Tego miejsca nie można pominąć planując zwiedzanie Pekinu, a my też szczerze polecamy się tam wybrać, bo Pałac Letni zrobił na nas największe wrażenie z wszystkich atrakcji, które zobaczyliśmy w stolicy Chin. Zresztą Pekin tego dnia był wyjątkowo łaskawy dla nas i pokazał się z tej lepszej strony. Mimo że była już połowa października to temperatura była całkiem wysoka, taka nawet na krótki rękawek, a smog nie był taki dokuczliwy. I tak przez cały dzień towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda.
Pałac Letni. Jak, gdzie i kiedy
Zwiedzanie samego Pałacu Letniego zajmie Wam przynajmniej kilka godzin, ale można tu spędzić spokojnie nawet cały dzień. Jak dotrzeć do Pałacu Letniego? Z samego centrum Pekinu (z Placu Niebiańskiego Spokoju) najłatwiej dotrzeć tam po prostu metrem (linia numer 4), ale podróż zajmuje ponad 40 minut. Potem czeka nas jeszcze kilkunastu minutowy spacer i jesteśmy na miejscu. To jedna z największych atrakcji, nie tylko w Pekinie, ale w całych Chinach, więc przez okrągły rok jest tu zawsze wielu turystów.
Niech nie zmyli Was nazwa – Pałac Letni to nie jest po prostu jeden duży budynek wypełniony cesarskimi bibelotami. To ogromny kompleks, zajmujący powierzchnię niemal 3 km2, z czego trzy czwarte to jezioro Kunming, nad którym góruje Wzgórze Długowieczności. Na terenie całego parku – jest tu bardzo zielono – znajduje się też mnóstwo ciekawych budynków i budowli, pawilonów, świątyń, ogrodów i altanek. Można by nawet uznać to za bardzo romantyczne miejsce, gdyby nie te niebywałe tłumy, które się tutaj przewijają. O ile Wielki Mur Chiński mieliśmy praktycznie tylko dla siebie, tak Pałac Letni dzieliliśmy z całkiem pokaźną liczbą zorganizowanych wycieczek, co ciekawe głównie chińskich. Ale i tak nam się podobało!
Pałac Letni. Bogata historia
Pałac Letni ma za sobą burzliwą historię. Pierwsze rezydencje pojawiły się tutaj w XVIII wieku, ale początkowo nie cieszyły się zbyt dużą popularnością u rządzących, którzy wybierali inne miejsca na swój letni wypoczynek. Kompleks stopniowo rozbudowywano, ale wielokrotnie padał też ofiarą najazdów – zniszczenia czasami były tak ogromne, że nowe budynki powstawały dosłownie na gruzach. Największy wkład w rozbudowę Pałacu Letniego miała Cixi, cesarzowa Chin, która przepuściła tu całkiem pokaźną fortunę (nie swoją oczywiście). Szczytem jej rozrzutności było przeznaczenie środków, które miały zmodernizować chińską flotę na budowę marmurowej łodzi, która stoi (i wygląda, nic poza tym) przy nabrzeżu jeziora. Co z tego, gdy Pałac po jej śmierci ponownie popadł w ruinę, był stopniowo rozkradany, niszczony i przede wszystkim opuszczony. Ponownie odnowiono go w latach 50. XX wieku i właśnie efekt tych prac możemy teraz podziwiać.
Pałac Letni. Atrakcje i ciekawe miejsca
My zaczynamy od Wschodniej Bramy Pałacowej. Zwiedzanie Pałacu Letniego jest wyjątkowo proste: wystarczy podążać za tłumem. I tak po drodze podziwiać można między innymi rezydencję cesarzowej, czyli Pałac Dobroczynności i Długowieczności, Pałac Nefrytowych Fal, a potem pospacerować naprawdę Długim Korytarzem, którym dotrzemy aż do Wzgórza Długowieczności.
Koniecznie trzeba się wspiąć po schodach na górę, bo podziwiać stamtąd można przepiękną panoramę na cały Pałac Letni. U stóp wzgórza zobaczyć można też pawilony wchodzące w skład Pałacu Rozwianych Obłoków oraz Pagodę Kadzidła Buddy. Bardzo poetyckie nazwy!
Kiedy już nacieszycie oczy widokami to najwyższa pora zobaczyć to cenne dzieło, czyli wspomnianą już Marmurową Łódź. Warto wsiąść też na statek i przepłynąć na drugą stronę jeziora, przy okazji można zobaczyć też Most Siedemnastu Łuków.
Zamiast promu, który przewozi turystów na drugi brzeg jeziora można też wypożyczyć rowerki wodne i samemu popływać po jeziorze. To też ciekawy sposób na spędzenie czasu w Pałacu Letnim.
Po tej stronie jeziora również można odpocząć, podziwiać widoki, a nawet posilić się – na terenie parku krąży mnóstwo drobnych sprzedawców z ciekawym, często bliżej nieokreślonym asortymentem (np. lody na patyku o smaku zielonego groszku, chyba).
Poświęćcie swój czas i będąc w Pekinie przyjedźcie zobaczyć to miejsce na własne oczy!
CZYTAJ WIĘCEJ O CHINACH:
- Pekin. Co warto zobaczyć?
- Zakazane Miasto w Pekinie
- Wielki Mur Chiński
- Chengdu, miasto pandy wielkiej
- Hong Kong, informacje praktyczne