Strona główna » Perły Dalmacji. Z wizytą w Parku Narodowym Krka

Perły Dalmacji. Z wizytą w Parku Narodowym Krka

przez Wszedobylscy

Zieleń. Dużo zieleni. Jeszcze więcej wody. Wodospady, strumyki, jezioro. Wokół zieleni i wody drewniane kładki dla zwiedzających. Odwiedzamy Park Narodowy Krka w Chorwacji – nie jest on może tak popularny jak jego starszy brat, Park Narodowy Jezior Plitwickich, ale jest równie piękny i zachwycający.

Park Narodowy Krka położony jest niedaleko miasta Szybenik, my docieramy do niego z oddalonego o 80 km Zadaru. Do parku można wejść od dwóch stron: od miejscowości Lozovac oraz od miejscowości Skradin. Jeśli skorzystamy z pierwszej opcji, to możemy do bram parku dojechać samochodem, który następnie zostawiamy na parkingu, a z parkingu w dół zwożą nas dalej autokary (poza sezonem autem możemy sami zjechać na dół). Żeby do parku dotrzeć od strony Skradin musimy skorzystać ze stateczku, rejs trwa około 20 minut i jest już wliczony w cenę biletu. Wejście do Parku Narodowego Krka jest płatne, za całodniowy bilet wstępu zapłacimy obecnie (w szczycie sezonu) 110 kun dla dorosłych oraz 80 kun dla dzieci (w wieku od 7 do 18 lat), młodsze dzieci poniżej 7 roku życia do parku wchodzą bezpłatnie.

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

Po parku poruszamy się po specjalnie wyznaczonych kładkach, a wszystkie ścieżki są dobrze oznaczone i prowadzą nas wokół największego wodospadu na terenie parku, Skradinski Buk.

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

Największą atrakcją jest tutaj oczywiście wspaniała fauna i flora. Ale mam wrażenie, że ciąży nad nami jakieś fatum – to kolejny chorwacki park narodowy, który odwiedzamy w niepogodzie, podczas wizyty cały czas towarzyszy nam silny wiatr i przelotny deszcz. Nie to, że dzień wcześniej była piękna i słoneczna pogoda. Zapewne dzięki temu w parku jest tak mało zwiedzających, piękną naturę mamy dla siebie niemal na wyłączność.

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

Dlaczego warto tu przyjechać? Bo jest pięknie! W Krka, w przeciwieństwie do Jezior Plitwickich, możemy kąpać się w wyznaczonym do tego miejscu. Latem musi tu być niezwykle przyjemnie, szczególnie w upalne dni. My park zwiedzamy w maju, więc na kąpiel w jeziorze jeszcze ciut za wcześnie. Oczami wyobraźni widzę jednak przybywające tutaj tłumy, szukające choć nieco ochłody podczas gorącego lata.

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

Na terenie parku znajduje się również kilka budynków, młyn wodny oraz pozostałości elektrowni wodnej. W przerwie między kąpielą a spacerowaniem możemy odpocząć i posilić się w restauracji lub zaplanować własny piknik. Jeśli planujemy poświęcić cały dzień na wizytę w Parku Narodowym Krka to możemy również odwiedzić klasztor Franciszkanów z XV wieku, który znajduje się pośrodku jeziora na wyspie Visovac – dotrzeć można tu stateczkiem, cała wycieczka trwa około dwóch godzin, ale jest dodatkowo płatna. Za opłatą możemy również wybrać się statkiem w rejs by zobaczyć Roski Slap. Nas z parku wypędza niestety pogarszająca się pogoda oraz godzina odlotu naszego samolotu do Polski.

krka,visovac


Podobało Wam się w Parku Narodowym Krka? To wybierzcie się też do Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Odwiedzić warto też inne Perły Dalmacji: Zadar, Split oraz Dubrownik. Polecamy też wybrać się na północ Chorwacji, na Wyspę Krk.

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej