Strona główna » Zakochaj się w Chełmnie

Zakochaj się w Chełmnie

przez Wszedobylscy
Chełmno

To była miłość od pierwszego wejrzenia. Malowniczo położone na dziewięciu wzgórzach Chełmno to nie tylko prawdziwa perełka na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, ale najbardziej romantyczne miasto w Polsce.

Do miasta wjeżdżamy od strony Wisły. Przed naszymi oczami wyłania się piękna panorama na Chełmno. Ponad zielonymi drzewami wyrastają kolejne wieże chełmińskich kościołów. Zanim dotrzemy do centrum miasta zatrzymujemy się jeszcze na chwilę nad rzeką, by móc podziwiać zachód słońca. Czyżby ogarnął nas już ten romantyczny nastrój? W końcu celem naszej podróży jest Miasto Zakochanych!

Chełmno

Dlaczego Chełmno to Miasto Zakochanych?

Chełmno opanowała atmosfera miłości, kiedy kilkanaście lat temu odkryto, że w tutejszym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajdują się relikwie św. Walentego. Huczne Obchody Dnia Świętego Walentego przyciągają do miasta tłumy zakochanych. Obdarowują się oni wypiekami z lubczykiem (podobno działa jak afrodyzjak), wyznają miłość na Ławeczce Zakochanych na Nowych Plantach. Symbolem miasta stały się również dwa połączone chełmińskie serca, które można zobaczyć w Parku Pamięci i Tolerancji im. L. Rydygiera.

Chełmno

Chełmno oczaruje nie tylko zakochanych. Miasto może pochwalić się pięknymi zabytkami! Świetnie zachowany średniowieczny układ urbanistyczny miasta, sześć gotyckich kościołów oraz renesansowy ratusz. W nienaruszonym stanie pozostały też mury obronne, które ciągną się dookoła miasta przez niemal dwa i pół kilometra.

Chełmno
Chełmno

Spacerem po Chełmnie

Zwiedzanie Chełmna najlepiej zacząć od Rynku, gdzie w jego sercu mieści się wspomniany już wcześniej budynek Ratusza. W środku działa Muzeum Ziemi Chełmińskiej oraz informacja turystyczna, w której możecie zaopatrzyć się w mapę miasta. Możecie też zasiąść w jednej z licznych kawiarni i podziwiać otaczające rynek kamienice. Jeśli chcecie bliżej poznać historię Chełmna to w niedzielne poranki (w sezonie letnim) spod Ratusza ruszają darmowe spacery po mieście z przewodnikiem.

Chełmno
Chełmno

Wybierzcie się do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – to miejsce warto odwiedzić nie tylko ze względu na relikwie. Tuż po przekroczeniu progu świątyni nasze zaciekawienie wzbudziła wisząca nad głowami głowa jelenia. Ten nietypowy element wystroju pełni rolę pogodynki – kiedy głowa zwrócona jest w stronę ołtarza to możemy spodziewać się pięknej i słonecznej pogody. Gdy natomiast jeleń odwróci się w kierunku drzwi to zapewne niedługo będzie padać. Na kościelnej wieży znajduje się też platforma widokowa, z której podziwiać można panoramę Chełmna.

Chełmno
Chełmno

Spacerując po mieście znajdziecie sporo pięknych, zabytkowych budynków z charakterystycznej czerwonej cegły. Jednym z nich jest wysoka na ponad trzydzieści metrów wieża ciśnień. Gdy zwiedzaliśmy Chełmno to… była wystawiona na sprzedaż! Niestety, nie można jej zwiedzać, a szkoda, bo z najwyższego piętra można podziwiać panoramę miasta.

Chełmno

Lubicie zwiedzać obiekty sakralne? Zajrzyjcie do pofranciszkańskiego kościoła św. Jakuba i św. Michała, gdzie zobaczyć można piękne freski oraz witraże. W wyznaczonych godzinach odwiedzić można również zespół klasztorny ss. Miłosierdzia, który skrywa w sobie m.in. pełen dzieł sztuki skarbiec czy zabytkową, gotycką piwnicę.

Chełmno

Złapcie oddech na Starych Plantach – w zielonym parku tuż przy Bramie Grudziądzkiej rozpościerają się piękne kwiatowe dywany. Napijecie się tu kawy, odpoczniecie w cieniu drzew i zobaczycie panoramę okolicy.

Chełmno
Chełmno

P.S. Wyjeżdżając z Chełmna trafiliśmy jeszcze na taki mural na jednej z kamienic!

Chełmno

Chełmno odwiedziliśmy w ramach naszej trasy: Pięć Miast na Zakręcie Wisły. Podążaliśmy nią podczas II Turystycznych Mistrzostw Blogerów, zorganizowanych przez Polską Organizację Turystyczną i przy wsparciu Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Podczas tej podróży odwiedziliśmy również:

  • Toruń, gdzie gotyk jest na dotyk
  • Bydgoszcz, miasto idealnie skrojone na weekend
  • Świecie, z najlepszym widokiem na świecie
  • Grudziądz, miasto spichrzy nad Wisłą

To nie koniec pięknych i ciekawych miejsc w kujawsko-pomorskim! Warto odwiedzić także:

To może Ci się również spodobać!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej