Strona główna » Perły Dalmacji. Co warto zobaczyć w Zadarze?

Perły Dalmacji. Co warto zobaczyć w Zadarze?

przez Wszedobylscy

Zadar – miasto morza i słońca. Spacerując po ufortyfikowanym starym mieście poczujemy nieco włoski klimat, znajdziemy bezcenne pamiątki od czasów antycznych aż po barokowe perełki.

Zadar zwiedzamy na piechotę. Najlepiej na stare miasto wejść od strony Bramy Lądowej, tuż obok której znajduje się Plac Pięciu Studni oraz pierwszy park publiczny w kraju, Perivoj Kraljice Jelene Madijevke. Zaledwie kilka kroków dalej trafiamy na barokowy kościół św. Szymona, w środku którego znajduje się pokryty srebrem i złotem sarkofag św. Szymona.

Zadar

Liczne kawiarniane ogródki na Placu Narodowym zachęcają do chwilowego wypoczynku. Miłośnicy architektury znajdą przy placu renesansowe budynki straży miejskiej oraz loggię miejską, a także romański kościół św. Wawrzyńca oraz pałac Ghirardini.

Zadar

Na targu w pobliżu bramy św. Rocha możemy skosztować i kupić lokalne produkty: oliwę z oliwek, sery, dojrzewającą szynkę pršut czy nawlekane na nici figi.

Miasto Zadar zbudowane zostało zgodnie z zasadami urbanistyki rzymskiej – od skrzyżowania ulicy Šimuna Kožičića Benje z ulicą Široka wszystkie inne ulice tworzą kratę. Pierwsza z nich prowadzi do dawnego rzymskiego forum, Muzeum Archeologicznego, katedry św. Anastazji oraz jednego z symboli miastakościoła Św. Donata.

Zadar

Ulica Široka uważana jest natomiast za główną arterię miasta i miejsce spotkań mieszkańców.

Zadar

Na zachodnim skraju nadmorskiego bulwaru, zwanego Rivą, znajduje się architektoniczna perełka – Morske orgulje. Fale morskie przechodząc przez rozmieszczone na powierzchni wody tuby o różnych długościach dają niepowtarzalny koncert.

Zadar

Zadar pozdrawia słońce – wszystko dzięki nietypowej instalacji Pozdrav Suncu autorstwa Nicoli Bašicia, która przedstawiać ma cały układ słoneczny. Głównym elementem jest oczywiście słońce, czyli koło o średnicy 22 metrów składające się z płyt szklanych – w ciągu dnia pełni funkcję baterii słonecznej, w nocy zaś mieni się różnymi barwami.

Zadar

Zadar urzekł nas swoim klimatem – znajdziemy tu kilka prawdziwych zabytkowych perełek, samo miasto jest pięknie położone, a przy tym nie aż tak popularne w porównaniu do innych wielkich miast Dalmacji: Splitu czy Dubrownika. W lipcu miasto przygotowuje specjalny program kulturalny „Zadarskie Lato”, który ma urozmaicić czas mieszkańcom i turystom. Zadar to także dobre miejsce wypadowe na wycieczki do chorwackich parków narodowych: Krka, Jezior Plitwickich czy wysp Kornati.


Podobało Wam się w Zadarze? Odwiedzić warto też inne Perły Dalmacji: Split oraz Dubrownik. Polecamy też wybrać się na północ Chorwacji, na Wyspę Krk. Z Zadaru dojedziecie również całkiem sprawnie do Parku Narodowego Krka oraz Parku Narodowego Jezior Plitwickich.

fot. zadar.travel, Panoramio

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej