Strona główna » Chorwacja jesienią. Zachwycające Jeziora Plitwickie

Chorwacja jesienią. Zachwycające Jeziora Plitwickie

przez Wszedobylscy
Jeziora Plitwickie

Park Narodowy Jezior Plitwickich po raz pierwszy odwiedziliśmy latem, kilka lat temu. Wróciliśmy stamtąd oczarowani! Tylko natura potrafi namalować taki piękny krajobraz. Zachwycające wodospady, drewniane kładki i ścieżki prowadzące dookoła jezior oraz niezapomniane widoki – tego miejsca po prostu nie można przegapić planując podróż do Chorwacji. Ale Jeziora Plitwickie jesienią zachwyciły nas jeszcze bardziej! O tej porze roku park mieni się prawdziwą feerią barw, a niewątpliwie dodatkowym atutem jest zdecydowanie mniejsza liczba turystów, którzy przybywają tu, by podziwiać ten prawdziwy cud natury.

Jeziora Plitwickie. Zwiedzanie Parku Narodowego

Park Narodowy Jezior Plitwickich to kompleks szesnastu jezior połączonych ze sobą wodospadami. Ze względu na swoje ukształtowanie, dzieli się na dwie części: Górne i Dolne Jeziora. Przez Park poprowadzone zostały liczne ścieżki i kładki, które biegną wzdłuż jezior, koło wodospadów, wśród drzew i bujnej roślinności. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc na długi spacer!

Jeziora Plitwickie
Jeziora Plitwickie

Do Parku Narodowego Jezior Plitwickich prowadzą dwa wejścia. W zależności od tego, z którego z nich skorzystamy, będziemy podążać jedną z wyznaczonych ścieżek. W Parku wytyczonych zostało dla zwiedzających osiem tras. Przejście najkrótszej z nich zajmuje ok. 2 godziny, podczas których do pokonania jest ok. 3,5 km. Najdłuższa trasa liczy z kolei ponad 18 km i trzeba na nią przeznaczyć nawet 8 godzin. Po Parku poruszamy się głównie pieszo, ale w zależności od obranej ścieżki po drodze będziemy przeprawiać się również stateczkami przez jeziora czy przemieszczać pociągami drogowymi. Trasy są bardzo dobrze oznaczone, nie brakuje też map, które ułatwiają poruszanie się. 

Jeziora Plitwickie
Jeziora Plitwickie
Jeziora Plitwickie

Spacerując po Parku, zobaczymy Matkę Naturę w pełnej krasie. Jeziora zachwycają swoim niesamowitym kolorem. W ich krystalicznie czystych wodach obserwować możemy bogatą faunę. Liczne wodospady tworzą niezwykły klimat, a znajdujący się na terenie Parku Veliki Slap to najwyższy wodospad w całej Chorwacji! Drewniane kładki prowadzą nas nad jeziorami, potokami, wzdłuż strzelistych skał i pośród bujnej roślinności. W słoneczne, jesienne popołudnie Jeziora Plitwickie po prostu urzekają swoim pięknem!

Park Narodowy Jezior Plitwickich
Jeziora Plitwickie
Jeziora Plitwickie
Jeziora Plitwickie
Park Narodowy Jezior Plitwickich
Jeziora Plitwickie
Jeziora Plitwickie

Na terenie Parku Narodowego można poruszać się jedynie wyznaczonymi ścieżkami. Na spacer można tu przyjść z czworonogami, ale te muszą być cały czas prowadzone na smyczy. Zabroniona jest jazda na rowerze, biwakowanie, kąpiel w jeziorach, wędkowanie czy rozpalanie ognisk. Jeziora Plitwickie to niezwykły dar natury i najlepiej nie zostawiać po sobie żadnych śladów, a z Parku wyjść z pięknymi wspomnieniami. 

Jeziora Plitwickie
Jeziora Plitwickie
Jeziora Plitwickie
Park Narodowy Jezior Plitwickich

Aktualne godziny otwarcia Parku oraz ceny biletów wstępu można znaleźć na stronie internetowej. Ponieważ obowiązuje dzienny limit wejść, najlepiej zarezerwować swój bilet z wyprzedzeniem przez Internet. Kolejną zaletą zwiedzania Jezior Plitwickich jesienią (i ogólnie poza sezonem) są niższe ceny biletów. 

Jeziora Plitwickie. Informacje praktyczne

Dojazd do Jezior Plitwickich

Jeziora Plitwickie położone są nieco ponad 130 km na południe od Zagrzebia, podobna odległość dzieli je również od Zadaru. Najłatwiej i najszybciej można dojechać do nich autem, a podróżując z północy Chorwacji warto po drodze zatrzymać się też w Rastoke. Do Parku prowadzą dwa wejścia, a przy każdym z nich znajduje się obszerny płatny parking.

Z Zagrzebia w stronę Parku Narodowego kursują również autobusy, a dokładny rozkład jazdy sprawdzić można tutaj. Pierwszy autobus wyrusza z chorwackiej stolicy tuż przed szóstą rano, by do Jezior Plitwickich dojechać 2,5 godziny później.  

Noclegi

Jeśli planujecie zostać tu na dłużej, to przy samym Parku Narodowym Jezior Plitwickich mieści się kilka hoteli oraz kempingi. My spędziliśmy jedną noc w Hotelu Jezero, który położony jest dosłownie kilka kroków od bramy do Jezior Plitwickich, oferuje komfortowy nocleg i smaczne śniadania. A o poranku może Was obudzić właśnie taki widok…

Jeziora Plitwickie - Informacje praktyczne

Gdzie zjeść?

Po intensywnym zwiedzania Parku Narodowego Jezior Plitwickich czas uzupełnić siły! W poszukiwaniu typowych chorwackich przysmaków warto wybrać się do znajdującej się przy wejściu nr 1 restauracji Lička kuća. Powstała ona jeszcze w latach 70-tych XX wieku i od tamtej pory serwuje dania przygotowywane w tradycyjny sposób. Po przekroczeniu drzwi wejściowych mamy wrażenie, jakbyśmy naprawdę cofnęli się w czasie – wnętrze przypomina swoim wystrojem dawne chaty, a klimatu dodają również stare meble i przedmioty. Sercem restauracji jest ogromne palenisko, w którym przyrządzane są potrawy. W menu znajdziemy spory wybór tradycyjnych dań, że aż trudno się zdecydować! Koniec końców zamawiamy deskę z lokalnymi przekąskami oraz cielęcinę, którą przygotowuje się tu pod tzw. peką, czyli pod pokrywą przysypaną żarem. Ten sposób sprawia, że mięso, ale też ryby czy warzywa, są pełne aromatu i dosłownie rozpływają się w ustach. A nasza cielęcina była po prostu doskonała!

Jeziora Plitwickie - Informacje praktyczne

Chorwację jesienią odwiedziliśmy na zaproszenie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej. W ramach naszej podróży zwiedziliśmy także:

Podobały Wam się Jeziora Plitwickie? Koniecznie odwiedźcie również:

To może Ci się również spodobać!

1 komentarz

Bernadeta 14 grudnia 2022 - 13:01

To miejsce znajduje się na mojej „travel bucket list” już od jakiegoś czasu, a dokładniej od czasu kiedy moja siostra je odwiedziła i zobaczyłam zdjęcia z miejsc, które tam odwiedziła. Po Waszym poście chcę je szybciej zobaczyć

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej