Położona w północnej części Chorwacji wyspa Krk to idealne miejsce na spokojny wypoczynek – znajdziemy tu piękną przyrodę, wakacyjne kurorty, zabytki do zwiedzania i malutkie miasteczka, gdzie życie cały czas jeszcze toczy się powoli.
Wyspa Krk to największa wyspa na Adriatyku, z lądem połączona jest mostem łukowym, co czyni ją najłatwiej dostępną chorwacką wyspą. Co ciekawe, na wyspie znajduje się lotnisko Rijeka, do którego loty w sezonie letnim oferuje m.in. Ryanair. Ta niepozorna na pierwszy rzut oka wyspa ma bogatą historię – przez wieki była m.in. pod panowaniem Republiki Weneckiej, Austrii, Włoch, a po II Wojnie Światowej została wcielona do byłej Jugosławii.
Choć wyspa z roku na rok staje się coraz bardziej popularna wśród turystów, to jednak większość z nich wybiera Dalmację, dzięki czemu na Krk można odnaleźć jeszcze spokój i ciszę. Naszą bazą wypadową był Omisalj, pierwsze miasteczko, znajdujące się na wyspie tuż po przejechaniu mostu. Niech Was nie zwiodą tereny industrialne – Omisalj to jedno z najspokojniejszych i najmniej zatłoczonych miejsc w Chorwacji, jakie przyszło nam zwiedzić, mieszka tu nieco ponad 2000 osób. Miasteczko zbudowane zostało na 80-metrowej skale, dzięki czemu podziwiać możemy piękny widok na wybrzeże Kvarner oraz wyspę Cres – nie zakłóca go nawet pobliski terminal naftowy (szczególnie wieczorem, gdy jest ładnie oświetlony).
Centrum Omisalj to średniowieczne wąskie uliczki, dostępne tylko dla pieszych – nie znajdziemy tu sklepów z pamiątkami czy barów, jedynie rodzinną restaurację, mały supermarket, lodziarnię. To właśnie ten nieturystyczny charakter tego miejsca sprawił, że miasteczko tak bardzo przypadło nam do gustu.
Nieopodal punktu widokowego, gdzie o poranku i zmroku gromadzą się mieszkańcy miasta na plotki i wypicie kieliszka domowej roboty rakiji, znajduje się ścieżka prowadząca na plażę oraz do małego portu jachtowego. Na próżno szukać tu jednak piaszczystej plaży, do wyboru mamy: trawiasty teren ocieniony drzewami z restauracją i sklepem, betonowe nabrzeże wzdłuż małej zatoczki koło opuszczonego budynku hotelu oraz kamienistą plażę za portem jachtowym. Co ważne, planując kąpiele morskie koniecznie musimy zaopatrzyć się w obuwie, dno jest dosłownie usiane jeżowcami.
Niedaleko wioski Rudine w północno-wschodniej części wyspy znajduje się mała, ale urocza jaskinia Biserujka (wstęp płatny) – według legendy ukryty miał tu zostać skarb korsarzy.
We wschodniej części wyspy nad zatoką Soliny możemy zażywać kąpieli w leczniczych błotach i odpocząć na dzikiej plaży.
Stolicą wyspy Krk jest położona w jej południowej części miejscowość Krk. Spacerując nadmorską promenadą Kamplin możemy podziwiać twierdzą Kastel, gdzie latem organizowane są koncerty oraz inne imprezy kulturalne. Samo centrum miasta otoczone jest murami obronnymi, tu znajduje się też główny punkt miasteczka – Vela Placa – plac pełen kawiarni i restauracji. Warto pospacerować po wąskich uliczkach, żeby nieco bliżej zobaczyć chorwacki charakter miasta.
Baška słynie przede wszystkim z pięknej, choć żwirowej plaży o długości niemal 2 km – to jedna z najdłuższych plaż w Chorwacji. Z drugiej strony miasteczka znajduje się port rybacki, otoczony licznymi kawiarenkami i barami. Szukając nieco więcej ciszy i spokoju musimy udać się do Starej Baški – ze względu na zabudowę miasteczka na stromym zboczu i wąskich uliczkach nie docierają tu autokary z tłumami turystów.
Njivice oraz Malinska to miasteczka nastawione na poszukujących rozrywek turystów – oprócz plaży, licznych kawiarni i restauracji, znajdziemy tu również kluby i dyskoteki. Malinska oferuje też atrakcje dla miłośników zwiedzania zabytków: warto zajrzeć tu do kaplicy Św Mikołaja, kościoła Parafialnego Św. Apolinara czy do Zakonu Franciszkanów z muzeum klasztornym.
Położony na klifie Vrbnik słynie z powstającego tutaj białego wytrawnego wina žlahtina, warto więc wybrać się do tego miasteczka na degustację. Z tarasu rozpościera się piękny widok na niewielki port oraz żwirową plażę.
Planując podróż na Krk mamy do wyboru dość szeroką ofertę noclegową – znajdziemy tu zarówno hotele, pensjonaty, kempingi, najpopularniejsze jednak są prywatne kwatery i apartamenty. Po wyspie Krk najłatwiej poruszać się samochodem, można również wypożyczyć skutery czy rowery. Autobusy z Rijeki do Krk zatrzymują się po drodze w miastach Omišalj, Njivice, Malinska i Punat, część z nich kontynuuje dalej jazdę do Baški oraz Vrbnika. Oprócz spokojnego wypoczynku wyspa oferuje bardzo dobre warunki do uprawiania sportów wodnych oraz nurkowania.
1 komentarz
Ciekawy tekst. Zwiedziłam Krk, ale nie sądziłam, że w Omisalj warto się zatrzymać. Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda mi się nadrobić. Udanych podróży!