Strona główna » Najpiękniejszy widok na Świecie

Najpiękniejszy widok na Świecie

przez Wszedobylscy
Świecie

Po krętych schodach wspinamy się na zamkową wieżę. To właśnie stąd rozpościera się piękny widok nie tylko na Świecie, ale także na Dolinę Dolnej Wisły oraz położone niedaleko Chełmno. Zatrzymaj się tu na chwilę i podziwiaj sielską panoramę okolicy.

Świecie

Świecie to kolejny przystanek podczas naszej podróży wzdłuż Wisły. Najpierw zmierzamy w stronę krzyżackiego zamku. Budowla została wzniesiona w pierwszej połowie XIV wieku między Wdą a Wisłą. Co wyróżnia ten zamek na tle innych krzyżackich fortecy, które powstawały w tamtych czasach? Wspomniana już wcześniej wieża. Kiedyś były cztery, ale do naszych czasów przetrwała tylko jedna. Jej charakterystyczny kształt sprawia, że jest unikatowa w skali kraju. Krzyżacy zazwyczaj nie budowali takich wież na swoich zamkach. A do tego jest całkiem krzywa, bo jej odchylenie od pionu wynosi 106 cm. To jedna z najwyższych w Polsce krzywych wież, które udostępnione zostały dla turystów.

Świecie

Kiedy przekraczamy próg zamku zaskakuje nas… ogromna przestrzeń. W miejscu, gdzie spodziewaliśmy się labiryntu ciasnych pomieszczeń panuje pustka. Zamek znacznie ucierpiał podczas wojen szwedzkich, a po ich zakończeniu zaczął niestety popadać w ruinę. Podczas zwiedzania towarzyszy nam jedynie półmrok i surowe ceglane mury. We wnętrzu zobaczyć możemy kilka rycerskich zbroi, wystawę obrazów, w piwnicach spotkać można za to zamieszkujące tutaj nietoperze.

Świecie

Gdy zwiedzicie już zamek wybierzcie się na krótki spacer po rynku. Zwróćcie uwagę na charakteryzujący się niezwykłym wyglądem budynek ratusza z bogatą zdobioną wieżą. Urokliwy plac otoczony jest kolorowymi kamienicami, a gdy przyjrzycie się bliżej to na wielu z nich zobaczyć można wyrzeźbione kamienne twarze. W całym mieście jest ich podobno ponad 200! Te mniejsze zdobią budynki, ale są też takie pokaźniejszych rozmiarów – te znajdziecie rozsiane w różnych zakątkach Świecia. Można próbować odnaleźć je wszystkie, ale my ruszamy dalej w drogę.

Świecie
Świecie

P.S. W Świeciu znajdziecie też jedyną w swoim rodzaju rzeźbę w kształcie… ogromnych spodni robotniczych.

Świecie

Świecie odwiedziliśmy w ramach naszej trasy: Pięć Miast na Zakręcie Wisły. Podążaliśmy nią podczas II Turystycznych Mistrzostw Blogerów, zorganizowanych przez Polską Organizację Turystyczną i przy wsparciu Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Podczas tej podróży odwiedziliśmy również:

To nie koniec pięknych i ciekawych miejsc w kujawsko-pomorskim! Warto odwiedzić także:

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej