Strona główna » Neuchâtel. Bajkowe miasto w Szwajcarii

Neuchâtel. Bajkowe miasto w Szwajcarii

przez Wszedobylscy
Neuchâtel - co warto zobaczyć?

Neuchâtel to miasto jak z bajki. To malowniczo położone nad jeziorem i otoczone wzniesieniami miejsce może pochwalić się wyjątkowo piękną architekturą oraz niezwykłą atmosferą. Spacerując uliczkami Neuchâtel można mieć poczucie, jakbyśmy z każdym krokiem przemierzali kolejne epoki. Średniowiecze, renesans i Belle Époque tworzą naprawdę niepowtarzalny klimat miasta, a tętniąca życiem promenada nad jeziorem dodatkowo nadaje mu odrobinę śródziemnomorskiego charakteru. Neuchâtel zdecydowanie potrafi oczarować!

Neuchâtel. Co warto zobaczyć?

Stare Miasto Neuchâtel

Wyjątkowy czar starówka w Neuchâtel zawdzięcza uliczkom i alejkom, przy których wznoszą się zabytkowe kamienice. Wiele budynków w mieście zostało zbudowanych z charakterystycznego żółtego wapienia, który dodatkowo nadaje temu miejscu niepowtarzalnego uroku. Spacerując ulicami starego miasta, zobaczyć można nie tylko zjawiskowe rezydencje, ale też rzeźby, kolorowe murale, a nawet 140(!) fontann. By w pełni poczuć atmosferę Neuchâtel, najlepiej dać się zgubić między kolejnymi ulicami i zobaczyć, dokąd poniosą nas nogi. A prędzej czy później i tak dotrzemy do najciekawszych punktów w mieście. 

Place des Halles tętni życiem. W wybrane dni tygodnia odbywa się tu targ miejski, mieszczą się tu liczne bary, kawiarnie i restauracje. Wzrok przyciąga charakterystyczny budynek Maison des Halles – zbudowany w drugiej połowie XVI wieku pełnił funkcję zadaszonego targowiska. Obecnie jego wnętrza zostały przekształcone w restaurację. 

Neuchâtel - co warto zobaczyć?

Podążając dalej ulicą Rue du Trésor 1, dotrzemy do Croix-du-Marché to miejsce, w którym krzyżują się uliczki starego miasta. Swego czasu odbywał się tutaj targ, który przyciągał licznych sprzedawców oraz kupców. Wznosząca się nad placem fontanna Fontaine du Banneret była kiedyś zwykłym wodopojem dla inwentarza sprzedawanego na straganach. Dziś to wyjątkowy urokliwy zakątek Neuchâtel z bogato zdobionymi kamienicami dookoła oraz licznymi restauracjami. 

Neuchâtel - co warto zobaczyć?
Neuchâtel - co warto zobaczyć?

Zanim wyruszymy uliczką Rue du Château w stronę Zamku Neuchâtel, warto zajrzeć najpierw na uroczą Rue du Pommier, przy której w XVIII wieku zbudowano zupełnie nowe domy – wcześniejsze zabudowania strawił pożar w 1714 roku. Przy okazji zobaczyć można także jedną z licznych fontann w mieście – Fontaine du Griffon. Jej budowa została zakończona w 1664 roku. Gdy kilkanaście lat później z wizytą w mieście pojawił się książę Neuchâtel, Charles-Paris d’Orléans, zarządził on, by podczas publicznych świąt z fontanny zamiast wody tryskało wino.

Neuchâtel - co warto zobaczyć?
Neuchâtel - co warto zobaczyć?

Miłośnicy architektury na pewno docenią też spacer ulicą Rue des Moulins, przy której stoją barokowe rezydencje oraz stary budynek browaru. Bystre oko wypatrzy w tej okolicy także malunki ukryte między sąsiednimi uliczkami.  

Neuchâtel - co warto zobaczyć?
Neuchâtel - co warto zobaczyć?

Zamek Neuchâtel

Podążając stromą uliczką Rue du Château, dojdziemy do malowniczo położonego na wzgórzu zamku oraz znajdującej się tuż obok niego kolegiaty. Początki Château de Neuchâtel sięgają jeszcze XII wieku. Dziś zamek jest siedzibą władz kantonu, a jego wnętrza może zwiedzać jedynie z przewodnikiem. Takie zorganizowane wycieczki odbywają się w godzinach popołudniowych od kwietnia do września, a za bilet zapłacimy 5 CHF. Wstęp na zamkowy dziedziniec oraz otaczające zamek mury jest bezpłatny, dzięki czemu podziwiać możemy zarówno architekturę obiektu, jak i wspaniały widok, który się stąd roztacza.

Zamek wieczorową porą
Neuchâtel - co warto zobaczyć?

Kolegiata

Wybierając się na Zamek Neuchâtel, warto odwiedzić również położoną tuż obok kolegiatę. Budowa kościoła (wtedy jeszcze katolickiego) na wzgórzu rozpoczęła się jeszcze w 1185 roku, ale został on dopiero konsekrowany niemal 100 lat później. Po Reformacji stał się miejscem modlitwy dla protestantów. Dziś zbudowany z żółtego wapienia kościół jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów w mieście. Odrestaurowane wnętrza zachwycają – wrażenie robi piękny witraż oraz cenotaf, na którym podziwiać można malowane posągi, przedstawiające rycerzy i damy, dawnych mieszkańców Neuchâtel.

Neuchâtel - co warto zobaczyć?
Neuchâtel - co warto zobaczyć?

Port w Neuchâtel

Do początków XIX wieku przez port w Neuchâtel przewijały się głównie kutry rybackie oraz statki transportowe. Dziś to tętniące życiem miejsce spotkań i gwarny port turystyczny. Zacumowane jachty kołyszą się tu miarowo na spokojnych wodach, a stateczki wycieczkowe zabierają chętnych w rejs po jeziorze Neuchâtel. Jeśli jesteście posiadaczami Swiss Travel Pass, na taką krótką wycieczkę po okolicy możecie wybrać się bezpłatnie. Największą popularnością niewątpliwie cieszą się rejsy zbudowanym jeszcze w 1912 roku parowcem Neuchâtel

Neuchâtel - co warto zobaczyć?
Neuchâtel - co warto zobaczyć?

Spacer nad jeziorem Neuchâtel

Z portu warto wybrać się na spacer brzegiem jeziora. Promenada biegnie w stronę Jeunes Rives, spokojnej zielonej oazy, gdzie w cieniu drzew można usiąść na jednej z ławeczek i podziwiać roztaczającą się przed nami panoramę okolicy. Mieści się tu również kameralna plaża, w ciepłe dni można więc wskoczyć do jeziora.

Neuchâtel - co warto zobaczyć?
Neuchâtel - co warto zobaczyć?

Idąc od strony portu w drugą stronę, promenadą Quai Ostervald dotrzemy do Esplanade du Mont Blanc, zadbanego, wypełnionego zielenią i rzeźbami terenu nad samym jeziorem. Po drodze mijamy wysunięty nad taflą jeziora most La Passerelle de l’Utopie. Przy okazji możemy też przywitać się z dwoma niezwykle ważnymi osobistościami w Neuchâtel: eleganckim dżentelmenem, który na nasz widok już zdążył uchylić swój melonik oraz posągową damą, wzrokiem sięgającą gdzieś daleko przed siebie. Gdy pogoda sprzyja, a promienie słońca przyjemnie grzeją, to naprawdę można się tu poczuć prawie jak na śródziemnomorskiej promenadzie!

Neuchâtel - co warto zobaczyć?
Neuchâtel - co warto zobaczyć?

Funikular

Na Neuchâtel warto spojrzeć też z góry. A najlepiej połączyć dwie atrakcje w jedną i w wyższe partie miasta dojechać funikularem. Mamy ogromny sentyment do takiej formy transportu i ilekroć taka kolejka funkcjonuje w miejscu, które odwiedzamy, to zawsze musimy z niej skorzystać. Zbudowany jeszcze w 1890 roku funicular w Neuchâtel łączy stare miasto (przystanek Ecluse) z położonym na wysokości 595 metrów sąsiedztwem Le Plan. Stąd podziwiać można widok na miasto i okolicę, jak również wybrać się na spacer w stronę Ogrodu Botanicznego. Bilet na przejazd kosztuje 2,30 CHF. 

Funikular

To nie jedyny funikular w mieście. Kolejka terenowa łączy także dworzec kolejowy Neuchâtel z miejscowym uniwersytetem i jeziorem oraz położona już nieco dalej kolejka, która zabiera chętnych na wzniesienie Chaumont.

Muzea w Neuchâtel

Mając w ręku Swiss Travel Pass, można korzystać z darmowych wejść do ponad 500 muzeów w całej Szwajcarii. W Neuchâtel bezpłatnie odwiedzić można: Centre Dürrenmatt (wystawa dzieł Friedricha Dürrenmatta), MEN – Musée d’ethnographie de Neuchâtel (Muzeum Etnograficzne), Muséum d’histoire naturelle (Muzeum Historii Naturalnej) oraz Musée d’art et d’histoire

Muzeum Sztuki i Historii

I to właśnie Muzeum Sztuki i Kultury udało nam się odwiedzić podczas pobytu w mieście. Już sam obiekt, w którym mieści się muzeum robi ogromne wrażenie. Przed imponującym pałacowym budynkiem podziwiać można kilkanaście wolnostojących rzeźb, a gdy tylko przekroczymy próg muzeum, przed naszymi oczami ukazują się wspaniałe malowidła zdobiące ściany nad schodami. 

Muzeum Sztuki i Historii

W muzeum obejrzeć można ciekawą kolekcję obrazów, a ciekawostką jest ekspozycja trzech automatów autorstwa Jaquet-Droz – na każdą pierwszą niedzielę miesiąca zaplanowany został pokaz ich działania. Muzeum Sztuki i Kultury czynne jest od wtorku do niedzieli, a za bilet wstępu zapłacimy 12 EUR. W środy wejście co muzeum jest bezpłatne dla wszystkich.

Każdy, kto zatrzymuje się w Neuchâtel przynajmniej na jedną noc, otrzymuje specjalne vouchery na zwiedzanie miasta i okolic. Dzięki Neuchâtel Tourist Card możemy podczas pobytu za darmo korzystać z komunikacji miejskiej (w tym funikularów!), bezpłatnie odwiedzić muzea w Neuchâtel (oraz okolicznych miastach) i popłynąć w rejs. Więcej szczegółów znaleźć można tutaj.

Neuchâtel śladami Belle Époque

Swój niepowtarzalny charakter Neuchâtel zawdzięcza też Pięknej Epoce, którą uważano za okres dobrobytu, elegancji i rozwoju Europy na przełomie XIX oraz XX wieku. Wpływ Belle Époque na miasto widoczny jest tu w architekturze, pięknych rzeźbach czy zachwycających malunkach rozsianych po całym Neuchâtel. W informacji turystycznej można nabyć nawet specjalną mapę (oraz pewne niezbędne przybory), z którą można wyruszyć na miasto, w poszukiwaniu akcentów, a dokładniej murali nawiązujących do Pięknej Epoki. Na tropicieli czekają też po drodze liczne zagadki do rozwiązania, a na tych, którzy ukończą całą trasę – niespodzianka.

Neuchâtel - co warto zobaczyć?

Nawet jeśli nie zdecydujecie się na taką formę zwiedzania Neuchâtel, to spacerując po mieście i tak uda Wam się zobaczyć przynajmniej kilka malunków z serii Belle Époque. Podziwiać je można m.in. w porcie, przy zamku czy przy Rue du Neubourg.

Street art w Neuchâtel

Neuchâtel to nie tylko renesansowe zabytki czy rezydencje prosto z Belle Époque. Zanurzając się w labirynt uliczek na starówce, możemy poznać też bardziej nowoczesne oblicze miasta. Wystarczy skręcić w niepozorną Rue du Neubourg, by dać się zachwycić kolorowymi muralami, które zdobią tutejsze kamienice. Wyjątkowo kolorowo prezentuje się także stroma Rue des Chavannes, gdzie nawet można poczuć trochę bardziej alternatywny klimat Neuchâtel. Murale zobaczyć można też w wielu innych punktach w mieście – np. przy Passage des Boucheries czy Passage des Moulins. Wystarczy mieć tylko oczy szeroko otwarte.  

Neuchâtel - co warto zobaczyć?
Neuchâtel - co warto zobaczyć?

Neuchâtel. Informacje praktyczne

Jak dotrzeć do Neuchâtel?

Najbliżej położonym od Neuchâtel lotniskiem jest Berno, ale niestety obecnie nie ma bezpośrednich połączeń z Polski w tym kierunku. Z Warszawy można natomiast dolecieć liniami lotniczymi LOT do pobliskiej Genewy, skąd dalej pociągiem dotrzemy do Neuchâtel w godzinę i dwadzieścia minut.

Loty do Szwajcarii

Warto również skorzystać z bezpośrednich rejsów do Zurychu. Linie lotnicze LOT obsługują loty z Warszawy, natomiast SWISS realizuje połączenia do Szwajcarii z Gdańska, Krakowa, Warszawy oraz Wrocławia. 

Tuż przy lotnisku w Zurychu mieści się stacja kolejowa, skąd bezpośrednio pociągiem dojechać można do Neuchâtel w godzinę i czterdzieści pięć minut. Podróżując po Szwajcarii, warto zaopatrzyć się w bilet Swiss Travel Pass, dzięki któremu po całym kraju poruszać się można pociągami, autobusami, a nawet stateczkami. 

Swiss Travel Pass

Gdzie nocować w Neuchâtel?

W Neuchâtel znajdziemy zarówno luksusowe hotele tuż nad samym brzegiem jeziora, jak również urokliwe pensjonaty mieszczące się w zabytkowych kamienicach. Podczas naszej wizyty w mieście zatrzymaliśmy się właśnie w takim klimatycznym obiekcie – Aux chambres du Banneret (sprawdź ceny) znajdują się w XVI-wiecznym budynku, który mieści się w sercu starego miasto, tuż przy Croix-du-Marché. W pobliżu znajduje się mnóstwo restauracji oraz kawiarni, a spacerem można dotrzeć w zaledwie kilka minut do wszystkich najciekawszych atrakcji w mieście. 

Gdzie nocować w Neuchâtel?
Booking.com

Gdzie zjeść w Neuchâtel?

Neuchâtel może pochwalić się bogatą ofertą kulinarną. Liczne restauracje, bary czy kawiarnie znajdziemy przy porcie, Place des Halles czy ukryte w zaułkach i uliczkach starego miasta. Neuchâtel odwiedziliśmy wczesną jesienią, więc w wielu miejscach w menu królowały już jesienne dary lasu: grzyby oraz trufle! To właśnie te ostatnie zachęciły nas do odwiedzenia Café des Halles, gdzie skusiliśmy się na znakomite risotto z truflami. Na co dzień zjeść można tu również klasyczne przysmaki lokalnej oraz międzynarodowej kuchni.

Gdzie zjeść w Neuchatel?

Neuchâtel. Mapa atrakcji


Szwajcarię odwiedziliśmy we współpracy z Switzerland Tourism. Podczas podróży poznaliśmy także:

  • położone nad Renem urokliwe miasteczko Rheinfelden
  • zachwycający średniowieczny Fryburg

To może Ci się również spodobać!

1 komentarz

Osuszacze powietrza 12 grudnia 2023 - 11:31

Piękne miejsce, warte zwiedzania.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej