Strona główna » Szybenik na weekend. Co warto zobaczyć?

Szybenik na weekend. Co warto zobaczyć?

przez Wszedobylscy
Szybenik - co warto zobaczyć?

Dalmacja słynie z urzekających miast i miasteczek usianych wzdłuż wybrzeża. To prawdziwe perełki, a jednym z takich miejsc jest niewątpliwie Szybenik. Usytuowane przy ujściu rzeki Krka do Adriatyku miasto zachwyca swoim malowniczym położeniem, urokliwą starówką z labiryntem uliczek oraz niezwykłymi zabytkami, w tym dwoma wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To miasto tętniące życiem, przyciągające ciekawymi wydarzeniami jak Międzynarodowy Festiwal Dzieci, ale ciągle jeszcze trochę będące w cieniu tych bardziej popularnych dalmackich miejscówek. Choć i to się powoli zmienia, odkąd dodatkowej sławy przysporzyło mu zagranie Braavos w niezwykle popularnym serialu Gra o Tron.     

Szybenik jest jednym z najstarszych miast w Chorwacji. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą jeszcze z XI wieku. I choć o to miano rywalizuje z kilkoma innymi miasteczkami, to właśnie Szybenik jako pierwszy nad Adriatykiem został założony przez rodowitych Chorwatów, podczas gdy inne miasta w Dalmacji rozwijali Grecy czy Rzymianie. Przez wieki trafiał z rąk do rąk, ale oparł się Imperium Osmańskiemu, a to za sprawą szybkiej budowy fortec obronnych w najbliższej okolicy. Do dziś podziwiać można tu imponujące twierdze, dzięki którym miasto nie zostało nigdy zdobyte przez armię osmańską.

Szybenik był też pierwszym miastem na świecie, w którym uruchomiono oświetlenie elektryczne na ulicach. Lampy na starym mieście po raz pierwszy rozbłysły jeszcze w sierpniu 1985 roku i były zasilane prądem pochodzącym z elektrowni wodnej na rzece Krka. Ta elektrownia również była jedną z pierwszych takich konstrukcji na świecie – wyprzedziła ją jedynie instalacja na Niagarze, która pełną parą ruszyła… dwa dni wcześniej. Ojcem tej chorwackiej myśli technologicznej był oczywiście nikt inny jak Nikola Tesla, słynny inżynier i wynalazca.

Miasto o tak ciekawej historii zdecydowanie warto odwiedzić, prawda? Czym jeszcze może zaskoczyć Szybenik?         

Szybenik. Co warto zobaczyć?

Nad morzem

Fale delikatnie rozbijają się o nabrzeże, przy którym co rusz cumują łodzie. Załogi jachtów niespiesznie popijają aromatyczną chorwacką kawę w kawiarni. Większe statki zabierają chętnych na wycieczkę do położonej po drugiej stronie kanału św. Antoniego fortecy św. Mikołaja. Wzdłuż zatoki, nad którą leży Szybenik ciągnie się promenada – to jedno z ulubionych miejsc na spacery, zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców miasta. Najlepiej przemierzać ją spokojnym krokiem, ciesząc przy okazji oko otaczającym nas krajobrazem. Można też zatrzymać się na dłuższą chwilę w jednej licznych knajpek, które oprócz chorwackich smaków serwują też piękne widoki.

Szybenik - co warto zobaczyć
Szybenik - co warto zobaczyć

Starówka w Szybeniku

Skręcamy w jedną z wąskich uliczek i już po kilku krokach jesteśmy na starówce. Urokliwe kamienice przykuwają wzrok zdobieniami, kolorowymi drzwiami i pnącymi się kwiatami. Wyłożone kamiennymi płytami uliczki to prawdziwy labirynt zaułków oraz schodów. Jak najlepiej poznać miasto? Dać się w nim zagubić!

Szybenik - co warto zobaczyć
Szybenik - co warto zobaczyć
Szybenik - co warto zobaczyć

Prędzej czy później trafimy na plac, przy którym wznosi się imponująca katedra św. Jakuba. Jej budowa rozpoczęła się jeszcze w XV wieku i trwała tak długo, że pracowało przy niej kilku różnych architektów. Co czyni ją wyjątkową jest to, że w całości została wzniesiona tylko z kamienia i to bez użycia żadnego spoiwa. Oprócz zachwycającej architektury, wzrok przyciągają również dość nietuzinkowe zdobienia – fasadę budynku zdobią… rzeźby głów mieszkańców. Kunszt budowli został doceniony na arenie międzynarodowej, a katedra w Szybeniku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacerując uliczkami starego miasta, zobaczyć można również inne zabytki sakralne. Warto zajrzeć też na chwilę do uroczego ogrodu przy klasztorze św. Wawrzyńca. 

Szybenik - co warto zobaczyć

Naprzeciwko północnej fasady katedry, przy Placu Republiki Chorwackiej dumnie stoi też renesansowy ratusz. Arkady i przeszklona loggia podkreślają urodę tego budynku, który niestety został mocno zniszczony podczas II Wojny Światowej. Dawny ratusz został odbudowany, by dalej zachwycać swoją zachwycającą formą. Dziś w jego wnętrzach mieści się m.in. restauracja Gradska Vijećnica serwującą doskonałe chorwackie przysmaki. Po obu stronach budynku biegną schody, warto wspiąć się te kilka stopni pod górę, by móc podziwiać piękny widok na plac i katedrę.

Szybenik
Szybenik - co warto zobaczyć
Szybenik - co warto zobaczyć

Swego czasu ulubionym miejscem spotkań mieszkańców Szybenika był plac Poljana. To właśnie tam toczyło się życie towarzyskie, a każdy, kto chciał być na bieżąco z nowinkami, przychodził, by zamienić kilka słów z bliższymi i dalszymi sąsiadami. Z czasem tradycja takich spotkań towarzyskich niestety zaczęła zanikać… By ponownie zachęcić mieszkańców do pogaduszek na żywo, plac przeszedł metamorfozę, tak aby znowu być miejscem, w którym można się zatrzymać, usiąść i porozmawiać. Łączy też w sobie nowoczesność z zabytkowymi akcentami – zobaczyć można tu fragmenty dawnych murów miejskich w bezpośrednim sąsiedztwie szklanego budynku miejskiej biblioteki. Ciekawostką na placu jest również zegar wodny, na którym godzinę można odczytać za pomocą strumieni tryskającej wody.

Szybenik

Nieopodal placu znajduje się urokliwy park Perivoj Roberta Visianija z fontannami i ławeczkami w cieniu drzew, gdzie w ciepłe dni można zrelaksować się i chwilę odsapnąć. Zobaczyć można tutaj również pomnik Piotra Krzesimira IV, uważanego za jednego z najpotężniejszych władców średniowiecznego państwa chorwackiego i założyciela miasta Szybenik.

Szybenik
Szybenik

Twierdze w Szybeniku

Piękny widok na okolicę roztacza się z dawnych fortec, które były częścią systemu obronnego Szybenika. Zbudowana jako pierwsza jeszcze na początku XV wieku Twierdza św. Michała góruje nad morzem, a z jej murów podziwiać można miasto i zatokę. Na zachód słońca warto wybrać się spacerem do nieco oddalonej od centrum Szybenika twierdzy Barone. Imponująca forteca powstała w XVII wieku, a jej budowa trwała… zaledwie dwa miesiące! Rozciąga się stąd spektakularna panorama nie tylko na miasto, ale również na okoliczny archipelag wysp. Sama twierdza została niedawno poddana renowacji, a dzięki nowoczesnym technologiom można teraz lepiej poznać historię tego miejsca.

Szybenik - co warto zobaczyć
Szybenik - co warto zobaczyć

Do twierdzy św. Mikołaja najszybciej dotrzemy drogą wodną. Forteca została wzniesiona na wysepce Ljuljevac, tuż przy wejściu do kanału św. Antoniego. Przybywając tu stateczkiem, ma się wrażenie, że twierdza dosłownie wyrasta prosto z wody. Wcześniej mieścił się tu klasztor benedyktynów, potem zbudowano fortyfikacje, których zadaniem była ochrona Szybenika od strony morza. Niezwykła architektura sprawiła, że twierdza św. Mikołaja została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas zwiedzania można zobaczyć tutaj klimatyczne podziemia twierdzy i imponujące mury obronne.      

Szybenik - co warto zobaczyć
Twierdza św. Mikołaja w Szybeniku

W okolicy Szybenika  

Szybenik może być też doskonałym miejscem wypadowym do zwiedzania najbliższej okolicy. Warto zaplanować stąd wycieczkę do zachwycającego Parku Narodowego Krka. Tylko godzinę drogi dzieli Szybenik od Splitu, Zadaru oraz urokliwego Trogiru. Okolice Szybenika to również gratka dla miłośników enoturystyki – zbocza porastają tu gęsto winorośle, z których następnie powstają doskonałe wina. Zwiedzając ten zakątek Dalmacji, warto zajrzeć więc do jednej z lokalnych winnic. Na degustację można wybrać się m.in. do Testament Winery lub BARAKA Winery, gdzie oprócz lokalnych trunków skosztować możemy typowych chorwackich przekąsek.    

Winnice w Chorwacji
Winnice w Chorwacji

Szybenik. Jak zaplanować podróż?

Loty do Chorwacji

Szybenik położony jest o godzinę jazdy samochodem zarówno od Zadaru, jak i Splitu, do których dolecimy bezpośrednio z kilku polskich lotnisk. W sezonie letnim Wizz Air lata do Splitu  z Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Poznania, Warszawy oraz Wrocławia. Ryanair realizuje rejsy do Zadaru z Gdańska, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Warszawy Modlina oraz Wrocławia. Z Warszawy do Splitu oraz Zadaru dolecimy również liniami LOT Polish Airlines.

Loty do Chorwacji
Lotnisko w Splicie

Do Szybenika można dotrzeć z obu portów lotniczych również komunikacją publiczną. Z lotniska w Splicie należy najpierw dojechać autobusem do pobliskiego Trogiru, gdzie następnie trzeba przesiąść się na kolejny autobus. Między Trogirem a Szybenikiem kursuje m.in. Samoborček czy Čazmatrans.

Z portu lotniczego w Zadarze najpierw trzeba dotrzeć do centrum miasta, by tam złapać kolejnego busa w stronę Szybenika. Trasę między Zadarem a Szybenikiem pokonuje m.in. Flixbus

Noclegi w Szybeniku

Planując pobyt w Szybeniku, polecamy zatrzymać się w znakomicie położonym hotelu Bellevue (sprawdź ceny). Ten czterogwiazdkowy obiekt mieści się tuż przy samym nabrzeżu, a z pokoi roztacza się widok na zatokę lub dziedziniec. Blisko stąd do wszystkich najważniejszych zabytków, a od starówki dzieli nas dosłownie kilka kroków. Pokoje są przestronne, komfortowo urządzone, a rano zjemy tu pyszne śniadania.

Gdzie zjeść w Szybeniku?

W zaułkach starego miasta mieści się mnóstwo klimatycznych restauracji oraz kawiarni, wiele knajpek serwujących chorwackie przysmaki znajduje się także przy samym nabrzeżu. Będąc w Szybeniku, tak malowniczo położonym nad zatoką, warto oczywiście skosztować wszelkich darów z wody – ryb i owoców morza. Okolice słyną także z doskonałych ostryg. Na ich smak największych wpływ ma woda – ta w pobliżu Szybenika jest połączeniem słodkich wód rzeki Krka oraz słonych wód zatoki. Dzięki temu tutejsze ostrygi mają tak delikatny smak. Zresztą chorwackie ostrygi słyną na całym świecie! 

Gdzie warto się wybrać w poszukiwaniu dobrej kuchni?

  • MORE
  • Oyster22
  • Azimut
  • Gradska vijećnica
Oyster22
Oyster22

CZYTAJ WIĘCEJ O CHORWACJI I ODKRYJ:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej