Perły Dalmacji. Z wizytą w Parku Narodowym Krka

Zieleń. Dużo zieleni. Jeszcze więcej wody. Wodospady, strumyki, jezioro. Wokół zieleni i wody drewniane kładki dla zwiedzających. Odwiedzamy Park Narodowy Krka w Chorwacji – nie jest on może tak popularny jak jego starszy brat, Park Narodowy Jezior Plitwickich, ale jest równie piękny i zachwycający.

Park Narodowy Krka położony jest niedaleko miasta Szybenik, my docieramy do niego z oddalonego o 80 km Zadaru. Do parku można wejść od dwóch stron: od miejscowości Lozovac oraz od miejscowości Skradin. Jeśli skorzystamy z pierwszej opcji, to możemy do bram parku dojechać samochodem, który następnie zostawiamy na parkingu, a z parkingu w dół zwożą nas dalej autokary (poza sezonem autem możemy sami zjechać na dół). Żeby do parku dotrzeć od strony Skradin musimy skorzystać ze stateczku, rejs trwa około 20 minut i jest już wliczony w cenę biletu. Wejście do Parku Narodowego Krka jest płatne, za całodniowy bilet wstępu zapłacimy obecnie (w szczycie sezonu) 110 kun dla dorosłych oraz 80 kun dla dzieci (w wieku od 7 do 18 lat), młodsze dzieci poniżej 7 roku życia do parku wchodzą bezpłatnie.

mkrka3

mkrka32

mkrka18

mkrka23

Po parku poruszamy się po specjalnie wyznaczonych kładkach, a wszystkie ścieżki są dobrze oznaczone i prowadzą nas wokół największego wodospadu na terenie parku, Skradinski Buk.

mkrka

mkrka20

mkrka15

Największą atrakcją jest tutaj oczywiście wspaniała fauna i flora. Ale mam wrażenie, że ciąży nad nami jakieś fatum – to kolejny chorwacki park narodowy, który odwiedzamy w niepogodzie, podczas wizyty cały czas towarzyszy nam silny wiatr i przelotny deszcz. Nie to, że dzień wcześniej była piękna i słoneczna pogoda. Zapewne dzięki temu w parku jest tak mało zwiedzających, piękną naturę mamy dla siebie niemal na wyłączność.

mkrka2

mkrka5

mkrka6

Dlaczego warto tu przyjechać? Bo jest pięknie! W Krka, w przeciwieństwie do Jezior Plitwickich, możemy kąpać się w wyznaczonym do tego miejscu. Latem musi tu być niezwykle przyjemnie, szczególnie w upalne dni. My park zwiedzamy w maju, więc na kąpiel w jeziorze jeszcze ciut za wcześnie. Oczami wyobraźni widzę jednak przybywające tutaj tłumy, szukające choć nieco ochłody podczas gorącego lata.

mkrka11

mkrka15

mkrka19

Na terenie parku znajduje się również kilka budynków, młyn wodny oraz pozostałości elektrowni wodnej. W przerwie między kąpielą a spacerowaniem możemy odpocząć i posilić się w restauracji lub zaplanować własny piknik. Jeśli planujemy poświęcić cały dzień na wizytę w Parku Narodowym Krka to możemy również odwiedzić klasztor Franciszkanów z XV wieku, który znajduje się pośrodku jeziora na wyspie Visovac – dotrzeć można tu stateczkiem, cała wycieczka trwa około dwóch godzin, ale jest dodatkowo płatna. Za opłatą możemy również wybrać się statkiem w rejs by zobaczyć Roski Slap. Nas z parku wypędza niestety pogarszająca się pogoda oraz godzina odlotu naszego samolotu do Polski.

krka,visovac

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
28Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
1Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email