Strona główna » Swiss Travel Pass. Jak taniej podróżować po Szwajcarii?

Swiss Travel Pass. Jak taniej podróżować po Szwajcarii?

przez Wszedobylscy
Swiss Travel Pass. Jak taniej podróżować po Szwajcarii?

Malownicze górskie krajobrazy, urokliwe miasta i miasteczka oraz zachwycająca przyroda – to wszystko czeka na tych, którzy planują podróż do Szwajcarii. Dzięki bogatej siatce połączeń kolejowych, odkrywanie tego pięknego kraju nigdy nie było łatwiejsze. Podróżowanie pociągami przez Szwajcarię to sama przyjemność, a dotrzeć można nimi nawet w najdalsze i najwyższe położone zakątki. To zdecydowanie najwygodniejszy środek transportu! Planując podróż po Szwajcarii, warto zaopatrzyć się w Swiss Travel Pass, dzięki któremu możemy swobodnie korzystać z komunikacji publicznej, a także dodatkowych zniżek na wiele atrakcji. 

Czym jest Swiss Travel Pass?

Swiss Travel Pass to imienny bilet umożliwiający podróże pociągiem, autobusem oraz statkiem po całym kraju. Bez żadnych ograniczeń, bez wcześniejszej rezerwacji (oprócz pociągów panoramicznych). W ramach takiego biletu bezpłatnie korzystać można także z komunikacji miejskiej w 90 miastach oraz z wybranych kolejek górskich. Po prostu wsiadamy do pociągu (lub autobusu czy na pokład statku) i ruszamy w drogę.  

Swiss Travel Pass

Swiss Travel Pass to świetne rozwiązanie dla tych, którzy planują spędzić w Szwajcarii kilka dni, intensywnie zwiedzając i przemieszczając się po kraju. Taki bilet pozwala nie tylko zaoszczędzić, ale również sprawia, że możemy być bardziej elastyczni przy planowaniu podróży. 

Ile kosztuje Swiss Travel Pass?

Swiss Travel Pass dostępny jest w kilku wariantach, dzięki czemu z łatwością można dopasować go do własnych potrzeb. Bilet można szybko i prosto zakupić online, na dworcu kolejowym czy w jednym z punktów sprzedaży w całej Szwajcarii. Wystarczy wybrać, w której klasie chcemy podróżować pociągiem (I lub II) oraz przez ile dni ma być ważny nasz Swiss Travel Pass. Zakupiony bilet można wydrukować lub zapisać w telefonie, a w przypadku kontroli pokazać kod QR. 

2. Klasa1. Klasa
3 dni 232 CHF369 CHF
4 dni 281 CHF447 CHF
6 dni359 CHF570 CHF
8 dni389 CHF617 CHF
15 dni429 CHF675 CHF

Podróż pociągiem panoramicznym 

Szwajcaria słynie z zachwycających widoków, które podziwiać można również z okna pociągu. Pociągi panoramiczne – Bernina Express, Glacier Express, Gotthard Panorama Express, GoldenPass Express, Luzern–Interlaken Express – dostarczają naprawdę moc wrażeń! W ramach Swiss Travel Pass również można nimi podróżować, ale obowiązuje płatna rezerwacja miejsc, a w niektórych przypadkach też dodatkowa opłata (zależy ona od tego, w jakiej klasie mamy wykupiony STP). 

Swiss Travel Pass

Jakie korzyści daje Swiss Travel Pass?

Oprócz bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną, ze Swiss Travel Pass za darmo odwiedzić można ponad 500 muzeów i galerii sztuki w całej Szwajcarii. Lista dostępnych obiektów jest naprawdę imponująca, a wśród nich znajdziemy prawdziwe perełki: Kunstmuseum czy Muzeum Tinguely w Bazylei, Muzeum Matterhorn, Zamek Chillon czy Muzeum Narodowe w Zurychu. Wystarczy przy kasie pokazać bilet w wersji papierowej lub zeskanować kod QR na telefonie, by móc odwiedzić jedno z tych wyjątkowych miejsc. 

Przydatna wskazówka

Ze Swiss Travel Pass za darmo wjechać można kolejką górską na Rigi, Stoos oraz Stanserhorn. Bilet daje nam także zniżki na pozostałe kolejki górskie i linowe w Szwajcarii, m.in. na wjazd na Jungfraujoch, czyli najwyżej w Europie położoną stację kolejową. 

Swiss Travel Pass

Rodzinne podróże ze Swiss Travel Pass

Planujesz rodzinną podróż do Szwajcarii? Koniecznie sprawdź, jak działa Swiss Family Card. Dzieci pomiędzy 6 a 16 rokiem życia, którym towarzyszy przynajmniej jeden rodzic posiadający ważny bilet Swiss Travel Pass, podróżują bezpłatnie. Swiss Family Card można otrzymać na dworcach kolejowych w Szwajcarii lub w punktach sprzedaży Swiss Travel Pass. 

Jak podróżuje się po Szwajcarii?

Wygodnie! Pociągi kursują punktualne, z dużą częstotliwością i dojeżdżają dosłownie w każdy zakątek kraju. Z łatwością można zaplanować zwiedzanie Szwajcarii, korzystając jedynie z komunikacji publicznej. Ich system połączeń – Swiss Travel System – jest doskonale przemyślany i przygotowany, wszystko chodzi tu jak… w szwajcarskim zegarku. 

Swiss Travel Pass

Tuż po przylocie na lotnisku w Zurychu wsiedliśmy więc w pociąg i ruszyliśmy w drogę. Podczas naszej podróży przez Szwajcarię aktywnie korzystaliśmy z naszego Swiss Travel Pass – w ciągu czterech dni odwiedziliśmy Fryburg, Neuchâtel, Rheinfelden oraz Bazyleę. Pociągami pokonaliśmy ponad 500 km, a oprócz tego płynęliśmy statkiem po jeziorze Neuchâtel oraz korzystaliśmy z komunikacji miejskiej we Fryburgu oraz Bazylei. Udało nam się również odwiedzić kilka muzeów, w tym Muzeum Sztuki i Historii we Fryburgu czy Muzeum Tinguely w Bazylei.

Przydatna wskazówka
Podróżując po Szwajcarii, warto korzystać też z aplikacji mobilnej Swiss Travel Guide – to przydatne kompendium wiedzy o atrakcjach, które dodatkowo umożliwia sprawdzenie rozkładu jazdy pociągów SBB.
Swiss Travel Pass

Swiss Travel Pass to nie tylko oszczędność w ramach podróżniczego budżetu, ale również swoboda w planowaniu wyjazdu. A bycie elastycznym w podróży to ogromna zaleta! Nie trzeba układać planów z dużym wyprzedzeniem – wystarczy sprawdzić rozkład za pomocą aplikacji SBB, wsiąść do wybranego pociągu i cieszyć się kolejną przygodą. 


Szwajcarię odwiedziliśmy we współpracy z Switzerland Tourism. Podczas podróży zwiedziliśmy również:

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej