Frankonia to niezwykle urokliwy zakątek nie tylko w Bawarii, ale w całych Niemczech. Zwiedzając frankońskie miasteczka, poznajemy oczywiście ich bogatą historię i odwiedzamy zabytki, ale też odpoczywamy w pięknych parkach czy ogrodach i chłoniemy otaczającą nas atmosferę. Jednym z takich klimatycznych miejsc we Frankonii, którego nie można przegapić jest Bayreuth. To miasto kojarzą przede wszyscy miłośnicy muzyki klasycznej, którzy chętnie przybywają tutaj na festiwal wagnerowski. Pomimo swoich niezwykłych losów na przestrzeni wieków, ciekawych atrakcji i niezaprzeczalnego uroku, Bayreuth ciągle pozostaje kameralnym miejscem, w którym swobodnie cieszyć się można atmosferą i klimatem. Zobaczcie, co warto zobaczyć w Bayreuth!
Daj się oczarować Bayreuth
Swój niezaprzeczalny urok Bayreuth zawdzięcza Wilhelminie, księżniczce pruskiej, która stając się małżonką margrabiego Fryderyka, zamieszkała właśnie we Frankonii. Była ona wielką miłośniczką kultury, sztuki oraz nauki i to dzięki niej miasto zaczęło rozkwitać. Za jej życia powstały najpiękniejsze zabytki w Bayreuth, które do dziś zachwycają wszystkich przybywających tutaj gości. Dokąd zatem warto się wybrać i co zwiedzić w Bayreuth?
Spacer po Bayreuth
Spacerując uliczkami historycznego centrum Bayreuth, podziwiać możemy ciekawą architekturę miejską. Ot chociażby, tutejszy urząd skarbowy mieści się w dawnym budynku renesansowego pałacu. Wzrok przykuwa też nietypowa, zbudowana w połowie XVI wieku ośmioboczna dzwonnica kościoła. Wieża udostępniona jest do zwiedzania dla zorganizowanych wycieczek miejskich. Kościół, przy którym wznosi się dzwonnica jest miejscem pochówku Wilhelminy oraz jej męża.
Uliczki Bayreuth wypełnia gwar. Między spacerowiczami sprawnie lawirują rowerzyści – rowery są tu najbardziej popularnym środkiem transportu. Sami zresztą częściowo zwiedzaliśmy to miasto na dwóch kółkach (polecamy!). Restauracje i bary niemal pękają w szwach, popularnością cieszą się także stoiska z klasycznymi niemieckimi kiełbaskami. Warto na chwilę się tutaj zatrzymać i poczuć autentyczny klimat Bayreuth. A to dopiero początek, bo miasto ma w zanadrzu kilka wyjątkowych perełek!
Opera Margrabiów w Bayreuth
Na zlecenie margrabiny Wilhelminy w połowie XVIII wieku wzniesiona została w Bayreuth opera. Nad projektem budynku pracowali najlepsi włoscy architekci. Imponujący gmach o bogatym barokowym wystroju powstał wyjątkowo szybko, co miało związek z uroczystościami i celebracją małżeństwa córki Wilhelminy, Elżbiety Fryderyki Zofii z księciem Karolem Eugeniuszem Wirtemberskim. Przez długi czas Opera Margrabiów mogła pochwalić się jedną z największych scen w Niemczech, a swoim kunsztem przyciągnęła nawet wielkiego kompozytowa, Richarda Wagnera, który w Bayreuth spędził kilka lat.
Niezwykła architektura Opery Margrabiów – drewniane, bogato zdobione wnętrza oraz fasada wykonana z piaskowca – została doceniona przez szerokie grono i budynek w 2012 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. A następnie gmach opery został zamknięty, by po kilku latach renowacji ponownie otworzyć swoje drzwi dla zwiedzających.
To jedno z tych miejsc we Frankonii, którego nie można przegapić! Wystrój Opery Margrabiów robi ogromne wrażenie – bogate zdobienia, wspaniałe freski i dekoracje nadają temu miejscu wyjątkowego klimatu. Zwiedzając operę, zobaczyć można również ekspozycję poświęconą Wilhelminie, której zawdzięczamy stworzenie tak niezwykłego miejsca. Bilet wstępu do Opery Margrabiów kosztuje 8 EUR.
Nowy Pałac
Bayreuth zawdzięcza Wilhelminie nie tylko zachwycająca operę. Pałac, w którym mieszkali poprzedni margrabiowie Bayreuth, uległ częściowemu zniszczeniu podczas pożaru. Wilhelmina wraz ze swoim mężem Fryderykiem zadecydowali o przebudowie rezydencji. Zainspirowana francuską i włoską architekturą margrabina miała ogromny wpływ na kształt nowego pałacu. Przy jego budowie wykorzystano fragmenty wcześniejszego budynku, co zresztą można zauważyć nawet na pierwszy rzut oka. W pałacowych wnętrzach podziwiać można bogato zdobione pomieszczenia, w tym słynny Gabinet Luster, w którym niesymetrycznie rozwieszone zostały lustra. Pałac udostępniony jest dla zwiedzających, a za bilet wstępu zapłacimy 5,50 EUR.
Ogrody Pałacowe
Na tyłach rezydencji rozciągają się piękne ogrody pałacowe, czyli Hofgarten. Przez ich środek biegnie kanał, wokół której prowadzą ścieżki spacerowe. Uroku temu miejscu dodają rzeźby, a rozsiane w całym parku ławecki zajęte są zarówno przez mieszkańców, jak i przybywających tutaj turystów.
Ermitaż w Bayreuth
Podparyski Wersal stał się inspiracją do budowy Ermitażu, posiadłości położonej kilka kilometrów od serca Bayreuth. Kompleks pałacowo-ogrodowy miał być miejscem wytchnienia od codziennych obowiązków margrabiów. i tak dawne tereny łowieckie zyskały zupełnie nowe oblicze. Bogato zdobione pałacowe wnętrza służyły Wilhelminie i jej mężowi do odpoczynku, kontemplacji i pisania pamiętników.
Starannie zadbano również o otaczającą pałac zieleń. Urokliwe ogrody z alejkami do dziś stanowią doskonałe miejsce na relaksujący spacer. Między drzewami ukryte są też prawdziwe perełki: ciekawe rzeźby, fontanny, teatr w formie antycznych ruin. W charakterystycznym budynku Neues Schloss Ermitage, czyli Nowego Pałacu działa obecnie kawiarnia. Warto tu zajrzeć na chwilę, by usiąść z filiżanką kawy, by podziwiać niezwykły urok tego miejsca.
Ermitaż jest oddalony od centrum miasta o kilka kilometrów. W przyjemnie ciepłe dni warto wypożyczyć rower (np. w informacji turystycznej) i malowniczo biegnącą ścieżką rowerową przyjechać tutaj na spacer.
Śladami Wagnera przez Bayreuth
Piękno i sława Opery Margrabiów zachęciło znanego i cenionego już wówczas kompozytora, Richarda Wagnera, do przeprowadzki do Bayreuth. Na operowej scenie chciał wystawiać swoje dzieła, ale okazało się, że orkiestron jest zbyt mały na potrzeby twórcy. I tak pod czujnym okiem Wagnera rozpoczęła się budowa Teatru Operowego na Zielonym Wzgórzu. Na jego deskach wystawiane były największe dzieła kompozytora i to właśnie tu odbyła się premiera opery “Pierścień Nibelunga”. Obecnie w Festspielhaus odbywa się cyklicznie Festiwal Wagnerowski, który przyciąga wszystkich miłośników muzyki klasycznej. By dostąpić zaszczytu i zasiąść na widowni, trzeba ustawić się w naprawdę długą kolejkę – niektórzy czekają nawet kilka lat, by kupić bilety! Sam teatr można zwiedzać wraz z przewodnikiem, a za wstęp zapłacimy 10 EUR.
Sam Richard Wagner w Bayreuth mieszkał przez kilkanaście lat. Jego dom, Wahnfried Haus, mieści się tuż przy Ogrodach Pałacowych, w otoczeniu bujnej zieleni. Wnętrza willi zostały przekształcone w muzeum poświęcone jego życiu i twórczości. Częściowo zachował się oryginalny wystrój, w tym fortepian kompozytora oraz przedmioty codziennego użytku należące do niego samego i jego rodziny. Grób Wagnera, w którym spoczywa u boku swojej drugiej żony, Cosimy znajduje się w ogrodzie tuż za domem. Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo niepozornie – to jedynie nieoznakowany sarkofag porośnięty bluszczem.
Richard Wagner Museum zwiedzać można przez cały rok, a bilet wstępu kosztuje 8 EUR. Tuż obok Willi Wahnfried, w dawnym chacie ogrodnika, działa kawiarnia.
Muzeum Browaru Maisel
Frankonia to kraina piwem płynąca. Nie tylko w Bayreuth, ale też w całej okolicy funkcjonują liczne browary, a ich wyroby można kupić w całym kraju i nie tylko! Amatorów tego chmielowego trunku na pewno zainteresuje działający w mieście browar Brauerei Gebr. Maisel. To rodzinny biznes, który został założony przez dwóch braci jeszcze w 1887 roku. I działa nieprzerwanie do dziś!
W ich dawnej fabryce urządzone zostało jedno z największych na świecie muzeów piwa. Zwiedzając Maisel’s Bier-Erlebnis-Welt, zobaczyć można wręcz zabytkowe już sprzęty wykorzystywane do produkcja piwa, w tym silniki parowe z lat 30-tych XX wieku czy miedziane kadzie. Klimatu temu miejscu dodają wąskie korytarze, zapomniane pomieszczenia i stare przedmioty używane wcześniej do wytwarzania trunków z chmielu. Ciekawie prezentuje się także kolekcja kufli, podkładek pod piwo i emaliowanych szyldów reklamowych.
Wnętrza browaru można zwiedzać samodzielnie, a z pomocą przychodzi tutaj specjalna aplikacja Hearonymus (dostępna w języku niemieckim oraz angielskim). Za bilet wstępu zapłacimy 12 EUR.
Bayreuth. Informacje praktyczne
Jak dotrzeć do Bayreuth?
Najbliżej położonymi lotniskami od Bayreuth są Norymberga (ok. 86 km), Monachium (ok. 220 km) oraz Frankfurt (ok. 275 km). Niestety, nie mamy obecnie już bezpośrednich lotów z Polski do Norymbergi (Ryanair oferował rejsy z/do Krakowa), natomiast do Monachium dolecimy liniami Lufthansa z Gdańska, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Warszawy i Wrocławia, a liniami LOT – z Warszawy.
Gdzie nocować w Bayreuth?
W Bayreuth nocowaliśmy w Liebesbier Urban Art Hotel (sprawdź ceny), który znajduje się tuż przy browarze. To nowoczesny, urządzony w loftowym stylu obiekt z elementami graffiti zdobiącymi budynek. Na parterze hotelu mieści się ogólnodostępna przestrzeń dla gości, w której wieczorem można się zrelaksować, a rano zjeść szybkie śniadanie – serwowane są tutaj jedynie słodkie i słone przekąski (precle, rogaliki), owoce oraz kawa i herbata. By zaspokoić większy głód, można udać się do znajdującej się tuż obok restauracji – wybrać można tu pyszne śniadanie z karty lub skorzystać z bufetu szwedzkiego.
Szukacie noclegu w Bayreuth? Sprawdźcie ofertę, korzystając z poniższej wyszukiwarki hoteli:
Booking.comGdzie zjeść w Bayreuth?
Będąc w Bayreuth, na śniadanie oraz na lunch wybraliśmy się do restauracji Liebesbier. Serwują tu dania kuchni międzynarodowej z nutką nowoczesności, a w karcie znajdziemy takie klasyki jak steki, burgery, karkówkę z pysznymi dodatkami, jak również dania wegetariańskie i wegańskie. Przyjemnie urządzone wnętrza zachęcają do niespiesznego spożywania posiłków, a w restauracji można również spróbować lokalnych wyrobów – piwa warzonego w browarze Brauerei Gebr. Maisel.
Na kolację warto wybrać się z kolei do restauracji Oskar, która słynie z typowych niemieckich przysmaków. To bardzo popularne miejsce, również wśród mieszkańców, więc wieczorową porą trudno tutaj czasem o wolny stolik – najlepiej zrobić wcześniej rezerwację. W obszernym menu znajdziemy naprawdę szeroki wybór klasycznych dań kuchni bawarskiej. Warto skusić się na klasycznego sznycla w panierce z precli, podawanego z sosem grzybow i szpeclami czy rozpływającej się w ustach Knuspriges Schweineschäufele, czyli łopatki wieprzowej serwowanej z knedlem i kapustą z boczkiem. Zdecydowanie nie wyjdziecie stąd głodni!
Bayreuth. Mapa atrakcji
Frankonię odwiedziliśmy na zaproszenie FrankenTourismus we współpracy z Niemiecką Centralą Turystyki. W ramach naszej podróży zwiedziliśmy także:
- urokliwy Aschaffenburg
- kameralne Fürth
- bajkowy Rothenburg ob der Tauber
- monumentalną Norymbergę