Strona główna » Rheinfelden. 5 miejsc, które warto zobaczyć w mieście nad Renem

Rheinfelden. 5 miejsc, które warto zobaczyć w mieście nad Renem

przez Wszedobylscy
Rheinfelden - co warto zobaczyć?

Spacerując uliczkami starego miasta w Rheinfelden, można odnieść wrażenie, jakbyśmy naprawdę przenieśli się na chwilę do czasów średniowiecza. Przy szerokich, reprezentacyjnych ulicach dumnie stoją zabytkowe, bogato zdobione kamienice, a z kolei wąskie, brukowane uliczki prowadzą do urokliwych podwórek i zaułków. Położone nad Renem miasto urzeka swoją niesamowitą architekturą oraz atmosferą. To idealne miejsce dla tych, którzy nie tylko niespiesznie lubią zwiedzać, ale przy okazji chcieliby też złapać trochę oddechu.   

Rheinfelden. Co warto zobaczyć?

Rheinfelden na mapie świata pojawiło się jeszcze w połowie IX wieku, choć pod inną nazwą. Koleje losu sprawiły, że ówczesne miasto przechodziło z rąk do rąk między kolejnymi szlacheckimi rodzinami, by w XII wieku otrzymać prawo do organizowania targowiska wewnątrz jego murów. Na przestrzeni lat Rheinfelden znajdowało się pod panowaniem Burgundii, Austrii i Francji. To właśnie podczas francuskich rządów Napoleon zadecydował o nowym przebiegu granic między szwajcarskim a niemieckim terytorium i podzielił Rheinfelden… na dwie części. Szwajcarskie Rheinfelden z niemieckim do dziś łączy most Rheinbrücke, który przekraczać można pieszo, na rowerze lub autobusem miejskim. 

Stare miasto w Rheinfelden

Jak najlepiej poczuć klimat Rheinfelden? Dać się zgubić w jego uliczkach i zaułkach! O to akurat tutaj nie trudno, ale dzięki temu co rusz odkryć możemy coś wyjątkowego. Niezwykłe rzeźby. Średniowieczne fontanny. Malunki na fasadach budynków. Urokliwe podwórka. Zielone oazy w samym sercu miasta.

Rheinfelden - co warto zobaczyć?
Rheinfelden - co warto zobaczyć?

Spacer po starym mieście warto zacząć od Marktgasse. Przy najszerszej miejskiej arterii wznoszą się piękne, kolorowe kamienice oraz budynek ratusza z imponującą barokową fasadą. Warto zajrzeć na podwórko przy ratuszu, by zobaczyć wyjątkowe malowidło na ścianie, które powstało tutaj na początku XX wieku. W zabytkowym budynku mieści się informacja turystyczna, w której zaopatrzyć się można w mapę miasta, na której zaznaczono najciekawsze punkty i atrakcje starówki w Rheinfelden. 

Rheinfelden - co warto zobaczyć?
Rheinfelden - co warto zobaczyć?

Tuż obok ratusza stoi Haus zur Sonne, jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w Rheinfelden. Jego fasadę zdobi charakterystyczne złote słoneczko, a w jego wnętrzach obecnie działa Fricktaler Museum, poświęcone historii miasta i regionu. Muzeum czynne jest po południu w każdy wtorek, sobotę oraz niedzielę. Za bilet wstępu zapłacimy 5 CHF. 

Rheinfelden - co warto zobaczyć?
Rheinfelden - co warto zobaczyć?

Idąc dalej Marktgasse w stronę wieży Storchennestturm, dotrzemy na Albrechtsplatz, przy którym porządku pilnuje sam arcyksiążę Albrecht VI – jego pomnik zdobi jedną z miejskich fontann. Licząca ponad 28 metrów wysokości Storchennestturm jest dziś przede wszystkim domem dla bocianów, które uwiły sobie gniazdo na jej szczycie. Kiedyś była elementem fortyfikacji, a na jej fasadzie można nawet zobaczyć ślady kul po wojnie ze Szwedami. 

Rheinfelden - co warto zobaczyć?
Rheinfelden - co warto zobaczyć?

W mieście zachowała się również i inna wieża, będąca częścią systemu obronnego miasta. Na szczycie Obertorturm znajduje się zegar, który pełną godzinę wybija zawsze… siedem minut przed czasem. Ta miejska tradycja nawiązuje jeszcze do czasów, kiedy bramy miasta były zamykane na noc. Zegar wybijał godzinę ciut wcześniej, by dać możliwość powrotu za mury tym, którzy pracowali na okolicznych polach.    

Rheinfelden - co warto zobaczyć?

Wędrując uliczkami Rheinfelden, zobaczyć można również niezwykły carillon, nawiązujący do lokalnej legendy o krawcu, który dzięki swojej przebiegłości uratował miasto przed Szwedami. Otóż założył on na siebie skórę kozy, ostatniej już ubitej przez najeźdźców i przenikliwie becząc, zaczął snuć się uliczkami Rheinfelden. Szwedzi, zmęczeni już ciągnącą się wojną, pomyśleli, że postradali zmysły i uciekli, zostawiając za sobą niemal nienaruszone miasto. Na cześć tego wydarzenia na fasadzie budynku zum Schiefen Eck znajduje się carillon, który cztery razy w ciągu dnia wygrywa muzykę, w trakcie której koza wędruje po murze.

Rheinfelden - co warto zobaczyć?
Rheinfelden - co warto zobaczyć?

Dzielna koza naprawdę stała się symbolem miasta. Kozie figurki można zobaczyć w całym Rheinfelden! A w specjalnej zagrodzie, która mieści się już za murami obronnymi, tuż przy Storchennestturm, mieszka kilka urokliwych kózek, które chętnie odwiedzane są przez mieszkańców miasta.

Rheinfelden - co warto zobaczyć?

Spacerując po mieście, podziwiać można także średniowieczne kamienice, które kiedyś pełniły funkcję tawern, stary browar czy pierwsze miejskie spa dla uboższych mieszkańców. W drugiej połowie XIX wieku w Gasthaus zum Engel zainstalowano 15 wanien, w których kąpiel mógł wziąć każdy, nawet jeśli nie posiadał grosza przy duszy. Ta inicjatywa dr. Hermanna Kellera cieszyła się tak dużą popularnością, że musiał on wkrótce szukać nowego miejsca dla swojego przedsięwzięcia. Już pora murami starego miasta wybudował budynek, w którym zaczęła działać jego klinika dla ubogich. To miejsce dało później początek cenionemu ośrodkowi leczenia i rehabilitacji.  

Rheinfelden - co warto zobaczyć?
Rheinfelden - co warto zobaczyć?

I wisienka na torcie… Czy wiecie, że na starym mieście w Rheinfelden znajduje się ulica Pokątna? Poszukajcie na mapie Winkelgasse!  

Kamienny most Rheinbrücke

Pierwszy most łączący dwa brzegi Renu powstał tu jeszcze w XII wieku. Znaczna część drewnianej konstrukcji spłonęła podczas pożaru pod koniec XIX wieku, więc w 1911 rozpoczęła się budowa nowego, bardziej solidnego. Liczący 147 metrów długości most Rheinbrücke jest nie tylko świetnym punktem widokowym, z którego podziwiać można zabudowę starego miasta, ale też łączy ludzi, a dokładniej mieszkańców szwajcarskiego Rheinfelden z niemieckim.     

Rheinfelden - co warto zobaczyć?
Rheinfelden - co warto zobaczyć?
Rheinfelden - co warto zobaczyć?

Park miejski w Rheinfelden

Przechodząc przez bramę Storchennestturm i zostawiając za sobą starówkę, niemal od razu trafiamy do zielonej oazy, jaką jest miejski park w Rheinfelden. Zrewitalizowany dosłownie kilka lat temu Stadtpark to idealne miejsce na spacery oraz relaks. To bardzo urokliwe miejsce, z licznymi ławeczkami i ukrytymi między drzewami rzeźbami oraz niewielką kapliczką Gottesackerkapelle. Na spacerowiczów czekają w parku także leżaki, a w przyjemnie ciepłe dni usiąść można także na schodach nad Renem i podziwiać widok na stare miasto i otaczającą nas przyrodę.

Rheinfelden - co warto zobaczyć?
Rheinfelden - co warto zobaczyć?

Parkowe ścieżki prowadzą nie tylko nad rzekę, ale również w stronę zabytkowego budynku Grand Hôtel des Salines. Kiedyś to miejsce przyciągało prawdziwe rzesze kuracjuszy, którzy przybywali do Rheinfelden w poszukiwaniu ciszy, spokoju oraz by korzystać z terapii solnej. To właśnie w najbliższej okolicy mieszczą się dwie miejscówki, z których wydobywa się sól. Obecnie mieści się tu luksusowy Park Hotel am Rhein, oferujący pakiety SPA oraz medyczne dla rekonwalescentów. 

Rheinfelden - co warto zobaczyć?

Inseli Burgstell. Zielona ostoja

Na niewielką wysepkę Inseli Burgstell dotrzemy starym kamiennym mostem Rheinbrücke. Ze względu na strategiczną pozycję wyspy, kiedyś wznosił się tutaj zbudowany jeszcze w X wieku zamek obronny. Przetrwał on niestety tylko do połowy XV wieku, kiedy to został zrównany z ziemią podczas jednej z wojen. Dziś to kolejny zielony punkt na mapie Rheinfelden. Między drzewami znajduje się tu niewielka fontanna oraz rzeźby nawiązujące do poprzednich władców miasta. Z Inseli Burgstell podziwiać można również widok na starówkę w Rheinfelden.

Rheinfelden - co warto zobaczyć?

Brauerei Feldschlösschen

To jeden z najbardziej znanych szwajcarskich zamków, we wnętrzach którego mieści się obecnie… lokalny browar. Ponad 140 lat temu Theophil Roniger i Mathias Wüthrich postanowili połączyć siły, by zacząć produkować piwo. Początki nie były łatwe, ale w pierwszym roku działalności udało im się uwarzyć ponad 390 000 litrów chmielowego trunku. Dziś marka Brauerei Feldschlösschen jest powszechnie znana i ma w swojej ofercie ponad 40 rodzajów piwa, które prosto z Rheinfelden wyruszają we wszystkie zakątki kraju i dalej. 

Brauerei Feldschlösschen

Ze starego miasta do Brauerei Feldschlösschen dotrzeć można pieszo w kilka minut. Już z daleka ten niezwykły budynek robi wrażenie. Podczas zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem podziwiać można jego piękne wnętrza, jak również dowiedzieć się więcej o samej produkcji piwa. Browar zaprasza w swoje progi od środy do soboty w godzinach od 11 do 17. W te dni w wyznaczonych godzinach odbywają się wycieczki dla gości indywidualnych – bilet kosztuje 20 CHF, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja (tutaj można się zapisać). Przy browarze działa również restauracja Feldschlösschen Restaurant, specjalizująca się w kuchni tradycyjnej, ale z nutką nowoczesności. W menu nie mogło też zabraknąć lokalnych wyrobów! Restauracja czynna jest od wtorku do niedzieli. 

Rheinfelden. Informacje praktyczne

Jak dotrzeć do Rheinfelden?

Najbliżej położonym od Rheinfelden lotniskiem jest port lotniczy EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg. Z Polski bezpośrednio można tu dolecieć liniami easyJet z Krakowa oraz liniami Wizz Air z Warszawy. 

Po przylocie na lotnisko w Bazylei wystarczy złapać autobus numer 50, który łączy port lotniczy z dworcem głównym. Stamtąd pociągiem można dojechać do Rheinfelden już w ok. 15 minut. Rozkład jazdy pociągów sprawdzić można na stronie SBB.

Z Polski można również polecieć bezpośrednio do Zurychu – linie lotnicze LOT obsługują bezpośrednie rejsy z Warszawy, natomiast SWISS realizuje loty z Gdańska, Krakowa, Warszawy oraz Wrocławia. 

Tuż przy lotnisku w Zurychu mieści się stacja kolejowa, skąd bezpośrednio pociągiem dojechać można do Rheinfelden w godzinę i dwadzieścia minut. Podróżując po Szwajcarii, warto zaopatrzyć się w bilet SWISS TRAVEL PASS, dzięki któremu po całym kraju poruszać się można pociągami, autobusami, a nawet stateczkami. 

Gdzie nocować w Rheinfelden?

W Rheinfelden znajdziemy kilka obiektów noclegowych, głównie pensjonatów oraz hoteli. My polecamy pobyt w Hotel Schützen Rheinfelden (sprawdź ceny), pięknie urządzonym hotelu, znajdującym się kilka kroków zarówno od stacji kolejowej, jak i starego miasta.

Hotel Schützen
Booking.com

Gdzie zjeść w Rheinfelden?

Będąc w Rheinfelden, warto zajrzeć do jednej z restauracji położonych nad Renem. Doznania kulinarne doskonale komponują się ze wspaniałym widokiem z tarasu nad rzeką. Szczególnie o zachodzie słońca! Jednym z takich miejsc jest restauracja Feldschlösschen am Rhein, specjalizująca się w kuchni libańskiej. Na gości czeka tu pyszne domowe jedzenie, rodzinna atmosfera oraz piękne wnętrze lokalu z zachwycającym szklanym sufitem. 

Gdzie zjeść w Rheinfelden?

Na szybką przekąskę w ciągu dnia wpaść można także do niewielkiej, ale bardzo urokliwej naleśnikarni – Crêperie mieści się przy samej Marktgasse, a serwują tutaj naleśniki na słodko oraz słono. 

Gdzie zjeść w Rheinfelden?

Rheinfelden. Mapa atrakcji


Szwajcarię odwiedziliśmy we współpracy z Switzerland Tourism. Podczas podróży przez Szwajcarię zwiedzaliśmy również:

To może Ci się również spodobać!

1 komentarz

Magda 12 października 2023 - 19:10

Lubię takie ładne kompaktowe miasteczka. I widać jaki tu spokój 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej