Kaszuby. Z wizytą w CEPR w Szymbarku

Kaszuby to zawsze świetny wybór, jeśli chcemy wyrwać się gdzieś choć na jeden dzień. I także tym razem nie zawiedliśmy się. Po kilku latach ponownie odwiedziliśmy Szymbark i prężnie rozwijające się tutaj Centrum Edukacji i Promocji Regionu.

Czy warto przyjechać do CEPR? Jakie atrakcje tutaj na nas czekają? Szymbark warto odwiedzić nie tylko w rodzinnym gronie, niektóre miejsca wręcz nie są jeszcze odpowiednie dla najmłodszych. Kiedy po kilku latach przerwy ponownie zawitaliśmy do CEPR w Szymbarku byliśmy zaskoczeni, jak bardzo zmieniło się to miejsce na przestrzeni czasu. Powstał tu między innymi hotel, restauracja, wiele atrakcji dla najmłodszych, a co za tym idzie, zwiększyła się również liczba zwiedzających. Jest to dość odczuwalne, szczególnie w przypadku oczekiwania na wejście do domku do góry nogami.

szymbark28

To właśnie dom do góry nogami jest chyba najsłynniejszym i najbardziej rozpoznawalnym obiektem w Szymbarku. Cały dom i jego wnętrze jest tu dosłownie wywrócone na opak. Do domku zawsze ustawia się kolejka, do środka może wejść tylko kilkanaście osób i trzeba być naprawdę ostrożnym, szczególnie poruszając się po schodkach czy po pochyłej podłodze. Dłuższe przebywanie w domku może niektórych przyprawić niemal o zawrót głowy! Ale to świetna i popularna atrakcja, choć innych ciekawych obiektów w Szymbarku nie brak.

szymbark27

Czy wiecie, że to właśnie w Szymbarku znajduje się najdłuższa na świecie drewniana deska? Została ona wpisana do księgi rekordów Guinnessa i od kilku lat ten rekord pozostaje na Kaszubach. W tym samym pomieszczeniu znajduje się też niezwykły stół integracyjny o długości 35 metrów. Przy Stole Noblisty – tak został nazwany na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla, którą otrzymał Lech Wałęsa – może zasiąść jednocześnie ponad 200 osób. Jak widać na Kaszubach lubią okazałe przedmioty – w Szymbarku znajduje się także największy fortepian świata. Mają rozmach.

szymbark30

szymbark31

Dla dzieci przygotowano specjalny szlak – Kaszubski Świat Bajek (wstęp dodatkowo płatny). Wędrujemy wąskimi ścieżkami i odkrywamy kolejne bajki i baśnie. Każdy domek to inna bajka, możemy przystanąć, popatrzeć i posłuchać. Bardziej aktywni wybrać się mogą do parku linowego (wstęp dodatkowo płatny), oprócz tego na terenie CEPR znajduje się mini zoo oraz place zabaw dla najmłodszych, w tym z dmuchanymi zjeżdżalniami czy trampolinami. Nigdy nie łowiliście ryb? Tu po raz pierwszy możecie spróbować swoich sił i złowić pstrąga z miniłowiska.

[GRS id=”35″ timestamp=”1570041015″]

Ale Szymbark to nie tylko ciekawe eksponaty i dobra zabawa. Bo w Szymbarku znajduje się też część poświęcona zesłańcom syberyjskim. Na własne oczy możemy zobaczyć lokomotywę z wagonami, które wywoziły ludzi na Syberię. Spod Irkucka przywieziony został do Szymbarku dom Sybiraka – został on zbudowany w XVIII wieku, a potem przetransportowany na Kaszuby i złożony z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Obok znajduje się też model sowieckiego łagru, zbudowany na podstawie zapisków zesłanych żołnierzy. W tej części CEPR milknie gwar, a głośne rozmowy zastępuje zaduma nad losem Polaków w dawnych czasach.

szymbark11

Spacerując po CEPR nie możemy pominąć kolejnej wyjątkowej atrakcji – rekonstrukcji bunkra Gryfa Pomorskiego, do którego prowadzi niski podziemny tunel. We wnętrzu znajduje się wiele oryginalnych elementów wyposażenia z czasów wojny.

bunk,cepr,szymbark

W CEPR znajdziemy jeszcze wiele innych, nie mniej ciekawych atrakcji – można tu spędzić przynajmniej kilka godzin. A jeśli dopadnie nas głód to warto wybrać się do Sali Biesiadnej – w samym jej centrum znajduje się palenisko, gdzie można piec kiełbaski, wokół ustawione zostały drewniane stoły. Tu możemy skosztować dań kuchni polskiej i kaszubskiej, czyli szykujcie się na solidne porcje bigosu, fasolki, gołąbków, golonki, żurku, pomidorowej czy chleba ze smalcem.

sala,biesadna,cepr

Ale podawane są tutaj również nieco mniej tradycyjne potrawy: frytki, zapiekanki, kiełbaski z grilla czy kebab. I coś dla dorosłych, czyli lokalny browar Kaszubska Korona. Na terenie CEPR znajduje się też restauracja, a także Chata Kaszubska serwująca pierogi i naleśniki.

szymbark2

szymbark24

CEPR w Szymbarku czynne jest przez cały rok, obowiązują bilety wstępu – osoba dorosła za wejście płaci 18 PLN, dzieci poniżej 6 roku życia wchodzą za darmo. Czas zwiedzania jest nielimitowany, aby spokojnie obejść cały teren trzeba przeznaczyć na to przynajmniej 2-3 godziny. Przed wejściem znajduje się dość spory parking, jest on płatny: jednorazowo 5 PLN za postój samochodu osobowego.

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email