Strona główna » Kaszuby. Z wizytą w CEPR w Szymbarku

Kaszuby. Z wizytą w CEPR w Szymbarku

przez Wszedobylscy

Kaszuby to zawsze świetny wybór, jeśli chcemy wyrwać się gdzieś choć na jeden dzień. I także tym razem nie zawiedliśmy się. Po kilku latach ponownie odwiedziliśmy Szymbark i prężnie rozwijające się tutaj Centrum Edukacji i Promocji Regionu.

Czy warto przyjechać do CEPR? Jakie atrakcje tutaj na nas czekają? Szymbark warto odwiedzić nie tylko w rodzinnym gronie, niektóre miejsca wręcz nie są jeszcze odpowiednie dla najmłodszych. Kiedy po kilku latach przerwy ponownie zawitaliśmy do CEPR w Szymbarku byliśmy zaskoczeni, jak bardzo zmieniło się to miejsce na przestrzeni czasu. Powstał tu między innymi hotel, restauracja, wiele atrakcji dla najmłodszych, a co za tym idzie, zwiększyła się również liczba zwiedzających. Jest to dość odczuwalne, szczególnie w przypadku oczekiwania na wejście do domku do góry nogami.

szymbark28

To właśnie dom do góry nogami jest chyba najsłynniejszym i najbardziej rozpoznawalnym obiektem w Szymbarku. Cały dom i jego wnętrze jest tu dosłownie wywrócone na opak. Do domku zawsze ustawia się kolejka, do środka może wejść tylko kilkanaście osób i trzeba być naprawdę ostrożnym, szczególnie poruszając się po schodkach czy po pochyłej podłodze. Dłuższe przebywanie w domku może niektórych przyprawić niemal o zawrót głowy! Ale to świetna i popularna atrakcja, choć innych ciekawych obiektów w Szymbarku nie brak.

szymbark27

Czy wiecie, że to właśnie w Szymbarku znajduje się najdłuższa na świecie drewniana deska? Została ona wpisana do księgi rekordów Guinnessa i od kilku lat ten rekord pozostaje na Kaszubach. W tym samym pomieszczeniu znajduje się też niezwykły stół integracyjny o długości 35 metrów. Przy Stole Noblisty – tak został nazwany na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla, którą otrzymał Lech Wałęsa – może zasiąść jednocześnie ponad 200 osób. Jak widać na Kaszubach lubią okazałe przedmioty – w Szymbarku znajduje się także największy fortepian świata. Mają rozmach.

szymbark30

szymbark31

Dla dzieci przygotowano specjalny szlak – Kaszubski Świat Bajek (wstęp dodatkowo płatny). Wędrujemy wąskimi ścieżkami i odkrywamy kolejne bajki i baśnie. Każdy domek to inna bajka, możemy przystanąć, popatrzeć i posłuchać. Bardziej aktywni wybrać się mogą do parku linowego (wstęp dodatkowo płatny), oprócz tego na terenie CEPR znajduje się mini zoo oraz place zabaw dla najmłodszych, w tym z dmuchanymi zjeżdżalniami czy trampolinami. Nigdy nie łowiliście ryb? Tu po raz pierwszy możecie spróbować swoich sił i złowić pstrąga z miniłowiska.

[GRS id=”35″ timestamp=”1570041015″]

Ale Szymbark to nie tylko ciekawe eksponaty i dobra zabawa. Bo w Szymbarku znajduje się też część poświęcona zesłańcom syberyjskim. Na własne oczy możemy zobaczyć lokomotywę z wagonami, które wywoziły ludzi na Syberię. Spod Irkucka przywieziony został do Szymbarku dom Sybiraka – został on zbudowany w XVIII wieku, a potem przetransportowany na Kaszuby i złożony z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Obok znajduje się też model sowieckiego łagru, zbudowany na podstawie zapisków zesłanych żołnierzy. W tej części CEPR milknie gwar, a głośne rozmowy zastępuje zaduma nad losem Polaków w dawnych czasach.

szymbark11

Spacerując po CEPR nie możemy pominąć kolejnej wyjątkowej atrakcji – rekonstrukcji bunkra Gryfa Pomorskiego, do którego prowadzi niski podziemny tunel. We wnętrzu znajduje się wiele oryginalnych elementów wyposażenia z czasów wojny.

bunk,cepr,szymbark

W CEPR znajdziemy jeszcze wiele innych, nie mniej ciekawych atrakcji – można tu spędzić przynajmniej kilka godzin. A jeśli dopadnie nas głód to warto wybrać się do Sali Biesiadnej – w samym jej centrum znajduje się palenisko, gdzie można piec kiełbaski, wokół ustawione zostały drewniane stoły. Tu możemy skosztować dań kuchni polskiej i kaszubskiej, czyli szykujcie się na solidne porcje bigosu, fasolki, gołąbków, golonki, żurku, pomidorowej czy chleba ze smalcem.

sala,biesadna,cepr

Ale podawane są tutaj również nieco mniej tradycyjne potrawy: frytki, zapiekanki, kiełbaski z grilla czy kebab. I coś dla dorosłych, czyli lokalny browar Kaszubska Korona. Na terenie CEPR znajduje się też restauracja, a także Chata Kaszubska serwująca pierogi i naleśniki.

szymbark2

szymbark24

CEPR w Szymbarku czynne jest przez cały rok, obowiązują bilety wstępu – osoba dorosła za wejście płaci 18 PLN, dzieci poniżej 6 roku życia wchodzą za darmo. Czas zwiedzania jest nielimitowany, aby spokojnie obejść cały teren trzeba przeznaczyć na to przynajmniej 2-3 godziny. Przed wejściem znajduje się dość spory parking, jest on płatny: jednorazowo 5 PLN za postój samochodu osobowego.

To może Ci się również spodobać!

1 komentarz

Joanna 1 sierpnia 2016 - 09:35

Kaszuby są piękne, a odwrócony dom to rzeczywiście najbardziej rozpoznawalny obiekt w Szymbarku, chociaż cały CEPR jest warty odwiedzenia a w dodatku cena wejścia nie jest wygórowana mimo tylu atrakcji 🙂

Czekam na kolejne wpisy 🙂
Pozdrawiam gorąco
https://www.europol.com.pl/

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej