacany, a ściany ozdobione są polichromią.

Tuż obok znajduje się Alumnat. To wzniesiony w XVIII wieku budynek, który pełnił funkcję przytułku dla inwalidów wojennych. Zbudowany na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem był jednym z trzech tego typu obiektów w ówczesnej Polsce. Tykociński Alumnat jest jedynym, który przetrwał do naszych czasów. Dziś mieści się tutaj hotel i restauracja.

Nad placem góruje pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego – podobno to drugi najstarszy świecki pomnik w Polsce! Starsza jest tylko Kolumna Zygmunta w Warszawie. Czarniecki, za zasługi dla kraju, otrzymał na własność Tykocin wraz z przynależącym starostwem. Udało mu się m.in. odbudować zamek, który został zniszczony podczas potopu szwedzkiego, a potem umieścił tam swój skarbiec. Zgromadził w nim całkiem spory majątek!

Tykocin

Niezwykły klimat Tykocina tworzą niskie drewniane domy wokół rynku, które pamiętają jeszcze naprawdę dawne czasy. Wrażenie robią drewniane okiennice, zdobione ganki i barwne ogródki. W jednym budynków mieści się niewielka wystawia poświęcona tykocińskiej architekturze drewnianej.

Tykocin. Co warto zobaczyć?
Tykocin. Co warto zobaczyć?

Żydowski Tykocin

Kiedyś Tykocin był jednym z najważniejszym ośrodków kultury żydowskiej na ziemiach polskich. Ustępował pod tym względem jedynie krakowskiemu Kazimierzowi. Pracowitość Żydów mocno przyczyniła się do rozwoju gospodarczego Tykocina. Jeszcze przed II Wojną Światową stanowili oni tu połowę mieszkańców. Niestety, niemal wszyscy zginęli z rąk nazistowskich żołnierzy podczas pogromu w 1941 roku. Do dziś przetrwało kilka miejsc, które przypominają o Żydach z Tykocina. To przede wszystkim Wielka Synagoga, wzniesiona jeszcze w XVII wieku. Obecnie mieści się tutaj Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Choć zniszczony podczas wojny, to całkowicie odbudowany został Dom Talmudyczny, w podziemiach którego działa restauracja serwująca dania kuchni żydowskiej. W Tykocinie częściowo zachował się także cmentarz żydowski, znajdziecie go przy drodze prowadzącej do Pentowa. Pochodzący jeszcze z XVI wieku kirkut uległ jednak znacznemu zniszczeniu podczas wojny, a ocalałe kamienie nagrobne są w fatalnym stanie.

Tykocin. Co warto zobaczyć?

Zamek w Tykocinie

Po drugiej stronie rzeki, niecały kilometr od rynku, wznosi się Zamek Tykociński. Pierwsza warownia powstała tutaj jeszcze w XV wieku, ale przez kolejne wieki budowla wielokrotnie była przebudowywana. Nawiedzały ją też niestety pożary, powodzie, potop szwedzki. W wyniku kolejnych katastrof i klęsk zamek zaczął popadać w ruinę, więc zlecona została rozbiórka. Zamkowe cegły posłużyły do budowy zespołu klasztornego, a pozostałości murów zostały wykorzystane podczas I Wojny Światowej do wybudowania drogi. Zamek próbowano zrekonstruować w latach 60-tych XX wieku, ale dopiero gdy trafił on w prywatne ręce udało się odbudować jego część i przy okazji przeprowadzić prace archeologiczne. Dziś odbywają się tutaj wydarzenia kulturalne, w tym inscenizacja jeden z bitew z czasów potopu szwedzkiego. Zamek można zwiedzać z przewodnikiem, mieści się tutaj także restauracja oraz pokoje gościnne. Ceny biletów oraz aktualne godziny otwarcia możecie sprawdzić tutaj.

Tykocin. Co warto zobaczyć?
Tykocin. Co warto zobaczyć?
Tykocin. Co warto zobaczyć?

Pierogarnia Tykocińska

Spacer po Tykocinie warto zakończyć miłym akcentem i wizytą w mieszczącej się przy rynku Pierogarni Tykocińskiej. Serwują tutaj naprawę doskonałe pierogi! Kiedy odwiedzaliśmy to miejsce to można było skosztować tutaj m.in. czebureków, pielmieni, chinkali, pierogów po tykocku, z kozim serem czy z tłuczonym bobem. Zamówiliśmy trzy rodzaje i każde były palce lizać. Polecamy!

Pierogarnia Tykocińska

Odkryj z nami magię Podlasia! Zaplanuj pełną wrażeń wycieczkę do Biebrzańskiego Parku Narodowego, a może staniesz oko w oko z łosiem. Wybierz się na spacer kładką nad Narwią w Narwiańskim Parku Narodowym. Zajrzyj do jedynej w Polsce Europejskiej Wsi Bocianiej – znajduje się tuż obok Tykocina! Warto odwiedzić także bramę do Puszczy Białowieskiej, czyli Hajnówkę oraz zobaczyć na żywo żubry w Białowieży.

To może Ci się również spodobać!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej