Strona główna » Perły Dalmacji. Dubrownik w jeden dzień

Perły Dalmacji. Dubrownik w jeden dzień

przez Wszedobylscy

Być w Chorwacji i nie odwiedzić Dubrownika? Tak nie można! Specjalnie dla tego miasta przemierzyliśmy prawie cały kraj z północy na południe. Czy było warto?

Dubrownik nazywamy jest perłą Adriatyku i jest najchętniej odwiedzanym miastem w Chorwacji. Jego najpiękniejsza część to oczywiście stare miasto, czyli Stari Grad, gdzie na niewielkiej powierzchni znajduje się wiele zabytków, urocze restauracje oraz gdzie wieczorem toczy się nocne życie.

dubrownik

Do Dubrownika docieramy samochodem, miasto wyłania nam się zza zakrętu – przed nami most oraz cumujące tutaj wielkie statki pasażerskie. Kilkadziesiąt kolejnych minut tracimy na znalezienie miejsca parkingowego. W końcu zmęczeni upałem auto zostawiamy na prywatnym parkingu u pewnej rodziny prowadzącej pensjonat.

dubrownik26

dubrownik27

Ruszamy wprost na stare miasto. Co jest w nim takiego zachwycającego? Przede wszystkim jest to świetnie zachowany układ średniowiecznego miasta. Wewnątrz murów obronnych znajduje się tu kilka pałaców, klasztorów, kościołów, wieża zegarowa, najstarsza apteka czy duża i mała fontanna Onofria.

dubrownik25

dubrownik20

dubrownik22

dubrownik17

dubrownik21

Miasto najlepiej poznać spacerując po jego wąskich uliczkach. Wystarczy skręcić z głównej promenady Stradun, żeby poczuć klimat tego miasta.

dubrownik19

dubrownik18

dubrownik8

Warto wybrać się również na wycieczkę wokół starego miasta po murach obronnych – wejście jest płatne, ale widok roztaczający się z góry jest bezcenny. Trasa ma długość niemal 2 kilometrów, więc Dubrownik możemy podziwiać praktycznie z każdej perspektywy. Czerwone dachy domów, błękitny Adriatyk i wspaniała zieleń pięknie się komponują i sprawiają, że widok ten wart jest tak długiej drogi.

dubrownik2

dubrownik4

dubrownik5

dubrownik6

dubrownik9

dubrownik10

dubrownik11

dubrownik12

Warto pamiętać, żeby zabrać ze sobą wodę do picia i krem do opalania, bo taki spacer w pełnym słońcu może skończyć się dodatkowymi atrakcjami. Mury obronne Dubrownika zagrały również w niezwykle popularnym serialu „Gra o tron”.

dubrownik14

Dubrownik

Dubrownik

Po spacerze znajdujemy niewielką restaurację w jednej z wąskich uliczek, gdzie zatrzymujemy się na obiad. Ceny, jak przystało na najbardziej turystyczne miasto w Chorwacji, są odpowiednio wyższe, a samo danie – no cóż, nie powaliło nas na kolanach, jak chociażby kolacja poprzedniego dnia zjedzona w małej tawernie nad samym brzegiem morza. A do tego jeszcze turyści depczący klientom restauracji po głowach.

Dubrownik

Przez pewien czas chodzi nam po głowie pomysł, żeby zostać tutaj na dłużej, poszukać kwatery (ha, w połowie lipca!) i poznać nieco bliżej miasto, ale w końcu postanawiamy wieczorem wyruszyć z powrotem na północ i zatrzymać się w jednej z niewielkich miejscowości wzdłuż wybrzeża Makarska. Jeden dzień spędzony w Dubrowniku to na pewno zbyt mało, żeby odpowiednio poczuć to miasto, ale nam wystarczyło i w pamięci pozostaje nam jego piękna panorama.


Podobało Wam się w Dubrowniku? Odwiedzić warto też inne Perły Dalmacji: Split oraz Zadar. Polecamy też wybrać się na północ Chorwacji, na Wyspę Krk. Z Zadaru dojedziecie również całkiem sprawnie do Parku Narodowego Krka oraz Parku Narodowego Jezior Plitwickich.

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej