Odkryjcie przebojowe Opole. Jedno z najstarszych miast w Polsce kojarzy się przede wszystkim z festiwalem piosenki, ale dzieje się tu znacznie więcej! Co warto zobaczyć w Opolu? Gdzie się wybrać? Jak zaplanować weekendowy wypad? Czytajcie!
Opole. Miasto z historią
Ktoś mi kiedyś powiedział, że prawdziwe miasto musi mieć rynek, rzekę i przynajmniej 400 lat. Według tej definicji Opole to miasto z prawdziwego zdarzenia! Rynek w Opolu zachwyca swoimi uroczymi kamieniczkami. Kilka budynków pamięta jeszcze średniowieczne czasy, ale niestety znaczna część została zniszczona pod koniec II Wojny Światowej. Po wojnie odbudowano kamienice, starając się zachować przy tym przedwojenny styl. W samym sercu rynku stoi też zabytkowy ratusz, z którego wieży codziennie grany jest hejnał Opola. Dziś pełno tu kawiarenek oraz restauracji, gdzie można przycupnąć na dłuższą chwilę i cieszyć oko widokami.
Tropem opolskiej historii warto wybrać się z Rynku na Wyspę Pasiekę, w kierunku Wieży Piastowskiej. Tylko tyle pozostało z Zamku Piastowskiego, który kiedyś dumnie stał w tym miejscu i chronił mieszkańców Opola przed najazdami. Po wejściu do wieży gasną światła, a my przez chwilę możemy poczuć się jak więźniowie – znajdujemy się w miejscu, gdzie kiedyś był loch, a nieszczęśnicy oczekiwali tu aż ktoś zapłaci za nich okup. Tak zaczyna się multimedialna prezentacja o historii wieży, a przed nami do pokonania ponad 160 schodów. W nagrodę za poniesiony trud i lekką zadyszkę możemy potem podziwiać piękną panoramę Opola z punktu widokowego. Wieżę można zwiedzać jedynie z przewodnikiem, a liczba odwiedzających jest ograniczona, warto więc wcześniej zadzwonić i zarezerwować sobie miejsce. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 10 PLN, dzieci zapłacą 6 PLN.
Chcecie cofnąć się jeszcze bardziej w czasie? Wszak Opole ma już ponad 800 lat! Miasto postanowiło nawet po królewsku uczcić tą okrągłą rocznicę i z tej okazji na Rynku ustawiony został pomnik Kazimierza I Opolskiego, założyciela Opola.
Wybierzcie się do Muzeum Wsi Opolskiej. Na jego terenie znajduje się około 50 świetnie zachowanych, drewnianych budynków – są wiatraki, chaty, młyn, kuźnia, szkoła, kościół. Do większości miejsc można zajrzeć, wejść do środka, zobaczyć, jak kiedyś mieszkało się na wsi. Muzeum jest nieco oddalone od centrum, ale dojechać tu można autobusem miejskim numer 9. W sezonie bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 10 PLN (w poniedziałki wstęp jest bezpłatny). Dzieci zapłacą 5 PLN, a przedszkolaki – 1 PLN.
Nad brzegiem rzeki
Niepowtarzalny klimat Opole zawdzięcza swojemu położeniu nad Odrą i jej starymi kanałami. Spacer promenadą wzdłuż kanału Młynówki czy w Parku Nadodrzańskim to sama przyjemność. Szczególnie malowniczo jest właśnie nad starym korytem Odry, gdzie odnowione zostało nabrzeże, ustawione zostały ławeczki i posiedzieć można w cieniu drzew. Pięknie prezentują się zawieszone nad Młynówką mosty – wzrok przyciąga Most Groszowy, potocznie też nazywany mostem miłości. Kiedyś za przejście tym mostem trzeba było uiścić opłatę w wysokości jednego grosza, dziś zakochani w dowód miłości wieszają tutaj kłódeczki z wyrytymi inicjałami.
To wszystko możecie zobaczyć również z zupełnie innej perspektywy – wystarczy wybrać się w rejs gondolą po Młynówce. Podczas ok. 45-minutowego rejsu zobaczymy m.in. Opolską Wenecję, a przy okazji usłyszymy kilka ciekawostek o samym mieście z ust kapitana. Przystań gondoli znajduje się tuż przy Moście Groszowym, a bilet dla osoby dorosłej kosztuje 12 PLN. Do wyboru mamy także rejs statkiem po Odrze, tu z kolei podziwiać można bardziej zielone tereny miasta.
Przebojowe Opole
Z czym najbardziej kojarzy Wam się Opole? Jasne, że z Festiwalem Piosenki Polskiej! Nie możecie więc przegapić kilku wyjątkowych miejsc w Opolu, związanych właśnie z naszymi rodzimymi przebojami. Zacznijcie od wizyty w Amfiteatrze Tysiąclecia. To właśnie tutaj od 1963 roku odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Ale nie tylko, bo amfiteatr żyje przez cały rok i można wybrać się tutaj na koncerty, wystawy czy projekcje filmów.
Swoje kroki skierujcie następnie do bardzo wyjątkowego miejsca w Opolu, do Muzeum Polskiej Piosenki. Drugiego takiego jeszcze nigdzie nie widzieliśmy. Multimedialna wystawa poświęcona jest historii polskiej piosenki, każdy indywidualnie (dzięki audioprzewodnikowi ze słuchawkami) może odsłuchać liczne utwory rodzimych twórców, obejrzeć teledyski, wywiady czy reportaże. Jest też część poświęcona Festiwalowi, z pamiątkami i nagraniami telewizyjnymi.
Każdy może też spróbować swoich sił i nagrać własną piosenkę w budce nagraniowej – to świetna zabawa, zarówno dla dużych, jak i dla małych. Kto wie, może następnym razem to Wy wystąpicie na deskach amfiteatru? Można też wirtualnie przebrać się w estradowe stroje gwiazd i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. To niepowtarzalne miejsce i zarezerwujcie sobie na nie nieco więcej czasu, bo wciąga! Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli, bilety dla dorosłych kosztują 15 PLN, a dla dzieci – 10 PLN (we wtorki wejście jest bezpłatne).
W samym sercu Opola, na Starym Rynku, spójrzcie pod nogi – znajdziecie tutaj Aleję Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki. Swoje gwiazdy mają tutaj takie sławy, jak Kora, Niemen, Krawczyk, Rodowicz i cała plejada polskich sław.
Odetchnij w Opolu
Każdy z nas znalazł w Opolu miejsce, które go najbardziej urzekło. Adrianowi najbardziej spodobało się wspomniane już Muzeum Polskiej Piosenki. Mnie najbardziej oczarowała wyspa Bolko. Znajdująca się na Odrze wyspa to oaza zieleni – liczne alejki i ścieżki sprawiają, że to miejsce wprost idealnie nadaje się na spacer lub rowerową przejażdżkę. Uroku temu miejscu dodają stawy i kanały, a także ozdobne krzewy oraz kwiaty. W upalny dzień można się tu schronić w cieniu okazałych dębów.
Warto zajrzeć do znajdującej się tutaj nad stawem kawiarni, odpocząć na jednym z leżaków ustawionych na pomoście, napić się kawy, zjeść lunch, jednocześnie rozkoszując się pięknym widokiem. Wymarzona wprost laba!
Spacer po wyspie Bolko urozmaicić możemy sobie zaglądając do Ogrodu Zoologicznego – to jedno przyjemniejszych ZOO, jakie odwiedziliśmy do tej pory. Niespiesznie przechadzając się alejkami podziwiać możemy różne gatunki zwierząt – są tu flamingi, małpy, wielbłądy, żyrafy, goryle i jeszcze wiele, wiele innych (w sumie jest ich tu ponad 1500). A wycieczka do ogrodu zoologicznego to ciekawy pomysł na spędzanie czasu nie tylko z dziećmi! Warto sprawdzić, o której godzinie odbywa się karmienie zwierząt – uchatki kalifornijskie chętnie demonstrują wtedy swoje umiejętności przed publicznością. W sezonie letnim załapać się też można na karmienie goryli oraz pelikanów. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 18 PLN, dzieci zapłacą 12 PLN.
Opole wieczorową porą
Jak romantycznie w tym Opolu jest wieczorem! O zachodzie słońca wybierzcie się koniecznie na spacer po Rynku. Tutaj życie tętni nawet do późnych godzin nocnych.
Następnie przejdźcie się jednym z mostów (najlepiej mostem zamkowym) na wyspę Pasiekę i podziwiajcie stąd widok na Opolską Wenecję. Wieczorem oświetlone kamienice odbiją się w wodach Młynówki tworząc tym samym niepowtarzalny klimat.
To nie koniec nastrojowych miejsc w Opolu – jeśli jesteście już na Pasiece to skierujcie swoje kroki nad Stawek Barlickiego. W ciągu dnia też jest tu całkiem przyjemnie, ale to właśnie wieczorem odbywa się tutaj zjawiskowy spektakl – podświetlona fontanna tańczy w takt polskich przebojów.
Opole. Praktycznie o mieście
Opole to miasto rowerów! Mieliśmy wrażenie, że tu wszyscy poruszają się na dwóch kółkach. Jest tu oczywiście mnóstwo ścieżek rowerowych, a w mieście działa rower miejski. Można nawet wypożyczyć rowery cargo do wożenia dzieci.
Gdzie zatrzymać się w Opolu? Wybór jest całkiem spory, każdy więc znajdzie coś odpowiedniego dla siebie i swojej kieszeni. My postawiliśmy na wynajęcie prywatnego apartamentu, który mieścił się kilkanaście minut spacerem od Rynku, a zapewnił nam komfortowy pobyt.
Booking.comNa romantyczną kolację możecie wybrać się do włoskiej restauracji znajdującej się tuż nad Stawkiem Barlickiego. Serwują tu wyśmienitą pizzę, a przy okazji możecie spoglądać na wieczorny pokaz fontann.
A skoro jesteśmy na Śląsku Opolskim to spróbować trzeba takich klasyków jak rolady śląskie z kluskami i modrą kapustą czy kaczka pieczona z kluskami śląskimi. W poszukiwaniu takich smaków skierujcie swoje kroki na Pasiekę, a przy odrobinie szczęścia będziecie mogli zjeść wyśmienity posiłek z takimi widokami. Polecamy!
To co, następny weekend spędzicie w Opolu?