Strona główna » Bydgoszcz na weekend. Co warto zobaczyć?

Bydgoszcz na weekend. Co warto zobaczyć?

przez Wszedobylscy
Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz to miasto, które pełnymi garściami czerpie ze swoich największych zasobów. Wody. I ludzi. Tu opowieści płyną same, wystarczy wsłuchać się w rytm miasta. W Bydgoszczy każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu unikalne muzea i piękne, zielone tereny sprzyjające aktywności. Jest niezwykle interesujący szlak pokazujący ścisły związek miasta z wodą, miłośnicy architektury mogą podziwiać za to urokliwe, secesyjne kamienice. Są romantyczne zakamarki i miejsca, w których można miło spędzić czas w rodzinnym gronie. W Bydgoszczy panuje swobodna atmosfera. Nie ma tu jeszcze natłoku turystów, więc zwiedzanie miasta to czysta przyjemność. Chodźcie z nami na spacer i zobaczcie, co warto zobaczyć w Bydgoszczy!

Stare Miasto w Bydgoszczy

Przy Placu Teatralnym przekraczamy most nad Brdą. Już z daleka widać charakterystyczne sylwetki spichrzów. Jedynie trzy spichlerze o szachulcowej budowie przetrwały do naszych czasów i stanowią obecnie symbol miasta. Nad wodą spokojnie unosi się linoskoczek – rzeźba Przechodzącego przez rzekę upamiętnia wejście Polski do Unii Europejskiej. Wzdłuż nabrzeża cumują statki, m.in. Barka Lemara i tramwaje wodne. Ledwo ruszyliśmy na spacer po Bydgoszczy, a już wiemy, że to miasto na pewno nas zaskoczy.

Bydgoszcz na weekend

Zmierzamy dalej, w stronę Starego Rynku. Centralny plac w mieście otoczony jest urokliwymi kamienicami. W jednej z nich, punktualnie o godzinie 13:13 oraz 21:13, w oparach dymu pojawia się postać Twardowskiego. Podczas swojego pobytu w Bydgoszczy słynny czarnoksiężnik pomieszkiwał w Gospodzie pod Zgorzelcem. Wokół placu mieści się mnóstwo kawiarni oraz restauracji, a wieczorami Rynek tętni życiem.

Bydgoszcz na weekend

Nie brakuje tu oczywiście zabytkowych budynków – w monumentalnym gmachu dawnego kolegium jezuickiego mieści się obecnie Ratusz. Tuż obok Rynku znajduje się najstarszy, bo pochodzący z XV wieku, kościół w mieście – to katedra św. Marcina i Mikołaja. Warto zajrzeć do środka, bo wnętrze naprawdę robi wrażenie.

Bydgoszcz na weekend

Klimat dawnej Bydgoszczy poczuć można na ulicy Długiej. Urok tego miejsca tkwi w stylowych kamieniczkach. Kiedyś było to handlowe centrum miasta, dziś już straciło na swoim znaczeniu.  Przy Długiej warto zajrzeć do Muzeum Mydła i Historii Brudu, a także zobaczyć zabytkowy tramwaj (sezonowo działa tu informacja turystyczna) oraz pochylić głowy nad Bydgoskimi Autografami.

Ulica Długa w Bydgoszczy
Bydgoszcz. Co warto zobaczyć?
Ulica Długa w Bydgoszczy

Bydgoskie ciekawostki. Czy wiecie, że Bydgoszcz ma swój własny czas? Różni się on o 12 minut od czasu urzędowego. Skąd taki pomysł? Przez samo centrum miasta przebiega 18 południk długości geograficznej wschodniej. Na rynku znajdziecie zegar z czasem bydgoskim oraz podświetlaną linię symbolizującą południk.

Spacer nad Brdą

Wracamy nad rzekę. Spacerując promenadą wzdłuż Brdy podziwiać można zarówno piękne zabytkowe budynki, jak i nowoczesną architekturę. Charakterystyczny Pałacyk Lloyda z XIX wieku sąsiaduje tu z modernistycznymi spichrzami, w których mieści się siedziba banku. Z jednej strony zobaczyć można stare śluzy miejskie z XVIII wieku, z drugiej fale miarowo odbijają się o futurystyczne domki na wodzie.

Bydgoszcz na weekend

Rzeka gra w Bydgoszczy pierwsze skrzypce. Dosłownie, bo nad samym jej brzegiem mieści się też imponujący budynek Opera Nova. Tu odbywa się także letni cykl koncertów Rzeka Muzyki.  A przez pobliski Mostek Zakochanych możemy dostać się już prosto na urokliwą Wyspę Młyńską.

Bydgoszcz na weekend

Wyspa Młyńska

Zielona oaza w samym sercu Bydgoszczy. Wyspa Młyńska to idealne miejsce na chwilę relaksu od zgiełku miasta. Zadbane trawniki, alejki, którymi można przechadzać się w cieniu drzew czy ławeczki nad rzeką tworzą urzekający klimat.

Bydgoszcz. Co warto zobaczyć?

Warto zajrzeć również do tutejszych muzeów. W charakterystycznym Białym Spichrzu zobaczyć można zbiory archeologiczne należące do Muzeum Okręgowego. Tuż obok, w Europejskim Centrum Pieniądza, podziwiać można prawdziwy Skarb Bydgoski. Na początku 2018 roku podczas prac archeologicznych w bydgoskiej katedrze przypadkowo natknięto się na żelazną kasetkę. Ukryta przez lata pod posadzką skrywała w sobie prawdziwy skarb: kolekcję złotych monet, biżuterię, ozdoby oraz dewocjonalia.

Bydgoszcz na weekend

Na Wyspie mieści się też nowoczesny budynek Przystani Bydgoskiej, która swoją architekturą świetnie wpisuje się w przestrzeń miasta. Działa tutaj wypożyczalnia sprzętu wodnego, a Bydgoszcz to jedno z tych miejsc, które warto zobaczyć właśnie od strony rzeki.

Bydgoszcz na weekend

Elementem krajobrazu Wyspy Młyńskiej są też imponujące budynki Młynów Rothera. Obecnie są one poddawane renowacji, ale w przyszłości mają pełnić funkcje kulturalne i naukowe.

Wenecja Bydgoska

Tuż przy Wyspie Młyńskiej rozciąga się Wenecja Bydgoska. Stare kamienice oraz budynki dawnych fabryk nadają temu miejscu wyjątkowy klimat. Warto przyjść tu o zachodzie słońca, pospacerować wzdłuż Młynówki czy skosztować lokalnych trunków w Warzelni Piwa. Wenecja Bydgoska to zdecydowanie jedno z miejsc, które najbardziej zauroczyło nas w Bydgoszczy!

Bydgoszcz na weekend
Bydgoska Wenecja

Spacerem po Śródmieściu

Zostawiamy za sobą Stare Miasto i Brdę, a ruszamy na Śródmieście. Obiła Wam się o uszy bydgoska sececja? To właśnie w tej części miasta można zobaczyć jedne z najpiękniejszych kamienic w Bydgoszczy.

Bydgoska secesja

Najbardziej okazałe i bogato zdobione można podziwiać przy ulicy Gdańskiej. Tu warto zatrzymać się na dłużej przy budynku o charakterystycznej wieży zakończonej hełmem przy placu Wolności 1 oraz przy Hotelu pod Orłem. Więcej secesyjnych kamienic zobaczyć można przy ulicy Cieszkowskiego.

Bydgoszcz. Co warto zobaczyć?

Zajrzeć warto też do Dzielnicy Muzycznej. To urokliwy i spokojny zakątek Bydgoszczy, w którym mieszczą się obiekty kulturalne, w tym Filharmonia Pomorska. W okolicy powstał park pełen rzeźb upamiętniających wybitnych kompozytorów.

Bydgoszcz na weekend

Bydgoskie ciekawostki. Bydgoszcz jest w ścisłej czołówce najbardziej zielonych miast w Polsce. Przekonajcie się sami! Wypożyczcie rower miejski – pierwsze dwadzieścia minut jazdy jest bezpłatne – i wybierzcie się nad Stary Kanał Bydgoski lub do Myślęcinka.

Wzdłuż kanału ciągnie się zielony park – to idealne miejsce na spacery czy przejażdżkę na dwóch kółkach. Przy okazji podziwiać można zabytkowe śluzy miejskie.

Bydgoszcz z innej perspektywy

Wsiądź w tramwaj wodny i poznaj miasto od strony rzeki. Od maja do września z przystani przy Rybim Rynku w rejs wyruszają stateczki napędzane energią słoneczną. Popularne Słoneczniki pływają na dwóch trasach: Staromiejskiej oraz Słonecznej. Ta pierwsza biegnie m.in. przy Spichrzach, Placu Teatralnym, Operze, Wyspie Młyńskiej i przez śluzę miejską. Na trasie Słonecznej zobaczymy m.in. zabytkowy budynek Poczty Polskiej, stanice kajakarskie oraz okazały Hotel Słoneczny Młyn. Za normalny bilet na rejs zapłacimy 8 PLN, bilet ulgowy będzie nas kosztował 5 PLN. Warto zarezerwować je wcześniej, bo chętnych nie brakuje!

Bydgoszcz na weekend
Rejs Słonecznikiem

Szlak TeH2O

Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła opowiada nam historię Bydgoszczy. O tym, jak czerpanie z zasobów wody wpłynęło nie tylko na rozwój przemysłu w mieście, ale także na losy jego mieszkańców i lokalnych rzemieślników.

Na Szlaku TeH2O znajdziemy piętnaście wyjątkowych miejsc, nierozerwalnie związanych z wodą. Podążając tropem obiektów związanych z bydgoskim przemysłem i rzemiosłem zobaczymy wspomniane już wcześniej Spichrze nad Brdą czy Wyspę Młyńską, ale także Wieżę Ciśnień oraz Halę Pomp w Muzeum Wodociągów, Introligatornię, Warzelnię Piwa Bydgoszcz czy Muzeum Fotografii. Na Szlaku TeH2O znajdziecie również jedno z najpopularniejszych muzeów w Bydgoszczy, Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz wyjątkowe Exploseum.

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Jak kąpano się w średniowieczu? Kto w dawnych czasach najmniej dbał o higienę? Skąd wzięło się mydło? Tego wszystkiego dowiecie się podczas zwiedzania Muzeum Mydła i Historii Brudu. Zobaczycie tu  m.in. XIX-wieczny pokój kąpielowy, zbiór urządzeń służących do prania oraz kolekcję mydeł z całego świata. Najcenniejszym eksponatem okazało się słynne mydełko Fa – egzemplarz okazał się tak wartościowy, że trzeba go trzymać pod kluczem.

Bydgoszcz. Co warto zobaczyć?

W laboratorium każdy może samodzielnie wykonać ozdobne mydełko – własnoręcznie dobieramy jego kształt, zapach, kolor oraz dodatki. Piękna, pachnąca pamiątka z Bydgoszczy!

Bydgoszcz. Co warto zobaczyć?

Muzeum Mydła i Historii Brudu zwiedza się z przewodnikiem, najlepiej telefonicznie zarezerwować sobie miejsca na wybraną godzinę. Bilety wstępu kosztują 18 PLN.

Barka Lemara

Woda zawsze odgrywała w Bydgoszczy ogromną rolę, szczególnie w rozwoju przemysłu. Wyładowane towarem barki przepływały Kanałem Bydgoskim, a na jednostkach wychowywały się kolejne pokolenia. Dziś jedyna taka barka – Barka Lemara – jest zacumowana przy ulicy Spichlernej. Jej wnętrza zostały wyremontowane i zaadaptowane na potrzeby muzeum. Gdy zejdziemy pod pokład to zobaczymy, jak kiedyś wyglądało miejsce pracy bydgoskich szyprów oraz jak umiejętnie trzeba było zaaranżować niewielką przestrzeń na potrzeby mieszkaniowe. Za bilet wstępu na barkę zapłacimy 2 PLN.

Barka Lemara
Barka Lemara

Exploseum

By zwiedzić Exploseum trzeba wybrać się na obrzeża miasta. Pośród gęstego lasu ukryty jest unikalny w światowej skali dawny zakład produkcji materiałów wybuchowych. To miejsce zrobiło na nas ogromne wrażenie. Trasa zwiedzania przebiega raz długimi, betonowymi korytarzami, by za chwilę przeprowadzić nas przez labirynt pomieszczeń.

Bydgoszcz na weekend

W budynkach znajdują się ekspozycje poświęcone m.in. działalności Alfreda Nobla, historii konfliktów zbrojnych, funkcjonowaniu fabryki czy opowieściom ludzi, którzy przymusowo musieli pracować w zakładach.

Exploseum

Na zwiedzanie Exploseum należy przeznaczyć przynajmniej dwie godziny. Bilety wstępu kosztują 12 PLN dla osoby dorosłej, za bilet ulgowy zapłacimy 10 PLN. Do Exploseum dojedziemy autobusem miejskim 68e, podróż zajmuje ok. pół godziny.


Tekst powstał w ramach 2. Turystycznych Mistrzostw Blogerów zorganizowanych przez Polską Organizację Turystyczną oraz przy wsparciu Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Serdecznie dziękujemy Bydgoskiemu Centrum Informacji za wspólny spacer po mieście i pomoc w odkryciu najpiękniejszych zakątków w Bydgoszczy.

Bydgoszcz odwiedziliśmy w ramach naszej trasy: Pięć Miast na Zakręcie Wisły. Podczas tej podróży zwiedziliśmy również:

To nie koniec pięknych i ciekawych miejsc w kujawsko-pomorskim! Warto odwiedzić także:

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej