Strona główna » Kujawy. Odkryj Inowrocław i okolicę

Kujawy. Odkryj Inowrocław i okolicę

przez Wszedobylscy
Inowrocław i okolice

Szukasz inspiracji na weekendowy wyjazd w Polsce? Obierz kierunek Kujawy! Pierwszy przystanek: Inowrocław! Odetchnij w malowniczym parku i pospaceruj po starówce. Zaplanuj wycieczkę śladem polskich legend do Kruszwicy. Pobudź zmysły delikatnym zapachem lawendy. Poczuj powiew śródziemnomorskiego klimatu nad turkusowym jeziorem. Odwiedź jedne z najstarszych i ciekawych zabytków sakralnych. Tyle atrakcji czeka na Was na Kujawach!

Inowrocław. Ino odetchnij

Tu jest uzdrowisko

Inowrocław słynie przede wszystkim jako uzdrowiskowa miejscowość i ośrodek sanatoryjny. Jako miasto dosłownie położone na soli czerpie garściami z tych zasobów. Na początku XXI wieku powstało tutaj nowoczesne inhalatorium solankowe – to druga po względem wielkości tężnia uzdrowiskowa w Polsce. Jak to działa? Solanka spływa po drewnianej konstrukcji wypełnionej tarniną. Powstający w ten sposób aerozol należy wdychać, ale nie dłużej niż przez 30 minut. Wystarczy po prostu tu przyjść, usiąść na ławeczce i oddychać. Takie inhalacje wzmacniają odporność, pomagają osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego, ale też dobrze wpływają na samopoczucie, gdy jesteśmy wyczerpani fizycznie.

Inowrocław. Park Solankowy
Inowrocław

Tężnia znajduje się na terenie malowniczego Parku Solankowego. To wymarzone miejsce na odpoczynek. Można spacerować tutaj niekończącymi się wręcz alejkami, jeździć na rowerze. Są korty tenisowe, siłownia zewnętrzna, plac zabaw dla dzieci, park linowy. Można odpocząć na piaszczystej plaży, nacieszyć oko pięknymi ogrodami, przejść się aleją dębów, gdzie znane osobistości sadzą drzewa na pamiątkę swojego pobytu.

Park Solankowy
Park Solankowy

Są urocze stawy i miejsce na grilla. Kuracjusze regularnie odwiedzają tutejszą pijalnię wód mineralnych, przy której znajduje się też palmiarnia. Można zasiąść w jednej z restauracji czy kawiarni i popijać kawkę. Na terenie parku znajduje się również muszla koncertowa, przy której odbywają się liczne wydarzenia artystyczne. My akurat trafiliśmy na koncert młodzieżowych orkiestr dętych. W Solankach można spędzić cały dzień!

Park Solankowy
Inowrocław

Tam są zabytki

Warto zajrzeć na odnowiony Rynek oraz główny deptak, czyli ulicę Królowej Jadwigi. Spacerując wokół głównego placu i promenadą można zobaczyć kilka starych kamienic (np. budynek poczty), pomnik Królowej Jadwigi (tej, co przepowiedziała klęskę Krzyżakom), podświetloną fontannę czy charakterystyczne figurki żaczków, które wskazują nam najciekawsze atrakcje w Inowrocławiu.  Znajdziecie je wszystkie? Podpowiadamy: w mieście jest pięć takich metrowych rzeźb. Przy Rynku na pasażerów czeka zabytkowy tramwaj. Inowrocławska bimba niestety już nikogo więcej nie przewiezie, ale przypomina stare dobre czasy, kiedy tramwaje kursowały po mieście.

Inowrocław
Inowrocław

Jednym z najcenniejszych zabytków w mieście jest romański kościół z XII wieku: Bazylika Mniejsza im. Najświętszej Maryi Panny. Na zewnętrznych ścianach znajdziecie płaskorzeźby przedstawiające ludzkie, ale też diabelskie maski. Podobno miały one chronić miejsce przed złymi duchami. Jeśli lubicie odwiedzać zabytki sakralne i cenicie gotycką architekturę to zajrzyjcie też do kościoła św. Mikołaja.

Inowrocław

Potrzebujcie zregenerować się po całym dniu zwiedzania? Wybierzcie się do Termy Inowrocławskiej. Kąpiel w kameralnych basenach wypełnionych wodą chlorkowo-sodową odpręża, łagodzi zmęczenie po intensywnym wysiłku i ma mnóstwo jeszcze innych zdrowotnych zalet. Hydromasaż działa prawdziwe cuda!  W przyjemnie ciepłe dni rozsuwany jest dach nad basenem, dzięki czemu można się tu kąpać pod gołym niebem. Godzinny bilet wstępu do termy kosztuje 15 PLN dla osoby dorosłej, za bilet ulgowy zapłacimy 10 PLN.

Inowrocław
Inowrocław

Inowrocław to nie tylko miejsce, do którego warto przyjechać, by się zrelaksować. To dobra baza wypadowa na wycieczki po Kujawach. Co ciekawego warto zobaczyć w okolicy Inowrocławia?

Kruszwica. Miejsce pełne legend

Pamiętacie legendę o złym władcy Popielu, jego niepohamowanym zapędom do rządzenia wszystkim dookoła i jaki los go spotkał? Tragiczny, bo zjadły go myszy. A to wszystko działo się właśnie w Kruszwicy. Zwiedzanie warto zacząć od Mysiej Wieży. To jedyny ocalały fragment zamku, który powstał tutaj w XIV wieku na polecenie samego króla, Kazimierza Wielkiego III. Po pokonaniu nieco ponad 100 stopni znajdziemy się na szczycie 32-metrowej wieży, w której roztacza się widok na malownicze Jezioro Gopło. Bilety wstępu na wieżę kosztują 7 PLN dla osoby dorosłej, za bilet ulgowy zapłacimy 6,50 PLN.

Kruszwica
Inowrocław i okolice
Inowrocław i okolice

Gopło to największe jezioro na Kujawach i jedno z największych w Polsce. Leży w samym sercu Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, który słynie z licznych siedlisk ptactwa wodnego i lądowego. Spotkać można tu czaple, bociany, żurawie czy gęsi. Spod Mysiej Wieży wybrać można się w turystyczny rejs po jeziorze. W sezonie (od kwietnia do października) Rusałka zabiera nas w 45 minutową podróż po okolicznych wodach. Podczas rejsu podziwiać można m.in. urocze zatoczki, wyspy Bilety kosztują 18 PLN dla osoby dorosłej, za bilet ulgowy zapłacimy 16,50 PLN.

Inowrocław i okolice
Inowrocław i okolice

To także wymarzone miejsce do uprawiania sportów wodnych, szczególnie cenią je sobie kajakarze, którzy tutaj trenują. Rozgrywane są tu zawody wioślarskie, m.in. Mistrzostwa Polski Juniorów. Ale można też wypożyczyć skutery czy rowerki wodne. Na Półwyspie Rzępowskim, tym na którym mieści się Mysia Wieża, można pospacerować alejkami wśród drzew czy wybrać się na plażę i popluskać się w wodzie.

Inowrocław i okolice
Inowrocław i okolice
Inowrocław i okolice

Fioletowe pole

Jak tu pięknie pachnie! Zaledwie kilkanaście kilometrów od Inowrocławia, w pobliżu wsi Złotniki Kujawskie, mieści się największe na Kujawach pole lawendy. W połowie czerwca jest tu już cudownie fioletowo. Do Lovendy Kujawskiej najlepiej przyjechać w niedzielę, kiedy odbywają się ciekawe warsztaty. Nauczymy się wyplatać lawendowe wianki, tworzyć pachnące woreczki czy zobaczymy, jak przebiega destylacja olejku lawendowego. Ten ostatni ma magiczną moc: działa uspokajająco, relaksująco, pomaga na oparzenia czy przy migrenie.

Inowrocław i okolice
Inowrocław i okolice
Inowrocław i okolice

Pole kwitnących, fioletowych kwiatów to również wymarzona sceneria do robienia fotografii. Nie będziecie mogli się oderwać! Z Lovendy możecie przywieźć nie tylko pamiątki w postaci lawendowych wyrobów, ale też zakupić sadzonki. Nasz ogródek wzbogacił się właśnie o cudowną, pachnącą lawendę.

Inowrocław i okolice
Inowrocław i okolice

Wszystkie odcienie turkusu

Takie właśnie perełki najbardziej lubimy odkrywać. O tym miejscu dowiedzieliśmy się przypadkowo, a że od Inowrocławia dzieli je tylko kilkanaście kilometrów… Nie mogliśmy sobie odmówić, żeby je zobaczyć! Niedaleko wsi Piechcin położone jest niewielkie, ale niezwykle malownicze Jezioro Piechcińskie. Dzięki jego wyjątkowej barwie jezioro potocznie nazywane jest też Jeziorem Turkusowym. Powstało ono w wyniku zalania wodą dawnego wyrobiska wapiennego. Jezioro słynie nie tylko ze swojego niesamowitego koloru, ale również doskonałej przejrzystości.

Inowrocław i okolice
Inowrocław i okolice

Takie wyśmienite warunki sprzyjają miłośnikom aktywnego spędzania czasu. Nad jeziorem działa bowiem Centrum Nurkowe Piechcin. Tu, pod czujnym okiem profesjonalistów, można zacząć przygodę z nurkowaniem. Pod wodą podziwiać można m.in. pionowe ściany, ławice ryb oraz zatopione wraki statków i samochodów.

Inowrocław i okolice
Inowrocław i okolice

Krajobraz wokół jeziora zainspirował i twórców filmowych. Nad turkusowym jeziorem kręcono sceny m.in. do filmu „Karbala”, „Wiedźmin”, „Disco Polo” czy serialu „Misja Afganistan”.

Romańskie perełki na Kujawach

Dlaczego warto zwiedzać obiekty sakralne? Niejednokrotnie są to miejsca, z którymi wiąże się bogata historia, a także miejsca, w których można podziwiać wyjątkową architekturę. Kiedy odwiedzamy nowe miasta czy regiony staramy się zawsze być otwarci na różne doznania. Architektoniczne, kulturowe, kulinarne. I tak było też na Kujawach, gdzie w Strzelnie odkrywaliśmy prawdziwe romańskie perełki: Rotundę św. Prokopa oraz Bazylikę św. Trójcy. Oba są pomnikami historii i leżą na Szlaku Piastowskim.

Strzelno

Pochodząca z XII wieku Rotunda św. Prokopa to jeden z najstarszych romańskich obiektów sakralnych w Polsce. Ten niezwykły budynek wyróżnia się oryginalną konstrukcją i układem przestrzennym. W swojej bogatej historii rotunda służyła nie tylko jako miejsce do liturgii, ale także jako spichlerz (podczas wojen napoleońskich) czy magazyn (podczas II Wojny Światowej). Grube mury budynku przetrwały nawet wybuch, będący skutkiem działań wojsk niemieckich pod koniec wojny. Wnętrze jest dość ascetyczne, ale zobaczyć tu można wyrzeźbione w drewnie i jedyne takie w Polsce stacje drogi krzyżowej. Jest też oryginalna, wyciosana w jednym kamieniu i pochodząca z XII wieku kropielnica.

Strzelno

Bazylika św. Trójcy to prawdziwa skarbnica dzieł. Kościół może pochwalić się pięknymi sklepieniami (w tym wyjątkowym sklepieniem palmowym), relikwiarzowym ołtarzem (z 658 relikwiami świętych) czy interesującym zespołem konfesjonałów. Jednym z najcenniejszych zabytków są romańskie kolumny, na którzy wyrzeźbiono personifikacje cnót i wad ludzkich. Mają już ponad 800 lat, a przekaz dalej jest aktualny. Podobne kolumny można zobaczyć jeszcze tylko w dwóch innych miejscach na świecie: w katedrze św. Jakuba w Santiago de Compostela oraz w katedrze św. Marka w Wenecji.

Strzelno
Strzelno
Strzelno

Moglibyśmy jeszcze długo opowiadać o wyjątkowych dziełach czy architektonicznych niuansach. Nikt nie zrobi tego jednak lepiej, niż Damian Rybak, który jest lokalnym przewodnikiem i człowiekiem, przez którego przemawia pasja.

Jerozolima na Kujawach

W Pakości krzyżuje się Szlak Piastowski z jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego. Kalwaria Pakoska nazywana jest też potocznie Kujawską Jerozolimą. To zespół kapliczek, które w większości są kopiami jerozolimskich świątyń i sanktuariów. Na kalwarię składa się w sumie 26 stacji, w tym dwa kościoły. Co ciekawe: rozmieszczone zostały one według planu Jerozolimy, a dokładniej śladami Drogi Męki, który stworzył Christian Adrichomius. Kalwaria Pakoska jest drugim, po Kalwarii Zebrzydowskiej, takim wyjątkowym i historycznym zespołem sakralnym w Polsce.

Inowrocław i okolice
Inowrocław i okolice

Mapa atrakcji w Inowrocławiu i okolicach



Odkryj urok kujawsko-pomorskiego i odwiedź z nami Pięć Miast na Zakręcie Wisły. Podczas tej podróży zwiedzimy:

W poszukiwaniu ciszy i spokoju warto odwiedzić:

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej