Strona główna » Zagrzeb. Odkryj atrakcje, zabytki i ciekawostki chorwackiej stolicy

Zagrzeb. Odkryj atrakcje, zabytki i ciekawostki chorwackiej stolicy

przez Wszedobylscy
Zagrzeb - co warto zobaczyć?

Zagrzeb potrafi zaskoczyć. Z jednej strony to metropolia, ale wystarczy skręcić w boczną uliczkę, żeby poczuć zupełnie inny klimat miasta. Nowoczesne budynki kontrastują tu ze starą zabudową, a spokojne i ciche zakątki sąsiadują z tętniącymi życiem deptakami. Miasto położone nad rzeką Sawą, u podnóża pasma górskiego Medvednica, ma naprawdę wyjątkowy charakter. I każdy znajdzie tu coś dla siebie! Zagrzeb oferuje wiele ciekawych atrakcji, a jednocześnie jest miejscem, które można niespiesznie zwiedzać, przechadzając się jego urokliwymi uliczkami. Czuć tu tę typową południową swobodę, kiedy nikt nigdzie się nie spieszy. Czy to powiew ciepłego powietrza znad – dość przecież odległego – Adriatyku wprawia mieszkańców w taki dobry nastrój? Być może! Spacerując uliczkami Zagrzebia, odkrywając jego tajemnice, wsłuchując się w jego rytm, dochodzimy do wniosku, że to miasto świetnie nadaje się na weekendowy wypad w duchu slow. 

O Zagrzebiu słów kilka…

Skąd wzięła się nazwa miasta? Legenda głosi, że kiedyś na tych terenach panowała susza. Przejeżdżający tędy rycerz szukał w okolicy źródła wody, by napoić towarzyszących mu ludzi oraz konie. W akcie desperacji wbił w suchą ziemię swój miecz, a z powstałej szczeliny wypłynął strumyk. Ów rycerz krzyknął do krzątającej się w pobliżu dziewczyny o imieniu Manda, by ta zaczerpnęła wody. Od jego słów “Mando, dušo, zagrabi vode” swoją nazwę wzięło nie tylko miasto, ale także źródło Manduševac, które w postaci fontanny podziwiać można na głównym placu miasta. 

Zagrzeb powstał z nieformalnego połączenia dwóch początkowo rywalizujących ze sobą osad: biskupstwa na wzgórzu Kaptol oraz osady Gradec. Miano stolicy zyskało w połowie XVI wieku, ale na przestrzeni lat będzie je wielokrotnie tracić. Zagrzeb zaczyna prężnie się rozwijać na przełomie XIX i XX wieku, kiedy uruchomione zostaje połączenie kolejowe z Wiedniem i powstaje nowoczesna dzielnica na południe od starówki. Miasta niestety nie oszczędzają zarówno kolejne wojny, jak i trzęsienia ziemi. Skutki jednego z silniejszych, które nawiedziło Zagrzeb w 2020 roku, widać do dziś. 

Zagrzeb. Co warto zobaczyć?

Dolne Miasto

Ta część Zagrzebia tętni życiem. Wzdłuż szerokich alei wznoszą się imponujące kamienice oraz pałace, a doskonałym miejscem na spacer jest tutaj Podkowa Lenuzziego. To kompleks urokliwych zielonych parków oraz rozległych placów, wypełnionych gwarem i lokalnymi przysmakami. W majestatycznych budynkach mieszczą się instytucje kulturalne i naukowe, muzea czy dworzec kolejowy. Warto wybrać się do parku Zrinjevac, najstarszego w tej części miasta. Alejki biegną tu w cieniu ponad stuletnich platanów, uroku dodają temu miejscu klimatyczne latarnie i fontanny, a w samym sercu wznosi się pawilon muzyczny.  

Zagrzeb - co warto zobaczyć?
Zagrzeb - co warto zobaczyć?

Już tylko kilka kroków dzieli nas od głównej miejskiego placu nazwanego imieniem bana Josipa Jelačicia. To bijące serce Zagrzebia, punkt spotkań mieszkańców i miejsce, w którym odbywają się najważniejsze wydarzenia w mieście. Mnóstwo tu kawiarni i restauracji, jest gwarno i głośno. Warto zajrzeć na znajdujący się tuż obok targ kwiatowy oraz Dolac, największe miejskie targowisko, gdzie kupić można świeże warzywa, owoce i inne lokalne produkty.   

Zagrzeb - co warto zobaczyć?

Poruszając się między Górnym a Dolnym Miastem, prędzej czy później trafimy na ulicę Tkalčićeva. Wraz z okolicznymi uliczkami i zaułkami tworzy prawdziwe zagłębie klimatycznych kawiarni i restauracji, a tutejsze ogródki tylko zachęcają, by się zatrzymać, napić kawy, zjeść małe co nieco i leniwie obserwować, jak toczy się tutaj codzienne życie.  

Zagrzeb - co warto zobaczyć?
Zagrzeb - co warto zobaczyć?
Zagrzeb - co warto zobaczyć?

Górne Miasto

Tętniące życiem Dolne Miasto z zabytkową starówką (Górnym Miastem) łączy Uspinjača, jedna z najkrótszych w Europie kolejek linowo-terenowych. Pierwszych pasażerów zabrała w podróż jeszcze w 1890 roku, dziś jest więc najstarszym środkiem transportu publicznego w Zagrzebiu. Trasa liczy jedynie 66 metrów, wagonik pokonuje ją w 64 sekundy, ale za to znacznie ułatwia dotarcie do Górnego Miasta. 

Zagrzeb - co warto zobaczyć?

W tej części Zagrzebia zachował się dawny, pochodzący jeszcze z XIII wieku, układ ulic oraz baszty, będące kiedyś częścią murów obronnych wokół dawnej osady. Codziennie w samo południe z wieży Lotrščak pada strzał z armaty nazwanej Grički top. Ta tradycja nawiązuje do starej legendy, według której w XVI wieku wystrzelona z baszty kula armatnia trafiła bezpośrednio w talerz dowódcy tureckich wojsk, które oblegały tereny ówczesnego Zagrzebia. Zaskoczona sytuacją armia turecka w zamieszaniu wycofała się spod miasta i potem poniosła klęskę na polu bitwy. Tuż przed dwunastą pod wieżą gromadzi się niemały tłum gapiów, którzy głośno odliczają do południa, kiedy to z najwyższego okna baszty rozlega się głośny huk nagrodzony owacjami.

Zagrzeb

Spod wieży warto przespacerować się promenadą Strossmayer w stronę punktu widokowego, z którego podziwiać można panoramę Zagrzebia. Mówi się, że to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w mieście, o czym świadczą liczne kłódki zawieszone na poręczach. 

Zagrzeb - co warto zobaczyć?

Stare miasto zachwyca imponującymi rezydencjami, urokliwymi kamienicami czy kościołami. Ten najsłynniejszy, kościół świętego Marka, stoi na starówce przy głównym placu o tej samej nazwie i zachwyca niezwykłą mozaiką na dachu, która przedstawia herb Chorwacji oraz Zagrzebia. Plac św. Marka to również polityczne centrum Zagrzebia. Wznosi się tu Pałac Bana, w którym mieści się siedziba rządu, a naprzeciwko mieści się siedziba Saboru, czyli chorwackiego parlamentu.     

Zagrzeb

Kręcąc się niespiesznie po uliczkach starówki, zobaczyć można też kościół św. Katarzyny, budynek ratusza czy zajrzeć do jednego z najciekawszych muzeów w mieście. Jedna z ulic prowadzi prosto do Kamiennej Bramy, która w dawnych czasach pełniła funkcję bramy wjazdowej do miasta. To jeden z niewielu ocalałych fragmentów dawnych fortyfikacji. W 1731 roku wybuchł tu wielki pożar, który strawił wiele okolicznych budynków. Wśród zgliszczy udało się odnaleźć nietknięty ogniem obraz Matki Bożej. Uznano to za cud, a malowidło umieszczono właśnie w Kamiennej Bramie, która szybko stała się miejscem kultu. Do dziś przychodzą tutaj mieszkańcy, by w ciszy pomodlić się w wybranej intencji i zapalić świeczkę. Czuć tu zadumę i taki pobożny klimat, a Ci, którzy tędy jedynie przemykają, robią to niemal bezgłośnie. 

Zagrzeb - co warto zobaczyć?
Zagrzeb - co warto zobaczyć?

Z oddali widać już strzeliste wieże Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ta najwyższa budowla sakralna w Chorwacji została zbudowana jeszcze w średniowieczu, ale ze względu na trzęsienie ziemi została przebudowana pod koniec XIX wieku w stylu neogotyckim. Niestety obecnie pozostaje niedostępna dla zwiedzających – po ostatnich wstrząsach w 2020 roku ponownie jest poddawana renowacji. 

Muzea w Zagrzebiu

Zagrzeb słynie również ze swoich muzeów. Muzeum Archeologiczne kusi niepowtarzalnymi eksponatami, jak egipska mumia czy lniana księga. Muzeum Etnograficzne prezentuje chorwackie stroje ludowe, a Chorwackie Muzeum Historyczne przybliża dzieje tych terenów od czasów wczesnego średniowiecza. Unikalne dzieła artystów i rzemieślników podziwiać można w Muzeum Sztuki i Rzemiosła, miłośnicy nauk ścisłych zachwyceni będą z kolei wizytą w Muzeum Techniki im. Nikola Tesli, gdzie zobaczy można rekonstrukcje wynalazków i eksperymentów słynnego wynalazcy. 

W mieście odwiedzić można też bardziej nietuzinkowe obiekty, jak Muzeum Grzybów, Muzeum Tortur czy Muzeum Iluzji. Prawdziwym fenomenem jest natomiast Muzeum Zerwanych Związków. Początkowo był to jedynie skromny zbiór osobistych przedmiotów, z którymi dwoje artystów z Zagrzebia nie wiedziało co zrobić po zakończeniu swoich związków. Postanowili więc zaprezentować je szerszej publiczności, a każdej rzeczy towarzyszyła opowieść. Ta nietypowa kolekcja wzbudziła zainteresowanie i szybko zaczęła się rozrastać, kiedy ludzie zaczęli przesyłać do nich naprawdę przeróżne przedmioty z najdalszych zakątków świata. Po światowym tournée, które odniosło ogromny sukces, ekspozycja znalazła swój dom w jednej z urokliwych kamienic w Zagrzebiu. Prezentowane tu eksponaty opowiadają historie nieudanych związków, nie tylko tych miłosnych. Niektóre opowieści potrafią aż wycisnąć łzy z oczu. W budynku, w którym mieści się muzeum, znajduje się również sklepik oraz urokliwa kawiarnia. Zdecydowanie warto tutaj zajrzeć!

Tajemnice Zagrzebia 

Miasto zaskakuje ukrytymi ciekawostkami. Te niewielkie detale, które trudno dostrzec na pierwszy rzut oka sprawiają, że Zagrzeb jeszcze bardziej intryguje. Czy wiecie, że w całym mieście rozmieszczone zostały elementy Układu Słonecznego? Wszystko zaczęło się na początku lat 70-tych XX wieku, kiedy to przy budynku Chorwackiego Teatru Narodowego stanęła imponująca rzeźba z brązu, autorstwa Ivana Kožaricia zatytułowana „Uziemione Słońce”. W latach 90-tych rzeźba została już na stałe przeniesiona na ulicę Bogovićeva, a artysta Davor Preis postanowił rozwinąć temat i w różnych lokalizacjach umieścił kolejne rzeźby planet, uwzględniając przy tym proporcje ich rozmiaru i odległości od słońca. Tak powstała instalacja artystyczna Uziemiony Układ Słoneczny, czyli Uziemione Słońce i dziewięć spojrzeń. Nie łatwo je jednak odnaleźć! Podpowiemy, że planetę Mars znaleźć można przy ulicy Ivana Tkalčicia, Wenus ukrywa się z kolei w pobliżu placu Josipa Jelačicia. 

Będąc na tropie lokalnych ciekawostek, warto zajrzeć do apteki K crnom orlu, która mieści się niedaleko Kamiennej Bramy. To najstarsza apteka nie tylko w Zagrzebiu, ale również w najbliższej okolicy. Działa tutaj nieprzerwanie od 1355 roku, a pracował tu m.in. Niccolo Alighieri, prawnuk Dantego Alighieri, autora słynnej „Boskiej Komedii”. Przekraczając próg apteki, można odnieść wrażenie, jakbyśmy przenieśli się w czasie. Udało się tu zachować dawny klimat, a zdumienie wywołują dość nietypowe lekarstwa, które stosowano kiedyś do leczenia różnych schorzeń.

Zagrzeb - co warto zobaczyć?

Przemierzając uliczki starego miasta, zauważyć można przemykającą między budynkami charakterystyczną postać. To miejski latarnik, który wieczorem zapala latarnie gazowe. Tych w Zagrzebiu jest jeszcze ponad 200. Tę romantyczną tradycję udało się zachować jedynie w kilku europejskich miastach, a latarnie tworzą wieczorową porą niezwykły klimat.  

Zagrzeb - co warto zobaczyć?
Zagrzeb - co warto zobaczyć?

Spacerując po Zagrzebiu, zobaczymy też pomnik pewnej damy trzymającej w dłoni parasol. To Marija Jurić Zagorka, chorwacka pisarka i dziennikarka, która na przełomie XIX i XX wieku stała się symbolem feminizmu. Niezwykle uzdolniona autorka przez wiele lat musiała publikować anonimowo w lokalnych tygodnikach, by po latach stworzyć czasopismo, które miało być przeznaczone tylko dla kobiet. Jej odważna postawa oraz poglądy sprawiły, że z czasem zyskała uznanie zarówno w środowisku dziennikarskim, jak i politycznym. Artykuły jej autorstwa można było nawet przeczytać w polskich pismach, które dostępne były na początku XX wieku na terenie Galicji.   

Ukryte na pierwszy rzut oka pozostają też stare tunele biegnące pod miastem. Zbudowane podczas II wojny światowej pełniły funkcję schronów również, podobnie jak później, podczas wojny w latach 90-tych. Dziś tunel Grič udostępniony jest dla pieszych i łączy ulice Mesnička z ulicą Radićeva, a jego odnogi prowadzą też na ulicę Tomićeva oraz Ilicę, jedną z najdłuższych ulic w Zagrzebiu, słynącą z licznych sklepów i butików. Spacer tunelem robi wrażenie, a jego doskonała akustyka sprawia, że odbywają się tutaj koncerty, a w czasie Adwentu zamienia się w prawdziwie zimową krainę. 

Zagrzeb - co warto zobaczyć?
Zagrzeb - co warto zobaczyć?

Swoje nowoczesne oblicze i podejście do sztuki Zagrzeb prezentuje poprzez projekt Pimp my pump. Lokalni artyści postanowili urozmaicić codzienność i niepowtarzalny charakter nadają… miejskim hydrantom. Kolorowe elementy miejskiej architektury, przerobione na małe dzieła sztuki ulicznej, zobaczyć można w wielu miejscach w całym Zagrzebiu.    

Zagrzeb - co warto zobaczyć?

Zagrzeb. Informacje praktyczne

Jak dotrzeć?

Do stolicy Chorwacji najszybciej dotrzemy samolotem. LOT Polish Airlines oferuje bezpośrednie loty z Warszawy do Zagrzebia, a rejsy odbywają się codziennie. Rozkład jest tak ułożony, że z łatwością można zaplanować krótki, weekendowy wypad do Chorwacji. 

Z lotniska do dworca autobusowego w Zagrzebiu kursują autobusy komunikacji miejskiej. Ich rozkład dostosowany jest do przylotów oraz odlotów samolotów. Aktualny cennik biletów można sprawdzić na stronie internetowej. 

Loty z Warszawy do Zagrzebia

Gdzie nocować?

W Zagrzebiu z łatwością znajdziemy nocleg na każdą kieszeń. Szeroką ofertę hoteli, pensjonatów, hosteli i apartamentów można znaleźć na stronie internetowej Wspólnoty Turystycznej Miasta Zagrzeb

Gdzie zjeść w Zagrzebiu?

Zagrzeb zachwyci również miłośników dobrej kuchni. Mnóstwo tu barów, restauracji, klimatycznych kawiarni, a nawet jesienią przyjemnie jest posiedzieć w jednym z restauracyjnych ogródków. W poszukiwaniu wyjątkowych smaków ostatecznie trafiliśmy do bistro Pod Zidom, które mieści się zaledwie kilka kroków od placu Josipa Jelačicia. W krótkim menu znajdziemy dania oparte przede wszystkim na sezonowych produktach, w które szef kuchni zaopatruje się na pobliskim targu, w zależności od pory roku zmienia się więc i karta.

Nasza wizyta w Pod Zidom była prawdziwą kulinarną ucztą. W ramach przystawki zamówiliśmy tu dynię z kozim serem, burratę z buraczkami i makrelę z cukinią. Pięknie podane, pełne smaku i aromatu dania jedynie pobudziły nasz apetyt. Daniem głównym, które absolutnie podbiło nasze podniebienia, okazała się ryba (popularny na południu Europy whitefish), podawana tutaj z pieczonym kalafiorem i puree z pietruszki. Doskonała kompozycja smaków i tekstur. Nie mogło zabraknąć też czegoś słodkiego do mocnego, aromatycznego espresso. Czekoladowe ciasto z nutą mandarynki okazało się wspaniałym zwieńczeniem tego posiłku. Będąc w Zagrzebiu, bistro Pod Zidom zdecydowanie jest miejscem, do którego trzeba się wybrać.

Zagrzeb. Mapa atrakcji


Chorwację jesienią odwiedziliśmy na zaproszenie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej. W ramach naszej podróży zwiedziliśmy także:

Spodobał Wam się Zagrzeb? Koniecznie odwiedźcie również:

To może Ci się również spodobać!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej