Strona główna » Toruń. Nie tylko gotyk i pierniki

Toruń. Nie tylko gotyk i pierniki

przez Wszedobylscy

Wzrokiem śledzimy stateczek, który płynie wzdłuż brzegu Wisły. To Katarzynka II, która zabiera na swój pokład turystów, by mogli podziwiać miasto z zupełnie innej perspektywy. Zaledwie kilkanaście minut wcześniej wysiedliśmy z pociągu i prosto z dworca ruszyliśmy w stronę platformy widokowej, z której rozpościera się piękna panorama na Toruń.

Toruń. Jak miło Cię znowu widzieć!

Miasto ma swój niepowtarzalny urok. Też dajcie się oczarować i zacznijcie od spaceru po toruńskiej starówce. W samym sercu Rynku mieści się okazały budynek Ratusza. W jego wnętrzach działa obecnie muzeum, ale warto też wspiąć się po stromych schodach na sam szczyt ratuszowej wieży. Widok z góry na miasto: bezcenny, za bilet wstępu zapłacimy 15 PLN.

Toruń na weekend

Spacerując uliczkami Starego Miasta podziwiać można zarówno piękną architekturę, jak i okazałe gotyckie zabytki. Bogato zdobione, kolorowe kamienice sąsiadują z monumentalnymi kościołami. Zobaczycie tu też ruiny zamku krzyżackiego czy fragmenty murów miejskich ze słynną Krzywą Wieżą. Według legendy ten, kto zdoła utrzymać równowagę opierając się plecami o ścianę wieży, ma nieskazitelnie czyste sumienie.

Toruń na weekend
Toruń na weekend

Na ulicy Rabiańskiej unosi się słodki zapach. Zmysły Was nie oszukują, bo działa tu Żywe Muzeum Piernika. Podczas warsztatów dowiedzieć się można, jak powstają słynne toruńskie pierniczki, a i własnoręcznie można je tutaj upiec. Więcej o Żywym Muzeum Piernika możecie poczytać w poprzednim wpisie na blogu. W Toruniu działa jeszcze jedno muzeum poświęcone tym słodkościom – to Muzeum Toruńskiego Piernika.

Toruń na weekend

Do toruńskiego Planetarium warto wybrać się na kosmiczny seans. W Domu Legend Toruńskich nie tylko można poznać dawne historie związane z Toruniem, ale nawet stać się bohaterem jednej z nich. W Muzeum Podróżników zobaczyć można unikalną kolekcję eksponatów pochodzących z dalekich podróży, które odbyli Tony Halik wraz z Elżbietą Dzikowską.

Toruń na weekend
Toruń na weekend

Zrelaksujcie się spacerując wzdłuż Wisły Bulwarem Filadelfijskim lub odpocznijcie wśród zieleni w Parku Miejskim przy Bydgoskiej. Wieczorem nie możecie przegapić multimedialnego pokazu przy fontannie Cosmopolis – swoją konstrukcją nawiązuje ona do Układu Słonecznego. W końcu Toruń to miejsce narodzin naszego najsłynniejszego polskiego astronoma.

Toruń na weekend
Toruń na weekend

Toruń mniej znany

Ale Toruń to nie tylko gotyk na dotyk, pierniczki i Mikołaj Kopernik. To miasto zaskakuje nas za każdym razem, kiedy je odwiedzamy. Zawsze udaje nam się odkryć nowe, ciekawe miejsca na mapie Torunia. Zatem co jeszcze warto zobaczyć w mieście?

Zajrzyjcie do pracowni witraży, która mieści się przy ulicy Szewskiej. Od 27 lat powstają tutaj prawdziwe dzieła sztuki. Wiele z nich można zobaczyć w całej Polsce! Obok warsztatu mieści się też Muzeum Witraży. Przyjdźcie tu o godzinie czternastej, a możecie przenieść się do czasów średniowiecza i dowiedzieć się nieco więcej o tym jak powstawały witraże. Sztukę ich tworzenia zgłębić można także podczas specjalnych warsztatów. W ciągu kilku godzin każdy uczestnik może własnoręcznie wykonać mały witraż. Właściciel pracowni i muzeum, pan Sławomir, to człowiek z pasją, który dzieli się swoją wiedzą z kolejnymi pokoleniami. Tak, by tradycja tworzenia witraży była kontynuowana również i w przyszłości.

Toruń na weekend
Toruń na weekend

Niewidzialny Dom to jedno z najbardziej unikalnych miejsc w Toruniu. I nie tylko, bo na całym świecie tego typu atrakcji jest tylko kilka. Zobaczycie, a raczej doświadczycie tutaj świat z zupełnie nowej perspektywy – będziecie go odkrywać wszystkimi zmysłami, ale z wyjątkiem wzroku. Tak, Niewidzialny Dom zwiedza się w całkowitych ciemnościach i wizyta tym miejscu może wywołać ogromne emocje. Nie będziemy zdradzać Wam zbyt wielu szczegółów – to trzeba poczuć samemu na własnej skórze. Bilety wstępu na godzinne zwiedzanie Niewidzialnego Domu można zarezerwować wcześniej przez Internet, kosztują 25 PLN.

Toruń to także znakomity pomysł na rodzinną wycieczkę – ciekawych atrakcji dla rodzin z dziećmi tu nie brakuje. O miejscach, które warto odwiedzić możecie przeczytać w naszym poprzednim wpisie: Toruń z dzieckiem.


Toruń odwiedziliśmy w ramach naszej trasy: Pięć Miast na Zakręcie Wisły. Podążaliśmy nią podczas II Turystycznych Mistrzostw Blogerów, zorganizowanych przez Polską Organizację Turystyczną i przy wsparciu Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Podczas tej podróży odwiedziliśmy również:

To nie koniec pięknych i ciekawych miejsc w kujawsko-pomorskim! Warto odwiedzić także:

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej