Strona główna » Helsinki. Co warto zobaczyć?

Helsinki. Co warto zobaczyć?

przez Wszedobylscy
Helsinki

Czym mogą zaskoczyć nas Helsinki? To miasto dość kameralne, takie na krótkie zwiedzanie, ale z kilkoma prawdziwymi perełkami. Nie znajdziemy tu może urokliwego starego miasta z kamieniczkami, ale i tak ma to coś w sobie. Swój urok na pewno zawdzięcza położeniu – Helsinki rozmieszczone są m.in. na kilkudziesięciu wyspach i wysepkach nad Zatoką Fińską. Niesamowite wrażenie robi zimą zmrożony Bałtyk – między wyspami można po prostu przejść po lodzie.

Co warto więc zobaczyć w Helsinkach? Gdzie się wybrać, co zwiedzić?

Odkrywamy Helsinki

Zwiedzanie Helsinek można zacząć od Placu Senackiego, nad którym góruje luterańska Katedra. Nie sposób pominąć tego miejsca – wysokie białe kolumny zakończone zielonymi kopułami widać już z daleka. Na placu znajdziecie również pomnik cara Aleksandra II, który przypomina o ścisłych związkach nie tylko Helsinek, ale też całej Finlandii z Rosją. Przez wiele lat kraj znajdował pod rosyjskim panowaniem, to właśnie rosyjska władza zadecydowała o przeniesieniu stolicy z Turku do Helsinek.

Helsinki. Co warto zobaczyć?
Helsinki. Co warto zobaczyć?

Wiele osób twierdzi, że Helsinki bardzo przypominają Petersburg – niestety ponieważ sama nie odwiedziłam jeszcze tego drugiego miasta to mogę jedynie przytoczyć opinie innych. Za to przy wspomnianym już placu podziwiać możemy też bardzo klasycystyczne budynki Uniwersytetu oraz obecnej siedziby premiera Finlandii. Przy okazji rzućcie okiem na niewielkie kolorowe kamieniczki w pobliskich uliczkach – niestety to jedyne takie ładne domki, które udało mi się znaleźć w Helsinkach. A jeśli dysponujecie czasem to możecie odwiedzić bezpłatne Helsingin kaupunginmuseo, czyli Muzeum Miasta Helsinek (adres: Aleksanterinkatu 16).

Helsinki. Co warto zobaczyć?
Helsinki. Co warto zobaczyć?

Z Placu Senackiego już tylko kilka kroków dzieli nas od nabrzeża i kolejnego bardzo charakterystycznego miejsca w mieście – to plac targowy, Kauppatori. Jak sama nazwa wskazuje znajdziecie tutaj stragany: z pamiątkami, bibelotami i przekąskami. Jeżeli rozejrzycie się dookoła to z pewnością zauważycie kolejny piękny zabytek z kategorii sakralnych: to Sobór Zaśnięcia Matki Boskiej z czerwoną fasadą i złotymi kopułami. Z innych ciekawych miejsc w tej okolicy – znajdziecie tu siedzibę Flytour Helsinki, w której możecie wybrać się na 10-minutową przejażdżkę 4D po mieście oraz koło widokowe, SkyWheel Helsinki. Wszystkie wspomniane wcześniej miejsca warto zobaczyć również po zmroku!

Helsinki. Co warto zobaczyć?
Helsinki. Co warto zobaczyć?

Z nabrzeża odpływają zarówno wielkie promy, jak i stateczki, którymi dopłyniemy do bardzo słynnej, zbudowanej jeszcze przez Szwedów, twierdzy Suomenlinna. Bardzo żałuję, że nie zdążyłam się tam wybrać, bo to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w Helsinkach. Położona na sześciu wyspach twierdza miała strzec miasto od strony morza przed najazdami, obecnie pełni oczywiście tylko funkcję turystyczną, ale jeśli znajdziecie czas, to warto się tam wybrać.

Helsinki. Co warto zobaczyć?

Po drugiej stronie nabrzeża, naprzeciwko koła widokowego, znajdziecie długi i niski budynek – to Vanha Kauppahalli, czyli stary budynek, w którym mieściła się hala targowa. Dziś to miejsce, w którym możecie kupić lokalne produkty: wyroby z mięsa renifera, sery, słodkości oraz dla miłośników tego smaku: frykasy z lukrecją. Można też oczywiście coś zjeść i to nawet w rozsądnej cenie. Zajrzyjcie koniecznie!

Helsinki. Co warto zobaczyć?
Helsinki. Co warto zobaczyć?

Z nabrzeża w stronę centrum miasta dostaniemy się krocząc jedną z najbardziej reprezentatywnych ulic Helsinek, Esplanadi. Zimą jest pięknie oświetlona, można było podziwiać jeszcze świąteczne ozdoby. Przy alei otoczonej drzewami na pewno zauważycie też dość charakterystyczny budynek – to restauracja Kappeli, jedna z najstarszych (i najdroższych) restauracji w Helsinkach.

Helsinki. Co warto zobaczyć?
Helsinki. Co warto zobaczyć?

Z uroczej Esplanadi traficie wprost na Mannerheimintie, ulicę pełną restauracji, barów, kawiarni oraz sklepów i domów handlowych. Nie jest to może najbardziej imponujące miejsce w Helsinkach, ale podążając tą drogą traficie w okolice zabytkowego budynku dworca kolejowego, Helsingin päärautatieasema. Na położonym tuż obok dworca placu zimą działa lodowisko!

Helsinki. Co warto zobaczyć?

A jeśli już jesteście w tej okolicy to koniecznie wybierzcie się do Ateljee Bar (adres: Yrjönkatu 26), który znajduje się na najwyższym piętrze hotelu Solo Sokos Hotel Torni. Na samym szczycie znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę miasta. Może traficie na bardziej przyzwoitą pogodę – słońce nie chciało nam się pokazać ani razu!

Helsinki. Co warto zobaczyć?

Z ciekawych i niespotykanych atrakcji w Helsinkach warto zobaczyć również kościół Temppeliaukio, który wykuty został w skale. To jeden z najsłynniejszych budynków w całym kraju, a jego wnętrze podziwiać można już za 3 EUR.

Saunowanie w Helsinkach

Co jeszcze trzeba zrobić będąc w Helsinkach? Wybrać się na saunę! To chyba najbardziej fińskie doświadczenie, jakie można sobie wyobrazić. Löyly (adres: Hernesaarenranta 4) to modna i nowoczesna sauna połączona z restauracją. Po kilku lub kilkunastu minutach spędzonych w łaźni suchej lub parowej możecie schłodzić ciało w wodach Bałtyku. Tak, tego bardzo zmrożonego i zimnego Bałtyku, wciskając się między lodowe kry. A jeśli to dla Was zbyt duże wyzwanie pozostaje zalegający na tarasie śnieg lub zwyczajny zimny prysznic. Latem można się za to zrelaksować na tarasie podziwiając piękne widoki.

Helsinki. Co warto zobaczyć?
Helsinki. Co warto zobaczyć?

Helsinki wieczorową porą

O Finach mówi się, że są dość zamknięci w sobie i stronią od kontaktów z ludźmi. Na szczęście nie jest to prawdą, bo mieszkańcy Helsinek okazali się być sympatyczni, pomocni, a wieczorami lubią spędzać czas tłumnie w barach. Chcecie zobaczyć, jak wygląda fińskie życie towarzyskie? Wybierzcie się do Teurastamo (adres: Työpajankatu 2). Tereny starej rzeźni przekształcono w modne miejsce, które przyciąga wieczorami mieszkańców. Po pierwsze znajduje się tutaj destylarnia Helsinki Distilling Company, w której powstają znakomity gin i whiskey. Wszystko, co jest tutaj używane jest lokalnego pochodzenia, a dopełnieniem smaku jest pasja i miłość właścicieli. Sami zresztą możecie wybrać się na krótką wycieczkę po destylarni. Oprócz tego znajdziecie w Teurastamo kilka restauracji i barów czynnych do późnych godzin nocnych. Gdy życie w centrum Helsinek powoli zamiera, tutaj toczy się w najlepsze.

Helsinki. Co warto zobaczyć?

Kippis! (To po fińsku: na zdrowie!)


Chcielibyście wybrać się do Finlandii i zwiedzić Helsinki? Sprawdźcie w naszym wpisie, jak zaplanować podróż, gdzie warto się zatrzymać oraz polecane restauracje.

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz