Zamek Czocha to jeden z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce. Malowniczo położony nad jeziorem Leśniańskim budynek imponuje niezwykłą architekturą, a wnętrza odkrywają przed nami niesamowite historie oraz legendy. Podróżując przez Dolny Śląsk, nie można pominąć tego miejsca!
Jego piękno zostało już niejednokrotnie docenione – w 2012 roku Zamek Czocha trafił na listę 7 Nowych Cudów Polski, tworzoną przez magazyn National Geographic Traveler. W zamkowych wnętrzach kręcono wiele filmów i seriali – powstawał tu m.in. Wiedźmin, a podziemia zagrały m.in. w Tajemnicy Twierdzy Szyfrów. Odbywają się tu również wydarzenia, których motywem przewodnim jest magia – latem miłośnicy sagi o Harrym Potterze przyjeżdżają tu na wakacyjny wypoczynek. Cóż to za niesamowite miejsce!
Zamek Czocha
Dawno, dawno temu…
Wzniesiony w XIII wieku Zamek Czocha ma bogatą historię. Ze względu na swoje położenie na pograniczu na początku pełnił funkcję głównie warowni. Wielokrotnie zmieniał właścicieli, został częściowo strawiony przez pożar i po długim oblężeniu został zdobyty (choć tylko na chwilę) przez husytów. Przez wieki stracił swoją pierwotną funkcję, a stał się bardziej rezydencją. Ostatnia przebudowa zamku miała miejsce na początku XX wieku, kiedy to właścicielem został Ernst Gütschowa, bogaty producent wyrobów tytoniowych. Budynek miał zyskać oblicze znane z XVII-wiecznych rycin, ale przy okazji renowacji bezpowrotnie zniszczone zostały niektóre oryginalne elementy.
Podczas II Wojny Światowej na zamku działy się tajemnicze rzeczy. Podobno wojska niemieckie pracowały w okolicy nad tajną bronią, w podziemiach miała działać szkoła szyfrantów. Po wojennej zawierusze zamek padł ofiarą rabusiów, którzy rozkradli wyposażenie wnętrz i obsesyjnie szukali ukrytych skarbów. Na początku lat 50-tych budynek stał się Wojskowym Domem Wczasowym i… zniknął z wszystkich map. Dopiero w 1996 roku Zamek Czocha ponownie został otwarty dla zwiedzających.

Odkryj tajemnice Zamku Czocha
Dziedziniec zamku można zwiedzać samodzielnie. Już z zewnątrz sam budynek robi wrażenie, ale równie urokliwe jest jego otoczenie. Zadbana zieleń, ogród różany, piękne rzeźby czy wyłaniające się zza drzew, a migoczące w słońcu jezioro tworzą przyjemny klimat na spacer. Na dziedzińcu zobaczymy też m.in. studnię, w której swój żywot kończyły niewierne żony.
Warto przejść się wzdłuż zamkowych murów i po podzamczu. Na najmłodszych gości czeka niewielki plac zabaw. Latem przy zamku rozstawiane są kramy, gdzie kupić można pamiątki, ale też i lokalne wyroby. W ciepłe, letnie dni to miejsce po prostu tętni życiem!




Wnętrza Zamku Czocha zwiedza się z przewodnikiem. Przemierzając kolejne zamkowe komnaty, opowiada on o historii i tajemnicach zamku. Podczas zwiedzania zobaczyć można m.in. Salę Rycerską, Salę Marmurową, Skarbiec czy Salę Biblioteczną. Najwięcej emocji wzbudzają oczywiście tajemnicze przejścia, które prowadzą do różnych zakamarków w zamku. Zamek Czocha ma też oczywiście swoje legendy o nieszczęśnikach, którzy zostali zamurowani w ścianach czy Białą Damę, która wieczorami snuje się po zamkowych korytarzach. Warto wdrapać się też na wieżę widokową, z której rozpościera się piękny widok na jakże malowniczą okolicę.


Zamek Czocha dostępny jest dla zwiedzających codziennie, godziny otwarcia zależne są od pory roku. Wstęp na dziedziniec, do zamku oraz do sal tortur jest biletowany – dokładny cennik biletów wstępów znaleźć można tutaj.
Nocne zwiedzanie Zamku Czocha
Słońce schowało się już za horyzontem, a przed wejściem do zamku właśnie zapłonęły pochodnie. Coraz więcej osób kręci się niecierpliwie wokół fontanny. Z ciemności wyłaniają się trzy niezwykłe postacie, każda z nich przebrana w epokowe stroje. To nasi przewodnicy, którzy już za chwilę będą odkrywać przed nami tajemnice zamku pod osłoną nocy!

Tej nocy jesteśmy świadkami wydarzeń, które miały tu miejsce pod koniec II Wojny Światowej. Ówcześni właściciele zamku starannie ukryli swoje skarby w przeróżnych skrytkach, po czym ewakuowali się przed nadchodzącą Armią Czerwoną (i nie tylko!). Na straży pozostaje wierny lokaj Fritz, który za wszelką cenę chce uchronić zamek przed grabieżą. Nie jest to łatwe zadanie, kiedy wszyscy dookoła próbują odnaleźć ukryte kosztowności.
Przemierzając kolejne zamkowe sale, przyglądamy się inscenizacjom, które przybliżają nam właśnie te historyczne zdarzenia. Tajemnymi przejściami i korytarzami schodzimy do podziemi, gdzie swego czasu (podobno) pracowano nad bronią i łamano szyfry. Zaglądamy do piwniczki, w której rzekomo trzymano trunki, ale kto to wie, do czego tak naprawdę służyło to pomieszczenie?


Naszym ostatnim przystankiem podczas nocnego zwiedzania Zamku Czocha jest Multimedialna Sala Tortur. Takie miejsce niezmiennie przyprawiają nas o gęsią skórkę. Zgromadzone tu wymyślne narzędzia, których używano kiedyś do torturowania (często całkiem niewinnych ludzi!) budzą grozę. Podobnie, jak opowieści o tym, jak działały. Wrażenie robią też Warsztat Kata czy Więzienie Czarownic z multimedialną oprawą. Ale i tak uciekamy stąd jak najszybciej!

Nocne zwiedzanie Zamku Czocha to specjalne wydarzenie i organizowane jest kilkanaście razy w roku (dostępne terminy można sprawdzić tutaj). Zazwyczaj zaczyna się w godzinach 21-22 i trwa ok. 3 godzin. Liczba miejsc jest ograniczona, warto więc wcześniej zarezerwować bilety. A warto, bo to niezapomniane przeżycie, szczególnie, jeśli tak jak nam, w trakcie odkrywania mrocznych tajemnic zamku towarzyszy… burza z piorunami!
Zamieszkaj na zamku
Zamek Czocha można nie tylko zwiedzać! W dawnych zamkowych komnatach urządzone zostały pokoje (sprawdź ceny), w których można zamieszkać – kto z Was nie marzył o tym, by choć przez chwilę zatrzymać się w tak niezwykłych wnętrzach? Na gości czekają m.in. wyjątkowe pokoje tematyczne, które swoim wystrojem nawiązują do najważniejszych postaci związanych z Zamkiem Czocha. Przenocować tu można w Pokoju Kasztelana, Pokoju Podróżnika czy Pokoju Rycerskim, ale największe wrażenie zdecydowanie robi Komnata Książęca. Masywne, drewniane łoże z baldachimem (i z zapadnią do usuwania niewygodnych kochanków), ciężkie, drewniane meble oraz bogate zdobienia nadają temu pomieszczeniu naprawdę niesamowitego klimatu. My spędziliśmy dwie noce w przestronnym Pokoju Bodo Ebhardta – temu architektowi i konserwatorowi zabytków zawdzięczamy odbudowę Zamku Czocha na początku XX wieku.


Podczas pobytu na Zamku goście mogą skosztować też lokalnych przysmaków, które serwowane są w tutejszej restauracji Uczta. I jest to prawdziwa uczta! W menu znajdziemy takie tradycyjne potrawy jak grzybowa zupa szlachecka, gołąbki w sosie borowikowym, staropolski schabowy czy zamkowe pierogi. Wybór dań jest szeroki, a porcje zaspokoją nawet największy głód. Na deser polecamy spróbować też pyszną bezową pokusę!

Odkryj z nami piękno Dolnego Śląska! Zainspiruj się do kolejnych podróży:
- Dolny Śląsk szlakiem winnic
- Srebrna Góra i okolice
- Kopalnia złota w Złotym Stoku
- dawna kopalnia węgla w Nowej Rudzie
- Stara Kopalnia w Wałbrzychu
- Sztolnie Walimskie
- skalny szlak w Górach Stołowych
- Chatka Górzystów
- Szklarska Poręba zimą
- spacer w chmurach w Świeradowie-Zdroju
- dolnośląskie baśnie i legendy w Magicznej Pławnej
- Geopark w Krobicy
- Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu