Strona główna » Toruń. Nie tylko gotyk i pierniki

Toruń. Nie tylko gotyk i pierniki

przez Wszedobylscy
Toruń na weekend

Wzrokiem śledzimy stateczek, który płynie wzdłuż brzegu Wisły. To Katarzynka II, która zabiera na swój pokład turystów, by mogli podziwiać miasto z zupełnie innej perspektywy. Zaledwie kilkanaście minut wcześniej wysiedliśmy z pociągu i prosto z dworca ruszyliśmy w stronę platformy widokowej, z której rozpościera się piękna panorama na Toruń.

Co warto zobaczyć w Toruniu

Toruń. Jak miło Cię znowu widzieć!

Miasto ma swój niepowtarzalny urok. Też dajcie się oczarować i zacznijcie od spaceru po toruńskiej starówce. W samym sercu Rynku mieści się okazały budynek Ratusza. W jego wnętrzach działa obecnie muzeum, ale warto też wspiąć się po stromych schodach na sam szczyt ratuszowej wieży. Widok z góry na miasto: bezcenny, za bilet wstępu zapłacimy 15 PLN.

Toruń
Toruń

Spacerując uliczkami Starego Miasta podziwiać można zarówno piękną architekturę, jak i okazałe gotyckie zabytki. Bogato zdobione, kolorowe kamienice sąsiadują z monumentalnymi kościołami. Zobaczycie tu też ruiny zamku krzyżackiego czy fragmenty murów miejskich ze słynną Krzywą Wieżą. Według legendy ten, kto zdoła utrzymać równowagę opierając się plecami o ścianę wieży, ma nieskazitelnie czyste sumienie.

Toruń. Co warto zobaczyć?
Mikołaj Kopernik w Toruniu

Na ulicy Rabiańskiej unosi się słodki zapach. Zmysły Was nie oszukują, bo działa tu Żywe Muzeum Piernika. Podczas warsztatów dowiedzieć się można, jak powstają słynne toruńskie pierniczki, a i własnoręcznie można je tutaj upiec. Więcej o Żywym Muzeum Piernika możecie poczytać w poprzednim wpisie na blogu. W Toruniu działa jeszcze jedno muzeum poświęcone tym słodkościom – to Muzeum Toruńskiego Piernika.

Żywe Muzeum Piernika

Do toruńskiego Planetarium warto wybrać się na kosmiczny seans. W Domu Legend Toruńskich nie tylko można poznać dawne historie związane z Toruniem, ale nawet stać się bohaterem jednej z nich. W Muzeum Podróżników zobaczyć można unikalną kolekcję eksponatów pochodzących z dalekich podróży, które odbyli Tony Halik wraz z Elżbietą Dzikowską.

Co warto zobaczyć w Toruniu

Zrelaksujcie się spacerując wzdłuż Wisły Bulwarem Filadelfijskim lub odpocznijcie wśród zieleni w Parku Miejskim przy Bydgoskiej. Wieczorem nie możecie przegapić multimedialnego pokazu przy fontannie Cosmopolis – swoją konstrukcją nawiązuje ona do Układu Słonecznego. W końcu Toruń to miejsce narodzin naszego najsłynniejszego polskiego astronoma.

Toruń. Co warto zobaczyć?
Toruń

Toruń mniej znany

Ale Toruń to nie tylko gotyk na dotyk, pierniczki i Mikołaj Kopernik. To miasto zaskakuje nas za każdym razem, kiedy je odwiedzamy. Zawsze udaje nam się odkryć nowe, ciekawe miejsca na mapie Torunia. Zatem co jeszcze warto zobaczyć w mieście?

Zajrzyjcie do pracowni witraży, która mieści się przy ulicy Szewskiej. Od 27 lat powstają tutaj prawdziwe dzieła sztuki. Wiele z nich można zobaczyć w całej Polsce! Obok warsztatu mieści się też Muzeum Witraży. Przyjdźcie tu o godzinie czternastej, a możecie przenieść się do czasów średniowiecza i dowiedzieć się nieco więcej o tym jak powstawały witraże. Sztukę ich tworzenia zgłębić można także podczas specjalnych warsztatów. W ciągu kilku godzin każdy uczestnik może własnoręcznie wykonać mały witraż. Właściciel pracowni i muzeum, pan Sławomir, to człowiek z pasją, który dzieli się swoją wiedzą z kolejnymi pokoleniami. Tak, by tradycja tworzenia witraży była kontynuowana również i w przyszłości.

Toruń
Muzeum Witraży w Toruniu

Niewidzialny Dom to jedno z najbardziej unikalnych miejsc w Toruniu. I nie tylko, bo na całym świecie tego typu atrakcji jest tylko kilka. Zobaczycie, a raczej doświadczycie tutaj świat z zupełnie nowej perspektywy – będziecie go odkrywać wszystkimi zmysłami, ale z wyjątkiem wzroku. Tak, Niewidzialny Dom zwiedza się w całkowitych ciemnościach i wizyta tym miejscu może wywołać ogromne emocje. Nie będziemy zdradzać Wam zbyt wielu szczegółów – to trzeba poczuć samemu na własnej skórze. Bilety wstępu na godzinne zwiedzanie Niewidzialnego Domu można zarezerwować wcześniej przez Internet, kosztują 25 PLN.

Co warto zobaczyć w Toruniu

Toruń to także znakomity pomysł na rodzinną wycieczkę – ciekawych atrakcji dla rodzin z dziećmi tu nie brakuje. O miejscach, które warto odwiedzić możecie przeczytać w naszym poprzednim wpisie: Toruń z dzieckiem.


Toruń odwiedziliśmy w ramach naszej trasy: Pięć Miast na Zakręcie Wisły. Podążaliśmy nią podczas II Turystycznych Mistrzostw Blogerów, zorganizowanych przez Polską Organizację Turystyczną i przy wsparciu Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Podczas tej podróży odwiedziliśmy również:

To nie koniec pięknych i ciekawych miejsc w kujawsko-pomorskim! Warto odwiedzić także:

To może Ci się również spodobać!