Jedno z najpiękniejszych miasteczek w Niemczech zachwyca niepowtarzalnym klimatem oraz architekturą. Spacerując brukowanymi uliczkami, można nawet odnieść wrażenie, że czas się tu zatrzymał. Nic dziwnego! Malowniczo położony na wzgórzu nad rzeką Rothenburg ob der Tauber to również jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Zobaczymy tutaj zabytki – stare kamienice, mury i wieże obronne, kościoły – liczące setki lat. Dodajmy, że leży ono także na Romantische Straße, czyli Szlaku Romantycznym łączącym wyjątkowo urokliwe miasta na południu Niemiec. Wystarczy przekroczyć jedną z miejskich bram, by znaleźć się w bajce. Zobaczcie, jakie ciekawe miejsca i atrakcje warto zobaczyć w Rothenburgu ob der Tauber.
Rothenburg ob der Tauber. Historia na wyciągnięcie ręki
Dzieje Rothenburga ob der Tauber sięgają jeszcze X wieku. Miasto może pochwalić się naprawdę ciekawą i bogatą historią, którą czuć tutaj na każdym kroku. Wystarczy przejść się wzdłuż murów obronnych okalających stare miasto, zajrzeć do klimatycznych zaułków czy przycupnąć na schodach ratusza. Pomimo wojen, które w ubiegłym stuleciu wielokrotnie przetaczały się przez Europę, Rothenburg niemal całkowicie zachował swój oryginalny charakter. Miastu kilkukrotnie groziło zrównanie z ziemią, ale odrobina szczęścia (i nie tylko!) sprawiła, że dziś możemy spacerować tymi samymi ulicami, którymi niegdyś wędrowali średniowieczni kupcy czy bogaci mieszczanie.
Jeszcze w XVII wieku, podczas wojny trzydziestoletniej, Rothenburg został zdobyty przez austriackie wojska pod wodzą Johanna von Tilly. Z jego rozkazów miasto miało zostać doszczętnie zniszczone, ale według legendy mieszkańcy, próbując wkupić się w jego łaski, podarowali mu trzy litrowy dzban najlepszego wina. Ten rzucił wyzwanie, że oszczędzi Rothenburg, pod warunkiem, że znajdzie się śmiałek, który duszkiem wypije cały trunek. Na ochotnika zgłosił się ówczesny burmistrz, który sprostał wyzwaniu i tym samym uratował miasto. Na pamiątkę tych wydarzeń co roku w Zielone Świątki w Rothenburgu odbywa się festiwal Meistertrunk, podczas których świętuje się uratowanie miasta, a uroczystościom towarzyszą imprezy plenerowe.
Pod koniec II Wojny Światowej to sentyment amerykańskiego generała uratował miasto przed zbombardowaniem. John Jay McCloy darzył Rothenburg szczególną sympatią. Udało mu się przekonać dowództwo armii, by nie niszczyć tak wyjątkowego i praktycznie już nie okupowanego miasta. Mimo to, w wyniku błędu pilotów, stare miasto zostało przypadkowo ostrzelane i częściowo uległo zniszczeniu. Szczęście w nieszczęściu – znaczna większość zabytkowych budynków w samym sercu starówki ocalała.
Rothenburg ob der Tauber. Co warto zobaczyć?
Ratusz miejski i Marktplatz
W samym sercu starego miasta, przy Marktplatz, wznosi się renesansowy ratusz ze strzelistą wieżą. Wystarczy zapłacić 2,50 EUR i pokonać nieco ponad 200 schodów, by znaleźć się na tarasie widokowym, skąd podziwiać można zachwycający widok nie tylko na Rothenburg (zwróćcie uwagę na mury i wieże obronne!), ale też malowniczą okolicę.
Tuż obok ratusza stoi Ratstrinkstube. Tawerna Rajców słynie ze swojego zegara – co godzinę po obu stronach jego tarczy pojawiają się figurki, które odgrywają scenę ratowania miasta za pomocą dzbanka z winem (o tej legendzie wspominaliśmy wyżej).
Główny plac miejski tętni życiem. Klimat tego miejsca tworzą kolorowe, zabytkowe kamienice oraz liczne restauracje i kawiarnie. Warto na chwilę przysiąść na schodach ratusza i poczuć atmosferę Rothenburga.
Z rynku wyruszyć można na spacer niezwykle urokliwymi uliczkami. Stare miasto w Rothenburgu jest niewielkie i można je w całości obejść w kilka godzin. Takim niespiesznym krokiem. Tutaj nie ma potrzeby się spieszyć, lepiej dać się oczarować jego magii. Tym bardziej, że do zwiedzenia jest tu jeszcze kilka wyjątkowych atrakcji.
Kościół św. Jakuba
To jedna z najbardziej imponujących budowli w Rothenburgu. Budowa monumentalnego kościoła św. Jakuba trwała ponad 150 lat. Wnętrze świątyni, w tym zabytkowe ołtarze i witraże, na pewno przypadną do gustu miłośnikom sztuki sakralnej. Tutejsze organy należą do jednych z największych w całej Bawarii, a posłuchać ich można podczas bezpłatnych koncertów, które cyklicznie odbywają się w kościele.
Spacer po starówce
Chcielibyście dowiedzieć się więcej o historii Rothenburga? Wybierzcie się na wycieczkę pod czujnym okiem członka nocnej straży. Dzierżąc w dłoni halabardę oraz latarnię, prowadzi on chętnych na zwiedzanie miasta. Przemierzając kolejne uliczki i zaułki, usłyszycie z jego ust ciekawe anegdoty i opowieści, które zabiorą Was aż w czasy średniowiecza. Dowiecie się więcej o dziejach Rothenburga, plagach, jakie dotknęły miast i dlaczego nocna straż była uważana w dawnych czasach za niemal najgorszą fuchę (tylko grabarz i kat byli niżej w hierarchii).
Spacery w języku angielskim odbywają się codziennie (od kwietnia do końca grudnia) – wystarczy stawić się o godzinie 20 pod ratuszem, a po zakończonym zwiedzaniu wrzucić 9 EUR do kapelusza.
Plönlein
To jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów w Rothenburgu. Plönlein, w dosłownym tłumaczeniu ”małe miejsce przy fontannie”, to wyjątkowo urokliwy zakątek na starym mieście. Szachulcowa kamienica z XIII wieku, niewielka fontanna u jej progu i dwie wieże obronne (Kobolzeller Tor oraz Siebersturm) tworzą wręcz baśniowy klimat. W Rothenburgu naprawdę można poczuć się jak w bajce!
Mury i wieże obronne
Wybierz się na spacer wzdłuż dawnych murów i rzuć okiem na miasto z zupełnie innej perspektywy. Czy wiesz, że w Rothenburgu zobaczyć można aż 46 dawnych wież obronnych? Wraz z murami tworzą one wyjątkową panoramę!
Trasa liczy cztery kilometry długości, a na jej przejście warto przeznaczyć ok. 2,5 godziny. Fragmenty murów udostępnione są dla zwiedzających, dzięki czemu zachwycać się możemy widokiem na stare miasto. Miejscami na ścianach rozwieszone są tabliczki z nazwiskami darczyńców, dzięki którym udało się odbudować zniszczone podczas II Wojny Światowej części murów.
Punkt widokowy na Rothenburg
Zostawiamy za sobą na chwilę stare miasto, przekraczamy bramę Burgtor i znajdujemy się pośród zieleni w ogrodach Burggarten. To nie tylko doskonałe miejsce na chwilę relaksu w cieniu drzew. Znajduje się tutaj punkt widokowy, z którego podziwiać można wspaniałą panoramę Rothenburga.
Muzea w Rothenburgu
Choć niewielkie, Rothenburg ob der Tauber może pochwalić się kilkoma wyjątkowymi muzeami. Wyjątkową popularnością cieszy się tutaj Średniowieczne Muzeum Kryminalne. W mieszczącym się w dawnych budynkach zakonnych Mittelalterliches Kriminalmuseum podziwiać można imponującą kolekcję, która prezentuje historię sądownictwa na przestrzeni wieków. Zobaczymy tu dawne narzędzia tortur, prześledzimy, jak w czasach średniowiecza wyglądał proces karny, dowiemy się, jakie kary stosowano, z bliska przyjrzymy się księgom opisującym prawo kościelne czy inkwizycję. Wzrok przykuwają w szczególności wymyślne przedmioty, które służyły do publicznego upokarzania drobnych przestępców, w tym osobliwe maski wstydu. To w sumie ponad 50 000 eksponatów dokumentujących niejednokrotnie mroczną stronę naszej historii. Muzeum czynne jest przez cały rok, a za bilet wstępu zapłacimy 9 EUR.
Będąc w Rothenburgu, odwiedzić można także jedno z największych w Europie Weihnachtsmuseum, czyli Muzeum Bożonarodzeniowe, Alt-Rothenburger Handwerkerhaus, czyli Dom Rzemieślnika oraz muzeum miasta, RothenburgMuseum.
Rothenburg ob der Tauber. Informacje praktyczne
Jak dotrzeć do Rothenburga?
Najbliżej położonymi lotniskami od Rothenburga są Norymberga (ok. 80 km), Stuttgart (ok. 165 km), Frankfurt (ok. 170 km) oraz Monachium (ok. 230 km). Obecnie do Stuttgartu można dotrzeć bezpośrednio liniami Eurowings z Krakowa oraz liniami LOT z Warszawy.
Rejsy do Frankfurtu z Warszawy realizuje LOT, natomiast z Gdańska, Krakowa, Katowic, Poznania, Warszawy i Wrocławia do Niemiec dolecimy na pokładzie Lufthansy. Niemiecki przewoźnik oferuje także bezpośrednie loty do Monachium z Gdańska, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Warszawy i Wrocławia, a LOT – z Warszawy.
Z lotniska – niezależnie, czy będzie to Stuttgart, Frankfurt czy Monachium – do Rothenburga można dojechać pociągiem, choć podróż będzie wymagała przesiadek. Warto rozważyć wynajem auta, dzięki któremu szybko i sprawnie dotrzeć można do najpiękniejszych zakątków we Frankonii.
Jak poruszać się po Rothenburgu?
Pieszo! Zabytkowa część miasta jest niemal całkowicie zamknięta dla ruchu samochodów, nie ma tu również zbyt wielu miejsc parkingowych. Te znajdziecie już poza murami starówki. Rothenburg jest na tyle niewielki, że spacer po nim to sama przyjemność.
Gdzie zatrzymać się w Rothenburgu?
W samym sercu Rothenburga znajdziecie niewielkie pensjonaty oraz klimatyczne hotele, mieszczące się w zabytkowych budynkach. My nocowaliśmy w wyjątkowo urokliwym i kameralnym Gästehaus am Plönlein, który znajduje się tuż obok jednej z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w mieście. Do dyspozycji gości są tu zaledwie trzy apartamenty oraz jeden pokój dwuosobowy. Przytulnie urządzone, zapewniają komfortowy pobyt. Zdecydowanie polecamy!
Gdzie zjeść w Rothenburgu?
Poranek w Rothenburgu najlepiej zacząć od smacznego śniadania w jednej z najbardziej klimatycznych kawiarni w mieście, Cafe Einzigartig. Przytulne wnętrze wypełnione jest unikatowymi meblami, dodatkami i dekoracjami – większość z nich to ręcznie wykonane przedmioty, które można nawet kupić. O poranku serwują tutaj znakomite śniadania, po które potrafią ustawiać się kolejki, a poza tym napijemy się aromatycznej kawy i zjemy pyszne ciacha.
Przemierzając uliczki Rothenburga, nie sposób nie zauważyć zdobiących liczne witryny sklepików i kawiarni ciastek w kształcie kuli obsypanej cukrem pudrem. Schneeballen to lokalny przysmak. Smażone na głębokim tłuszczu kruche ciasto smakiem przypomina nieco nasze faworki. Tutaj te okrągłe ciasta noszą nazwę śnieżnych kul, a serwowane są nie tylko z cukrem pudrem, ale też najróżniejszymi słodkimi polewami. Warto spróbować!
Na lunch lub romantyczną kolację we dwoje wybierzcie się do restauracji Agnes Stüberl, która znajduje się w hotelu Eisenhut. Z tarasu rozpościera się piękny widok na okolicę, a skosztować można tutaj zarówno typowych regionalnych smakołyków, jak również dań kuchni międzynarodowej. Jednym z lokalnych przysmaków godnych polecenia są Fränkische Käsespätzle, czyli szpecle po frankońsku.
Rothenburg ob der Tauber. Mapa atrakcji
Frankonię odwiedziliśmy na zaproszenie FrankenTourismus we współpracy z Niemiecką Centralą Turystyki. W ramach naszej podróży zwiedziliśmy także:
- zachwycające Bayreuth
- kameralne Fürth
- urokliwy Aschaffenburg
- monumentalną Norymbergę