Zakazane Miasto to bez wątpienia jedna z największych atrakcji w Pekinie i na pewno będziecie chcieli to miejsce zobaczyć na własne oczy. Warto! Zdecydowanie robi wrażenie, przede wszystkim rozmachem. O tym, że w Chinach wszystko musi olśniewać swoją wielkością przekonaliśmy się już wcześniej zwiedzając Pałac Letni oraz Wielki Mur Chiński. Wizyta w Zakazanym Mieście jedynie nas w tym utwierdza. Zarezerwujcie sobie cały dzień na zwiedzanie, bo ten kompleks jest ogromny!
Dlaczego Miasto jest Zakazane?
W XV wieku cesarz z dynastii Ming przeniósł stolicę z Nankinu do Pekinu. A że przecież cesarz nie może mieszkać byle gdzie to nakazał budowę zupełnie nowego zespołu pałacowego do swojego użytku. Miało być na bogato. I rzeczywiście nie szczędzono złota na wybudowanie tego miejsca. Pałac otoczony został fosą i obwarowany murem. Powstały setki budynków: biblioteki, świątynie, prywatne kwatery dla konkubin.
Wszystko, co było potrzebne cesarzowi było w zasięgu jego wzroku. Całe prywatne miasto, z którego zresztą cesarzowie rzadko wyściubiali nosa. Chyba że robiło się nieznośnie gorąco, wtedy uciekali z całą świtą do Pałacu Letniego. Zwykli śmiertelnicy nie mieli tutaj wstępu, a za nieupoważnione wtargnięcie na ten teren przypłacało się głową. Wejście do miasta było zakazane przez ponad 500 lat! Zakazane Miasto przetrwało wojny domowe, najazdy, inwazje, a od lat 60-tych XX wieku dostępne jest już dla wszystkich jako muzeum.
Zwiedzamy Zakazane Miasto
Poza sezonem i świętami narodowymi możemy liczyć na nieco mniejsze kolejki do kas i tańsze bilety – za wstęp zapłacimy 40 juanów (ok. 22 PLN). W sezonie bilety wstępu kosztują 60 juanów (ok. 32 PLN) i co warto podkreślić są limitowane: jednego dnia Zakazane Miasto może odwiedzić maksymalnie 80 tys. osób. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą paszportów, są wymagane od zagranicznych turystów przy zakupie biletów. Dodatkowo płatne są specjalne wystawy na terenie kompleksu.
Naprawdę najlepiej zarezerwować cały dzień na zwiedzanie Zakazanego Miasta – kompleks ma niemal kilometr długości i prawie 800 metrów szerokości. Na jego terenie rozsianych jest kilkaset pałaców, pawilonów, budynków oraz piękne ogrody. Jest co oglądać!
Przekraczamy Bramę Niebiańskiego Spokoju, potem Bramę Południkową i przed nami rozpościera się widok na najważniejszą część Zakazanego Miasta. To Pawilon Najwyższej Harmonii, sala tronowa w której odbywały się najważniejsze uroczystości: świętowano tu urodziny cesarza, koronacje, a także nominacje wojskowych przywódców. W środku znajduje się bogato zdobiony tron smoka, gdzie cesarz podejmował najważniejsze decyzje dotyczące swojego cesarstwa.
Zwróćcie uwagę na kolory, których użyto we wnętrzach – pełno tu czerwieni oraz żółtozłotego. Kolor dachówek na budynkach był wręcz zastrzeżony i można go było jedynie używać w cesarskich rezydencjach. Wzrok przykuwają też bogate zdobienia i czy dbałość o detale.
Kiedy miniecie już sale tronowe (a są ich trzy w centralnej części Zakazanego Miasta) to traficie do prywatnej części kompleksu. Tu znajdują się kolejne pałace, w których zamieszkiwały pary cesarskie, kochanki cesarza, tu mieściła się też cała administracja, biblioteki, kwatery, świątynie. I ogrody. Piękne, zadbane ogrody, z uroczymi alejkami pozostającymi w cieniu rosnących tutaj cyprysów.
Choć zdecydowanie bardziej urzekł nas Pałac Letni to nie można odmówić Zakazanemu Miasto jego uroku – to jedno z niewielu miejsc, gdzie w takiej liczbie zachowały się antyczne budynki, które są świetnym przykładem chińskiej architektury.
Zakazane Miasto to jedno z wielu miejsc, które warto zobaczyć w Pekinie. Przeczytajcie również o INNYCH ATRAKCJACH, które znajdziecie w stolicy Państwa Środka.
- Pałac Letni w Pekinie
- Wielki Mur Chiński
- Chengdu, miasto pandy wielkiej
- Hong Kong, informacje praktyczne