Strona główna » Grudziądz. Gotyk na wyciągnięcie ręki 

Grudziądz. Gotyk na wyciągnięcie ręki 

przez Wszedobylscy
Grudziądz

Zachodzące słońce nadaje położonym nad Wisłą spichrzom niesamowity kolor. Leżący na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego Grudziądz może pochwalić się kilkoma niezwykłymi zabytkami, a mimo to jest tu jeszcze całkiem kameralnie.

Brukowana uliczka prowadzi nas przez Bramę Wodną na Stare Miasto. Gdyby spojrzeć na starówkę z lotu ptaka, to zauważyć można charakterystyczny średniowieczny układ ulic. Niespiesznie spacerujemy uliczkami i zaglądamy w kolejne zaułki, by w końcu znaleźć się w samym sercu starego miasta. Wokół rynku mieszczą się kolorowe, zabytkowe kamienice. Najstarsza z nich pochodzi z przełomu XVI oraz XVII wieku, można ją zobaczyć pod numerem 20. To Kamienica pod Łabędziem. Sam rynek również został poddany renowacji, przywrócono tu między innymi dawną nawierzchnię. Plac zdobią stylizowane na XIX wiek latarnie, a w rogu na ławeczce zasiadł Mikołaj Kopernik.

Grudziądz
Grudziądz

Z rynku skręcamy w bok i przechodzimy obok najstarszego w Grudziądzu kościoła – bazyliki św. Mikołaja. To jeden z kilku obiektów sakralnych, które można zwiedzić w mieście.

Grudziądz

A nas stroma ulica prowadzi w stronę ruin zamku krzyżackiego. Z XIII wiecznej budowli nie zachowało się niestety zbyt wiele. Upływający czas i kolejne wojny nie było dla niego łaskawe. Do dziś przetrwały tylko fragmenty murów zamku, a w miejscu dawnej wieży zbudowano punkt widokowy. Można stąd podziwiać piękną panoramę na miasto oraz dolinę Wisły. Wstęp na teren zamku krzyżackiego jest bezpłatny.

Grudziądz

Stare Miasto zostawiamy nieco za sobą. Przy pomniku ułana z dziewczyną schodzimy schodami w dół i kierujemy się w stronę brzegu Wisły. Dopiero stąd, w pełnej okazałości, możemy podziwiać charakterystyczne budynki murowanych spichrzy. Kiedyś pełniły one funkcje nie tylko jako magazyny zbożowe, ale także obronne oraz mieszkalne. Co ciekawe: od strony rzeki są to budynki wielokondygnacyjne, natomiast od strony miasta miały zazwyczaj tylko po dwa piętra.

Grudziądz

Brzeg Wisły to również piękne tereny do spacerowania lub aktywnego spędzania czasu. Biegnie tędy Wiślana Trasa Rowerowa, a niedaleko mieści się nowoczesna marina. Zanim pożegnamy się z Grudziądzem to przejeżdżamy jeszcze na drugą stronę rzeki. Stąd podziwiamy piękną panoramę Starego Miasta w promieniach zachodzącego słońca. Cóż za widok!

Grudziądz

Grudziądz odwiedziliśmy w ramach naszej trasy: Pięć Miast na Zakręcie Wisły. Podążaliśmy nią podczas II Turystycznych Mistrzostw Blogerów, zorganizowanych przez Polską Organizację Turystyczną i przy wsparciu Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Podczas tej podróży odwiedziliśmy również:

  • Toruń, gdzie gotyk jest na dotyk
  • Bydgoszcz, miasto idealnie skrojone na weekend
  • Świecie, z najlepszym widokiem na świecie
  • Chełmno, miasto zakochanych

To nie koniec pięknych i ciekawych miejsc w kujawsko-pomorskim! Warto odwiedzić także:

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej