Strona główna » Fürth, mało znana perełka Frankonii. Co warto zobaczyć?

Fürth, mało znana perełka Frankonii. Co warto zobaczyć?

przez Wszedobylscy
Fürth

Choć znajduje się nieco w cieniu bardziej znanej Norymbergi, Fürth może pochwalić się równie ciekawą historią, architekturą i atmosferą. W mieście, którego symbolem jest koniczyna, znajduje się ponad 2000 zabytków, a większość z nich bez szwanku przetrwała nawet II Wojną Światową. To właśnie między Fürth a Norymbergą uruchomiona została pierwsza linia kolejowa w Niemczech. Sześcio kilometrową trasę między miastami pociąg pokonał po raz pierwszy już w 1835 roku. Otwarcie linii kolejowej było impulsem do jeszcze szybszego rozwoju miasta. 

Przemierzając niespiesznym krokiem uliczki Fürth, zobaczyć można zarówno majestatyczne budynki i promenady, jak i urokliwe zaułki oraz kolorowe kamienice z muru pruskiego. Wszystko jest tutaj blisko, dzięki czemu miasto świetnie zwiedza się na piechotę. Doskonałym pomysłem, jest chwila relaksu w wyjątkowo uroczym parku miejskim. Chwilę oddechu od codziennego zgiełku złapać można także, wybierając się na rowerową wycieczkę po okolicznych terenach zielonych. Wieczorową porą z kolei warto dać się ponieść atmosferze miasta i zajrzeć do jednego z licznych lokali przy Gustavstraße. Gotowi na zwiedzanie? Chodźcie z nami na spacer po klimatycznym Fürth.

Fürth. Co warto zobaczyć?

Teatr Miejski

Ruszamy z tętniącego życiem centrum Fürth w stronę starego miasta. Po drodze mijamy fontannę Centaura, symbolizującą ujarzmienie przez człowieka sił przyrody. Przemierzamy szerokie handlowe ulice, przy których mieszczą się liczne sklepiki i bary. Aż w końcu docieramy pod jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków w Fürth. 

Co warto zobaczyć w Fürth

To monumentalny Teatr Miejski, który został wybudowany na początku XX wieku. Co ciekawe, był to pierwszy budynek w mieście całkowicie zasilany energią elektryczną. Wprawne oko zauważy, że neobarokowa fasada budynku wygląda znajomo. Projekt autorstwa dwojga architektów, Helmera i Fellnera, miał być pierwotnie zrealizowany w zupełnie innym miejscu, ale został odrzucony. Skorzystało na tym Fürth, które odkupiło gotowy już plan i w zaledwie 14 miesięcy wybudowało teatr. Efekt końcowy zachwycił wszystkich, włącznie z władzami miasta Czerniowce, którzy, ujrzawszy piękno budynku, postanowili wybudować taki sam u siebie. 

Ratusz miejski

Nasz pierwszy przystanek w Fürth to budynek Ratusza, który już z daleka przyciąga wzrok swoją charakterystyczną wieżą. Została ona zbudowana na wzór tej, która zdobi Palazzo Vecchio we Florencji. Codziennie o 12:04 rozbrzmiewają z niej dzwony, a kto uważnie wsłucha się w wygrywaną melodię, ten usłyszy nuty słynnej piosenki Led Zeppelin, Stairway to Heaven.

Ratusz Miejski

Licząca 52 metry wysokości wieża to najwyższy budynek w mieście! I stanowi punkt widokowy, z którego podziwiać można miasto oraz najbliższą okolicę. Nie jest on niestety dostępny dla indywidualnych turystów – wnętrza Ratusza oraz taras udostępnione są do zwiedzania dla zorganizowanych wycieczek. Warto sprawdzić te organizowane przez lokalny punkt informacji turystycznej. Fürth i jego wyjątkowe zabytki można zwiedzać wtedy w kameralnej grupie i zajrzeć do mniej znanych i dostępnych zakątków. 

Co warto zobaczyć w Fürth
Co warto zobaczyć w Fürth

Stare miasto w Fürth

Sercem starego miasta w Fürth jest kościół Stadtkirche St. Michael, którego historia sięga jeszcze XII wieku. Jest to jedyny budynek w mieście, który przetrwał wojnę trzydziestoletnią (kiedy Fürth zostało niemal całkowicie zniszczone), a potem również II Wojnę Światową. Klimat starówki tworzą przede wszystkim unikatowe kamienice. Różnią się kształtem, wysokością, stylem. Każda z nich naprawdę ma niepowtarzalny charakter! Cieszą oko i zachwycają swoją architekturą, m.in. kolorowymi fasadami czy konstrukcją z muru pruskiego. 

Co warto zobaczyć w Fürth
Co warto zobaczyć w Fürth
Co warto zobaczyć w Fürth

Stare miasto w Fürth skrywa także wiele sekretów. Ukryte między zabytkowymi kamienicami i uliczkami są wyjątkowo klimatyczne zaułki oraz podwórka. Zaglądając w te zakamarki, podziwiać możemy zadbane ogródki, niebanalną architekturę i nietuzinkowe zdobienia. W jednym z takich podwórek zobaczyć można np. tradycyjną żydowską łaźnię rytualną, w innym z kolei znajduje się galeria sztuki. Zapiszcie na później te nazwy: Stadlershof, Laubenhof, Kannengießerhof oraz Pfarrgasse – to jedne z najciekawszych miejscówek, do których warto zajrzeć. 

Co warto zobaczyć w Fürth
Co warto zobaczyć w Fürth
Co warto zobaczyć w Fürth

Przez starówkę w Fürth przebiega Gustavstraße, przy której znajdziemy nie tylko jedne z najstarszych i najpiękniejszych kamienic w mieście, ale też liczne bary, kawiarnie i restauracje, które przyciągają wszystkich amatorów dobrej muzyki oraz lokalnych przysmaków. 

Co warto zobaczyć w Fürth

Park miejski

To prawdziwa oaza zieleni w samym sercu Fürth. Park miejski zachęca do odpoczynku w otoczeniu pięknej natury. Warto przysiąść na chwilę na ławeczce w ogrodzie różanym, popatrzeć na tryskające wodą fontanny czy powolnym krokiem udać się do ukrytej pośród drzew urokliwej kawiarni. Idealne miejsce na relaks!

Co warto zobaczyć w Fürth
Co warto zobaczyć w Fürth
Co warto zobaczyć w Fürth

Muzea w Fürth

Fürth może się pochwalić również ciekawymi muzeami. Zwiedzając miasto, warto odwiedzić interaktywne Ludwig Erhard Zentrum, w którym dowiemy się więcej o tzw. niemieckim cudzie gospodarczym. Urodzony w Fürth Erhard należy do grona najsłynniejszych niemieckich polityków. Pełnił on funkcję ministra gospodarki oraz kanclerza RFN, ale przede wszystkim uznaje się go za autora reformy gospodarczej, wprowadzonej tuż po zakończeniu II Wojny Światowej. Znacznie polepszyła ona sytuację ówczesnych Niemiec i była szeroko przedstawiana na forum międzynarodowym jako udana przemiana rynkowa.

Będąc w Fürth, zajrzeć można również do Stadtmuseum Fürth, gdzie prześledzimy historię miasta czy do Jüdisches Museum Franken, które prezentuje losy żydowskiej społeczności na przestrzeni lat w całej Frankonii. W piwnicy Ratusza mieści się z kolei Kriminalmuseum, poświęcone dziejom sądownictwa w mieście.

Rowerem przez Fürth

Najbliższą okolicę Fürth postanowiliśmy zwiedzić także na dwóch kółkach. Wypożyczyliśmy rowery i korzystając z aplikacji Komoot, ruszyliśmy poza centrum miasta. Ścieżka rowerowa poprowadziła nas przez urokliwe zielone tereny i łąki aż nad Europakanal, gdzie przy okazji mogliśmy podziwiać kolorowy mural. Taka niewielka pętla liczy niecałe 9 km, ale daje możliwość rzucić okiem na Fürth z nieco innej perspektywy. 

Fürth. Informacje praktyczne

Jak dotrzeć do Fürth?

Najbliżej położonymi lotniskami od Fürth są Norymberga (ok. 11 km), Monachium (ok. 160 km) oraz Frankfurt (ok. 220 km). Niestety, nie mamy obecnie już bezpośrednich lotów z Polski do Norymbergi (Ryanair oferował rejsy z/do Krakowa), natomiast do Monachium dolecimy liniami Lufthansa z Gdańska, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Warszawy i Wrocławia, a liniami LOT – z Warszawy.

Loty do Niemiec

Rejsy do Frankfurtu z Warszawy realizuje LOT, natomiast z Gdańska, Krakowa, Katowic, Poznania, Warszawy i Wrocławia do Niemiec dolecimy na pokładzie Lufthansy. 

Loty do Niemiec
Sprawdź ceny przelotów z Polski do Niemiec:

Z lotniska – niezależnie, czy będzie to Frankfurt czy Monachium – do Fürth można dojechać pociągiem DB, choć podróż będzie wymagała przesiadek. Warto rozważyć wynajem auta, dzięki któremu szybko i sprawnie dotrzeć można do najpiękniejszych zakątków we Frankonii.

Wynajem auta
Zaplanuj swoją podróż przez Frankonię – sprawdź ceny wynajmu samochodu w Niemczech

Noclegi w Fürth

Będąc w Fürth, warto zatrzymać się w fantastycznym Werners Boutique Hotel (sprawdź ceny). Ten zlokalizowany w samym centrum miasta obiekt oferuje noclegi w przestronnych, stylowo urządzonych pokojach z widokiem na wewnętrzny ogród. Codziennie rano zjemy tu pyszne śniadanie, a wieczorową porą w kameralnej restauracji skosztować można dań kuchni niemieckiej oraz śródziemnomorskiej. 

Noclegi w Fürth
Planujesz podróż do Fürth? Zatrzymaj się w klimatycznym, butikowym Werners Boutique Hotel
Noclegi w Fürth
Booking.com

Gdzie zjeść w Fürth?

Fürth może pochwalić się licznymi restauracjami i barami serwującymi dania z całego świata. Jednym z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście jest niewątpliwie pizzera Zulu (Königstraße 44), gdzie zjeść można wielokrotnie już nagradzaną i naprawdę znakomitą… pizzę. Restauracja od kilku lat znajduje się w ścisłej czołówce w rankingu najlepszych pizzeri – zarówno w Niemczech, jak i w Europie oraz na całym świecie. Przekraczając próg lokalu, naprawdę można poczuć się jak w słonecznej Italii. Panuje tu sympatyczna, gwarna atmosfera, a pizza jest naprawdę rewelacyjna. 

Gdzie zjeść w Fürth

Wszystkim miłośnikom kawy polecamy z kolei wizytę w Kaffeesurium – serwują tu doskonałą kawę oraz obłędne ciastka. 


Frankonię odwiedziliśmy na zaproszenie FrankenTourismus we współpracy z Niemiecką Centralą Turystyki. W ramach naszej podróży zwiedziliśmy także:

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej