Strona główna » Trogir. Co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca i atrakcje

Trogir. Co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca i atrakcje

przez Wszedobylscy
Trogir - co warto zobaczyć?

To zdecydowanie jedno z najbardziej urokliwych miasteczek w Chorwacji. Trogir zachwyca swoją przepiękną starówką, klimatycznymi uliczkami i zaułkami. To miasteczko o długiej i bogatej historii, sięgającej jeszcze III wieku p.n.e. Swoją nazwę zawdzięcza… kozom, które niegdyś wypasały się na zboczach okolicznych wzgórz. Można tu wpaść zarówno na kilka godzin, jak również spędzić tu swój urlop, wypoczywając na malowniczej wyspie Čiovo i ciesząc się wakacyjną atmosferą na wybrzeżu dalmatyńskim. Brzmi przyjemnie? To sprawdźcie, jakie ciekawe miejsca i atrakcje warto zobaczyć w Trogirze! 

Trogir. Co warto zobaczyć?

Starówka

Zabytkowa część Trogiru znajduje się na małej wysepce. Mosty łączą ją zarówno ze stałym lądem, jak i pobliską wyspą Čiovo. Średniowieczne stare miasto ze swoją zwartą zabudową, uliczkami wybrukowanymi kamieniem i ukrytymi między domami perełkami architektonicznymi zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nic dziwnego! To wyjątkowo urokliwy zakątek Dalmacji. 

Trogir - co warto zobaczyć?
Trogir - co warto zobaczyć?

W labirynt uliczek trogirskiej starówki wpadamy tuż po przekroczeniu Bramy Lądowej. Kopnena vrata została wzniesiona w średniowieczu, a następnie przebudowana w XVI wieku. Wejścia do miasta strzeże lew św. Marka, a nad nim góruje figura bł. Jana z Trogiru, dawnego biskupa i obecnego patrona miasta.

Trogir - co warto zobaczyć?

Trogir najlepiej poznać, dając się zagubić w jego wąskich ulicach. Mnóstwo tu sklepików z pamiątkami, butików, restauracji i kawiarni, a między nimi dumnie stoją zachwycające budynki pałaców z pięknie zdobionymi fasadami czy poukrywane w zaułkach kościoły. Warto przycupnąć na chwilę i z filiżanką kawy chłonąć tutejszą atmosferę!    

Trogir - co warto zobaczyć?

Katedra św. Wawrzyńca

Charakterystyczną wieżę katedralną widać z niemal każdego zakątka trogirskiej starówki. Budowa świątyni rozpoczęła się na początku XIII wieku i trwała kilkaset lat, dlatego dziś podziwiać możemy tu zarówno elementy gotyckie, jaki i renesansowe. Wzrok przykuwa nie tylko smukła dzwonnica, ale także bogato zdobiony portal mistrza Radovana. Wnętrze katedry św. Wawrzyńca można zwiedzać codziennie, z wyjątkiem godzin, kiedy odbywają się nabożeństwa. Bilet wstępu do świątyni kosztuje 5 EUR.

Trogir - co warto zobaczyć?

Wieża Zegarowa

Przy głównym placu miejskim, czyli Trgu Ivana Pavla II, dumnie stoi nie tylko katedra. Naprzeciwko świątyni podziwiać można zabytkową Wieżę Zegarową, zbudowaną tutaj na przełomie XIV i XV wieku. Znajduje się ona dokładnie w tym samym miejscu, w którym kiedyś mieścił się kościół św. Sebastiana. Obok działa Muzeum Sztuki Sakralnej, w którym podziwiać można stare krucyfiksy, rękopisy oraz obrazy religijne.   

Trogir - co warto zobaczyć?

Loggia miejska

Przy samej Wieży Zegarowej, skryta nieco w cieniu kawiarnianych parasoli, znajduje się loggia miejska. Gradska loža została zbudowana jeszcze w XV wieku i pełniła funkcję miejsca spotkań oraz sali sądowej. Uwagę przykuwa zdobiony sufit oraz płaskorzeźby, przedstawiające między innymi Sprawiedliwość. 

Trogir - co warto zobaczyć?

Pałac Ćipiko

To jeden z wielu pałaców, skrzętnie ukrytych w uliczkach i zaułkach Trogiru. Renesansowy Palača Ćipiko został zbudowany pod koniec XV wieku jako rezydencja dla jednej z zamożnych rodzin. Wzrok od razu przykuwają udekorowane okna arkadowe. Pałacowy budynek podziwiać można jedynie z zewnątrz, wnętrza nie są udostępnione do zwiedzania.

Trogir - co warto zobaczyć?

Nadmorska promenada

Trogirska Riva, czyli promenada nad brzegiem morza ciągnie się od Twierdzy Kamerlengo aż do mostu łączącego starówkę z wyspą Čiovo. To ulubione miejsce na spacery, zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców miasta. Wzdłuż promenady podziwiać można zabytkowe kamienice, a nawet fragment dawnych murów miasta. Wnosi się tu gotycko-renesansowy klasztor św. Dominika z równie charakterystyczną wieżą. To jeden z najpiękniejszych zabytków Trogiru, stanowiący tło wielu wakacyjnych fotografii. Spacerując dalej deptakiem, dotrzemy do kolejnej, południowej miejskiej bramy – južna gradska vrata stanowiła kiedyś furtkę do Trogiru od strony morza. A ci, którzy nie zdążyli dotrzeć do miasta przez zamknięciem bram, mogli poczekać na ich otwarcie w niewielkiej loggi tuż obok.  

Jedna obok drugiej mieszczą się tu liczne bary i restauracje, w których można spróbować lokalnych przysmaków, rozkoszując się pięknym widokiem. Wakacyjnego klimatu nadają temu miejscu strzeliste palmy. Przy nabrzeżu cumują stateczki wycieczkowe, wodne taksówki, a nie raz imponujące jachty. 

W sezonie letnim nadmorska promenada tętnić życiem zaczyna wieczorową porą, kiedy słońce schowa się już za horyzontem. Często posłuchać tutaj można muzyki na żywo, dobiegającej z jednej z restauracji. Wzdłuż promenady rozstawiają się też artyści, sztukmistrzowie czy sprzedawcy pamiątek.

 Twierdza Kamerlengo

Kiedy na początku XV wieku Trogir został zdobyty przez Wenecjan, podjęto decyzję o budowie twierdzy, która miała by chronić miasto przed kolejnymi najazdami. W Twierdzy Kamerlengo mieścił się także magazyn czy wytwórnia oleju. Część bastionu, w których znajdowały się pomieszczenia mieszkalne czy kaplica, została w późniejszych wiekach wyburzona. Dziś Twierdza Kamerlengo jest jedną z najciekawszych atrakcji w mieście – oprócz spaceru murami obronnymi warto wspiąć się szczyt wieży, by podziwiać piękną panoramę miasta.

Trogir - co warto zobaczyć?

Szczególnie polecamy wybrać się tutaj o zachodzie słońca! W sezonie letnim na dziedzińcu twierdzy odbywają się też liczne wydarzenia artystyczne. Wstęp do Twierdzy Kamerlengo kosztuje 5 EUR. Warto również zobaczyć położoną nieopodal wieżę św. Marka. Choć stoi ona obecnie samotnie obok boiska do gry w piłkę, to kiedyś połączona była z twierdzą murami.

Trogir - co warto zobaczyć?

Targowisko w Trogirze

Opuszczamy średniowieczną część miasta i Trogirskim Mostem udajemy się w stronę miejskiego targowiska. Tržnica tętni życiem nie tylko w ciągu dnia, ale też nawet do późnych godzin wieczornych. Na licznych straganach kupić można świeże warzywa, owoce, kwiaty, jak również lokalne przysmaki (oliwa, sery, trunki) oraz wyroby (m.in. z lawendy). Inne stoiska uginają się z kolei od natłoku pamiątek, wakacyjnych gadżetów dla zapominalskich czy zwiewnych ubrań na upalne dni. A między tym wszystkim działają jeszcze bary i kawiarnie, w którym można zjeść coś na szybko lub usiąść przy jednym z ciasno ustawionych nad kanałem stolików i cieszyć się tutejszym gwarem.

Trogir - co warto zobaczyć?

Targ rybny w Trogirze

Położenie Trogiru sprawia, że to prawdziwy raj dla wszystkich miłośników ryb i owoców morza. Dostępne są one tutaj nie tylko w restauracjach – już od samego rana Ribarnica przyciąga amatorów morskich przysmaków. Kupić można tu zarówno wszelkiej maści świeże ryby, jak i krewetki oraz inne specjały prosto z morza. Targ rybny mieści się naprzeciwko targowiska i czynny jest codziennie od 6 do 13.

Zielony Trogir

Chwilę wytchnienia, szczególnie w upalne letnie dni, zapewniają niewielkie zielone tereny. Kameralny park ciągnie się wzdłuż kanału na wysepce, na której wznosi się trogirska starówka. W cieniu drzew rozstawione zostały ławeczki, a po południu spotykają się tutaj mieszkańcy miasta, by pograć w szachy czy boule. Kolejny zielony skrawek ziemi znajdziemy już po drugiej stronie mostu – wejście do Parku Garagnin-Fanfogna znajduje się naprzeciwko dworca autobusowego.

Plaże w Trogirze

Ci, którzy przyjeżdżają do Dalmacji, by również wypocząć w promieniach słońca, będą musieli wybrać się na krótki spacer, aby dotrzeć na plażę. Kilka, może kilkanaście minut pieszej wędrówki dzieli starówkę w Trogirze od plaży Gradska. Ten niezbyt szeroki, żwirowy kawałek wybrzeża przyciąga amatorów zarówno morskich, jak i słonecznych kąpieli. Dostępne są tutaj leżaki i parasole (odpłatnie), a w sezonie na najmłodszych czeka wodny tor przeszkód.

Plaża w Trogirze

Urokliwymi plażami może pochwalić się wyspa Čiovo. Złapcie wodną taksówkę z nabrzeża w Trogirze (odpływają spod twierdzy) i popłyńcie do Okrug. Rejs trwa ok. 25 minut i kosztuje 5 EUR (3 EUR dla dzieci), a na miejscu czeka niemal 2-kilometrowa żwirowa plaża z obłędnie turkusową wodą. Na plażowiczów czekają tu leżaki, parasole i wodne tory przeszkód. Działają też wypożyczalnie sprzętów wodnych (kajaki, rowerki, SUPy). Wzdłuż plaży usadowiły się również liczne bary i kawiarnie. Okrug to zdecydowanie miejsce dla wszystkich amatorów plażowania. 

Plaża w Okrug

Z Trogiru… 

Trogir to również doskonałe miejsce wypadowe do zwiedzanie tego jakże malowniczego zakątka Dalmacji. Warto wyruszyć stąd na jednodniową wycieczkę do pobliskiego Szybenika czy zaplanować całodniową wyprawę do malowniczego Parku Narodowego Krka. 

Z Trogiru można popłynąć statkiem do Splitu – rejs trwa godzinę, a bilet kosztuje 7 EUR od osoby. Rozkład rejsów Bura Line sprawdzić można tutaj. Po drodze podziwiać można wyspę Čiovo i malownicze wybrzeże. Do Splitu dotrzeć można także autobusem miejskim 37, który w ciągu dnia kursuje co 20 minut – podróż zajmuje niecałą godzinę, a za bilet zapłacimy 4 EUR w jedną stronę. 

Z Trogiru do Splitu

Trogir. Informacje praktyczne

Jak dotrzeć do Trogiru?

To urokliwe miasteczko położone jest zaledwie sześć kilometrów od lotniska Split Kaštela, do której można dolecieć bezpośrednio z kilku polskich miast. Linie lotnicze LOT oferują bezpośrednie loty do Splitu z Warszawy. W sezonie letnim do Splitu dolecieć można także liniami Wizz Air z Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Poznania, Warszawy oraz Wrocławia.

Z lotniska do Trogiru szybko i wygodnie dojedziemy autobusem miejskim o numerze 37. Przystanek autobusowy znajduje się przy głównej drodze, przed terminalem. Podróż do Trogiru zajmuje ok. 10 minut, a za bilet zapłacimy 2,50 EUR od osoby. Bilet można zakupić u kierowcy (płatność tylko gotówką), a następnie zeskanować wydruk z kodem QR w kasowniku.  

Gdzie nocować w Trogirze?

W zabytkowej części Trogiru ukryte są liczne hotele i apartamenty do wynajęcia, wiele osób decyduje się także na pobyt na pobliskiej wyspie Čiovo. Wybór noclegów w obu miejscach jest naprawdę szeroki. Warto wybrać kameralny obiekt, w sercu starówki. Wtedy dosłownie kilka kroków dzieli nas od promenady, licznych restauracji oraz sklepików. To doskonały punkt wypadowy do zwiedzania miasteczka, a szybko dojdziemy stąd także na nabrzeże (skąd odpływają statki do Splitu czy do Okrug) oraz na przystanek autobusowy.

Gdzie nocować w Trogirze?
Gdzie nocować w Trogirze?
Booking.com

Gdzie zjeść w Trogirze?

Uliczki i zaułki zabytkowej części Trogiru tętnią życiem, w sezonie jest tu gwarnie do późnych godzin nocnych. Na miejskich placykach, w zakamarkach i zakątkach poukrywane są liczne bary, restauracje i kawiarnie serwujące typowe przysmaki kuchni chorwackiej i śródziemnomorskiej. Codziennie można tu skosztować lokalnych smaków w zupełnie innym miejscu! Na stołach królują oczywiście ryby i owoce morza, ale i miłośnicy mięsnych dań nie będą zawiedzeni. Co warto spróbować? Wybór jest naprawdę duży: czarne risotto, grillowane ryby czy ćevapi… Ilekroć spędzamy czas na południu Europy, nie możemy odmówić sobie owoców morza, więc na naszych talerzach często lądują też kalmary (smażone lub grillowane), krewetki i inne morskie specjały. 

Gdzie zatem warto zjeść w Trogirze? Jeśli szukacie miejsca na śniadanie w rozsądnej cenie i w dodatku z pięknym widokiem, to zajrzyjcie do Restoran Amfora, która mieści się przy promenadzie. Wybór jest całkiem zróżnicowany – zjeść można tu naleśniki na słodko, angielskie śniadanie, tosty czy omlet (4 EUR). 

Gdzie zjeść w Trogirze?

Na obiad czy kolację warto wybrać się zarówno do Kamerlengo czy Focus. Obie serwują zarówno ryby, owoce morza, jak i dania mięsne. 

Gdzie zjeść w Trogirze?
Gdzie zjeść w Trogirze?

Pyszną kawę wypić można w Tinel Specialty Coffee Shop. Kawiarnia znajduje się w jednym z uroczych zaułków Trogiru, a do kawy zamówić można słodkie rogaliki. Serwują tu również lekkie śniadania.

Szybka przekąska w Trogirze? Zajrzyjcie na targowisko, które znajduje się po drugiej stronie mostu, naprzeciwko dworca autobusowego. Oprócz lokalnych specjałów sprzedawanych na straganach, znajdują się tu bary z jedzeniem, które możecie zabrać do ręki. Warto wybrać się także do piekarni, gdzie oprócz pieczywa kupić można takie przysmaki jak burek z serem czy ze szpinakiem. 

Trogir. Mapa atrakcji


CZYTAJ WIĘCEJ O CHORWACJI I ODKRYJ:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej