Strona główna » Magiczne Podlasie: Europejska Wieś Bociania

Magiczne Podlasie: Europejska Wieś Bociania

przez Wszedobylscy
Europejska Wieś Bociania

Podlasie słynie z pięknej, wręcz dziewiczej przyrody. To wprost wymarzone miejsce dla tych, którzy cenią bliski kontakt z naturą. Na Podlasiu podziwiać można nie tylko wspaniałe widoki, ale też stanąć oko w oko z lokalną zwierzyną. Biebrzańskie bagna upodobały sobie łosie, w Puszczy Białowieskiej dumnie przechadzają się żubry. Jednym z takich miejsc, gdzie z bliska obserwować można świat zwierzęcy w jego naturalnym środowisku, jest Europejska Wieś Bociania. To prawdziwy raj nie tylko dla miłośników ptaków, ale także dla amatorów fotografii przyrodniczej.

Dwór Pentowo. Skąd się tu wzięły te bociany?

Nad Narwią, tuż obok Tykocina, mieści się ponad stuletni Dwór Pentowo. Kilkanaście lat temu przeszła tędy silna wichura i połamała większość drzew. Niszczycielski podmuch dał jednak nieoczekiwany efekt. Te połamane, powykręcane drzewa okazały się idealnym miejscem… na gniazda. Szczególnie upodobały sobie to miejsce bociany i w błyskawicznym tempie zaczęły tam wić swoje gniazdka. I to jedno obok drugiego! Przy dworze bardzo szybko powstała cała bociania kolonia, a przy dyskretnej pomocy Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków gniazda udało się wzmocnić, by ptaki mogły spokojnie zajmować się potomstwem.

Dwór Pentowo

Dwór Pentowo w 2001 roku uzyskał prestiżowe miano Europejskiej Wsi Bocianiej. W danym kraju tylko jedno miejsce może poszczycić się takim tytułem, a otrzymuje się go za działania w celu ochrony bociana białego. W Europie bocianie wioski funkcjonują m.in. w Chorwacji, Hiszpanii, Słowenii czy na Węgrzech.

Europejska Wieś Bociania

Dwór Pentowo to nie tylko bociany. Zanim ptaki zaczęły wić tu swoje gniazda, od dawna hodowano już tutaj konie. Dziś można podziwiać piękne stado rumaków, przechadzające się po okolicznych łąkach i polach. Chętni mogą też spróbować swoich sił w jeździe konnej. W dworskich wnętrzach można również przenocować – Dwór Pentowo oferuje noclegi w pokojach urządzonych w staropolskim stylu.

Dwór Pentowo
Dwór Pentowo
Dwór Pentowo

Europejska Wieś Bociania

Już przy drodze prowadzącej do dworu stoją bociany. To akurat tabliczki informacyjne, z których można dowiedzieć się kilku ciekawych faktów na temat tych ptaków. Czy wiecie, że bociany zazwyczaj nie wracają do swoich gniazd?

Europejska Wieś Bociania

Na polanie otaczającej dworskie zabudowania powstało ponad 30 gniazd. Na drzewach, słupach, dachach budynków czy specjalnych platformach. Zazwyczaj zamieszkuje je ok. 20-30 bocianich par, do których z czasem dołączają młode osobniki.

Europejska Wieś Bociania
Europejska Wieś Bociania

Bocianie rodziny najlepiej obserwować z jednej z wież widokowych. Ptaki krążą nad głowami, żerują w polu, brodzą nad rzeką. Najlepszy czas na obserwację bocianów to maj, kiedy w gniazdach pojawiają się jaja, a potem lipiec, kiedy młode opuszczają siedliska.

Europejska Wieś Bociania
Europejska Wieś Bociania

Warto spędzić tu dłuższą chwilę, pospacerować, zachwycić się otaczającą przyrodą. To naprawdę malownicze miejsce.

Europejska Wieś Bociania
Europejska Wieś Bociania

Europejską Wieś Bocianią warto odwiedzić również z dziećmi. Nie zapomnijcie wtedy zabrać ze sobą lornetki! Z myślą o najmłodszych powstał plac zabaw, są też specjalnie wyznaczone miejsca na piknik.


Odkryj z nami magię Podlasia! Zaplanuj pełną wrażeń wycieczkę i odwiedź:

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej