Strona główna » 15 rzeczy, które możesz zrobić na Szlaku Piastowskim

15 rzeczy, które możesz zrobić na Szlaku Piastowskim

przez Wszedobylscy
Szlak Piastowski

Pamiętacie legendę o Lechu, Czechu i Rusie? Albo o Popielu, którego zjadły myszy? Czy ubogi chłop Piast dał początek legendarnej dynastii? Gdzie tak właściwie powstało państwo polskie? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania ruszamy na Szlak Piastowski, do miejsc, które znamy z kart podręcznika do historii.

Tu powstawała Polska. Szlak Piastowski

W ramach Szlaku Piastowskiego powstały dwie trasy: wschód-zachód oraz północ-południe. Krzyżują się one w Gnieźnie, mieście uważanym za serce ówczesnego państwa Piastów. Szlak zabiera nas w fascynującą podróż w przeszłość przez Wielkopolskę oraz Kujawy. To niemal 600 km przygody! Na trasie znaleźć wyjątkowe obiekty: ponad 1000-letnie zabytki i nowoczesne muzea, rekonstrukcje osad średniowiecznych i multimedialne wystawy. Zobaczyć można, jak wyglądało życie w starodawnym grodzie, wziąć udział w rycerskim turnieju czy zasmakować w dawnej kuchni. My na Szlaku Piastowskim spędziliśmy kilka dni i możemy Wam polecić przynajmniej kilkanaście ciekawych miejsc, które warto odwiedzić! Zobaczcie sami.

#1 Odwiedź najstarsze miasto w Polsce

Kalisz to jedno z najstarszych miast w Polsce. Za czasów Piastów był ważnym ośrodkiem, wokół którego kręciło się życie polityczne oraz gospodarcze. Tu krzyżowały się też szlaki handlowe. Dziś to dalej jedno z najważniejszych miast w Wielkopolsce. I skrywa wiele bezcennych zabytków! Spacerując po mieście warto zobaczyć Basztę Dorotki. Kiedyś była ona częścią średniowiecznego muru okalającego Kalisz, dziś mieści się tu Centrum Kaliskich Baśni i Legend. Tu usłyszycie najsłynniejszą kaliską legendę o nieszczęśliwej miłości Dorotki i biednego szewczyka. Zajrzyjcie też do Katedry Św. Mikołaja, pospacerujcie plantami i zobaczcie Fontannę Noce i Dnie. To właśnie w Kaliszu dzieje się akcja powieści autorstwa Marii Dąbrowskiej.

Szlak Piastowski
Kalisz

#2 Zjedz lody w Kaliszu

Andruty zaczęto wypiekać w Kaliszu już na początku XIX wieku. Te cienkie wafle tak wpisały się w historię miasta, że trafiły na listę produktów tradycyjnych oraz listę produktów regionalnych. Jeśli będziecie podążać Szlakiem Piastowskim i traficie do Kalisza (a naprawdę warto!) to koniecznie spróbujcie tego lokalnego przysmaku. Szczególnie, że w Komoda Club Restaurant znajdziecie andruty w bardzo apetycznym wydaniu – tutejszy deser to smażone lody obtoczone w płatkach właśnie tych wafli i podawane z sosem malinowym. Pycha!

szlak piastowski

#3 Poznaj zwyczaje dawnych Słowian

Jak wyglądał gród za czasów piastowskich? Co jadano w średniowieczu? Jaka moda panowała? Jakiej muzyki słuchano? Jak wyglądała praca skryby? Na te i inne ważne pytania znajdziecie odpowiedź w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu. Odtworzono tutaj m.in. starodawne chaty, wieżę obronną, bramę wjazdową, most czy fundamenty romańskiej kolegiaty. Dzięki temu z bliska możemy zobaczyć, jak toczyło się życie w średniowieczu. Hodują tu nawet zwierzęta typowe dla tamtej epoki!

szlak piastowski
szlak piastowski

#4 Najstarszy znak drogowy

W XII wieku, dokładnie w połowie drogi między Kaliszem a Kruszwicą, ustawiono znak drogowy. Ten kamienny słup, znajdujący się w Koninie, jest najstarszym tego typu zabytkiem w tej części Europy. Choć w tamtych czasach nie dysponowano tak dokładnymi jak dziś urządzeniami pomiarowymi, to znak został ustawiony precyzyjnie w odległości 52 km zarówno od Kalisza, jak i od Kruszwicy.

Konin

#5 Zobacz Szlak Piastowski w pigułce

Szlak Piastowski to ponad 60 zabytkowych obiektów. By zobaczyć je wszystkie trzeba poświęcić przynajmniej kilka dni. Albo możecie wybrać się do Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach. Tu znajdziecie ich niemal połowę! Podczas spaceru obejrzeć można makiety najważniejszych piastowskich zabytków, jak i znanych wielkopolskich budowli. Są też i postaci z mitologii słowiańskiej oraz legendarny kwiat paproci, który według legend kwitnie jedynie w Noc Świętojańską.

Skansen Miniatur w Pobiedziskach
Szlak Piastowski

#6 Zostań wojem

Chcielibyście sprawdzić się w wojennej sztuce? Odwiedźcie Gród Pobiedziska, gdzie zgromadzone zostały średniowieczne maszyny oblężnicze. Zobaczycie tu ogromną wieżę oblężniczą, kuszę wałową czy pokaźny trebusz. Przebierzcie się też w dawne bojowe stroje i spróbujcie swoich sił w łucznictwie oraz we władaniu mieczem.

szlak piastowski
szlak piastowski

#7 Z wizytą u Mieszka I

Wizyta na Ostrowie Lednickim to jak lekcja historii w plenerze. Ponad tysiąc lat temu mieścił się tu gród piastowski, w którym mieszkał Mieszko I. Wiele wskazuje na to, że to właśnie tutaj przyjął on chrzest w 966 roku. Do dziś zachowały się jedynie ruiny dawnego pałacu oraz kaplicy. Na wyspę można dotrzeć promem, ale w czasach średniowiecza na Ostrów prowadziły dwa mosty. A zbudować w tamtych czasach dwa szerokie mosty to było nie lada osiągnięcie.

szlak piastowski
szlak piastowski

#8 Weź udział w Turnieju

Rezerwat Archeologiczny w Grzybowie to prawdziwa skarbnica. I nie tylko dlatego, że odnaleziono tutaj niemal 700 fragmentów srebrnych monet i ozdób. To raj dla miłośników archeologii oraz dawnej historii. Imponujących rozmiarów dawnych gród musiał pełnić bardzo ważną rolę w państwie Piastów. Warto przyjechać tu w sierpniu, kiedy odbywa się bardzo widowiskowy Turniej Wojów. Zjeżdżają oni z całej Polski, rozbijają namioty, przebierają się w starodawne stroje i toczą między sobą pojedynki.

#9 Warto popłynąć też Wartą

Wybierzcie się w malowniczy rejs Wartą. Pokonując drogą wodną odcinek między Lądem a Pydrami przemierza się też fragment Wielkiej Pętli Wielkopolskiej. Na trasie czekają piękne widoki, bo płyniemy wzdłuż Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. W rejs można wybrać się katamaranem lub wypożyczyć kajaki w przystani Marina Ląd.

Marina Pyzdry
Szlak Piastowski
Szlak Piastowski

#10 Zajrzyj do Pyzdr

W czasach piastowskich Pyzdry były jednym z największych i najważniejszych miast w Wielkopolsce. Miejscowość zasłynęła z tego, że jego mieszkańcy uratowali życie królowi Kazimierzowi Wielkiemu oraz że to właśnie tu po raz pierwszy w Polsce oddano strzał z armaty. Pyzdry mogą pochwalić się ciekawą artystyczną mozaiką na schodach i domem podcieniowym (tak bardzo charakterystycznym dla naszych pomorskich Żuław), w którym mieści się wystawa o Piastach. O starodawnych dziejach miastach przypomina też imponujący pofranciszkański klasztor, gdzie obecnie działa Muzeum Ziemi Pyzdrskiej. Warto zobaczyć tu klasztorne krużganki, w których zachowały się średniowieczne freski.

Pyzdry
Pyzdry

#11 Złap królika w Gnieźnie

Telefony w dłoń i królika goń! Wrocław ma krasnale, Gdańsk lwy, a w Gnieźnie zadomowiły się króliki. Korzystając z aplikacji Królika GOń wyruszamy na zwiedzanie miasta. Na trasie znajdziemy ich kilkanaście, a każdy z nich reprezentuje historyczne zawody oraz postaci. Spotkamy więc tu woja piastowskiego, rajcę miejskiego, bogatego kupca, ale także Napoleona, hokeistę czy żużlowca. Świetna i wciągająca zabawa dla małych i dużych.

Szlak Piastowski
Szlak Piastowski

#12 Królewskim tropem

Macie już wspomnianą wyżej aplikację? Świetnie się składa, bo na trasie znajdziemy nie tylko króliki, ale również imponujące pomniki piastowskich władców. Spacerując po Gnieźnie spotkacie Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II oraz Wacława II. Podążając Traktem Królewskim zobaczyć można też najważniejsze zabytki w mieście, w tym Bazylikę Wniebowzięcia NMP, gdzie znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie.

Szlak Piastowski
Gniezno

#13 Poznaj historię początków państwa

Tego miejsca po prostu nie możecie przegapić! To niezwykle interaktywne muzeum zabiera nas w podróż do czasów, gdy na Ostrowie Tumskim rodziło się państwo polskie. Nie znajdziemy tu zabytkowych eksponatów – Brama Poznania to nowoczesna, multimedialna ekspozycja, która w angażujący sposób opowiada nam naszą historię. Muzeum zwiedza się samodzielnie z audioprzewodnikiem w ręku. Po zakończonej wizycie możecie przemierzyć szklaną kładkę i znaleźć się właśnie w historycznej części Poznania, na Ostrowie Tumskim.

Brama Poznania
Brama Poznania

#14 Skosztuj rogali w Poznaniu

Być w Poznaniu i nie zjeść rogala świętomarcińskiego? Poznaniacy spożywają je głównie 11 listopada, ale nam przyjezdnym nic nie stoi przecież na przeszkodzie. Szczególnie, że wizyta w Rogalowym Muzeum to świetna zabawa dla wszystkich. Nauczymy się poznańskiej gwary, poznamy legendę o rogalach, własnoręcznie przygotujemy ten słodki przysmak, a cały pokaz zakończony jest oczywiście degustacją.

Rogalowe Muzeum

#15 Bimbą przez Poznań

Poznań to miasto o bogatej historii. Według legendy to właśnie tutaj po latach rozłąki ponownie spotkali się Lech, Czech i Rus. Niewielki gród urósł z czasem do rangi jednego z najważniejszych miejsc w ówczesnym państwie polskim. Ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Poznaniu, nie brakuje. A gdyby tak historię miasta poznać zza szyb zabytkowego tramwaju? Godzinny przejazd przez Poznań urozmaica przewodnik, który w stroju motorniczego opowiada ciekawostki o stolicy Wielkopolski. Tramwajowe wycieczki przez miasto organizuje City Event Poznań.

szlak piastowski
szlak piastowski

Szlak Piastowski. Mapa atrakcjiWięcej informacji o zabytkach na Szlaku Piastowskim przeczytacie tutaj. Zajrzyjcie również do naszego wpisu o podróży przez Kujawy – Inowrocław, Kruszwica, Strzelno oraz Pakość leżą na kujawsko-pomorskiej części Szlaku Piastowskiego.

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej