Strona główna » Recenzja: Szczęśliwy jak łosoś

Recenzja: Szczęśliwy jak łosoś

przez Wszedobylscy
Szczęśliwy jak łosoś

Skandynawia fascynowała mnie od zawsze. Urzekła swoimi pięknymi krajobrazami. I z przyjemnością tam wracam, nawet mimo krążących plotek, że jest tam bardzo drogo. To zresztą nie plotki, ceny rzeczywiście potrafią przyprawić o zawrót głowy. Chodzą też pogłoski, że w Skandynawii ludzie są bardzo zamknięci w sobie i stronią od towarzystwa. Czy faktycznie tak to wygląda? 

Odpowiedź na to pytanie, a także na kilka innych palących kwestii znajdziecie w pewnej ciekawej lekturze. Nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się książka Anny Kurek „Szczęśliwy jak łosoś. O Norwegii i Norwegach”.  Anna to miłośniczka Północy, która zabiera nas w podróż do krainy fiordów. I powie Wam wszystko, co wie na temat norweskich zwyczajów i nie tylko. W zamyśle ma to być kompendium wiedzy o Norwegii i specyfice tego kraju. Nie jest to powieść, ale raczej zbiór notatek na przeróżne tematy, a to wszystko zebrane w jedną całość. Na kolejnych stronach książki widać, że przez autorkę przemawia miłość i pasja do Norwegii.

Jacy naprawdę są Norwedzy? Co potrzebne im do szczęścia? Jaki jest najbardziej typowy norweski prezent? Dlaczego uwielbiają mrożoną pizzę? Czy rzeczywiście w całej Norwegii jest tylko sto sklepów monopolowych? Czy to kraj bez skazy? Dlaczego porównanie ich do Szwedów to obraza majestatu?

Książkę Szczęśliwy jak łosoś czyta się przyjemnie, nie jeden raz z uśmiechem na ustach. Znajdziecie tu mnóstwo ciekawostek na temat Norwegów i ich stylu życia, a także nieco norweskiej historii. Autorka porusza też kilka trudniejszych tematów dotyczących m.in. wychowania dzieci, systemu edukacji, ogromnej poprawności politycznej czy stronniczości mieszkańców Norwegii w postrzeganiu świata.

Szczęśliwy jak łosoś

W książce znajdziecie również mnóstwo przepięknych fotografii z Norwegii. Od samego ich oglądania nabrałam ochoty, że znowu wybrać się do krainy trolli i fiordów. Po lekturze Szczęśliwy jak łosoś już na pewno nic w Norwegii Was nie zaskoczy, przynajmniej jeżeli chodzi o norweskie obyczaje i styl życia. Bo natura na pewno Was zachwyci. Polecam do poczytania tym, którzy do Norwegii dopiero planują się wybrać, ale także tym, którzy byli, ale może chcieliby jeszcze raz.

 

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz